Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Επαθα και έμαθα και συμφωνώ κάποιος να αγοράσει όσο μεγαλύτερη αντέχει η τσέπη του. Με τη γυναίκα μου είχαμε αγοράσει από το cook shop μια ψησταριά με 2 εστίες που κάλυπτε θεωρητικά μέχρι 4 άτομα αλλά κάθε φορά που είχαμε καλεσμένους είτε έπρεπε κάποιος να αναλάβει full time ψήστης μέχρι να ψηθούν όλα τα κρέατα για 7-8 άτομα και τα μισά να είναι κρύα και τα υπόλοιπα ζεστά ή να βάζουμε και δίπλα μια κάρβουνου για να τα βγάλουμε όλα ταυτόχρονα.  Η μεγάλη θα σε καλύψει για μικρότερες ποσότητες ενώ η μικρή δεν θα σε εξυπηρετήσει για μεγαλύτερες. Και δυο φορές το  χρόνο να την χρειαστείς τα έβγαλε τα λεφτά της.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Morosana είπε

Επαθα και έμαθα και συμφωνώ κάποιος να αγοράσει όσο μεγαλύτερη αντέχει η τσέπη του. Με τη γυναίκα μου είχαμε αγοράσει από το cook shop μια ψησταριά με 2 εστίες που κάλυπτε θεωρητικά μέχρι 4 άτομα αλλά κάθε φορά που είχαμε καλεσμένους είτε έπρεπε κάποιος να αναλάβει full time ψήστης μέχρι να ψηθούν όλα τα κρέατα για 7-8 άτομα και τα μισά να είναι κρύα και τα υπόλοιπα ζεστά ή να βάζουμε και δίπλα μια κάρβουνου για να τα βγάλουμε όλα ταυτόχρονα.  Η μεγάλη θα σε καλύψει για μικρότερες ποσότητες ενώ η μικρή δεν θα σε εξυπηρετήσει για μεγαλύτερες. Και δυο φορές το  χρόνο να την χρειαστείς τα έβγαλε τα λεφτά της.

Ακριβως ετσι ειναι  φιλε!!!!

Αν ειδικα δεν ειστε και  λιτοδιαιτοι , οπως εμεις τοτε υπαρχει προβλημα!!!🙂

Στην πιο πανω φωτο ειναι  η Monarch 320 με κοντοσουβλι χοιρινο στα 1,7 κιλα , μολις και μετα βιας εφτασε για 4 ατομα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 4saken είπε

Οι ψησταριες υγραεριου ειναι noob friendly?Δεν εχω εμπειρια αλλα θα ηθελα να ασχοληθω.

Ελπίζω!

Και εγώ για αυτό την πήρα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτως noob friendly!!!! Και πολυ πιο γρηγορο ψησιμο και απο τις ψησταριες με καρβουνο και  κατ' εμε πολυ πιο νοστιμο αποτελεσμα απο τις ηλεκτρικες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 4saken είπε

Οι ψησταριες υγραεριου ειναι noob friendly?Δεν εχω εμπειρια αλλα θα ηθελα να ασχοληθω.

Δεν θα δυσκολευτείς να ψήσεις μια μοσχαρίσια μπριζόλα και μάλιστα με καλά αποτελέσματα.Αν όμως σκοπεύεις να βάζεις πανσέτες,παϊδακια,λουκάνικα και αλλα λιπαρά κρέατα θα απογοητευτείς από τις πολλές αναφλέξεις.

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, moure είπε

Δεν θα δυσκολευτείς να ψήσεις μια μοσχαρίσια μπριζόλα και μάλιστα με καλά αποτελέσματα.Αν όμως σκοπεύεις να βάζεις πανσέτες,παϊδακια,λουκάνικα και αλλα λιπαρά κρέατα θα απογοητευτείς από τις πολλές αναφλέξεις.

Και σε αυτό υπάρχει λύση, ψήνεις την περισσότερη ώρα indirect και λίγο στην και στο τέλος ένα πέρασμα direct για χρωμα και είσαι μια χαρά. 

Το μεγάλο τους μείον είναι το καθάρισμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Ακριβως ετσι ειναι  φιλε!!!!

Αν ειδικα δεν ειστε και  λιτοδιαιτοι , οπως εμεις τοτε υπαρχει προβλημα!!!🙂

Στην πιο πανω φωτο ειναι  η Monarch 320 με κοντοσουβλι χοιρινο στα 1,7 κιλα , μολις και μετα βιας εφτασε για 4 ατομα!!!

Σε broil king signet 320 κάνω κοντοσουβλι χοιρινό 2,5 κιλά λαιμό μαζί με 1 κιλό πανσετα σύνολο 3,5 κιλά χωρίς πρόβλημα.

IMG_20191225_121314.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μέρα σας. 

Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το post και επειδή είμαι στη φάση αναζήτησης για την πρώτη μου απόπειρα σε ψησταριά υγραερίου έχω να ρωτήσω. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν φούρνος;

Χρειάζεται να προσέξω κάτι στην πρώτη αγορά;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος μου, παίρνω ξεκοκαλισμένω λαιμό και ένα κομμάτι πανσετα από το χασάπη, τα κόβω κομμάτια, τα μαρινάρω ένα βράδυ και την άλλη μέρα τα παιρνω στη σούβλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 6:49 ΜΜ, aenaos15 είπε

IMG_1292.JPG.e04b4eb7c031b3f7564999da4170110b.JPG

Η σούβλα είναι της weber φίλε? Ενδιαφέρομαι και γω για σούβλα αλλά δεν παίζει να τους 

δώσω τόσα λεφτά... Κάποια πατεντούλα θα κάνω..

 

6 ώρες πριν, nikpar00 είπε

Σε broil king signet 320 κάνω κοντοσουβλι χοιρινό 2,5 κιλά λαιμό μαζί με 1 κιλό πανσετα σύνολο 3,5 κιλά χωρίς πρόβλημα.

IMG_20191225_121314.jpg

Θεός!!! Μου τρέχουνε τα σάλια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikpar00 είπε

Σε broil king signet 320 κάνω κοντοσουβλι χοιρινό 2,5 κιλά λαιμό μαζί με 1 κιλό πανσετα σύνολο 3,5 κιλά χωρίς πρόβλημα.

IMG_20191225_121314.jpg

Σε 60 cm ωφελιμο μηκος τοποθετεις 3,5 κιλα κρεας ;;;;;;

Ποσο μεγαλα ειναι  τα κομματια;;;;;

Γιατι απο οτι τα βλεπω δεν ειναι και  πολυ χοντρα,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...