Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Να αυτά κάνετε και μας μπερδεύετε εμάς τους πρωτάρηδες . Άλλοι προτείνουν ψησίματα 4+4 λεπτά ενώ εσυ την έκανες σε 5+5+5+5 ! 

Πολυ ωραία φαίνεται ! 

Στα 5+5 επειδη μετρουσα θερμοκρασια συνεχως , ηταν στους 49-50 !!!

Το παχος τηςηταν αρκετα μεγαλο , ισως το 3 να μην ειναι  ακριβες που εγραψα , να πηγαινε και  μεχρι 4  cm.

Να πω ακομη οτι στο τελειωμα , εδωσα χρωμα με φλογιστρο.

Σε πιο λεπτη εννοειται πως παω στα 2,5+2,5+2,5+2,5.

Μη φοβασαι τα μεγαλα κομματια μοσχαριου , αρκει να δουλευεις με θερμομετρο.

 

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

9 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Στα 5+5 επειδη μετρουσα θερμοκρασια συνεχως , ηταν στους 49-50 !!!

Το παχος τηςηταν αρκετα μεγαλο , ισως το 3 να μην ειναι  ακριβες που εγραψα , να πηγαινε και  μεχρι 4  cm.

Να πω ακομη οτι στο τελειωμα , εδωσα χρωμα με φλογιστρο.

Σε πιο λεπτη εννοειται πως παω στα 2,5+2,5+2,5+2,5.

Μη φοβασαι τα μεγαλα κομματια μοσχαριου , αρκει να δουλευεις με θερμομετρο.

Και την έκανες στους 230. Αυτή που έχω φτάνει στους 350 βαθμούς . Αν την κάνω πχ στους 300 βαθμούς θα είναι καλύτερο το ψήσιμο και το searing ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Και την έκανες στους 230. Αυτή που έχω φτάνει στους 350 βαθμούς . Αν την κάνω πχ στους 300 βαθμούς θα είναι καλύτερο το ψήσιμο και το searing ? 

Παίζει ρόλο το βάρος και τι κομμάτι είναι το μοσχαρι ....

Αν μιλάμε για αυτό που ανέβασα , δεν συστήνω τόσο  ψηλές θερμοκρασίες.
Βεβαια όλα είναι στη τελική ανάλογα με το γούστο του καθενός ...

Εγώ θέλω το κρέας να είναι στους 60 minimum.

Αλλος το θέλει στους 55 , όποτε αλλάζουν οι χρόνοι κι ενδεχομένως και ο τρόπος ψησίματος ...

Ολα είναι θέμα εμπειρίας και η απόκτηση της έχει και αποτυχίες ....

Ακόμη όμως και στην αποτυχία , εγώ το απολαμβάνω...

 

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Βρίσκομαι στην αποχη με τον μεγάλο βράχο. Παρατηρώ τις κινήσεις των μικρόψαρων και με την άκρη του ματιού μου , βλέπω το χταπόδι νωχελικά να κινείται πάνω στην άμμο με κατεύθυνση προς την ασφάλεια του θαλαμιού του στον βράχο. Με σβηστό πλανάρισμα προσεγγίζω τον βράχο και με καίρια βολή ανάμεσα στα μάτια βάζω το χταπόδι στην ψαροβελόνα μου.

Κλείνω το YouTube και σκέφτομαι ,δεν βαριέσαι κάποτε τα έκανα κι εγώ αυτά. Τώρα βέβαια η στολή για να την φορέσω θέλει μια τρύπα στο ύψος της κοιλιάς 😁😁 . Κάτσε να ρίξω μια τούμπα στο χταπόδι γιατί θα μου καεί

IMG_20200614_135429.jpg

Πεθανα στο γέλιο. Το χταπόδι το απλώνεις στον ηλιο? Εκανα χθες αλλα δεν μου βγήκε τέλειο. Το χάραξα λιγο εκεί κάπως βελτιώθηκε. Εσύ πως το έκανες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χοντρά κομμάτια εγώ προτιμώ reverse sear στη αρχή και στο τέλος τελείωμα πάνω από τη φωτιά. Βγαίνει πιο ομοιόμορφο εσωτερικά. Παίρνει πιο πολύ χρόνο βέβαια, αλλά για τα γούστα μου είναι πολύ ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Πεθανα στο γέλιο. Το χταπόδι το απλώνεις στον ηλιο? Εκανα χθες αλλα δεν μου βγήκε τέλειο. Το χάραξα λιγο εκεί κάπως βελτιώθηκε. Εσύ πως το έκανες? 

Κανονικά θέλει λάδωμα (για να μην πηγαίνουν μύγες , σφήκες) και κρέμασμα στον ήλιο να βγούνε τα νερά του . Όταν έχω χρόνο το κάνω , συνήθως όμως το βάζω αποβραδίς στο ψυγείο βγάζει τα νερά του και καμμία ώρα πριν το ψήσιμο το λαδώνω καλά . Για το ψήσιμο τώρα , το βάζω σε δυνατή φωτιά και αποφεύγω το χάραγμα για να μην στεγνώσει. Στο τέλος βγάλσιμο και κόψιμο σε ψιλες φέτες, έτσι και λίγο να  έχεις βιαστεί να βγάλεις το χταπόδι από την φωτιά , το κομμάτι δεν το νιώθεις να είναι τσίχλα.

Η αλήθεια είναι ότι για να βρω την ρεγουλα έχω βάλει πολλά πλοκάμια στην σχάρα ,ψαρεμένα από μένα ή μη 😁😁 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, n4sleep είπε

Για medium rare 52 πρέπει να βγει από τη φωτιά και να ξεκουραστεί 8-10 λεπτά η μοσχαρίσια 

Εγω δουλευω με βαση αυτες τις θερμοκρασιες.

