Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Περίεργο μου φαίνεται τουλάχιστον για το σημείο στο βάθος, σε ψήσιμο που έκανα δε παρατήρησα τέτοια διαφορά σε σχέση με το κέντρο της εστίας. Είχε αέρα όταν έκανες το τεστ;

καθολου, το περιεργο ειναι οτι στο ψησιμο των κρεατων δεν παρατηρησα τετοια χαοδη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1964

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sot_pal είπε

Περίεργο μου φαίνεται τουλάχιστον για το σημείο στο βάθος, σε ψήσιμο που έκανα δε παρατήρησα τέτοια διαφορά σε σχέση με το κέντρο της εστίας. Είχε αέρα όταν έκανες το τεστ;

Πολύ ενδιαφέρουσα δοκιμή και μπράβο σου που την έκανες. 
Το πρόβλημα αυτό είναι νομίζω και μια από τις βασικές διάφορες των πιο φτηνών μοντέλων σε σχέση με τα ακριβότερα, η πολύ καλύτερη δηλαδή διαχείρηση της θερμότητας. Το είχα διαπιστώσει και εγώ στην προηγούμενη που είχα, χωρίς βέβαια να έχω κάνει τόσο διεξοδικό έλεγχο και η διαφορά  ειδικά σε σχέση με τη broil που έχω τώρα είναι παραπάνω από εμφανής.

 

το ότι δεν βλέπεις τόση μεγάλη διαφορά στα κρέατα έχει επίσης την εξήγηση του. Τα ψωμιά τα έχεις βάλει με τέτοιο τρόπο που καλύπτουν όλη την επιφάνεια και έτσι  ελάχιστη έως καθόλου θερμότητα δεν πηγαίνει στο καπάκι (το οποίο λειτουργεί ως ανακλαστήρας ). Τα κρέατα όσα και να βάλεις είναι πιο αραιά και έτσι η θερμότητα αντανακλάται στο κλειστό καπάκι, διαχέεται καλύτερα και έτσι δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά 

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fantomas 7 είπε

καθολου, το περιεργο ειναι οτι στο ψησιμο των κρεατων δεν παρατηρησα τετοια χαοδη διαφορα

Εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί οι πίσω φέτες να είναι έτσι. Εγώ πάντως την μπουμπούνισα 300+ βαθμούς έβαλα τις φέτες σχεδόν πεταχτά με λίγα κενά βέβαια για να χωρέσουν όπως εσύ σχεδόν  και έκλεισα καπάκι.

Στην δικιά μου δοκιμή τουλάχιστον ήταν ψημένες και οι πίσω φέτες έχοντας ανάψει και τους 4 καυστήρες, γιατί τους έχω πάρει επιπλέον σχάρα στην θέση τις πλάκας την οποία δεν την χρησιμοποιούν.

Στις μπροστινές είχε θέμα και το έχω αναφέρει και εγώ.

Το ότι ήταν ωμές οι πίσω με παραξενεύει αρκετά πάντως.

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fantomas 7 είπε

naterial kenton με 4 καυστηρες,(στο τεστ αναψαν οι 3 καθως ο 4ος ειναι κατω απο το πλατω και δεν θα επαιζε σημαντικο ρολο καθως και τα ψωμια εχουν 2 ποντους αποσταση απο το πλατω)
μολις 2 ψησιματα μετα, ηρθε η ωρα για το τεστ, η ψησταρια ζεσταθηκε στους 200 βαθμους , εστρωσα το ψωμι απο εμπρος προς τα πισω, και χαμηλωσα τερμα την φωτια,κατεβασα καπακι και μολις  μυρισε το γυρισα και το αποτελεσμα ειναι αυτο: και το βρισκω τραγικο!!!!
 

