Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, est είπε

Μετά ξεκινάνε οι περιορισμοί στα ειδη ψησίματος, στις ποσότητες κλπ. Αλλά όπως παντού έτσι κι εδώ, όλα είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων.

Για καμια μπριζολα, παϊδακια, λουκανικα, ψαρια κλπ ειναι υπερκομπλε. Τωρα για σουβλες, καπνισματα κλπ ναι ειναι μικρη και κυριως σε περιοριζει ο μονος καυστηρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 ώρες πριν, F117 είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-xander-me-mantemi-141182

 

Πολύ δυνατό δώρο του πρακτικέρ τα μαντεμενια σκεύη. 

 

Προσοχή: η συγκεκριμένη δεν πρέπει να έχει πλαϊνό υπέρυθρο μάτι. Στο manual που είναι στο site του praktiker δεν την αναφέρει, αλλά στην περιγραφή το έχει σαν χαρακτηριστικό. Η υπέρυθρη εστία είναι μέσα στον κάδο αν καταλαβαίνω σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Προσοχή: η συγκεκριμένη δεν πρέπει να έχει πλαϊνό υπέρυθρο μάτι. Στο manual που είναι στο site του praktiker δεν την αναφέρει, αλλά στην περιγραφή το έχει σαν χαρακτηριστικό. Η υπέρυθρη εστία είναι μέσα στον κάδο αν καταλαβαίνω σωστά.

Σωστά το μάτι υπερύθρων είναι δίπλα στους καυστήρες κάτω από την σχάρα την είδα από κοντά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 hours ago, plasTOST said:

Προσοχή: η συγκεκριμένη δεν πρέπει να έχει πλαϊνό υπέρυθρο μάτι. Στο manual που είναι στο site του praktiker δεν την αναφέρει, αλλά στην περιγραφή το έχει σαν χαρακτηριστικό. Η υπέρυθρη εστία είναι μέσα στον κάδο αν καταλαβαίνω σωστά.

 

1 hour ago, Geokas777 said:

Σωστά το μάτι υπερύθρων είναι δίπλα στους καυστήρες κάτω από την σχάρα την είδα από κοντά...

 

 

xander.png

Επεξ/σία από F117
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 6:20 ΜΜ, MikhailBakurin είπε

Για να το θέσω στη σωστή του (δική μου) βάση, γιατί τα είπα μπερδεμένα: Προτιμώ το μικρό φιαλίδιο. Το ερώτημα είναι αν θα έχει ίδια απόδοση / πίεση με μία μεγαλύτερη φιάλη. Αν τα 2.600 βαττ της εστίας θα είναι όντως 2.600.

Συνήθως στις «επώνυμες» δεν υπάρχει θέμα απόδοσης.

Στις 21/4/2024 στις 6:45 ΜΜ, Keosen είπε

Ρε παιδια καποιος με Napoleon να μου πει σε τι κατασταση ειναι οι flavorizer bars.
Οι δικιες μου (Freestyle 425 SiB) ειναι γεματες σκουρια και ξεφλουδισμενες, τις καθαριζω συμφωνα με τις οδηγιες στο βιβλιαρακι, μονο με νερο και σαπουνι, κοντα 2 χρονια χρηση.

Ειναι νορμαλ?

Οι διαχύτες είναι αναλώσιμοι. Η σκουριά δεν αποτελεί κάποιο πρόβλημα στην απόδοση ή/και στο ψήσιμο. Αλλαγή θέλουν, εντός ή εκτός εγγύησης, όταν τρυπήσουν/διαβρωθούν.

https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/flavorizer-bars-replace-em-or-keep-em/weber-30521.html

Από εκεί και πέρα μπορείς να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που την αγόρασες ή/και την αντιπροσωπεία.

23 ώρες πριν, Geokas777 είπε

Καλημέρα ήρθε η ώρα να μπω και εγώ στο κόσμο του bbq...(άσχετος εντελώς).λόγω περιορισμένου μπάτζετ είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο από praktiker... περιμένω τις γνώμες σάς...

 

Screenshot_2024-04-23-12-44-23-942_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2024-04-23-12-44-18-252_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Η σειρά Knox είναι καλύτερη.

22 ώρες πριν, F117 είπε

 

Εδω μέσα έχουν ψήσει και φασολάδα στων υπερθύρων να ξέρεις!!!

 

Και ήταν υπέροχη!

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, F117 είπε

Γιατί λες ότι ειναι καλύτερη η Knox?