Rare – 45 οC
Medium-Rare- 55 οC
Medium- 60 οC
Medium Well-65 οC
Well Done- 71++ οC

Γουστα ειναι  αυτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για την campingaz με τους αποσπομενους κάδους κτλ κτλ

μετά τη πατέντα που έκανα κ εβαλα 3 σανιτας φόρμες κέικ πισω η ψησταρια απογειώθηκε 

ανεβάζει θερμορκασια οσο πρέπει στο φουλ 300+ για να κάψει τα πάντα και μάλιστα στο 1/3 του χρόνου απο οτι ήθελε για να φτάσει στους 230 - με το ζόρι-

επιπλέον ΔΕΝ χάνει θερμοκρασία όπως έχανε στο άνοιξε κλείσε. ακόμα να χάσει 10-15 βαθμούς ξέρω γω μόλις την κλείσεις σε 2 λεπτά είναι παλι εκεί που ήταν

οι σχαρες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καινε. κάνουν γραμμες τα κρεατα κ σήμερα μάλιστα δοκίμασα το πλατό το δικό της που το χα εκτός γτ ήταν άχρηστο στη μαμα έκδοση (εβαζα ένα lodge για να κάνω τη δουλεια μου ). αποτελσμα ΑΚΡΙΒΩς οτι ηθελα. έκανα μπιφτέκια burger οπου στο πάτο εκανε το καμενο καραμελωμανο χρώμα εκεινο το γευστικο που τοσο δύσκολα πετυχενα και το έκανε μέσα σε 1 λεπτό..! λειτουργεί τόσο σωστά πλέον το πλατό με τη θερμοκρασία που τη δεύτερη πλευρά την έκανα με ανοιχτό το καπάκι κ βγήκε εξαιρετικό κ ζουμερό μέσα (ηταν κ χοντρό βεβαία επίτηδες όπως θα δείτε στη φώτο.)

στο βαθος θα διακρίνετε το σανιτας φόρμα κεικ 1ε τα 4.

 

δε ξερω πως θα πάει αν θα λιώσει η ψησταριά στο φινάλε φινάλε αλλά πλέον με αυτή τη σαχλαμάρα με τα σανιτας ψήνω στο μισό χρόνο λόγο θερμοκρασίας και βγαίνουν ακριβός όπως θέλω.

 

20200614_192604.jpg

20200614_192254.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

Θα μιλήσω για την campingaz με τους αποσπομενους κάδους κτλ κτλ

μετά τη πατέντα που έκανα κ εβαλα 3 σανιτας φόρμες κέικ πισω η ψησταρια απογειώθηκε 

ανεβάζει θερμορκασια οσο πρέπει στο φουλ 300+ για να κάψει τα πάντα και μάλιστα στο 1/3 του χρόνου απο οτι ήθελε για να φτάσει στους 230 - με το ζόρι-

επιπλέον ΔΕΝ χάνει θερμοκρασία όπως έχανε στο άνοιξε κλείσε. ακόμα να χάσει 10-15 βαθμούς ξέρω γω μόλις την κλείσεις σε 2 λεπτά είναι παλι εκεί που ήταν

οι σχαρες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καινε. κάνουν γραμμες τα κρεατα κ σήμερα μάλιστα δοκίμασα το πλατό το δικό της που το χα εκτός γτ ήταν άχρηστο στη μαμα έκδοση (εβαζα ένα lodge για να κάνω τη δουλεια μου ). αποτελσμα ΑΚΡΙΒΩς οτι ηθελα. έκανα μπιφτέκια burger οπου στο πάτο εκανε το καμενο καραμελωμανο χρώμα εκεινο το γευστικο που τοσο δύσκολα πετυχενα και το έκανε μέσα σε 1 λεπτό..! λειτουργεί τόσο σωστά πλέον το πλατό με τη θερμοκρασία που τη δεύτερη πλευρά την έκανα με ανοιχτό το καπάκι κ βγήκε εξαιρετικό κ ζουμερό μέσα (ηταν κ χοντρό βεβαία επίτηδες όπως θα δείτε στη φώτο.)

στο βαθος θα διακρίνετε το σανιτας φόρμα κεικ 1ε τα 4.

δε ξερω πως θα πάει αν θα λιώσει η ψησταριά στο φινάλε φινάλε αλλά πλέον με αυτή τη σαχλαμάρα με τα σανιτας ψήνω στο μισό χρόνο λόγο θερμοκρασίας και βγαίνουν ακριβός όπως θέλω.

20200614_192604.jpg

20200614_192254.jpg

Φαντάζομαι πως είναι η λύση αφού το λες αλλα το θέαμα δεν νομίζω να είναι πολύ ωραίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα αδιάφορο είναι το θέαμα για τα 15-20 λεπτά που θα ψήσω για να φάω αλώστε εσωτερικά είναι , μόνο εγω τα βλέπω που ψήνω κ ανοιγοκλείνω το καπάκι. το θέμα ειναι οτι ότι μετα απο πολύ μουρμουρα κατάφερα να σώσω τα 300 ε που ειχα δώσει για τη campingaz κ γκρίνιαζα και  τη ταλαιπωρία να εφερνα την weber από το εξοχικό αθηνα κ να τις εκανα τραμπα.

τα σανιτας τα αναφέρω επειδή αρκετοί απο εδω αγοράσανε black friday που έπαιξαν -50% (μαζι κ εγω) campingaz αν θελουν να δοκιμασουν και αυτη τη λυση περαν του ρυθμιστή πίεσης (οπου τον επανέφερα στα 30 bar)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...