Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

E κι ομως πολλοι ειναι της λογικης να παρουμε ενα καλο εξαρχης χωρις να αναλογιζονται το καθαρισμα και τη βρωμα που βγαζει...

Ανα τριμηνο γενικό καθαρισμα; Δε σου κανει αναφλεξεις; Εγω αν το αφησω ενα τριμηνο θα γινεται στα ψησιματα της κολασεως απο αναφλεξεις και μαλλον θα καει και το σπιτι... το πολυ στα 5 ψησιματα κανω πληρες καθαρισμα και φυσικα οπως ειπες και εσυ καθε φορα που τελειωνω ψησιμο καθαριζω τη σχαρα με συρματοβουρτσα (αφου την αφησω κανενα δεκαλεπτο να καψει)

Εχω δοκιμασει να καθαρισω απλα με ξυστρα/βουρτσα τα flavorised bars δυο φορες πριν ψησω προβατο, αλλα δεν ειχαν κατι πανω στην ουσια. Οποτε το θεωρω αχρειαστο. Σκεψου την πηρα καπου Οκτωβρη, ψηνω στανταρ 2-3 φορες τη βδομαδα, και εχω κανει μια φορα γενικο καθαρισμα μετα το πρωτο 3μηνο χρησης.

Ποια εχεις εσυ;

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Άποψή μου αλλα θεωρώ οτι γίνεται πολυς ντορος για το καθάρισμα ενώ στην ουσία δεν είναι έτσι.

Όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω σε "καθημερινη" χρήση το μόνο που θέλει μετά το ψήσιμο είναι τουμπάνιασμα για 5 -10 λεπτα (μέχρι να βάλεις πιάτα και φαγητά έχει περάσει ο χρόνος) ωστε να γίνουν όλα κάρβουνο και μετα σβήσιμο και ξυσιμο οι σχαρες με βούτσα. Μετά το φαγητό που θα έχουν κρυώσει ή ακόμα και την επόμενη μέρα αν δεν ψήσεις τις αλειφω με λάδακι για συντήρηση απο τις υγρασίες.

Απο εκεί και πέρα ανάλογα το πόσο σχολαστικός είναι ο καθένας μας, ή ανάλογα την επιθυμία του κάθε 5 - 10 ψησίματα, κάθε 3 μήνες ή οπως κρίνει ο καθένας σύμφωνα με τα λύπει που έχει πιασει, την καθαρίζει ολοκληρη, θεωρω οτι είναι και θέμα υγειηνής και ας καιγονται όλα λόγω φλόγας.

Η καθημερινοτητα ομως ειναι στην ουσία 2 λεπτά ξυσιμο μετα το μαγείρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω δοκιμασει να καθαρισω απλα με ξυστρα/βουρτσα τα flavorised bars δυο φορες πριν ψησω προβατο, αλλα δεν ειχαν κατι πανω στην ουσια. Οποτε το θεωρω αχρειαστο. Σκεψου την πηρα καπου Οκτωβρη, ψηνω στανταρ 2-3 φορες τη βδομαδα, και εχω κανει μια φορα γενικο καθαρισμα μετα το πρωτο 3μηνο χρησης.

Ποια εχεις εσυ;

Αυτήν. Την ειχα παρει γυρω στο 150αρι τότε, δε ξερω γιατι εχει ανεβει τόσο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Δεν είναι πάντα κακή λύση μια οικονομική για πρώτη ψησταριά. Εχω πολλούς φιλους και γνωστούς που ήθελαν ψησταρια υγραερίου, πηραν (κάποιοι ακριβή μάλιστα της Weber) και μετα απο 4-5 ψησίματα τη βαρέθηκαν και την παρατησαν σε μια γωνία στο μπαλκονι ή τον κήπο στο ελεος των καιρικών συνθηκών και βάζουν στα ραφακια της γλάστρες... Βλέπεις  θελει ανα 2-3-4 ψησίματα καθάρισμα και το 80% βαριούνται-ενώ η γυναίκα στο σπίτι δε πρόκειται να ασχοληθεί...

