Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2024 στις 11:58 ΜΜ, F117 είπε

Άνοιξε ο καιρός....θέλω γνώμη για 2η ψησταριά για το χωριό.Εχω μια Jamestown Knox 4.2  και για το χωριό θέλω κάτι για λιγότερα ψησίματα... Το κόστος μέχρι 180 ευρω ... 

Θέλω να έχει συρτάρι για τα λίπη....και θέλω να έχει στο καπάκι διπλό τοίχωμα για λιγότερες απώλειες. Προτιμώ μαντέμι για σχάρες...

Πολύ θα ήθελα να έβγαζε το Λέρου αυτή με τους 3 καυστήρες σε τέτοια τιμή....αλλά θα δείξει...

 

Μια άλλη που μου κέντρισε το ενδιαφέρον λόγω σχολίων είναι https://www.skroutz.gr/s/38235251/Blackbull-Porty-Foriti-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-51x38ek-me-2-Esties-5kW-BLPR02.html

Δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου αλλά λόγω του μικρού όγκου ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία και είναι και μαντέμι οι σχάρες....

Έχετε καμία πρόταση?

Για το χωριό, με χαμηλό κόστος και αραιά ψησίματα, θα έριχνα και μια ματιά στα μεταχειρισμένα. Με την προϋπόθεση ότι θα είχες τρόπο μεταφοράς επειδή δε λέει να αποσυναρμολογείς, αν έβρισκες κάτι καλό, θα άξιζε να το σκεφτείς.

Πχ κάτι σαν  την παρακάτω αν είναι σε καλή κατάσταση, 100€ περίπου με τη φιάλη 🤔

https://www.car.gr/xyma/view/342645092-psistaria-ygraerioy-broilking

Edit: Όπως σου είπα, κατοστάρικο 😂

https://vendora.gr/items/xkeyy7/psistaria-broil-king-igraeriou.html

Επεξ/σία από est
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 19/4/2024 στις 11:58 ΜΜ, F117 είπε

Άνοιξε ο καιρός....θέλω γνώμη για 2η ψησταριά για το χωριό.Εχω μια Jamestown Knox 4.2  και για το χωριό θέλω κάτι για λιγότερα ψησίματα... Το κόστος μέχρι 180 ευρω ... 

Θέλω να έχει συρτάρι για τα λίπη....και θέλω να έχει στο καπάκι διπλό τοίχωμα για λιγότερες απώλειες. Προτιμώ μαντέμι για σχάρες...

Πολύ θα ήθελα να έβγαζε το Λέρου αυτή με τους 3 καυστήρες σε τέτοια τιμή....αλλά θα δείξει...

 

Μια άλλη που μου κέντρισε το ενδιαφέρον λόγω σχολίων είναι https://www.skroutz.gr/s/38235251/Blackbull-Porty-Foriti-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-51x38ek-me-2-Esties-5kW-BLPR02.html

Δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου αλλά λόγω του μικρού όγκου ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία και είναι και μαντέμι οι σχάρες....

Έχετε καμία πρόταση?

Όπως είπε και ο @est , ρίξε μια μάτια σε μεταχειρισμένη 

https://www.facebook.com/marketplace/item/1073655870381030/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/04/2024 at 20:54, est said:

Δεν έγινε και τίποτα. Μάλιστα, υπάρχουν ειδικότεροι εδώ μέσα, ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε που με τον καιρό θα σε κατατοπίσουν αναλυτικά... Να σου πω ακόμα ότι:

1) Κάθε ηλεκτρική συσκευή έχει θερμοστάτη άσχετα αν είναι ρυθμιζόμενος ή όχι.

2) Ισχύουν όλα αυτά. Εσύ θα επιλέξεις πρατήριο που είσαι ήδη πελάτης και ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις για έκπτωση, πρόγραμμα ανταμοιβής από τα καύσιμα που βάζεις στο αυτοκίνητο ή κατάστημα πώλησης που κατά κανόνα είναι γενικά φθηνότερο.

3) Αν το μπάτζετ δεν είναι θέμα τότε μελέτησε το ακόμα καλύτερα για να παίξεις σωστά.

4) Ελαφριές και λεπτές εμαγιέ σχάρες ούτε καν. Ξεχνάς τα χαρακτηριστικά των ηλεκτρικών και πλέον παίζεις σε άλλο επίπεδο.

