Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Για όσους πιάνουν φωτιά; 🤣😂🤣😂

Θα ήταν καλή ιδέα αυτή την κουβέρτα να την βαζαμε πάνω στο καπάκι της ψησταριάς το χειμώνα, ώστε να μην υπήρχαν απώλειες θερμοκρασίας?Προσφέρει μόνωση άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SagoniasSlutRos πρακτικά πλέον τον έχω μειώσει κατά 1/3. τότε που λαμπάδιασε ηταν κλειστός κατά 2/3 μπορεί κ παραπάνω

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

@sndev εχεις κλεισει στην ουσια τον εξαερισμο?

Αυτό κατάλαβα και εγώ. 

Έχω ξαναδεί να "μικραίνουν" τον εξαερισμό παράλληλα, για καλύτερες θερμοκρασίες, αλλά τελείως κλείσιμο πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου όταν ψήνεις..ειδικά με κλειστό καπάκι!!

 

εδιτ

Είχα μείνει στο τελευταίο δικό σου μήνυμα δεν είχα δει ότι είχαμε αλλάξει σελίδα. 

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Αυτό κατάλαβα και εγώ. 

Έχω ξαναδεί να "μικραίνουν" τον εξαερισμό παράλληλα, για καλύτερες θερμοκρασίες, αλλά τελείως κλείσιμο πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου όταν ψήνεις..ειδικά με κλειστό καπάκι!!

εδιτ

Είχα μείνει στο τελευταίο δικό σου μήνυμα δεν είχα δει ότι είχαμε αλλάξει σελίδα. 

Αυτό ίσως είναι καλή ιδέα για κάπνισμα να κατευθύνεις τον καπνό.

Btw μέχρι το Πάσχα είχαμε περίπου 60 σελίδες μέσα σε 9 χρόνια, και τώρα έχουμε φτάσει τις 200 μόλις δύο μήνες μετά!! Μεγάλωσε απότομα η παρέα!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndevκαλησπερα. Έχω κ εγώ την 3 από προσφορά. Αν κ δεν έχω δει πρόβλημα με την θερμοκρασία, θα ήθελες να περιγράψεις λίγο καλύτερα τι έκανες,γιατί δεν κατάλαβα. Αν έβαζες κ καμία φωτό.

Επειδή έχουμε την ίδια, σαν ιδέα εμένα μου έρχεται πιο πολύ να σφραγίσει ο κάδος που είναι σπαστός. Τώρα περιμετρικά της επιφάνειας ψησίματος έχει αερα, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι όλες σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει προσοχή με τις πατέντες σε υγραέριο! Αφενός χάνεται η οποία εγγύηση αφετέρου υπάρχει μεγάλο ζητημα ασφαλειας! Οι γείτονες δε φταίνε σε τίποτα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Άλλαξα Φιάλη στην ψησταριά και βλέπω ότι αργεί πολυ να ανεβάσει θερμοκρασία. Στην προθέρμανση με το ζόρι φτάνει 300 βαθμούς. Ψησταρια veber spirit ii e310. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 12:59 ΜΜ, ChrisAce είπε

Παιδιά προσοχή μεγάλη με τους καθαρισμούς στο υγραέριο.

Δεν παίζουν με αυτά τα θέματα. Το υγραέριο δεν είναι κάρβουνο να μην έχει φλόγα ή να ρίξετε νερό με το λάστιχο να σβήσει έτσι απλά.

Θέλει καθάρισμα συχνό του υγραερίου, ειδικά το ταψάκι που μαζεύει το λίπος, πολλοί έχετε βάλει και αλουμινόχαρτο, οπότε αλλάζετε το μετά από 1 ή 2 χρήσεις τις ψησταριάς, δεν κοστίζει τίποτα σε σχέση με την ασφάλεια την δικιά σας και τις οικογενείας σας.  

Μην παρασύρεστε από το τι λέει ο κάθε πωλητής που το μόνο που θέλει είναι να πουλήσει λέγοντας σας κάθε 3 ή 6 μήνες και τέτοιες σαχλαμάρες ή ακούτε από εδώ μέσα το οτιδήποτε.

Σκεφτείτε να ψήνετε κάθε 3 ή 4 μέρες και να καθαρίζετε την ψησταριά σας κάθε 3-4 μήνες..Έστω και από θέμα καθαριότητας τις αυλής/μπαλκονιού σας να το δείτε μόνο φτάνει. Πού να μπει και η παράμετρος τις ασφάλειας.. 

 Όσο πιο πολύ ποσότητα ψήνετε κάθε φορά τόσο πιο συχνό καθάρισμα θέλει.

Αν βαριέστε το καθάρισμα/συντήρηση τις ψησταριάς υγραερίου, τότε το υγραέριο δεν είναι για σας. Μείνετε στο κάρβουνο θα είναι πιο ασφαλές για εσάς μιας που θα έχετε να καθαρίζετε μόνο την σχάρα.

EDIT

Να τονίσω κάτι που ξέχασα, ότι δεν αναφέρομαι στα παιδιά που είπαν πιο πάνω για την ζημιά που έπαθαν ή που μπορούσαν να πάθουν.

Αλλά με αφορμή αυτά τα περιστατικά(που είναι πραγματικά πανεύκολο να συμβούν στον καθένα μας από υπερβολική σιγουριά περισσότερο), αναφέρομαι σε όλους μας.

