Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Όταν 4-5 φορές το χρόνο παίζει στα 550-600, δεν βρίσκω το λόγο να την πάρει κανείς στα 689. Αν είναι να πας στα 689 αρχίζεις να κοιτάς και monarch.

Σίγουρα κάνεις έμμεσο με δύο καυστήρες, ακόμα και με ένα με κάποια πατέντα, αλλά σίγουρα με τους 3 καυστήρες έχεις περισσότερες επιλογές. 

 

Όπως είπα θέλω μέχρι 500 αντε 550 το πολύ. Όπως είχα πει και παλιότερα θέλω μια για εμένα και αργότερα μπορεί να αγοραστεί και μια για το εξοχικό που θα νοικιάζω. Οπότε μπορεί να πάρω μια πχ broil τώρα και μετά να πάω στην weber.. Όταν ξαναπέσει στα 550..

 

Γι αυτό σκεφτόμουν και την campingaz.. Να την πάρω τώρα, μετά να την πάω στο εξοχικό, γιατι νομίζω ότι έχει τα φθηνότερα ανταλλακτικά.. 

 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

24 λεπτά πριν, electricksheep είπε

Με ποιά μέταλα θα πρέπει να είναι κατασκευασμένη κάποια ψησταριά ώστε αυτά να μην γίνονται καρκινογόνα όταν ψύνουμε;

 

Ρίξε μια μάτια στο παρακάτω link

https://www.marlinwire.com/blog/food-safe-metals-for-sheet-metal-wire-forms

Γενικά κάθε προϊόν, ανάλογα με την χρήση που προορίζεται, πρέπει να πληροί και τις αντίστοιχες προδιαγραφές. Αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη ψησταριά/μάρκα, θα σου πρότεινα να πας στο επίσημο site τους και να δεις τα πιστοποιητικά που διαθέτουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

χθες για πρώτη φορά μου κόλλησαν (άσχημα) τα κρέατα στη Webber. Και οταν λέω κόλλησαν, εννοώ πως τα σήκωνα για γύρισμα και σηκωνόταν και το μαντέμι μαζί!

Η σχάρα ήταν λαδωμένη κανονικά (μετά από κάθε ψήσιμο καθαρίζεται και λαδώνεται), αλλά το μοσχάρι που ψήθηκε ήταν μαριναρισμένο σε κόκκινο κρασί. Μπήκε στη σχάρα χωρίς να λαδωθεί και στο 2λέπτο που πηγα για αλλαγή, το μισό κρέας έμεινε κολλημένο στη σχάρα. 

Με τα πολλά ψήθηκε και βγήκε με ωραία γεύση, αλλά απο εμφάνιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Όπως είπα θέλω μέχρι 500 αντε 550 το πολύ. Όπως είχα πει και παλιότερα θέλω μια για εμένα και αργότερα μπορεί να αγοραστεί και μια για το εξοχικό που θα νοικιάζω. Οπότε μπορεί να πάρω μια πχ broil τώρα και μετά να πάω στην weber.. Όταν ξαναπέσει στα 550..

 

Γι αυτό σκεφτόμουν και την campingaz.. Να την πάρω τώρα, μετά να την πάω στο εξοχικό, γιατι νομίζω ότι έχει τα φθηνότερα ανταλλακτικά.. 

 

 

εγώ στην θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο στα καταστήματα που έχουν napoleon και θα ρωτούσα για καλύτερη τιμή. Μπορεί να πάρεις ένα καλύτερο bbq στην τιμή που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω ψήσει 3-4 φορές και ο πάτος έχει γίνει χάλια. Μπορώ να τον καθαρίσω και να του βάλω αλουμινόχαρτο και απλά να το αντικαθιστω κάθε 2-3 ψησίματα?

Λέτε είναι ανθυγιεινό το αλουμινόχαρτο σε αυτές τις θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

χθες για πρώτη φορά μου κόλλησαν (άσχημα) τα κρέατα στη Webber. Και οταν λέω κόλλησαν, εννοώ πως τα σήκωνα για γύρισμα και σηκωνόταν και το μαντέμι μαζί!

