Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Gatilaras είπε

Για εμενα εαν θες γιατι εχω και μια μικρη ηλεκτρικη δωσε κατι παραπανω και παρε μια μικρη αεριου.Θα με θυμηθεις. Εαν ειναι για εσωτερικο χωρο για ψησιμο με απορροφητηρα προτιμησε καποια απο 2000w και πανω.

Έχω βρει αυτή και μου αρέσει που έχει κλειστό καπάκι διάφανο.Λογικά θα γίνεται πιο γρήγορα το κρέας πχ και πιο ζουμερό.Αν την έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eρώτηση. Έχετε βρει τρόπο να καταλαβαίνεται πότε τελειώνει μια πχ 10άρα φiάλη υγραερίου;

https://www.ebay.com/itm/Propane-Butane-LPG-Fuel-Gas-Tank-Level-Indicator-Magnetic-Gauge-Gas-Thermometer/193161209912?hash=item2cf94e2838:g:yzwAAOSw~ENdgOSX Αυτο χρησιμοποιω από τον Μαιο δεν ειναι ακριβείας αλλά έχεις μια γενική ιδέα .Προσωπικά όταν φτάσει στο 1/4 του δείκτη αγοράζω μια φιάλη  και την εχω standby μην μείνω στα μεσα του ψησίματος χωρίς αεριο.

 

Η επομενη αγορά θα είναι https://www.ebay.com/itm/Propane-Tank-Gauge-Gas-Grill-BBQ-Pressure-Meter-Indicator-Fuel-Brass/333364237613?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3De417a809c52349789233ee5883039673%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D12%26mehot%3Dco%26sd%3D193161209912%26itm%3D333364237613%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851 για να το δοκιμασω λογικά θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sargus είπε

Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτήν που μπορείς να διακρίνεις που περίπου βρίσκεται η στάθμη της. 

https://www.petrogaz.gr/προϊόντα/διάφανη-ελαφριά-φιάλη/

Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου.  Την έχει φίλος και όντως βλέπεις τη στάθμη μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sargus είπε

Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτήν που μπορείς να διακρίνεις που περίπου βρίσκεται η στάθμη της. 

https://www.petrogaz.gr/προϊόντα/διάφανη-ελαφριά-φιάλη/

Την βλέπω γύρω στο 70αρι.. Αραγε, πόσο θα κάνει η αναγόμωσή της; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ρώτησα σε παραπλήσιο πρατήριο βενζίνης και μου δίνουν τη κλασική φιάλη 16ευρω συν 17 το γέμισμα =33€..Νομίζω 17€/γέμισμα είναι τίμιο.. Απλά, θα χρειαστεί να πηγαίνω, ενώ κάποιοι άλλοι στη μεταφέρουν σπίτι δωρεάν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι ότι ειτε θα πάρω τη διάφανη ή δύο σιδερενιες. Όποτε τελειώνει η μία στη μέση του ψησίματος, θα βάζω την άλλη. Υπάρχει άραγε θέμα με το να έχω αποθηκευμένη μια γεμάτη φιάλη; 

Διότι σκέφτομαι ότι και να βλέπω τη στάθμη στη διάφανη ότι πλησιάζει κάτω, τι να κάνω; Να τη γυρίζω πριν τελειώσει και να τους χαρίζω το υπόλοιπο; 

Το λένε οι έμπειροι επ αυτού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sargus είπε

Εγώ σκέφτομαι ότι ειτε θα πάρω τη διάφανη ή δύο σιδερενιες. Όποτε τελειώνει η μία στη μέση του ψησίματος, θα βάζω την άλλη. Υπάρχει άραγε θέμα με το να έχω αποθηκευμένη μια γεμάτη φιάλη; 

Διότι σκέφτομαι ότι και να βλέπω τη στάθμη στη διάφανη ότι πλησιάζει κάτω, τι να κάνω; Να τη γυρίζω πριν τελειώσει και να τους χαρίζω το υπόλοιπο; 

Το λένε οι έμπειροι επ αυτού; 

η καλυτερη λυση ειναι ενα μανομετρο.ουτως η αλλως θα τους χαριζεις καμποσο καθε φορα , γιατι στα τελειωματα της φιαλης δεν εχει πιεση το αεριο ,για να αποδωσουν σωστα οι καυστηρες.

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάντα 2 σπίτι.δεν υπάρχει πρόβλημα αποθήκευσης φτάνει να μηντη χτυπάει ο ήλιος.οταν τελειώνει η μία το καταλαβαίνεις από τη φλόγα ότι δεν είναι δυνατή βάζεις την άλλη. Σε ότι μαγαζί έχω δει με μπουκάλες αφήνεις τη μια άδεια κ παίρνεις άλλη γεμάτη επιτόπου, δε στη γεμίζουν όπως σε βενζινάδικο. Οπότε αυτό με τη ελαφριά με προβληματίζει γτ δεν έχω δει πουθενά να έχουν τέτοιου είδους να ξαναπάρεις αφήνοντας τη παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 12:31 ΜΜ, tarantules είπε

Για ψησταριά με ηλεκτρικές αντιστάσεις έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια οικονομική; Δεν έχω ξαναασχοληθεί με ψησταριές.

Εγώ είπα να δώσω μια ευκαιρία στο «θαύμα» του Κλαπάκη το καλοκαίρι, και μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα που μου δίνει κάθε φορά.

Έχει πολλά μειονεκτήματα (μούφα κατασκευή, δεν έχει ρυθμιστή θερμοκρασίας, διαβάζω ότι σε κάποιους καίγονται οι αντιστάσεις) αλλά κάθε φορά μου δίνει ζουμερές και γευστικές μπριζόλες οι οποίες όντως δεν έχουν και μεγάλη διαφορά απ' το κάρβουνο, δεν ξέρω πώς γίνεται.

Φίλος που είναι του κάρβουνου και προσανατολίζεται σε αερίου σιγά σιγά και κορόιδευε το «θαύμα», μόλις έφαγε εντυπωσιάστηκε, δεν το περίμενε.

Γενικά αν δεις τα σχόλια, όλα τα αρνητικά είναι για την ποιότητα κατασκευής και τις αντιστάσεις, όχι για το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ είπα να δώσω μια ευκαιρία στο «θαύμα» του Κλαπάκη το καλοκαίρι, και μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα που μου δίνει κάθε φορά.

Έχει πολλά μειονεκτήματα (μούφα κατασκευή, δεν έχει ρυθμιστή θερμοκρασίας, διαβάζω ότι σε κάποιους καίγονται οι αντιστάσεις) αλλά κάθε φορά μου δίνει ζουμερές και γευστικές μπριζόλες οι οποίες όντως δεν έχουν και μεγάλη διαφορά απ' το κάρβουνο, δεν ξέρω πώς γίνεται.

Φίλος που είναι του κάρβουνου και προσανατολίζεται σε αερίου σιγά σιγά και κορόιδευε το «θαύμα», μόλις έφαγε εντυπωσιάστηκε, δεν το περίμενε.

Γενικά αν δεις τα σχόλια, όλα τα αρνητικά είναι για την ποιότητα κατασκευής και τις αντιστάσεις, όχι για το αποτέλεσμα.

Θα την κοιτάξω.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτοί είναι στο Μενίδι και σιγά μην πήγαινα μέχρι εκεί, την πήρα απ' το μεγάλο Σκλαβενίτη στη Δάφνη, εκεί που ήταν ο Δούκας. Την είχε με έκπτωση και την είχα πάρει 59€, που και πάλι δεν είναι λίγα για τη συγκεκριμένη κατασκευή. Σε 1-2 ώρες θα τη φουλάρω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...