Σε συνέχεια αυτού, ως παθών πάντα, σημειώστε ότι τουλάχιστον η δικια μου (monarch 320) έχει στον πάτο του κάδου αυλούς που κατευθύνουν τα λίπη στον συλλέκτη. Χωρίς καθαρισμό αυτοι φράζουν, οπότε λιμνάζουν τα λίπη και θα αρπάξουν με την πρώτη ευκαιρία. Έκανα τρελή χαρά όταν εψησα χοντρό χωρίς αναφλέξεις την πρώτη φορά, στην προθέρμανση για το επόμενο ψήσιμο κοντεψανε να καουμε....

19 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Κανονικά θέλει λάδωμα (για να μην πηγαίνουν μύγες , σφήκες) και κρέμασμα στον ήλιο να βγούνε τα νερά του . Όταν έχω χρόνο το κάνω , συνήθως όμως το βάζω αποβραδίς στο ψυγείο βγάζει τα νερά του και καμμία ώρα πριν το ψήσιμο το λαδώνω καλά . Για το ψήσιμο τώρα , το βάζω σε δυνατή φωτιά και αποφεύγω το χάραγμα για να μην στεγνώσει. Στο τέλος βγάλσιμο και κόψιμο σε ψιλες φέτες, έτσι και λίγο να  έχεις βιαστεί να βγάλεις το χταπόδι από την φωτιά , το κομμάτι δεν το νιώθεις να είναι τσίχλα.

Η αλήθεια είναι ότι για να βρω την ρεγουλα έχω βάλει πολλά πλοκάμια στην σχάρα ,ψαρεμένα από μένα ή μη 😁😁 .

Συναγωνιστή το λάθος που κάνουμε πολλοί με τα αγοραστα είναι ότι υποθέτουμε ότι είναι σωστά προγουλιασμενα. Αλλά δεν είναι, για αυτό και η τσίχλα. Οπότε, αγοραστα φρέσκα η ψαρεμενα από εμάς, κατάψυξη να σπάσουν οι ίνες και ψήσιμο 10+10 direct και είναι σουπερ, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον. Ούτε βρασιματα που κάνουν τα ουζερί ούτε τπτ. Το χταπόδι πρέπει να είναι al dente, να σκάει θάλασσα στην δαγκωματια. Ειδικά αν μείνει σε λαδοξυδο με μπαχαρικά...αααααχχχχχ....και τέλος, σαν τα χταπόδια της Κούλουρης δεν έχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέρτα που έβαλα είναι πυροσβεσης. Δεν προσφερει καμια μονωση. Ασε που είναι υαλοβαμωακας. Είναι ιδανική για να περιορίσεις φωτιά που έχει καυσίμο να καεί όπως ας πουμε μια κατσαρόλα με λάδι. Φαντάζομαι και στην ψησταρια θα μπορείς να την καλυψεις για να σβήσει. Εγώ προσωπικα που έχω μάτια φυσικό αέριο στο σπίτι έχω μια σε ευκολη προσβαση. 

Και να θυμάστε ποτε νερό σε λαδια. Ακόμη και με πυροσβεστηρα μπορεί να μεταδόσεις και άλλου τη φωτιά. Ψυχραιμία και καπάκια η κουκουλωμα για να κόψεις το οξυγόνο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά. Άλλαξα Φιάλη στην ψησταριά και βλέπω ότι αργεί πολυ να ανεβάσει θερμοκρασία. Στην προθέρμανση με το ζόρι φτάνει 300 βαθμούς. Ψησταρια veber spirit ii e310. 

Εγώ είχα καθυστέρηση με τις coral. Γύρισα σε petrogaz πάλι και παίζω σωστά!! Εσύ τι εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Εγώ είχα καθυστέρηση με τις coral. Γύρισα σε petrogaz πάλι και παίζω σωστά!! Εσύ τι εχεις?

Δεύτερη Φιάλη μου είναι. Petrogas είναι και οι δύο. Με την πρώτη δεν είχα κανένα πρόβλημα με την δεύτερη αργεί αρκετά. Θα πάρω στο μαγαζί που την πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skoudinio είπε

Δεύτερη Φιάλη μου είναι. Petrogas είναι και οι δύο. Με την πρώτη δεν είχα κανένα πρόβλημα με την δεύτερη αργεί αρκετά. Θα πάρω στο μαγαζί που την πήρα. 

Ειναι καθαρη η ψησταρια σου? Εχω παρατηρησει οτι ανεβαζει καλύτερα άμα είναι καθαρή ίσως γιατί αντανακλά την θερμότητα πιο καλα εφόσον δεν έχει αποκαΐδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με ατμοκαθαριστη. Πήρα τα συρματινα βουρτσακια της karcher αλλά δεν μπαίνουν σε αυτόν του eshop. Οπότε θα παίξει πατέντα. Μην τα αγοράσει όποιος ενδιαφέρεται. Περιμένετε να δω αν θα κάνω δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 7:44 ΜΜ, aenaos15 είπε

Εγω δουλευω με βαση αυτες τις θερμοκρασιες.

Rare – 45 οC
Medium-Rare- 55 οC
Medium- 60 οC
Medium Well-65 οC
Well Done- 71++ οC

Γουστα ειναι  αυτα!!!

Αν το βγάλεις στους 55 ως να το ξεκουραστεί και να το φας θα δεις ότι θα πάει μέσα σχεδόν 60. Αυτά που βλέπεις εδώ είναι τελική θερμοκρασία. 54-55 είναι τελική για medium rare. Την αρχή τα έβγαζα στους 54 και ήταν προς medium -medium well τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...