νατεριαλ.jpg

Χωρίς να έχω κάνει το τεστ,  και στην δικια μου kental με 3 καυστηρες,  αποτέλεσμα το ψησιμο κ ςγω το ιδιο παρατηρησα.  στο κέντρο /μέση εχει την φλογα,  και μέσα μέσα δεν ψηνονται τοσο,  οπως κ εξω έξω προς τα κουμπιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgetst είπε

Χωρίς να έχω κάνει το τεστ,  και στην δικια μου kental με 3 καυστηρες,  αποτέλεσμα το ψησιμο κ ςγω το ιδιο παρατηρησα.  στο κέντρο /μέση εχει την φλογα,  και μέσα μέσα δεν ψηνονται τοσο,  οπως κ εξω έξω προς τα κουμπιά. 

Μήπως ψήνεις με ανοιχτό καπάκι για πολύ ώρα; Το λέω γιατί το πίσω μέρος είναι που έχει το άνοιγμα για "εξαερισμό" όταν είναι κλειστό το καπάκι, οπότε όλη η θερμότητα πηγαίνει προς τα εκεί και λογικά θα έπρεπε να σου έψηνε και πίσω καλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χθες είπα να κάνω μερικές πίτσες του Άκη και να δοκιμάσω την ψησταριά (Campingaz master 4 sbs) που δεν την είχα ξαναδοκιμάσει σε πίτσα.

Οπότε αριστερά έχουμε την πέτρινη πλάκα για πίτσα της Campingaz και δεξιά το μαντεμένιο πλατό της ψησταριάς. 

Photo-10-6-20-21-26-24.jpg

Δεν έκανα πολύ καλό τεστ τελικά γιατί βιαζόμασταν, ξύπνησαν στο ενδιάμεσο τα παιδιά και έπρεπε να πάω κ.α. Θα το ξανακάνω όμως πιο συντεταγμένα.

Την ψησταριά την άναψα μόνο κάνα 10λεπτο πριν βάλω τις πίτσες. Έβαλα 2 ίδιες περίπου πίτσες ταυτόχρονα και στην πέτρα και στο μαντέμι. Άνοιξα στο 4λεπτο να τις βγάλω και του μαντεμιού ήταν καρβουνιασμένη από κάτω (ήθελε λιγότερο χρόνο ίσως 3 με 3,5 λεπτά και επίσης ήθελε λίγο καλύτερο τρίψιμο-καθάρισμα πριν) ενώ της πέτρας είχε πολύ καλή εικόνα. Στη γεύση παρόλα αυτά, όλοι συμφωνήσαμε ότι του μαντεμιού (αν και καρβουνιασμένη) ήταν μάλλον πιο νόστιμη. Εδώ η φωτό (που θυμήθηκα να πάρω) περίπου στα 30 δευτερόλεπτα μετά που μπήκαν:

Photo-10-6-20-21-30-37.jpg

Εδώ η φωτό μιας από τις επόμενες πίτσες (που θυμήθηκα να βγάλω φωτό) πως είναι στην πέτρα στα 4 λεπτά (τα μαύρα είναι σιμιγδάλι που είχα μπόλικο για να κυλίσει και γέμισε και την πέτρα και καρβούνιασε):

Photo-10-6-20-21-57-06.jpg

Το συμπέρασμα από αυτό το πρόχειρο τεστ είναι ότι το μαντέμι ίσως ψήνει καλύτερα αλλά πρέπει να το κάνεις να λάμψει πριν το χρησιμοποιήσεις για πίτσα. Ίσως συνεχίσω με την πέτρινη πλάκα. Επίσης η πλάκα έχει μαζί της εκείνο το ανοξείδωτο (;) φύλλο για να βάζεις πάνω του την πίτσα και όλο αυτό πάνω στην πέτρα (το οποίο είναι πολύ βολικό) αλλά δεν το χρησιμοποίησα για χάρη του τεστ.

Σε άλλο θέμα, μου παρεδόθη χθες η ανοξείδωτη σχάρα που είχα παραγγείλει. Δεν ξέρω τιμή διότι μου την έκαναν δώρο. Φαίνεται φοβερή και είναι πολύ βαριά. Φ10 βέργα χρησιμοποιήσαμε. Θα τη χρησιμοποιώ για να αντικαθιστώ το μαντεμένιο πλατό όταν έχω πολύ κόσμο ή θα τη χρησιμοποιώ για κύρια εαν με βολέψει περισσότερο από τη μαντεμένια σχάρα.

