Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αποψε θα ψησω 4 κιλα προβατινα συν κατι αλλα.... Μαλλον θα χρειαστει καθαρισμα μετα απο αυτο 🤪

Τελικά σε βόλεψε ο ατμοκαθαριστης? Απο το you αξίζει να βλέπω ποτέ τελειώνει. Όντως στην πυρολυση ξοδεύουμε μπουκάλα αλλα και τι να κάνεις αν δεν ζεστάνει το εργαλείο πως να αποδώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1964

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αποψε θα ψησω 4 κιλα προβατινα συν κατι αλλα.... Μαλλον θα χρειαστει καθαρισμα μετα απο αυτο 🤪

αμα χρειαζεσαι καμια βοηθεια στην καταναλωση ριξε συρμα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Τελικά σε βόλεψε ο ατμοκαθαριστης? Απο το you αξίζει να βλέπω ποτέ τελειώνει. Όντως στην πυρολυση ξοδεύουμε μπουκάλα αλλα και τι να κάνεις αν δεν ζεστάνει το εργαλείο πως να αποδώσει. 

Θα σου πω αμα παρω τα μεταλικα βουρτσακια, γιατι αυτα που ειχε μεσα κρατησαν 2-3 λεπτα. Εδειχνε να κανει δουλεια παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με τον karcher sc4 δεν είδα τρελά αποτελέσματα στο καθάρισμα . Μολονότι την πλάκωσα πρώτα με ένα υγρό καθαρισμού ,στην συνέχεια σφουγγάρι με υγρό πιάτων και τέλος ατμοκαθαριστής η μυρωδιά της προβάτας δεν εξαφανίστηκε. Ίσως τα μεταλλικά βουρτσάκια να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα, αρκεί με το τρίψε τρίψε , να μην φύγει το χρώμα από τον κάδο.

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αποψε θα ψησω 4 κιλα προβατινα συν κατι αλλα.... Μαλλον θα χρειαστει καθαρισμα μετα απο αυτο 🤪

Άσε εγώ που έψησα και την καθάρισα την επόμενη μέρα έβρισκα  λιπη Οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς! 2 ώρες καθάριζα.. άσε που είχα παρά πολλές αναφλέξεις! Δε το επιχειρώ ξανά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Άσε εγώ που έψησα και την καθάρισα την επόμενη μέρα έβρισκα  λιπη Οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς! 2 ώρες καθάριζα.. άσε που είχα παρά πολλές αναφλέξεις! Δε το επιχειρώ ξανά!!!

Το Πάσχα έψησα κοκορέτσι, κοντοσουβλι και στα καπάκια προβατίνα. Δεν είχα πρόβλημα με αναφλεξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros_vas είπε

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου κανει εντυπωση που αναφερονται αναφλεξεις εχω σχεδον μηδεν με κλειστο καπακι.

Τις πιο πολλές αναφλεξεις τις είχα σε butterfly κοτόπουλο που είχα ξεκινήσει indirect και είχε μαζέψει πολλά λάδια από πάνω καθώς μαγειρευοταν. Όταν το γύρισα να ψηθεί direct έγινε χαμουλης. Το μετακίνησα να στραγγιξει και μετά ήταν κομπλέ. 

Σε προβατίνα δεν έχω πρόβλημα. Σαφώς και υπάρχουν κάποιες, αλλά όχι να εμποδίζει το ψήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τις πιο πολλές αναφλεξεις τις είχα σε butterfly κοτόπουλο που είχα ξεκινήσει indirect και είχε μαζέψει πολλά λάδια από πάνω καθώς μαγειρευοταν. Όταν το γύρισα να ψηθεί direct έγινε χαμουλης. Το μετακίνησα να στραγγιξει και μετά ήταν κομπλέ. 

Σε προβατίνα δεν έχω πρόβλημα. Σαφώς και υπάρχουν κάποιες, αλλά όχι να εμποδίζει το ψήσιμο. 

ωπα για butterfly κοτοπουλο εχω κανει πλανα για κυριακη... δωσε κανα τιπ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Όντως πολύ αέριο "χάνετε" στο 15λεπτο τις πυρόλυσης μετά από κάθε ψήσιμο ή στο αρχικό ζέσταμα, γιατί οι καυστήρες δουλεύουν τις περισσότερες φορές όλοι και είναι στο τέρμα. 

Έτσι, χωρίς στοιχεία βέβαια, νομίζω "χάνετε" το 30-35% τις μπουκάλας.

Υπάρχει άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros_vas είπε

ωπα για butterfly κοτοπουλο εχω κανει πλανα για κυριακη... δωσε κανα τιπ! 

Όπως ψήνεις και το απλό κοτόπουλο. Τώρα δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος. Εγώ το καπνίζω λίγο στην αρχή indirect και το τελειώνω direct όταν είναι σχεδόν έτοιμο. Άλλες φορές μόνο κάπνισμα. Άλλες μόνο direct. 

Το πιο παραδοσιακό θεωρητικά είναι το direct σε μέτρια φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Astronautis είπε

Υπάρχει άλλος τρόπος;

Δεν ξέρω και δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος. 

Είναι αναγκαίο κακό και η προθέρμανση στην αρχή και η πυρόλυση  στο τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Δεν ξέρω και δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος. 

Είναι αναγκαίο κακό και η προθέρμανση στην αρχή και η πυρόλυση  στο τέλος.

Εγώ τα κάνω ταυτόχρονα. Δεν κάνω πυρολυση στο τέλος δλδ. Την κάνω στο επόμενο ψήσιμο μαζί με το ζέσταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, σας παρακολουθώ καιρό αλλά 1η φορά γράφω. Ψάχνω εδώ και καιρό ψησταριά και έχω καταλήξει στην Weber Spirit II E-310 GBS. Βλέπω μάλιστα σήμερα ότι την έβγαλαν σε προσφορά Κωστόβολος κια YOU στα 599 €. Το θέμα μου είναι το εξής, βλέπω ότι σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσιμο το νέο μοντέλο της Weber, το Spirit II E-320 GBS, αξίζει να περιμένω για αυτό ; Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι το πλαινό ράφι που διαθέτει δική του εστία. Φοβάμαι ότι η τιμή  θα αργήσει να πέσει, ειδικά στα 600 € (τιμή καταλόγου το έχουν στα 795 €) οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω με το προηγούμενο μοντέλο, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...