Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγο διάστημα έφτασε στα χέρια μου μια blackbull imperial. Από πρώτη εικόνα φαίνεται πολύ καλή. Δεν έχω ξανά ψήσει σε υγραερίου και θέλω τα φώτα σας. Διάβασα μερικές από τις αναρτήσεις εδώ αλλά είναι απίστευτα πολλές. Οπότε αν ρωτήσω κάτι που έχει αναφερθεί δείξτε επιείκεια.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Διάβασα τις οδηγίες αλλά δεν αναφέρει κάτι για το τι κάνουμε στην πρώτη χρήση. πχ αν θέλει κάτι "κάψιμο", καθάρισμα κτλ

2) Οι σχάρες αναφέρει ότι είναι μαντεμένιες, αλλά διάβασα εδώ ότι μπορεί να είναι μόνο απέξω και να φύγει αν το τρίψουμε. ισχύει? πάντως η κάθε μια (έχει 3) έχει αρκετό βάρος.

3) Στο κομμάτι του ψησίματος, υπάρχει κανένας οδηγός σε τρόπο-χρόνο για το κάθε φαγητό; Επίσης, τα προστατευτικά για τις φλόγες από τα λίπη, τα βγάζουμε σε κάποιο μαγείρεμα για να ψήνει κατευθείαν;

4) Στο κομμάτι του καθαρισμού λέει στις οδηγίες ανά 90 μέρες. Μου φαίνεται πολύ αργά αν είναι να ψήνω αρκετά. Τι προτείνετε και πως;

5) Στο μάτι που είναι για τηγάνισμα προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο σκεύος με στάνταρ προδιαγραφές; πχ μπορώ να χρησιμοποιήσω το τηγάνι που έχω; η κατσαρόλα που έχω που είναι ανοξείδωτη που έχει σήμανση και για επαγωγικές εστίες που τη χρησιμοποιώ αλλά και αερίου μπορώ να τη βάλω ή θα γίνει μαύρη;

6) Για την φιάλη σκεφτόμουν coral (μιας και την φέρνουν σπίτι αφού δεν βγαίνουμε), αλλά διάβασα εδώ κάποιοι είχαν θέματα και συστήνεστε την κλασσική πετρογκάζ. Ισχύει όντως;

7) Ό,τι συμβουλή/πρόταση έχετε είμαι ανοιχτός ώστε να μην τα κάνω όλα μαντάρα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας γιατί έγραψα ολόκληρο κατεβατό!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πρεπει  να την καψεις στην αρχη για τα μεταλλα αλλα και για να δεις αν υπαρξει καποιο προβλημα στο bbq

2)  Σε μαντεμενιες σχαρες δεν βαζεις ποτε νερο. Υπαρχουν ειδικα βουρτσες που καθαριζεις τη μαντεμενια σχαρα. Αν οι σχαρες σου δεν ειμαι  απο μαντεμι και ειναι  ανοξειδωτες ας σου πει καποιος αλλος που εχει τετοιες σχαρες πως καθαριζονται.

3) Ολα ειναι  θεμα εμπειριας και πως θελεις να ειναι  τα ψητα που κανεις. Rare-Medium-Well done?????? Αναλογοι θα ειναι οι χρονοι ψησιματος , οπως και  η δυναμη που εχουν οι καυστηρες σου. Τα προστατευτικα δεν βγαινουν ποτε απο τη θεση τους , ειναι  εκει για να προστατευουν τους καυστηρες αλλα και  σενα απο αναφλεξεις.

4)  Ολα ειναι  σχετικα με το ποσο συχνα ψηνεις. Αν ψηνεις τακτικα θα καθαριζεις και τακτικα,

5)  Χρησιμοποιεις οποιοδηποτε σκευος αναφερει στις προδιαγραφες του οτι κανει και  ματι υγραεριου.

6)  Ολες τις φιαλες τις φερνουν στο σπιτι. Εγω θα σου συνιστουσα πετρογκαζ.