5) Όπως σου είπε και ο @protathlitis το πλυντήριο πιάτων το ξεχνάς 😂

Καλή τύχη και υπομονή. Και αν στο βουνό των επιλογών σου, συναντήσεις εδώ μέσα κάποιον με κουπί 🤔 εμπιστέψου τον 👌

Κατάφερα τελικά να πάω σε φυσικό κατάστημα που να κλείνει μετά το σχόλασμά μου και να μη μου επιβάλλει να φάω μισό Σάββατο για να το επισκεφθώ, οπότε γράφω 2 σημεία ακόμα, είμαι πολύ κοντά στην επιλογή:

1) Pro285 Napoleon: Εκπληκτικό κατασκεύασμα, αλλά το ανοικτό καπάκι δε μας παίρνει με τίποτα. 75 εκατοστά βάθος, ενώ πάμε για 60, άντε 63. Κι επειδή το 90% της χρήσης θα είναι ανοικτό καπάκι, είναι κακή ιδέα. Ο πωλητής μου είπε ότι είναι μόνο για 10κιλη φιάλη ο ρυθμιστής της, δεν ξέρω αν ισχύει. Δυστυχώς, απορρίπτεται ελέω χώρου ούτως ή άλλως.

2) Travelq 240 Napoleon: Πάρα πολύ ωραία ψησταριά, που χωράει άνετα στο σπίτι και περισσεύει κιόλας χώρος. Η ψηστική της επιφάνεια είναι ήδη 20% μεγαλύτερη από αυτή που έχω, οπότε μιλάμε ούτως ή άλλως για αναβάθμιση. Τα 3 αρνητικά που με "κράτησαν" να μην πάω απευθείας σε αγορά εκείνη τη στιγμή ήταν: 1) απουσία θερμομέτρου, 2) ένας μόνο καυστήρας στα 2,6kw. ΑΛΛΑ το βασικό πράγμα που με παραξένεψε, είναι ότι η συγκεκριμένη τροφοδοτείται από κλασικό μισόκιλο φιαλίδιο σούπερμαρκετ (!!!!). Έχει και ειδική θήκη γι' αυτό! Από τη μία, τρομερό χαρακτηριστικό εξοικονόμησης χώρου και αποφυγής της Βαλκανίλας με τις μπουκαλάρες και τα πέρα-δώθε. Από την άλλη, ο ρυθμιστής είναι για παροχή 0,8kg/h, ενώ σε όλες τις άλλες είναι 1,5kg/h. Όπερ μεθερμηνευόμενον, μισή ένταση φλόγας. Χώρια που το αρνητικό του φιαλιδίου, είναι ότι θα τελειώνει για πλάκα. Εδώ ζητώ τη γνώμη σας: Αν κάνω βλακώδεις υποθέσεις για την ισχύ/ένταση της φλόγας και/ή έχει κάποιος την ψησταριά, να μου το πει. Την αγοράζω χθες.

3) GS GRILL 2 MINI Thermogatz: Υποδεέστερη ποιότητα κατασκευής, αλλά καλά τεχνικά χαρ/κά. Δυνατότητα και για απλές και για μαντεμένιες πλάκες, καθώς και για εναλλαγή τους. Διαστασιολογικά επίσης οριακά μέσα (58-60εκ), αλλά εκεί μάλλον θα χρειαστεί να δούμε ποια είναι η μικρότερη δυνατή μπουκάλα που μπορεί να πάρει. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 2 καυστήρες 2,5κβ ο καθένας και ψηστική επιφάνεια μεγαλύτερη στην κατηγορία της μακράν. Οπότε όλα θα κριθούν μεταξύ αυτής και της travelq ως προς τον διακανονισμό υγραερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Κατάφερα τελικά να πάω σε φυσικό κατάστημα που να κλείνει μετά το σχόλασμά μου και να μη μου επιβάλλει να φάω μισό Σάββατο για να το επισκεφθώ, οπότε γράφω 2 σημεία ακόμα, είμαι πολύ κοντά στην επιλογή:

1) Pro285 Napoleon: Εκπληκτικό κατασκεύασμα, αλλά το ανοικτό καπάκι δε μας παίρνει με τίποτα. 75 εκατοστά βάθος, ενώ πάμε για 60, άντε 63. Κι επειδή το 90% της χρήσης θα είναι ανοικτό καπάκι, είναι κακή ιδέα. Ο πωλητής μου είπε ότι είναι μόνο για 10κιλη φιάλη ο ρυθμιστής της, δεν ξέρω αν ισχύει. Δυστυχώς, απορρίπτεται ελέω χώρου ούτως ή άλλως.

