Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαφορά από την ψησταριά Broil King Monarch 340 με την Broil King Ψηστιέρα Barbeque Gem 340 όπου  στοιχίζει 550 ευρώ και η άλλη κοντά στα 800 ευρώ αξίζει αυτή η διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαφορά από την ψησταριά Broil King Monarch 340 με την Broil King Ψηστιέρα Barbeque Gem 340 όπου  στοιχίζει 550 ευρώ και η άλλη κοντά στα 800 ευρώ αξίζει αυτή η διαφορά

monarch πιο δυνατή σε καυστηρες κ αρκετά καλύτερη κατασκευή 

portal chef < gem < royal < crown < monarch < signet < baron <regal <imperial

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα κόντεψα να κάψω το σπιτι! Είχε γεμίσει εδώ κ κάμποσο καιρό κυρίως ο ένας από τους δύο δίσκος περισυλλογής λιπών και ξέχασα -βαρέθηκα να τον αδειασω. Οπότε κάνω ένα μίνι ψήσιμο σήμερα και μετά τη φουλάρω να κάνει πυρόλυση και φεύγω. 

Εν τω μεταξύ την ξέχασα και γυρίζω μετά από κανένα 20λεπτο και έχει πάρει φωτιά όλος ο δίσκος με τα λίπη και μου καίει όλη την ψησταριά! Τρελή φωτιά!

Ευτυχώς δεν πήγε κάτω στο διαμέρισμα που είναι η μπουκάλα. Οπότε κλείνω καυστήρες, κλείνω μπουκάλα αλλά η φωτιά δε σταματούσε διότι το καύσιμο ήταν το υγρό λίπος στο δισκάκι. Βάζω λοιπόν ένα πυρίμαχο γάντι και τραβάω έξω το δισκάκι όπως φλεγόταν κ το πετάω στο πάτωμα. Μόνο έτσι ηρέμησε η φωτιά και μετά από κανένα λεπτό έσβησε τελείως. Όλη αυτή την ώρα το θερμόμετρο της ψησταριάς είχε περάσει τους 450 που είναι το μαξ και είχε τερματίσει.

Αναγκαστικά έκατσα μετά και έκανα ένα λεπτομερή καθαρισμό γιατί είχε γίνει *ρδελο και επίσης ήθελα να δω και τι ζημιές αποκομισε. 

Τέλος καλό μάλλον γιατί αν εξαιρεσω ένα καλωδιάκι που πάει στον πρώτο καυστήρα το οποίο ξεγυμνώθηκε από την μόνωση του δε φαίνεται να έπαθε κάτι άλλο. Αυτός ο πρώτος καυστήρας τώρα δεν ανάβει μόνος του οπότε ανάβω τον δίπλα πρώτα κ μετά αυτόν. Ίσως έχει σχέση με το καλωδιάκι.

Μετά, για να σιγουρευτώ ότι δουλεύει "αναγκάστηκα" να ψησω και να φάω κάτι πανσετούλες που είχα πρόχειρες...😁

Οι σχάρες όμως καθαρίστηκαν καλά!! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ σήμερα κόντεψα να κάψω το σπιτι! Είχε γεμίσει εδώ κ κάμποσο καιρό κυρίως ο ένας από τους δύο δίσκος περισυλλογής λιπών και ξέχασα -βαρέθηκα να τον αδειασω. Οπότε κάνω ένα μίνι ψήσιμο σήμερα και μετά τη φουλάρω να κάνει πυρόλυση και φεύγω. 

Εν τω μεταξύ την ξέχασα και γυρίζω μετά από κανένα 20λεπτο και έχει πάρει φωτιά όλος ο δίσκος με τα λίπη και μου καίει όλη την ψησταριά! Τρελή φωτιά!

