Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Ναι tri tip ειναι στην rogue το εκανα... Αλλά είπα να δοκιμάσω reverse αλλά το έκανα κανονικά.. Μου έκανε εντύπωση ότι με έναν καυστήρα περίπου στο μισό είχα 180 βαθμούς.. Λέω αύριο να γράψω αναλυτικά τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου στην rogue.. 

Από ότι βλέπω το πρόβλημα με την κρούστα λύθηκε οριστικά! Είναι λογικό να έχεις τόσους βαθμούς με τον έναν καυστήρα στο μισό γιατί είναι αρκετά δυνατοί και το μέγεθος της ψησταριάς είναι πιο μικρό από αυτές με 3 καυστήρες. Επίσης αν δεν φυσούσε κλπ δεν θα είχες και απώλειες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Είχα πάρει 3 κιλά αρνί οπότε δεν χωρούσε στη μία. Αρχικά σκεφτόμουν να τις βάλω και τις δύο στο κέντρο αλλά για καμία 10 αρια εκατοστά δεν χωρούσαν. Οπότε τις έβαλα στα δύο άκρα και άναψα τον κεντρικό καυστήρα μόνο στο φουλ και είχα σταθερά 175°C όπου και έπαιξα 2.5 ώρες και μετά μισή ώρα στο φουλ όλα να πάρει ωραίο χρώμα. 

Το αρνί βγήκε τρομερό. Τραβουσες και έφευγε το κόκκαλο. Και η πέτσα πολύ καλή. Μετά από συμβουλή φίλου έβαλα σε αναλογίες 4 αλάτι, 1 ρίγανη, 1/2 πιπέρι, 1/4 σκόρδο σκόνη και στο τελευταίο μισάωρο έριξα και λεμόνι. Οι πατάτες έγιναν πολύ καλές, αν και τις  φοβόμουν λίγο, αλλά έχαναν σε γεύση γιατί δεν είχαν μουστάρδα κλπ. Ίσως έπρεπε να βάλω λίγο σε αυτές μόνο.

Ωραίος!!! Την επόμενη φορά δοκίμασε όλο το αρνί μόνο του στην μια γάστρα και κάνε καλό searing στην αρχή. Αν του βάλεις και Θυμάρι θα καπνίσει μέσα και θα πάρει μια γεύση σαν σούβλας και μετά θα σιγοψηθεί τέλεια! Το σκόρδο σκόνη είναι τρομερή προσθήκη! Η enameled γάστρα σου δεν μαύρισε στην ψησταριά ε; Την φοβάμαι την δική μου και προς το παρόν την βάζω μόνο στον φούρνο.

Καλή Χρονιά να έχουμε και πάντα τέτοια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

15 ώρες πριν, gdeli είπε

Εξαιρετικό ψήσιμο, μπράβο! Είχες ταψάκι από κάτω και μετά το έβγαλες προς το τέλος ή από την αρχή το είχες όπως στην πρώτη φωτο; Με αναφλέξεις είχες κανένα θέμα;

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είχα βάλει ταψάκι από κατω γιατί δεν είχα σύρμα να δεσω τα ποδαράκια τα οποία ερχόντουσαν χαμηλά και έβρισκαν ευτυχώς δεν είχα το παραμικρό από ανάφλεξης ίσως επειδή ήταν κατσικάκι και δεν είχε πολλά λύπη.αλλα βγήκε ζουμερό με τρομερή πέτσα στις 2 ώρες και κάτι στους 150-160c η πατάτες βγήκαν λιγο σκληρές αλλα το διορθώσα στο τέλος βάζοντας λιγο νεράκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdeli είπε

Από ότι βλέπω το πρόβλημα με την κρούστα λύθηκε οριστικά! Είναι λογικό να έχεις τόσους βαθμούς με τον έναν καυστήρα στο μισό γιατί είναι αρκετά δυνατοί και το μέγεθος της ψησταριάς είναι πιο μικρό από αυτές με 3 καυστήρες. Επίσης αν δεν φυσούσε κλπ δεν θα είχες και απώλειες

Καλή Χρονιά να έχουμε και πάντα τέτοια!

Ναι λογικά λύθηκε το θέμα με την κρουστά!!!!!! 