Προσωπικά οπως εχω ξαναγραψει πηρα στην αρχή πολύ οικονομική (τύπου 80-90€ με 2 καυστήρες) ή οποία απο την υπερβολική χρήση (και τα κακα υλικά πιθανότατα) σαπισε στον 1.5 χρόνο σε διαφορά σημεία, την επέστρεψα εντός εγγύησης και πηρα μια μεγαλύτερη με 3 καυστήρες. Όταν χαλάσει και αυτή (ήδη οι βάσεις των ανακλαστήρων ψιλοχαλασαν και εχω ξηγηθεί πατέντα με χαλκό καλωδίου) θα πάω σε weber...

@ManLion δες και του πράκτικερ στα ίδια λεφτα (που αν εχεις vodafone παιρνεις και 10% επιπλέον εκπτωση με ενα sms)

Σωστά δεν ειναι πάντα κακή λύση η οικονομικη επιλογή και σίγουρα έχει να κάνει με την χρήση του καθενός.

Εμένα η 1η επιλογη των 80€ πιστευω οτι τα εβγαλε τα λεφτά της (άντεξε 3 χρόνια σχεδόν) ενώ η 2η των 240€ (μαντεμένιες σχαρες, 3 καυστηρες, πλαινο μάτι κτλ) δεν με έπεισε ποτέ οτι μπορω να ψησω χωρίς να έχω κάθε φορά τον προβληματισμό για το  αν ψηθηκαν τα φαγειτα ή οχι. να αναφέρω οτι οι 2 πιο πάνω είχαν 2 χρονια εγγυηση.

Την 2η την έδωσα γιατι δεν το ευχαριστιομουν και οταν αποφάσισα να πάω σε WEBER βασικό κριτήριο (εκτος της μαρκας) ήταν οτι δίνει 10 χρόνια εγγύηση καυστήρων άρα επένδυση που ξεχνάς.

Όταν δε, τη δοκίμασα για 1η φορά είπα: Να τελικά γιατί είναι WEBER, απίστευτα αποτελέσματα και πανευκολα.

Υ.Γ. ζοριστηκα αρκετα για να δώσω 550€ αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω. (πέρα απο πριζόλες, σουβλάκια... έχω φτιάξει ρολο κοτόπουλο, παϊδάκια, ψάρι, πίτσα (με πλάκα πέτρας) θα πάρω σούβλα και έπετε συνέχεια τωρα που ανοιγει και ο καιρός.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβήκανε γτ αγοραζε ιο κοσμος πλέων ψησταριές.. ! πριν 5 6 χρόνια ειχα παρει μια νο ναμε απο leroy κ εχθές ετυχε να κάνω βόλτα απο κει κ το ίδιο μοντέλο ακριβως ήταν 130 ευρώ πάνω.. 6 χρόνια μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οι τιμες παιζουν και αναλογα την εποχη. Φθινοπορο και χειμωνα εχουν τις καλυτερες τιμες. Και γω κοιταζα τη δικη μου που εψαχνε ενας φιλος και εχει +200λιρες απ οτι την πηρα εγω τον Οκτωβρη.

2 ώρες πριν, Daliar είπε

Όταν δε, τη δοκίμασα για 1η φορά είπα: Να τελικά γιατί είναι WEBER, απίστευτα αποτελέσματα και πανευκολα.

Ομοιομορφο ψησιμο σε ολη την επιφανεια. Δεν καθεσαι να κανεις πειραματα που ψηνει πιο δυνατα και που οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συγκρινονται οι επωνυμες με τις no name.

Δεν θα μπορουσε αλλωστε.

Προσωπικα ειμαι  απολυτα ικανοποιημενος απο την broil king.