Ευτυχώς δεν πήγε κάτω στο διαμέρισμα που είναι η μπουκάλα. Οπότε κλείνω καυστήρες, κλείνω μπουκάλα αλλά η φωτιά δε σταματούσε διότι το καύσιμο ήταν το υγρό λίπος στο δισκάκι. Βάζω λοιπόν ένα πυρίμαχο γάντι και τραβάω έξω το δισκάκι όπως φλεγόταν κ το πετάω στο πάτωμα. Μόνο έτσι ηρέμησε η φωτιά και μετά από κανένα λεπτό έσβησε τελείως. Όλη αυτή την ώρα το θερμόμετρο της ψησταριάς είχε περάσει τους 450 που είναι το μαξ και είχε τερματίσει.

Αναγκαστικά έκατσα μετά και έκανα ένα λεπτομερή καθαρισμό γιατί είχε γίνει *ρδελο και επίσης ήθελα να δω και τι ζημιές αποκομισε. 

Τέλος καλό μάλλον γιατί αν εξαιρεσω ένα καλωδιάκι που πάει στον πρώτο καυστήρα το οποίο ξεγυμνώθηκε από την μόνωση του δε φαίνεται να έπαθε κάτι άλλο. Αυτός ο πρώτος καυστήρας τώρα δεν ανάβει μόνος του οπότε ανάβω τον δίπλα πρώτα κ μετά αυτόν. Ίσως έχει σχέση με το καλωδιάκι.

Μετά, για να σιγουρευτώ ότι δουλεύει "αναγκάστηκα" να ψησω και να φάω κάτι πανσετούλες που είχα πρόχειρες...😁

Οι σχάρες όμως καθαρίστηκαν καλά!! 😅

Μεγάλη προσοχή παιδιά. Εγώ ποτέ δεν την αφήνω χωρίς επίβλεψη να κάνει πυρόλυση. Άσε που πάνω από 5 λεπτά δεν χρειάζεται μιας και φτάνει τους 330+

Επεξ/σία από assasertzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sndev είπε

monarch πιο δυνατή σε καυστηρες κ αρκετά καλύτερη κατασκευή 

portal chef < gem < royal < crown < monarch < signet < baron <regal <imperial

Αξίζει η διαφορά Γιατί από ψησταριές υγραερίου Ειλικρινά δεν ξέρω τίποτα τώρα θέλω να ασχοληθώ για πρώτη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προχθες που πα οτι έγινε λαμπαδα η ψησταριά κατι παρόμοιο επαθα μόνο που το έσβησα με νερο κ ξυδι. βέβαια εγω την είδα στο 1 λεπτο κ τη πρόλαβα..

10 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Αξίζει η διαφορά Γιατί από ψησταριές υγραερίου Ειλικρινά δεν ξέρω τίποτα τώρα θέλω να ασχοληθώ για πρώτη φορά

μονο που είναι πιο δυνατη ναι ξεκάθαρα, επίσης έχει πιο μεγάλη επιφανια ψησίματος. προϋπόθεση βέβαια να τη χρησιμοποιεις συχνά κ να εκμεταλευεσαι τη επιφάνεια  λόγο αρκετών μελών στην οικογένεια. γενικά η Monarch είναι μια αρκετά καλή και αν τη βρεις σε έκπτωση τιμια για το overall ψησταριά. για μενα η broil αξιζει απο monarch κ πανω αν πεις οτι θα ξαναδείς για ψησταριά στην 7ετια + 

 

επισης αν δε θες πλαϊνό ματι ειναι 50 ε κάτω νομίζω κ πας στα μοντελα 320. εγω σε όλες τις ψησταριες τις έχω παρει με πλαινο ματι γτ.. σπάταλη λεω ε 50 ε πανω σιγα στα τοσα κ ουσιαστικά το εχω χρησιμοποιησει σε 10 χρονιά ισα κ 5 φορές

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

προχθες που πα οτι έγινε λαμπαδα η ψησταριά κατι παρόμοιο επαθα μόνο που το έσβησα με νερο κ ξυδι. βέβαια εγω την είδα στο 1 λεπτο κ τη πρόλαβα..