 

 Καλή Χρονιά με υγεία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pallisi είπε

Οι γάστρες αυτές είναι μαντεμένιες ή απλά πυρίμαχες; Τι θερμοκρασία σήκωσε και πόση ώρα σου πήρε;

Μαντεμι και οι δύο. Η μια σκέτο μαντεμι και η άλλη με επίστρωση. Θερμοκρασία είχα σταθερά 175°C με τον μεσαίο μόνο καυστήρα στο φουλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι:

Λοιπόν, θα κάνω μία όσο μπορώ αναλυτική παρουσίαση για την Napoleon Rogue 365.

Θα αναφέρω οτι :

1.Είναι η 1η μου ψησταριά υγραερίου (προέρχομαι απο κάρβουνο)

2.Εγινε καθαρά βάση χαρακτηριστικών και βάση του χώρου τοποθέτησης.

Για τα χαρακτηριστικά είδα οτι πρόκειται στα χαρτιά για ένα μοντέλο το οποίο έχει ισχύ στους 2 καυστήρες 10.5KW.

Παραγγελία:

Η παραγγελία έγινε σε κατάστημα που φέρνει τις Napoleon στην Αθήνα, και περίπου σε 10 ημέρες είχα την ψησταριά στα χέρια μου. Αριστη επικοινωνία, και μάλιστα όσες φορές χρειάστηκε επικοινώνησα και στο κινητό με τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης.

Παραλαβή-Συναρμολόγηση

Η συσκευασία ζύγιζε αρκετά για ένα άτομο , και ήταν προσεγμένη. Όλα τα κομμάτια της ψησταριάς ήταν προστατευμένα, και στην συσκευασία υπήρχαν ότι χρειάζεται για την συναρμολόγηση. Επίσης υπάρχει η εφαρμογή BILT που έχει 3D οδηγίες για την καλύτερη κατανόηση. 

Η συναρμολόγηση έγινε σε μιάμιση ώρα περίπου και όλα ήταν πολύ εύκολα. Δεν είχα θέμα συναρμογής, και όλα κούμπωναν τέλεια.

 

Λειτουργία:

Όπως έχω αναφέρει στην αρχή είχα φιάλη Coral Gas, και μετά Petrogaz. Σε 15 λεπτά (ανάλογα και με τις θερμοκρασίες) ανεβάζει περίπου 300 βαθμούς. ΤΟ max που έχει δεί (σε 25 λεπτά προθέρμανσης είναι 330 βαθμούς)

Η 1η προσπάθεια για φιλέτο μοσχάρι δεν ήταν καλή όσον αφορά την κρούστα. Έπειτα από τις συμβουλές που μου δώθηκαν εδώ στο νήμα, ολα κύλισαν καλά στα επόμενα ψησίματα. Εχω ψήσει, φιλέτο κοτόπουλο, αρνίσιο παϊδάκι, χοιρικά σουβλάκια, πίτες, λαχανικά, κεμπάπ, λουκάνικα, μπούτια κοτόπουλου, και tri tip την παραμονή. Ολα έγιναν τέλεια τόσο σε χρώμα όσο και σε γεύση. Βέβαια θέλει να μάθεις την θερμοκρασία κλπ αλλά είναι εύκολα.

 

Καθαρισμός.

Ο καθαρισμός είναι πολύ εύκολος. Μόλις βγάλεις τις σχάρες, και τα καλύμματα των καυστήρων, έχεις πολύ χώρο για να μπει χέρι και να καθαρίσεις παντού. Εχει αποσπόμενο ταψάκι για τα λάδια, και αποσπώμενο δίσκο όπου γλιστρούν τα λάδια στο ταψάκι. Σε κάθε περίπτωση είναι πάρα πολύ εύκολος ο καθαρισμός, χωρίς να χρειάζεται πολύ χρόνος.

 

Μειονεκτήματα:

Αν θέλω να αναφέρω μειονεκτήματα θα έλεγα :

1ον Η σχάρα που είναι για να κρατάμε ζεστά τα φαγητά, είναι σταθερή οπότε θέλει προσοχή στα φαγητά που τοποθετούμε απο κάτω.

2ον Η κατασκευή είναι στην Κίνα.

 

Συμπερασματικά, θα έλεγα οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου.

Οποιος θέλει να ρωτήσει κάτι άλλο, ευχαρίστως να απαντήσω.

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μαντεμι και οι δύο. Η μια σκέτο μαντεμι και η άλλη με επίστρωση. Θερμοκρασία είχα σταθερά 175°C με τον μεσαίο μόνο καυστήρα στο φουλ.