Καλα ψησιματα !!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

1) Πρεπει  να την καψεις στην αρχη για τα μεταλλα αλλα και για να δεις αν υπαρξει καποιο προβλημα στο bbq

2)  Σε μαντεμενιες σχαρες δεν βαζεις ποτε νερο. Υπαρχουν ειδικα βουρτσες που καθαριζεις τη μαντεμενια σχαρα. Αν οι σχαρες σου δεν ειμαι  απο μαντεμι και ειναι  ανοξειδωτες ας σου πει καποιος αλλος που εχει τετοιες σχαρες πως καθαριζονται.

3) Ολα ειναι  θεμα εμπειριας και πως θελεις να ειναι  τα ψητα που κανεις. Rare-Medium-Well done?????? Αναλογοι θα ειναι οι χρονοι ψησιματος , οπως και  η δυναμη που εχουν οι καυστηρες σου. Τα προστατευτικα δεν βγαινουν ποτε απο τη θεση τους , ειναι  εκει για να προστατευουν τους καυστηρες αλλα και  σενα απο αναφλεξεις.

4)  Ολα ειναι  σχετικα με το ποσο συχνα ψηνεις. Αν ψηνεις τακτικα θα καθαριζεις και τακτικα,

5)  Χρησιμοποιεις οποιοδηποτε σκευος αναφερει στις προδιαγραφες του οτι κανει και  ματι υγραεριου.

6)  Ολες τις φιαλες τις φερνουν στο σπιτι. Εγω θα σου συνιστουσα πετρογκαζ.

Καλα ψησιματα !!!

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου και τη γνώμη σου!!

1) για το κάψιμο χρειάζεται κάποιος χρόνος πχ μισή ώρα? με ανοιχτό καπάκι ή κλειστό αν παίζει ρόλο

2)έχω τη βούρτσα που λες, απλά τρίψιμο ή βάζω πχ και σαπούνι ? (για να γλιστράει ρε παιδί μου χαχα)

3) για τους χρόνους και τρόπους ψησίματος παίζει κανένας οδηγός γιατί είδα πολλές θερμοκρασίες και τρόπους? Διάβαζα για τα προστατευτικά πχ ότι τα βγάζεις αν θες να ψήσεις σε γάστρα.. Παίζει να ψήνω και με ανοιχτό καπάκι ή πρέπει μόνο κλειστό; (αν είναι μόνο θέμα χρόνου κυρίως..να νιώσεις και λίγο σαν να ψήνεις κανονικά..

6) οκ θα το δω για φιάλη γιατί είδα υπάρχει 10 και 15 νομίζω και δεν ξέρω τη διάρκεια της.

 

Ευχαριστώ και πάλι και πιστεύω μόλις το συνηθίσω πιστεύω θα είναι κομπλέ!!!

**Σκέφτομαι να φτιάξω βάση για τη μπουκάλα με ροδάκια δεν ξέρω αν έχεις κάτι αντίστοιχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω και εγώ ψησταριά υγραερίου και θα ήθελα τη βοήθεια σας

να πω ότι δεν έχω επαφή με το αντικείμενο , θα είναι η πρώτη υγραερίου που θα έχω

Στην αρχή σκεφτόμουν μέχρι 250€ αλλά βλέπω εδώ οι περισσότεροι προτείνουν μια επώνυμη όπως webber ή broil  που θα πάνε μια ζωή οπότε σκέφτομαι αν αξίζει να ανεβώ 450-500(που η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα αποφύγω) για να πάρω ας πούμε κάτι τέτοιο

https://www.ilovebbq.gr/ψησταριές/ψησταριές-υγραερίου/broil-king-gem-340-new

ή https://www.skroutz.gr/s/17097799/Weber-Spirit-II-E-210-GBS-44010175.html

https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html

τι λέτε?