μονο που είναι πιο δυνατη ναι ξεκάθαρα, επίσης έχει πιο μεγάλη επιφανια ψησίματος. προϋπόθεση βέβαια να τη χρησιμοποιεις συχνά κ να εκμεταλευεσαι τη επιφάνεια  λόγο αρκετών μελών στην οικογένεια. γενικά η Monarch είναι μια αρκετά καλή και αν τη βρεις σε έκπτωση τιμια για το overall ψησταριά. για μενα η broil αξιζει απο monarch κ πανω αν πεις οτι θα ξαναδείς για ψησταριά στην 7ετια + 

επισης αν δε θες πλαϊνό ματι ειναι 50 ε κάτω νομίζω κ πας στα μοντελα 320. εγω σε όλες τις ψησταριες τις έχω παρει με πλαινο ματι γτ.. σπάταλη λεω ε 50 ε πανω σιγα στα τοσα κ ουσιαστικά το εχω χρησιμοποιησει σε 10 χρονιά ισα κ 5 φορές

Καλά το κόστος της ειναι μεγαλο οποτε τα 50ε δεν είναι θέμα, οχι δεν την βρήκα σε προσφορά στα 800 ε απο τον κοτσοβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις εγγυήσεις που λέμε ότι αν πάρεις επώνυμο θα το έχεις μια ζωή. Δείτε ποστ από έναν εξήγησα στον Καναδά. Είχε μια μικρή σκουριά στο καπάκι της ψησταριάς και το αντικατέστησαν δωρεάν μετά από 13 χρόνια!! Βέβαια λέει ότι τότε έδιναν lifetime warranty.

 

Screenshot_20200614_020059_com.facebook.katana.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sargus είπε

Εγώ σήμερα κόντεψα να κάψω το σπιτι! Είχε γεμίσει εδώ κ κάμποσο καιρό κυρίως ο ένας από τους δύο δίσκος περισυλλογής λιπών και ξέχασα -βαρέθηκα να τον αδειασω. Οπότε κάνω ένα μίνι ψήσιμο σήμερα και μετά τη φουλάρω να κάνει πυρόλυση και φεύγω. 

Εν τω μεταξύ την ξέχασα και γυρίζω μετά από κανένα 20λεπτο και έχει πάρει φωτιά όλος ο δίσκος με τα λίπη και μου καίει όλη την ψησταριά! Τρελή φωτιά!

Ευτυχώς δεν πήγε κάτω στο διαμέρισμα που είναι η μπουκάλα. Οπότε κλείνω καυστήρες, κλείνω μπουκάλα αλλά η φωτιά δε σταματούσε διότι το καύσιμο ήταν το υγρό λίπος στο δισκάκι. Βάζω λοιπόν ένα πυρίμαχο γάντι και τραβάω έξω το δισκάκι όπως φλεγόταν κ το πετάω στο πάτωμα. Μόνο έτσι ηρέμησε η φωτιά και μετά από κανένα λεπτό έσβησε τελείως. Όλη αυτή την ώρα το θερμόμετρο της ψησταριάς είχε περάσει τους 450 που είναι το μαξ και είχε τερματίσει.

Αναγκαστικά έκατσα μετά και έκανα ένα λεπτομερή καθαρισμό γιατί είχε γίνει *ρδελο και επίσης ήθελα να δω και τι ζημιές αποκομισε. 

Τέλος καλό μάλλον γιατί αν εξαιρεσω ένα καλωδιάκι που πάει στον πρώτο καυστήρα το οποίο ξεγυμνώθηκε από την μόνωση του δε φαίνεται να έπαθε κάτι άλλο. Αυτός ο πρώτος καυστήρας τώρα δεν ανάβει μόνος του οπότε ανάβω τον δίπλα πρώτα κ μετά αυτόν. Ίσως έχει σχέση με το καλωδιάκι.