Photo-11-6-20-09-38-49.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisAce είπε

Μήπως ψήνεις με ανοιχτό καπάκι για πολύ ώρα; Το λέω γιατί το πίσω μέρος είναι που έχει το άνοιγμα για "εξαερισμό" όταν είναι κλειστό το καπάκι, οπότε όλη η θερμότητα πηγαίνει προς τα εκεί και λογικά θα έπρεπε να σου έψηνε και πίσω καλά. 

Η αλήθεια είναι ότι ανοίγω το καπάκι συχνά,  αλλά νομίζω ρε γμτ ότι εκει πίσω έπρεπε να ψήνει δυνατά έτσι κι αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Καλημερα στο team

Χτες εψησα χοιρινα σουβλακια στους 230-240 για 9 λεπτα την καθε μερια.

Μεχρι στιγμης τα εψηνα στους 180-200 για 10 λεπτα. Ανεβαζοντας την θερμοκρασια και μειωνοντας τον χρονο παρατηρω οτι το σουβλακι ειναι καλυτερα ψημενο εσωτερικα, αλλα παραμενει πολυ ζουμερο και παιρνει πολυ ωραιοτερο χρωμα εξωτερικα.

thumbnail_Image.jpg.bdc6f02d4966f406bdf8b2126211c7c2.jpg

αν τα σουβλάκια τα πήρες έτοιμα, φαίνεται ωραίος ο κρεοπώλης. αν τα σουβλισες εσύ, πάρε σιδερένεις βέργες next time... καμία σχέση στην γευση, και πιο σύντομο ψησιμο. !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 1:45 ΜΜ, georgetst είπε

Πολυ ωραια κατασκευή. Επειδή κοιταω κ γω για κατι παρομοιο (εχω αυτην με 3καυστηρες),  δεν ξερω τι μοτερακι να παρω,  επίσης γιατι έφτιαξες και άλλη βάση στην μυτη της σουβλας; δεν πατουσε καλά στην θέση της;  Καλα μοτερακι απο υαλοκαθαριστηρες εχουμε στο πατρικο εικοσι χρόνια δουλεύει,  αλλα δε βολεύει στην υγραερίου, θελει κάτι πιο μικρό σε ογκο

Αν προσέξεις έχω φτιάξει και από τις δυο πλευρές βάση για την σούβλα .Από την πλευρά της μύτης ο λόγος είναι ότι δεν ήθελα να ακουμπάει στο μέταλλο της ψησταριάς .Η ψησταριά μας έχει μια λεπτή λαμαρίνα η οποία φαντάζομαι αν έχεις κάτι που την τρίβει συνέχεια καθώς γυρίζει θα προκαλέσει φθορά. Αν όχι να φάει το μέταλλο σίγουρα το βάψιμο της οπότε μετα σκουριά .Από την πλευρά του μοτέρ επίσης έχω κάνει βάση για να μην τρώει το ζόρι του βάρους το μοτέρ και φάει κανένα ρουλεμάν .Βασικά δεν με νοιάζει για το μοτέρ αλλά για να μην με αφήσει στο ψήσιμο σε άσχετο χρόνο .Έτσι με την διπλή βάση το μοτέρ απλά αναλαμβάνει την περιστροφή της και πιστεύω δουλεύει ποιο ανετά .

Στις 10/6/2020 στις 2:13 ΜΜ, dodos197 είπε

Μπορείς να βρεις μοτέρ από καταστήματα με ανταλλακτικά κουζίνας στα 5 ευρώ αλλά το καλώδιο θα πρέπει να το φτιάξεις η να στο φτιάξουν που σημαίνει 1-2 ευρώ υλικά (καλώδιο, φισάκια πρίζα )

https://www.easy-service.gr/eshop/kouzines/moter-fterotes-aerothermou/moter-souvlas-kouzinas-g.h..html?sef_rewrite=1

https://www.skroutz.gr/s/23571470/%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%AD%CF%81-%CE%A3%CE%BF%CF%8D%CE%B2%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%AD%CF%81-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%A3%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%BF-220V-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-0900158.html