Eχω ψησει rib eye , κοτοπουλο στη σουβλα , χοιρινο κοντοσουβλι , ψαρια , μπιφτεκια , λαχανικα , ενω εχω κανει και  cold smoke τυριων και  λαχανικων.

Στο τομεα του καθαρισμου , ειναι  πολυ απλα τα πραγματα,

Πριν ξεκινησω βουρτσιζω τα μαντεμια και  τα περναω με λαδακι.

Στο τελος ανεβαζω θερμοκρασια πανω απο 300 βαθμους και  μετα την πυρολυση που κανει τριβω ξανα τα μαντεμια και  περναω παλι  με λαδακι.

Μετα απο 2 μηνες εβγαλα τους ανακλαστηρες και  τους  καθαρισα οπως επισης και  τη βαση που καταληγουν τα καμενα λιπη η λαδια.

Αυτο ειναι  ολο!!

Συνολικα εχω κανει  29 ωρες καθαρου ψησιματος και  δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαλα εννοειται οτι οταν δινεις 700+ ευρω για bbq το παντρευεσαι! Αν δεν εισαι σιγουρος, δεν κανεις την επενδυση. Αυτο που ειπα ειναι οτι καλυτερα να παρεις καλο απο την αρχη, παρα ενα φθηνο και μετα απο 1-2 χρονια το καλο. Αν εισαι στην κατηγορια που περιγραφεις βεβαια, τοτε συμφωνω μαζι σου.

Καθαρισμα παντως γενικο της κανω καθε 3μηνο. Μετα το ψησιμο κανω μονο τη σχαρα με βουρτσα αφου εχει καψει καλα και εχουν καρβουνιασει ολα τα υπολειμματα απο το φαγητο. Και απ εξω με λιποδιαλυτικο οταν πιασει λαδιλα. Σιγουρα θελει πολυ λιγοτερο καθαρισμα απο κουζινα που βαζεις πχ γκριλιερα να ψησεις.

Καλό είναι να την καθαρίζουμε κάθε 2 , το πολύ 3 ψησίματα για πολλούς λόγους...λιγότερες αναφλέξεις, λιγότερη δουλειά καθαρίσματος και σίγουρα ποιο υγιεινά και χωρίς μυρωδιές φαγώσιμα...Τελευταία που την άφησα στα 3 ψησίματα, τα κρέατα στο 4ο ψήσιμο μύριζαν άσχημα καμένο λίπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Καλό είναι να την καθαρίζουμε κάθε 2 , το πολύ 3 ψησίματα για πολλούς λόγους...λιγότερες αναφλέξεις, λιγότερη δουλειά καθαρίσματος και σίγουρα ποιο υγιεινά και χωρίς μυρωδιές φαγώσιμα...Τελευταία που την άφησα στα 3 ψησίματα, τα κρέατα στο 4ο ψήσιμο μύριζαν άσχημα καμένο λίπος

Η σχάρα καθαρίζεται κάθε φορά μετά το ψήσιμο ή πριν το επόμενο. Το εσωτερικό της ψησταριάς που δεν έρχεται σε επαφή με το φαγητό, κάθε 3μηνο. Άλλοι λένε δύο φορές το χρόνο αν κάνεις συχνά ψησίματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα αυτήν. Αφού την συναρμολόγησα και την μετέφερα στο μπαλκόνι, ακολούθησα τις οδηγίες όπως περιγράφονται εδώ μέσα. Την άναψα και σε λιγότερο από 10 λεπτά ανέβηκε στους 350 βαθμούς. Αφού κρύωσε λαδωσα σχάρα και πλάκα. Ξανά ανάβω για 30 λεπτά στους 250 βαθμούς. Σβήνω. Έβαλα χοιρινές λαιμού στη σχάρα. Εξαιρετικές! Την επόμενη μέρα ψάρια τσιπούρες θεϊκά! Στο τέλος κάθε ψησίματος κάψιμο με κλειστό καπάκι για πέντε λεπτά και μετά αφου κρυώσει ξύσιμο στη σχάρα. Μέχρι τώρα έχω ψήσει ψητά λαχανικά και μετά σε γάστρα μπριαμ, κέικ (αλλά μου άρπαξε στο πατο ίσως λόγω δυνατής θερμοκρασίας). 