Μετά, για να σιγουρευτώ ότι δουλεύει "αναγκάστηκα" να ψησω και να φάω κάτι πανσετούλες που είχα πρόχειρες...😁

Οι σχάρες όμως καθαρίστηκαν καλά!! 😅

Με ακριβώς αυτό τον τρόπο έλιωσε το κάτω μέρος του φούρνου της δικιάς μου monarch. Εν τω μεταξύ το αλουμίνιο λιώνει στους 660 βαθμούς. Ευτυχώς μου το αντικατέστησαν στην εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Σημερινό ψήσιμο , tomahawk 1,2 kg  , πάχος 3 cm.

Direct στους 230 βαθμούς στα 5+5+5+5

 Βγήκε στους  62 βαθμούς.

59635D3E-7E0B-43CB-BF76-03F0F4B1D539.jpeg

Να αυτά κάνετε και μας μπερδεύετε εμάς τους πρωτάρηδες . Άλλοι προτείνουν ψησίματα 4+4 λεπτά ενώ εσυ την έκανες σε 5+5+5+5 ! 

Πολυ ωραία φαίνεται ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή μεγάλη με τους καθαρισμούς στο υγραέριο.

Δεν παίζουν με αυτά τα θέματα. Το υγραέριο δεν είναι κάρβουνο να μην έχει φλόγα ή να ρίξετε νερό με το λάστιχο να σβήσει έτσι απλά.

Θέλει καθάρισμα συχνό του υγραερίου, ειδικά το ταψάκι που μαζεύει το λίπος, πολλοί έχετε βάλει και αλουμινόχαρτο, οπότε αλλάζετε το μετά από 1 ή 2 χρήσεις τις ψησταριάς, δεν κοστίζει τίποτα σε σχέση με την ασφάλεια την δικιά σας και τις οικογενείας σας.  

Μην παρασύρεστε από το τι λέει ο κάθε πωλητής που το μόνο που θέλει είναι να πουλήσει λέγοντας σας κάθε 3 ή 6 μήνες και τέτοιες σαχλαμάρες ή ακούτε από εδώ μέσα το οτιδήποτε.

Σκεφτείτε να ψήνετε κάθε 3 ή 4 μέρες και να καθαρίζετε την ψησταριά σας κάθε 3-4 μήνες..Έστω και από θέμα καθαριότητας τις αυλής/μπαλκονιού σας να το δείτε μόνο φτάνει. Πού να μπει και η παράμετρος τις ασφάλειας.. 

 Όσο πιο πολύ ποσότητα ψήνετε κάθε φορά τόσο πιο συχνό καθάρισμα θέλει.

Αν βαριέστε το καθάρισμα/συντήρηση τις ψησταριάς υγραερίου, τότε το υγραέριο δεν είναι για σας. Μείνετε στο κάρβουνο θα είναι πιο ασφαλές για εσάς μιας που θα έχετε να καθαρίζετε μόνο την σχάρα.

EDIT

Να τονίσω κάτι που ξέχασα, ότι δεν αναφέρομαι στα παιδιά που είπαν πιο πάνω για την ζημιά που έπαθαν ή που μπορούσαν να πάθουν.

Αλλά με αφορμή αυτά τα περιστατικά(που είναι πραγματικά πανεύκολο να συμβούν στον καθένα μας από υπερβολική σιγουριά περισσότερο), αναφέρομαι σε όλους μας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι στην αποχη με τον μεγάλο βράχο. Παρατηρώ τις κινήσεις των μικρόψαρων και με την άκρη του ματιού μου , βλέπω το χταπόδι νωχελικά να κινείται πάνω στην άμμο με κατεύθυνση προς την ασφάλεια του θαλαμιού του στον βράχο. Με σβηστό πλανάρισμα προσεγγίζω τον βράχο και με καίρια βολή ανάμεσα στα μάτια βάζω το χταπόδι στην ψαροβελόνα μου.

Κλείνω το YouTube και σκέφτομαι ,δεν βαριέσαι κάποτε τα έκανα κι εγώ αυτά. Τώρα βέβαια η στολή για να την φορέσω θέλει μια τρύπα στο ύψος της κοιλιάς 😁😁 . Κάτσε να ρίξω μια τούμπα στο χταπόδι γιατί θα μου καεί

IMG_20200614_135429.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...