Η σχάρα ήταν λαδωμένη κανονικά (μετά από κάθε ψήσιμο καθαρίζεται και λαδώνεται), αλλά το μοσχάρι που ψήθηκε ήταν μαριναρισμένο σε κόκκινο κρασί. Μπήκε στη σχάρα χωρίς να λαδωθεί και στο 2λέπτο που πηγα για αλλαγή, το μισό κρέας έμεινε κολλημένο στη σχάρα. 

Με τα πολλά ψήθηκε και βγήκε με ωραία γεύση, αλλά απο εμφάνιση....

Μηπως δεν ειχε ζεσταθει καλα η σχαρα; Ή ισως να ηθελε πιο πολυ ωρα πριν το γυρισεις, μιας και μπηκε κατι που ειχε υγρασια πανω.

Και μενα μου ειχε κολλησει μια φορα στηθος κοτοπουλο που ειχε μαριναδα γιαουρτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Instructor1182 είπε

εγώ στην θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο στα καταστήματα που έχουν napoleon και θα ρωτούσα για καλύτερη τιμή. Μπορεί να πάρεις ένα καλύτερο bbq στην τιμή που θες.

Στα 550 max δεν βλέπω κάτι που να μπορεί να πέσει.. Ολες οι καλές είναι απο 680 και πάνω.

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Στα 550 max δεν βλέπω κάτι που να μπορεί να πέσει.. Ολες οι καλές είναι απο 680 και πάνω.

γιατί η rogue 365 μια χαρά είναι. είχα δει σε ένα κατάστημα να κάνουν καλύτερη τιμή και επίσης μπορείς να πάρεις και την αντιπροσωπεία μήπως και κάνουν κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να έχει και πλαινό μάτι, και εαν είναι δυνατόν 3 καυστήρες.

 

Βέβαια καλή φαίνεται όπως την βλέπω ...Αν μπορείς να μου πεις με pm το κατάστημα...Επίσης η αντιπροσωπεία ποια είναι?

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μηπως δεν ειχε ζεσταθει καλα η σχαρα; Ή ισως να ηθελε πιο πολυ ωρα πριν το γυρισεις, μιας και μπηκε κατι που ειχε υγρασια πανω.

Και μενα μου ειχε κολλησει μια φορα στηθος κοτοπουλο που ειχε μαριναδα γιαουρτιου.

Μπα, η σχάρα ήταν καυτή. Το πιο πιθανό είναι όπως λες η υγρασία που είχε σε συνδυασμό με την έλλειψη λαδιού. 

Γενικά επειδή δεν πολυψήνω λιπαρά κρέατα, ανησυχώ για το seasoning του μαντεμιού. Βέβαια μετα από κάθε ψήσιμο πέφτει βούρτισμα και λάδωμα με ηλιελαίο. Να κάνω κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Μπα, η σχάρα ήταν καυτή. Το πιο πιθανό είναι όπως λες η υγρασία που είχε σε συνδυασμό με την έλλειψη λαδιού. 

Γενικά επειδή δεν πολυψήνω λιπαρά κρέατα, ανησυχώ για το seasoning του μαντεμιού. Βέβαια μετα από κάθε ψήσιμο πέφτει βούρτισμα και λάδωμα με ηλιελαίο. Να κάνω κάτι παραπάνω;

Mπα δεν χρειαζεται κατι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Bormann BBQ2200 απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα ηθελα να μου προτεινετε καθαριστικα που ναι μεν θα κανουν καλη δουλεια αλλα δεν θα μου χαλασουν την σχαρα κλπ. Ειτε υγρο καθαριστικο ειτε καποιο καλο σφουγγαρι ειτε τα παντα ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vforvaggelis είπε

Εχω την Bormann BBQ2200 απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα ηθελα να μου προτεινετε καθαριστικα που ναι μεν θα κανουν καλη δουλεια αλλα δεν θα μου χαλασουν την σχαρα κλπ. Ειτε υγρο καθαριστικο ειτε καποιο καλο σφουγγαρι ειτε τα παντα ολα!

Τι ειδους σχαρα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...