2) Travelq 240 Napoleon: Πάρα πολύ ωραία ψησταριά, που χωράει άνετα στο σπίτι και περισσεύει κιόλας χώρος. Η ψηστική της επιφάνεια είναι ήδη 20% μεγαλύτερη από αυτή που έχω, οπότε μιλάμε ούτως ή άλλως για αναβάθμιση. Τα 3 αρνητικά που με "κράτησαν" να μην πάω απευθείας σε αγορά εκείνη τη στιγμή ήταν: 1) απουσία θερμομέτρου, 2) ένας μόνο καυστήρας στα 2,6kw. ΑΛΛΑ το βασικό πράγμα που με παραξένεψε, είναι ότι η συγκεκριμένη τροφοδοτείται από κλασικό μισόκιλο φιαλίδιο σούπερμαρκετ (!!!!). Έχει και ειδική θήκη γι' αυτό! Από τη μία, τρομερό χαρακτηριστικό εξοικονόμησης χώρου και αποφυγής της Βαλκανίλας με τις μπουκαλάρες και τα πέρα-δώθε. Από την άλλη, ο ρυθμιστής είναι για παροχή 0,8kg/h, ενώ σε όλες τις άλλες είναι 1,5kg/h. Όπερ μεθερμηνευόμενον, μισή ένταση φλόγας. Χώρια που το αρνητικό του φιαλιδίου, είναι ότι θα τελειώνει για πλάκα. Εδώ ζητώ τη γνώμη σας: Αν κάνω βλακώδεις υποθέσεις για την ισχύ/ένταση της φλόγας και/ή έχει κάποιος την ψησταριά, να μου το πει. Την αγοράζω χθες.

3) GS GRILL 2 MINI Thermogatz: Υποδεέστερη ποιότητα κατασκευής, αλλά καλά τεχνικά χαρ/κά. Δυνατότητα και για απλές και για μαντεμένιες πλάκες, καθώς και για εναλλαγή τους. Διαστασιολογικά επίσης οριακά μέσα (58-60εκ), αλλά εκεί μάλλον θα χρειαστεί να δούμε ποια είναι η μικρότερη δυνατή μπουκάλα που μπορεί να πάρει. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 2 καυστήρες 2,5κβ ο καθένας και ψηστική επιφάνεια μεγαλύτερη στην κατηγορία της μακράν. Οπότε όλα θα κριθούν μεταξύ αυτής και της travelq ως προς τον διακανονισμό υγραερίου.

Με βάση το manual, φαίνεται πως δέχεται και ρυθμιστή για μεγάλες μπουκάλες

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/hsxwvlc3stdoaw2cgdcf.pdf

IMG_4262.jpeg.6130053309c9629ab35936da80481a25.jpeg

Νομίζω πως η Napoleon έχει καλύτερη εγγύηση.

Όπως και να χει, καλύτερα να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία για να επιβεβαιώσει για τον ρυθμιστή ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ilpapacha said:

Με βάση το manual, φαίνεται πως δέχεται και ρυθμιστή για μεγάλες μπουκάλες

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/hsxwvlc3stdoaw2cgdcf.pdf

IMG_4262.jpeg.6130053309c9629ab35936da80481a25.jpeg

Νομίζω πως η Napoleon έχει καλύτερη εγγύηση.

Όπως και να χει, καλύτερα να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία για να επιβεβαιώσει για τον ρυθμιστή ή όχι.

Για να το θέσω στη σωστή του (δική μου) βάση, γιατί τα είπα μπερδεμένα: Προτιμώ το μικρό φιαλίδιο. Το ερώτημα είναι αν θα έχει ίδια απόδοση / πίεση με μία μεγαλύτερη φιάλη. Αν τα 2.600 βαττ της εστίας θα είναι όντως 2.600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια καποιος με Napoleon να μου πει σε τι κατασταση ειναι οι flavorizer bars.
Οι δικιες μου (Freestyle 425 SiB) ειναι γεματες σκουρια και ξεφλουδισμενες, τις καθαριζω συμφωνα με τις οδηγιες στο βιβλιαρακι, μονο με νερο και σαπουνι, κοντα 2 χρονια χρηση.

Ειναι νορμαλ?

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πλησιάζει το Πάσχα, λέω εκτός από το κλασικό κατσικάκι στη σουβλα (κάρβουνα εννοείται) και το γουρουνάκι( στον ξυλοφουρνο), να βάλω και ένα κοντοσουβλι στην ψησταριά.  

Μια και δεν έχω ξανακάνει ποτέ κοντοσουβλι, έχει κάποιος καμία καλη συνταγή, οδηγίες για χρόνους, θερμοκρασίες κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, MikhailBakurin said:

Για να το θέσω στη σωστή του (δική μου) βάση, γιατί τα είπα μπερδεμένα: Προτιμώ το μικρό φιαλίδιο. Το ερώτημα είναι αν θα έχει ίδια απόδοση / πίεση με μία μεγαλύτερη φιάλη. Αν τα 2.600 βαττ της εστίας θα είναι όντως 2.600.