Η Knox είναι η πιο ακριβή σειρά της Jamestown. Ψηλότερο καπάκι, μεγαλύτερη απόσταση της σούβλας από την σχάρα και διπλό τοίχωμα στο καπάκι. 
Από θέμα υλικών, λογικά είναι όλες οι σειρές ίδιες, καθώς έχουν και την ίδια εγγύηση. Το τζαμί στο καπάκι, προσωπικά δεν το βάζω στα υπέρ ούτε στα κατά. Τους φωτιζόμενους διακόπτες τους βάζω στα υπέρ, καθώς έχουν ρόλο, πέραν του οπτικού, ως χαρακτηριστικό ασφαλείας.

https://jamestown-grill.com/en/products/gas-barbecues/#knox

https://jamestown-grill.com/app/uploads/2023/03/Garantieerklaerung_Jamestown_EUROMATE-2023-01-01.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την jamestown knox 3.2 και χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες ψησταριές θεωρώ ότι για τα λεφτά που την είχα πάρει (~350€) είναι καλή. Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ανεβάζει γρήγορα την θερμοκρασία και χρειάζεται να δουλεύουν στο τέρμα οι 3 καυστήρες. Μια Weber Spirit II E-310 που είχα δοκιμάσει μια φορά είδα τεράστια διαφορά στο πόσο γρήγορα ανεβάζει την θερμοκρασία και την κρατάει με τους καυτήρες να είναι σχεδόν στο πιο χαμηλό σκαλί. Παρατήρησα μια διαφορά της jamestown με την weber (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) ήταν το κενό που έχει στο πίσω μέρος όταν κλείνει το καπάκι (ανάμεσα στο καπάκι και το σταθερό μέρος). Η jamestown έχει μεγάλο κενό και θεωρώ ότι από εκεί χάνει την θερμοκρασία ενώ στην weber το κενό ήταν ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά πέρυσι το Πάσχα δεν είχαν βγει πολλές προσφορές σε ψησταριές/αξεσουάρ από τα καταστήματα? Φέτος έχω την αίσθηση ότι είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ilpapacha said:

Η Knox είναι η πιο ακριβή σειρά της Jamestown. Ψηλότερο καπάκι, μεγαλύτερη απόσταση της σούβλας από την σχάρα και διπλό τοίχωμα στο καπάκι. 
Από θέμα υλικών, λογικά είναι όλες οι σειρές ίδιες, καθώς έχουν και την ίδια εγγύηση. Το τζαμί στο καπάκι, προσωπικά δεν το βάζω στα υπέρ ούτε στα κατά. Τους φωτιζόμενους διακόπτες τους βάζω στα υπέρ, καθώς έχουν ρόλο, πέραν του οπτικού, ως χαρακτηριστικό ασφαλείας.

https://jamestown-grill.com/en/products/gas-barbecues/#knox

https://jamestown-grill.com/app/uploads/2023/03/Garantieerklaerung_Jamestown_EUROMATE-2023-01-01.pdf

 

Μου φαίνεται έχεις δίκαιο για τις αποστάσεις που λες αλλά νομίζω πως και η Maddox έχει και άλλο φύλλο λαμαρίνας από μέσα στο καπάκι. Έτσι μ φαίνεται στα βίντεο. Θα το δω πάλι.

Το τζαμί εγώ το θεωρώ υπέρ...για έναν αρχάριο τον ηρεμεί το λιγότερο να βλέπει τι γίνεται....και βλέπεις και τις αναφλέξεις ...ωραίο είναι. 

3 hours ago, ATmega said:

Έχω την jamestown knox 3.2 και χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες ψησταριές θεωρώ ότι για τα λεφτά που την είχα πάρει (~350€) είναι καλή. Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ανεβάζει γρήγορα την θερμοκρασία και χρειάζεται να δουλεύουν στο τέρμα οι 3 καυστήρες. Μια Weber Spirit II E-310 που είχα δοκιμάσει μια φορά είδα τεράστια διαφορά στο πόσο γρήγορα ανεβάζει την θερμοκρασία και την κρατάει με τους καυτήρες να είναι σχεδόν στο πιο χαμηλό σκαλί. Παρατήρησα μια διαφορά της jamestown με την weber (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) ήταν το κενό που έχει στο πίσω μέρος όταν κλείνει το καπάκι (ανάμεσα στο καπάκι και το σταθερό μέρος). Η jamestown έχει μεγάλο κενό και θεωρώ ότι από εκεί χάνει την θερμοκρασία ενώ στην weber το κενό ήταν ελάχιστο.

Και εγώ το κύριο πιστεύω είναι τα κενα που έχει. Weber κτλπ σε αέρα πιστεύω έχουν μεγάλη διαφορά.

Τα κενα με πατεντουλες τα φτιάχνεις άμα θες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, F117 είπε

Και εγώ το κύριο πιστεύω είναι τα κενα που έχει. Weber κτλπ σε αέρα πιστεύω έχουν μεγάλη διαφορά.

Τα κενα με πατεντουλες τα φτιάχνεις άμα θες

Έχεις κάτι να προτείνεις (φώτο ή βίντεο) ? Καμία λαμαρίνα με πριτσινια ή βίδες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...