Δεν δίνω μαθήματα, απλά περιγράφω τι έκανα και αν τυχόν έκανα κάποιο λάθος.

Έχω λαδωσει την σχάρα με λιολαδο είναι σωστό?  

 

9eafbcc9-d5d5-4cf2-b2ae-1bc40e1f283c.jpeg

Επεξ/σία από ManLion
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες να ψήσεις κέικ (δεν το έχω κάνει ποτέ) θα πρέπει να δημιουργήσεις συνθήκες φούρνου. Οπότε βάζεις το κέικ στη μέση της σχάρας και ανοίγεις μόνο τις δύο πλαϊνες εστίες.

Για το λάδωμα νομίζω το καλύτερο είναι το canola oil, αλλά δεν το βρίσκεις Ελλάδα (εκτός και αν δεν το έχω βρει εγώ).  Νομίζω το ελαιόλαδο είναι καλό μιας και έχει υψηλό σημείο που καπνίζει. Εγώ βάζω ή ελαιόλαδο ή Crisco (κάτι σαν μαργαρίνη αμερικάνικη). Επίσης το λαρδί ( χοιρινό λίπος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, μια απορία γτ έχω προβλημάτισε πολύ τον τελευταίο καιρό με την ψησταριά μου την πήρα το καλοκαίρι καινούργια και δεν έχω κάνει πολλά ψησιματα αντε βαριά 15 όλα και όλα. 

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι με κλειστό καπάκι αργεί κάπως να ανεβάσει θερμοκρασία και σπάνια να φτάσει πάνω 230 βαθμούς και άμα ανοίξω το καπάκι για γυρίσω τα κρέατα πάλι μετά αργεί πολύ να ξανά πιάσει θερμοκρασία. 

Αυτό που σκέφτομαι ότι ίσως έχω κάνει λάθος είναι ότι έχω πάρει μπουκάλα coral gas που έχει μέσα ήδη ασφαλιστικό πίεσης και ότι εχω και άλλο ασφαλιστικο δεύτερο εξωτερικό πάνω στην μπουκάλα, μήπως αυτό έχει αποτέλεσμα να βγαίνει με πάρα πολύ αργή ροή το γκαζι και μην ανεβάζει θερμοκρασία? 

Συγγνώμη για το μεγαλο κείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maroutas είπε

Καλημέρα παιδιά, μια απορία γτ έχω προβλημάτισε πολύ τον τελευταίο καιρό με την ψησταριά μου την πήρα το καλοκαίρι καινούργια και δεν έχω κάνει πολλά ψησιματα αντε βαριά 15 όλα και όλα. 

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι με κλειστό καπάκι αργεί κάπως να ανεβάσει θερμοκρασία και σπάνια να φτάσει πάνω 230 βαθμούς και άμα ανοίξω το καπάκι για γυρίσω τα κρέατα πάλι μετά αργεί πολύ να ξανά πιάσει θερμοκρασία. 

Αυτό που σκέφτομαι ότι ίσως έχω κάνει λάθος είναι ότι έχω πάρει μπουκάλα coral gas που έχει μέσα ήδη ασφαλιστικό πίεσης και ότι εχω και άλλο ασφαλιστικο δεύτερο εξωτερικό πάνω στην μπουκάλα, μήπως αυτό έχει αποτέλεσμα να βγαίνει με πάρα πολύ αργή ροή το γκαζι και μην ανεβάζει θερμοκρασία? 

Συγγνώμη για το μεγαλο κείμενο. 

Ποια ψησταρια εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...