 σε ποιο φθηνό υπάρχει κάτι αξιοπρεπές?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα σας. Μπήκα στην διαδικασία αγοράς ψησταριάς υγραερίου. Είμαι της άποψης να αγοράσω μια φθηνή για αρχή για να μπω στο κλίμα, ως άσχετος σε ψήσιμο με υγραέριο. Έχω βρει αυτή που σας παραθέτω στο link. Τώρα η απορία μου είναι τι άλλα εξαρτήματα πρέπει να αγοράσω για την σύνδεση με την φιάλη, και ποια θα πρέπει να είναι η επιλογή μου όσο αφορά αυτή. Και τέλος εάν κάποιος έχει εμπειρία χρήση αυτής που επέλεξα, θα το εκτιμούσα πολύ να μου πει την άποψη του. Ευχαριστώ https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-tom-62209560/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη φθηνη που θα αγορασεις υπαρχει ο κινδυνος να απογοητευτεις και  να τα παρατησεις. Ενω στην πραγματικοτητα με αλλο μοντελο τα αποτελεσματα θα ηταν πολυ ικανοποιητικα.

Γενικα ειμαι της φιλοσοφιας να αγοραζει καποιος ενα καλο επωνυμο μηχανημα , οχι κατ'αναγκη ακριβο , και  μετα να δει αν θελει να παρει καποιο πιο ακριβο.Την εταιρεια που αναφερεις προσωπικα δεν την γνωριζω , αν καποιος αλλος την εχει  ας πει τη γνωμη του.

Η γνωμη μου ειναι  να διαβασεις πρωτα αρκετα πραγματα γυρω απο το bbq υγραεριου και  μετα να προχωρησεις σε αγορα. Το οικονομικο βεβαια παιζει ρολο σημαντικο...

Στις 31/3/2020 στις 10:38 ΜΜ, lemo13 είπε

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω και εγώ ψησταριά υγραερίου και θα ήθελα τη βοήθεια σας

να πω ότι δεν έχω επαφή με το αντικείμενο , θα είναι η πρώτη υγραερίου που θα έχω

Στην αρχή σκεφτόμουν μέχρι 250€ αλλά βλέπω εδώ οι περισσότεροι προτείνουν μια επώνυμη όπως webber ή broil  που θα πάνε μια ζωή οπότε σκέφτομαι αν αξίζει να ανεβώ 450-500(που η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα αποφύγω) για να πάρω ας πούμε κάτι τέτοιο

https://www.ilovebbq.gr/ψησταριές/ψησταριές-υγραερίου/broil-king-gem-340-new

ή https://www.skroutz.gr/s/17097799/Weber-Spirit-II-E-210-GBS-44010175.html

https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html

τι λέτε?

 σε ποιο φθηνό υπάρχει κάτι αξιοπρεπές?

ευχαριστώ

Οτι και να προτιμησεις απο αυτες που αναφερεις εισαι  οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

ξέρει κάποιος ποια είναι η διαφορά αυτών των 2?

https://www.skroutz.gr/s/22030160/Broil-King-BK-320-932-353.html

https://www.skroutz.gr/s/14517978/Broil-King-Gem-320-Black-814-153.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Με τη φθηνη που θα αγορασεις υπαρχει ο κινδυνος να απογοητευτεις και  να τα παρατησεις. Ενω στην πραγματικοτητα με αλλο μοντελο τα αποτελεσματα θα ηταν πολυ ικανοποιητικα.

Γενικα ειμαι της φιλοσοφιας να αγοραζει καποιος ενα καλο επωνυμο μηχανημα , οχι κατ'αναγκη ακριβο , και  μετα να δει αν θελει να παρει καποιο πιο ακριβο.Την εταιρεια που αναφερεις προσωπικα δεν την γνωριζω , αν καποιος αλλος την εχει  ας πει τη γνωμη του.

Η γνωμη μου ειναι  να διαβασεις πρωτα αρκετα πραγματα γυρω απο το bbq υγραεριου και  μετα να προχωρησεις σε αγορα. Το οικονομικο βεβαια παιζει ρολο σημαντικο...

Οτι και να προτιμησεις απο αυτες που αναφερεις εισαι  οκ.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποια, βέβαια σε λογικά οικονομικά πλαίσια; Θα μπορούσα να βάλω ένα πλαφόν στα 150€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lemo13 είπε

Καλημέρα

ξέρει κάποιος ποια είναι η διαφορά αυτών των 2?

https://www.skroutz.gr/s/22030160/Broil-King-BK-320-932-353.html

https://www.skroutz.gr/s/14517978/Broil-King-Gem-320-Black-814-153.html

Καλησπέρα!