Εγώ πάντως αν το έκανα τώρα θα έπαιρνα ένα μοτέρ μικρό κοκορετσιού (το ποιο μικρό από του αρνιού) Το οποίο έχει 15-20 ευρώ και είναι κλεισμένο χωρίς καλώδια να κρέμονται , με το διακόπτη του, τον ανεμιστήρα  και γενικά φαίνεται να είναι ποιο αξιόπιστο οπότε να μην έχεις πρόβλημα ποτέ .

Στις 10/6/2020 στις 3:50 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Πρεπει να την κανεις στρογγυλη εκει που ακουμπαει στην ψησταρια. Με λιμα ή ενα dremel.

Εγώ είχα βάλει την σούβλα στο επαναφορτιζόμενο να γυρίζει και την έκανα με έναν τροχό που είχα πάνω δίσκο για τρίψιμο και μετά λίγο γυαλόχαρτο .Βέβαια θέλει 2 άτομα αλλά γίνεται πολύ γρήγορα και εύκολα .Είναι σημαντικό να είναι στρογγυλή στο σημείο επαφής για να μην κάνει φασαρία και να μην ζορίζεται . επίσης μπορείς και να βάλεις λίγο λαδάκι ενώ γυρνάει μια στο τόσο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά σήμερα άλλαξα την πρώτη μου Φιάλη. 22 Απριλίου την πηρα την ψησταρια πιστεύω έσπασα καθε ρεκόρ. Το μόνο αρνητικό που θα εβαζα ειναι αυτό ότι ξαφνικά πηγα να την ανάψω και δεν έδινε φωτιά σαν νέος στο άθλημα αγχώθηκα. Έβγαλα την σκαρα είδα οτι τα Μπεκ ηταν καθαρά έπιασα την Φιάλη και την είδα άδεια. Για καλή μου τύχη ήρθε ο άνθρωπος και μου έφερε καινούργια και έψησα. Ψησίματα με όλους τους καυστήρες αναμενους έβγαλε καμια 30 αρια. Δεν ξέρω αμα είναι πολλα η λίγα

Εγώ από λίγο πριν τη τσικνοπέμπτη μέχρι σήμερα, έβαλα την 4η!!! Αυτό το lockdown με πέθανε στο ψήσιμο... Keep grilling!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Εγώ από λίγο πριν τη τσικνοπέμπτη μέχρι σήμερα, έβαλα την 4η!!! Αυτό το lockdown με πέθανε στο ψήσιμο... Keep grilling!

Με εφαγες 😂😂😂. Βρήκα ενα μανόμετρο από το https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/axesouar-barmpekiou-(1)/rythmistis-piesis-me-manometro-home-camp-ld-1031b?source=referrals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Εγώ από λίγο πριν τη τσικνοπέμπτη μέχρι σήμερα, έβαλα την 4η!!! Αυτό το lockdown με πέθανε στο ψήσιμο... Keep grilling!

Με 30 ψησιματα σε 40 ημέρες καλύτερα να κάνεις και εξετάσεις για χοληστερίνη!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Με 30 ψησιματα σε 40 ημέρες καλύτερα να κάνεις και εξετάσεις για χοληστερίνη!! 🤣

Δεν θέλω καν να το σκεφτομαι!! Πάντως αρκετές ώρες είναι και οι σούβλες οπως και τα ψησίματα που αναμα και πυρόλυση είναι κανα 20' και ψήσιμο 6,7,8 λεπτά!! Όπως με τα steaks κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως πολύ αέριο "χάνετε" στο 15λεπτο τις πυρόλυσης μετά από κάθε ψήσιμο ή στο αρχικό ζέσταμα, γιατί οι καυστήρες δουλεύουν τις περισσότερες φορές όλοι και είναι στο τέρμα. 

Έτσι, χωρίς στοιχεία βέβαια, νομίζω "χάνετε" το 30-35% τις μπουκάλας.

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...