To θετεις σε λαθος βαση. ο ρυθμιστης αφορα μονο την πιεση και οχι το μεγεθος της φιαλης. η φιαλες μιγματος εχουν περιπου 75psi και η προπανιου 150. οσο αδειαζει η φιαλη μειωνεται η πιεση η αρχικη αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την καταναλωση γιατι ο ρυθμιστης βγαζει πιεση σε mbar δηλαδη 100 φορες πιο κατω απο αυτη που εχει η φιαλη. αρα και με 10 psi οταν εχουν μεινει 500γρ αεριο στη φιαλη παλι δουλευει. Αρα δες τι πιεση εισοδου γραφει ο ρυθμιστης και βαλε αναλογη φιαλη.  Απο οτι βλεπω γραφει για μιγμα αρα ειναι για φιαλες μιγματος. Η αλλαξε ρυθμιστη που δεχεται 150psi και βαλε προπανιο. Εγω αλλαξα στην Ναπολεον και παιρνω πλεον μονο προπανιο 13kg.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Μια και δεν έχω ξανακάνει ποτέ κοντοσουβλι, έχει κάποιος καμία καλη συνταγή, οδηγίες για χρόνους, θερμοκρασίες κτλ ?

Σε γιορτες και μαζωξεις που θελω κατι ευκολο και οικονομικο κανω παντα αυτο και αρεσει σε ολους!

 

15 ώρες πριν, Keosen είπε

Ρε παιδια καποιος με Napoleon να μου πει σε τι κατασταση ειναι οι flavorizer bars.
Οι δικιες μου (Freestyle 425 SiB) ειναι γεματες σκουρια και ξεφλουδισμενες, τις καθαριζω συμφωνα με τις οδηγιες στο βιβλιαρακι, μονο με νερο και σαπουνι, κοντα 2 χρονια χρηση.

Ειναι νορμαλ?

Κλασικο προβλημα. Μιλας με αντιπροσωπεια homing, και λογικα θα σου που να επιστρεψεις τις παλιες και θα σου δωσουν ανοξειδωτες.

16 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Προτιμώ το μικρό φιαλίδιο.

Τα εχεις υπολογισει ποσο θα σου κοστισει μακροπροθεσμα το μικρο;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2024 στις 9:26 ΜΜ, alimentas είπε

Δεν ξερω αν με την επιστρωση,χανει καπως η αποδοση της πλακας να το πω ετσι.Σε θερμοκρασιες,χρωμα στο φαγητο κτλ.

Μη σε απασχολει αυτο, δε χανεις κατι, απλως ειναι πιο ευκολη στο καθαρισμα και δε σκουριαζει με την επισμαλτωση

απο θερμοκρασίες επειδη ειχα κ εγω περιεργεια, με 5-6 λεπτα ζεσταμα μετραω με θερμομετρο υπερυθρων γυρω στους 280-290 βαθμους, στο δεκαλεπτο ξεπερναει τους 300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Τα εχεις υπολογισει ποσο θα σου κοστισει μακροπροθεσμα το μικρο;

Τα διπλά / λίτρο από τις μπουκαλάρες. Αλλά, με απασχολεί περισσότερο να μην είναι γυφταριό το μπαλκόνι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Τα διπλά / λίτρο από τις μπουκαλάρες. Αλλά, με απασχολεί περισσότερο να μην είναι γυφταριό το μπαλκόνι μου.

5 κιλά φιάλη χωράει εκεί που θες? Τα μπουκαλάκια που λες δεν θα έχεις ούτε διάρκεια και μεγάλο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, plasTOST said:

5 κιλά φιάλη χωράει εκεί που θες? Τα μπουκαλάκια που λες δεν θα έχεις ούτε διάρκεια και μεγάλο κόστος.

10 άρα σίγουρα δε χωράει και δε θέλω να βάλω λόγω όγκου και βάρους. Γενικά, δε με απασχολεί τόσο το κόστος, δεν είμαστε τόσο φανατικοί ψήστες. 4-5 ψάρια το Σάββατο, 5-6 μπριζόλες την Κυριακή και ένα κοτόπουλο κάποια μέρα της βδομάδας.

Μονόκιλη ή δίκιλη αν υπήρχε, ευχαρίστως θα έβαζα. Μικρότερο = καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

10 άρα σίγουρα δε χωράει και δε θέλω να βάλω λόγω όγκου και βάρους. Γενικά, δε με απασχολεί τόσο το κόστος, δεν είμαστε τόσο φανατικοί ψήστες. 4-5 ψάρια το Σάββατο, 5-6 μπριζόλες την Κυριακή και ένα κοτόπουλο κάποια μέρα της βδομάδας.

Μονόκιλη ή δίκιλη αν υπήρχε, ευχαρίστως θα έβαζα. Μικρότερο = καλύτερο.

Σε 3 κιλη βλέπω υπάρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...