Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, gdeli είπε

Ποτέ καθαριστικά κανενός είδους στο μαντέμι, όπως λέει και ο @SagoniasSlutRos. Φροντίζω πάντα να έχουν καλό seasoning οπότε δεν κολλάει τίποτα (ακόμα και το ψάρι βάζω κόντρα για να το γυρίσω). Αν παρ' ελπιδα κολλήσει κάτι το διώχνω προσεκτικά με την σπάτουλα εκείνη την στιγμή. Δεν κάνω πυρόλυση για να μην μου χαλάσει και το seasoning και δεν χρησιμοποιώ βούρτσα παρά μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις (π.χ. κολλημένες μαρινάδες κλπ). Αν χρησιμοποιήσω βούρτσα, μετά λαδώνω ένα πανί και περνάω τα μαντέμια μέχρι να φύγει η μαυρίλα που αφήνει η βούρτσα. Στην συνέχεια περνάω πάλι ένα φιλμάκι λάδι και ανοίγω στο χαμηλό τους καυστήρες για κανένα τέταρτο ή μέχρι να καπνίσει το λάδι, ώστε να ξανακάνω την πατίνα που έχει αφαιρέσει η βούρτσα.

Επάνω η επιφάνεια και εμένα είναι καθαρή και όταν κάνω πυρόλυση καπάκι τις περνάω με λάδι και καπνίζει. Από την κάτω μεριά βέβαια θέλει καθάρισμα, οπότε θα κάνω το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, dimitris557 είπε

αυτό είναι το zipy.gr δεν έχω διαβάσει καλά σχόλια παντός και έμενα θα με ενδιέφερε 1 inkbird άλλα από που? 

οχι αυτο ειναι απο το aliexpress, το εχει σε εκπτωση και αποστολη απο Γερμανια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theoilia είπε

Για εμάς την πλεμπα που δεν μπορούμε με τίποτα να ανέβουμε πάνω από 300€ υπάρχει καμία αξιολόγηση λύση;

Naterial Leroy Merlin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μεταξύ της bormann bbq2000 και της leroy merlin naterial Alton. Με ποια από τις 2 λέτε να πάω για barbeque 1 φορά την εβδομάδα μόνο κοτόπουλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

καμία καντο στο φουρνο

Περα απο την πλακα, κοτοπουλο σε μαντεμενιο τηγανι (απλο ή σχαροτηγανο) και τελειωμα στο φουρνο εβγαινε εκπληκτικο. Απλα μυριζει πολυ το σπιτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Περα απο την πλακα, κοτοπουλο σε μαντεμενιο τηγανι (απλο ή σχαροτηγανο) και τελειωμα στο φουρνο εβγαινε εκπληκτικο. Απλα μυριζει πολυ το σπιτι.

ρε δεν υπαρχει λογος να σκάσει καποιος ουτε 100 ε σε ψησταριά για κοτόπουλο μονο το καθαρισμα μια στο τοσο αρκει για το οχι!

για μενα το καλυτερο κ πιο ζουμερο κοτοπουλο ειδικα στήθος γίνετε με το πιο απλο τροπο σαν αυτον που λες κ για οποιον δεν εχει μαντεμένιο τηγάνι 

τεφαλ κάψιμο χωρις λαδι τπτ πέταμα το κοτόπουλο (στήθος κυριος) μεσα μεχρι να ψηθει εξωτερικά να παρει καλο χρωμα να κανει την οποια κρουστα κ μετα πέταμα το ιδιο το τεφαλ σε προθερμασμενο φούρνο 180 βαθμοί 15 λεπτά, βγαίνει άψογο

αν ειναι φιλεταρισμενα λιγοτερο χρονο στο φουρνο εχει να κανει με το παχος

 

κ για τους μαστορες πριν το βαλετε στο τηγανι απλα βαλτε του λιγο ελαιόλαδο αν ειναι στηθος, αν ειναι μπουτι δε χρειαζετε εχει λιπαρα απο μονο του,  τριμενο τζιντζερ λεμονι κ θυμάρι. μολις καψει στο τεφαλ παιρνει απιστευτα αρωματα 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω το εξής: Η πρώτη μου επαφή με ψησταριά υγραερίου ήταν μια κάτω των 200€ από τα cookshop που είχε αγοράσει ο αδερφός μου, καμιά 12αριά χρόνια πριν. Δύο καυστήρες είχε, σχάρα λεπτή inox και από τις πρώτες με διαχύτες πάνω από τους καυστήρες και όχι πέτρες λάβας. Την είχαμε φτάσει στα όριά της από ψησίματα κλπ, αλλά αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι το κοτόπουλο που έψηνε εκεί ο αδερφός μου. Ολόκληρο μέσα σε ταψί, με τις πατάτες του, και το έβαζε να ψηθεί με τους δύο καυστήρες στο χαμηλό. Γινόταν σαν φούρνου, αλλά για κάποιο λόγο πολύ πιο νόστιμο. Θέλεις οι πατάτες που καραμέλωναν λόγω του ότι ήταν πάνω από τους καυστήρες, θέλεις γιατί μια τσίκνα από παλιότερα λίπη την έπαιρνε, έβγαινε πεντανόστιμο. Οπότε αν την θέλεις για να ψήνεις έτσι πάρε όποια χωράει τα ταψιά σου. Γιατί όμως μόνο κοτόπουλο; Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην σου αρέσει το κόκκινο κρέας πχ αλλά γιατί όχι λαχανικά; Μελιτζάνες, πιπεριές, κολοκύθια, νεροκρέμμυδα, μανιτάρια βγαίνουν μούρλια. Μετά θα κολλήσεις, θα θέλεις να ψήνεις παραπάνω και θα λες έπρεπε να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα να πάρω μια που θα κρατήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αύριο παραλαμβάνω τη monarch 340. Το φιαλη υγραερίου έχετε πάρει;; ρωτάω για να παραγγείλω ταυτόχρονα να μην χάνω χρόνο.. Σας ευχαριστώ πολύ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκινάω..... Monarch 340....μια ώρα περίπου στήσιμο... Σχετικά εύκολο.... Βεβαια δν κρατήθηκα και έψησα... Τελεια εμπειρία... Σίγουρα θέλει ακόμα προπόνηση... Επιφάνεια ιδανική για 4 άτομα.. Γρήγορο ψήσιμο.. Εύκολο.... Το μάτι το πλαϊνό θα ήθελα πιο δυνατό.... Ξέρει κανείς αν αλλάξω ρυθμιστή πίεσης και βάλω ρυθμιζόμενο αν θα έχω θέμα;;; ώστε να δυναμωνω την ένταση;; 

20201210_191330_compress48.jpg

20201210_171549_compress3.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mix grill επαιξες για καλη αρχη!

Αφηνε να καψει καλα η ψησταρια πριν βαλεις κρεατα πανω και μην τα γυριζεις τοσο γρηγορα, δεν εχει νοημα. Το πλαινο ματιδεν ξερω τι δυναμη εχει, αλλα με κρυο και αερα δεν θα περιμενα πολλα πραγματα. Εδω πχ δεν θα ειχε προβλημα το ματι υπερυθρων.

Καλοριζικο το εργαλειο, θα το ευχαριστηθεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...