Είναι λίγο περίεργο γιατί δεν είχα καταφέρει να βρω την BK ούτε στο site της ίδιας της broil king ανεξαρτήτου χώρας! Πάντως οι διαφορές είναι οι εξής, τουλάχιστον σύμφωνα με την υποστήριξη ενός από τα καταστήματα που διαθέτουν και τις 2: 

  • Και οι 2 εχουν την ιδια επιφανεια ψησιματος αλλά η Gem εχει μαντεμι 2 όψεων ενω η BK όχι.
  • Οι αντιφλογιστικες σχαρες καλύπτουν σχεδόν ολοι την επιφανεια στη Gem ενω στη BK καλυπτούν μόνο τους καυστηρες.
  • Η Gem έχει ανοξειδωτα εξώτερικα μέρη ενώ η BK όχι.

 

Επεξ/σία από Blacky4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Blacky4 είπε

Καλησπέρα!

Είναι λίγο περίεργο γιατί δεν είχα καταφέρει να βρω την BK ούτε στο site της ίδιας της broil king ανεξαρτήτου χώρας! Πάντως οι διαφορές είναι οι εξής, τουλάχιστον σύμφωνα με την υποστήριξη ενός από τα καταστήματα που διαθέτουν και τις 2: 

  • Και οι 2 εχουν την ιδια επιφανεια ψησιματος αλλά η Gem εχει μαντεμι 2 όψεων ενω η BK όχι.
  • Οι αντιφλογιστικες σχαρες καλύπτουν σχεδόν ολοι την επιφανεια στη Gem ενω στη BK καλυπτούν μόνο τους καυστηρες.
  • Η Gem έχει ανοξειδωτα εξώτερικα μέρη ενώ η BK όχι.

ευχαριστώ πολύ

οι διαφορές αυτές αξίζουν τα 110€ παραπάνω της gem? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, __andreas είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποια, βέβαια σε λογικά οικονομικά πλαίσια; Θα μπορούσα να βάλω ένα πλαφόν στα 150€. 

Όχι φίλε μου δυστυχώς δεν έχω άποψη για αυτό που ζητάς ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 6:49 ΜΜ, aenaos15 είπε

IMG_1292.JPG.e04b4eb7c031b3f7564999da4170110b.JPG

Καλησπέρα και από εμένα!είδα την φωτογραφία και επειδή μόλις πήρα μια σούβλα για κοντοσούβλι θέλω να σε ρωτήσω κάτι.τα ταψάκια τα έχεις βάλει από κάτω για να κρατάνε τα λίπη και να μην έχεις αναφλέξεις;τις σχάρες τις αφαιρεσες η όχι;να φανταστώ το καπάκι το έκλεινες σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, axinak είπε

Καλησπέρα και από εμένα!είδα την φωτογραφία και επειδή μόλις πήρα μια σούβλα για κοντοσούβλι θέλω να σε ρωτήσω κάτι.τα ταψάκια τα έχεις βάλει από κάτω για να κρατάνε τα λίπη και να μην έχεις αναφλέξεις;τις σχάρες τις αφαιρεσες η όχι;να φανταστώ το καπάκι το έκλεινες σωστά;

Το καπακι εννοειται κλειστο. Ειναι εμμεσο ψησιμο.

Οι σχαρες εχουν αφαιρεθει και τα ταψακια εχουν 2 λογους που τοποθετουνται.

Ο ενας ειναι για να προστατευουν απο τις  αναφλεξεις και ο δευτερος και  πιο σημαντικος για μενα ειναι οτι , ψηνοντας το κοντοσουβλι τα υγρα του πεφτουν μεσα στα ταψακια και λογω των υψηλων θερμοκρασιων εξατμιζονται και "αγκαλιαζουν " το ιδιο το κρεας , δινοντας του εξτρα γευση.

Σ αυτη τη φαση , εγω προσθετω στα ταψακια κοκκινο κρασι καλης ποιοτητος και  καταλαβαινεις οτι με αυτο το τροπο απογειωνεται η γευση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...