ειναι το επόμενο to-do μου να πάρω αντίστοιχη γάστρα γιατί αυτή που έχουμε ήδη είναι μόνο για φούρνο. 

Υποθέτω ότι την περισσότερη ώρα τις είχες κλειστές και τις άνοιξες προς το τέλος λιγάκι ;

στην βάση τους εσωτερικά είχες βάλει κάποιο dressing για το φαγητό ή οτιδήποτε άλλο για να μην σου κολλήσει το φαγητό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zanskou είπε

ειναι το επόμενο to-do μου να πάρω αντίστοιχη γάστρα γιατί αυτή που έχουμε ήδη είναι μόνο για φούρνο. 

Υποθέτω ότι την περισσότερη ώρα τις είχες κλειστές και τις άνοιξες προς το τέλος λιγάκι ;

στην βάση τους εσωτερικά είχες βάλει κάποιο dressing για το φαγητό ή οτιδήποτε άλλο για να μην σου κολλήσει το φαγητό ;

Όχι δεν είχα βάλει κάτι πέρα από ένα ποτήρι νερό. Που και αυτό δε νομίζω να χρειάζονταν τελικά γιατί έβγαλε αρκετό ζουμί το κρέας. Και ήταν σκεπασμένο για 2.5 ώρες και μετά ανοιχτό με φουλ ένταση για να πάρει χρώμα και να πιει και τα νερά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dakangr είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς κεραμική γαστρα η δεν κάνει για τις ψησταριες υγραεριου; 

Νομίζω ότι βάζεις στο φούρνο,  νοίζω μπαίνει και στο bbq. Ίσως δεν θέλει direct πάνω από τη φλόγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dakangr είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς κεραμική γαστρα η δεν κάνει για τις ψησταριες υγραεριου; 

Όσα πήλινα σκεύη έχω χρησιμοποιήσει, τα έχω βάλει με ανοικτούς τους ακριανούς καυστήρες και όχι direct. Μια χαρά κρατάνε και το ψήσιμο έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Η μόνη περίπτωση που έχω ψήσει direct, με τον καυστήρα στην μέση της ισχύς του, είναι για να κάνω μπουγιουρντί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα έκανα την δεύτερη απόπειρα για burger.

Κιμάς με αρκετό λίπος, αρκετές χοντρές φέτες μπέικον κομμένες από το χασάπη, και στον κιμά τίποτα άλλο εκτός από αλάτι.

Για το στόλισμα εννοείται ντοματούλα bbq σως, μαγιονέζα και καραμελωμένα κρεμμύδια από τα χεράκια της συζύγου.

Τα έψησα indirect με ευλαβική προσοχή και το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο. μου άρεσε περισσότερο κι από αυτά που έχω φάει έξω.

Fun fact: πέσαμε τόσο πολύ με τα μούτρα στο φαϊ λόγω που ξέχασα την ψησταριά στην πυρόλυση με αποτέλεσμα να φτάσει 400 βαθμούς  σε περίπου ένα τέταρτο. (ίσως και παραπάνω αλλά εκεί σταματάει το θερμόμετρο) :P

 

 

burgers.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ποιά έχεις και έπιασε 400??

Bk gem 320

Κο εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση. Λογικά έπαιξαν ρολο τα υπάρχοντα λίπη και ότι δεν άνοιξα καθόλου το καπάκι για αρκετή συνεχόμενη ώρα 

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zanskou είπε

Λοιπόν σήμερα έκανα την δεύτερη απόπειρα για burger.

Κιμάς με αρκετό λίπος, αρκετές χοντρές φέτες μπέικον κομμένες από το χασάπη, και στον κιμά τίποτα άλλο εκτός από αλάτι.

Για το στόλισμα εννοείται ντοματούλα bbq σως, μαγιονέζα και καραμελωμένα κρεμμύδια από τα χεράκια της συζύγου.

Τα έψησα indirect με ευλαβική προσοχή και το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο. μου άρεσε περισσότερο κι από αυτά που έχω φάει έξω.

Fun fact: πέσαμε τόσο πολύ με τα μούτρα στο φαϊ λόγω που ξέχασα την ψησταριά στην πυρόλυση με αποτέλεσμα να φτάσει 400 βαθμούς  σε περίπου ένα τέταρτο. (ίσως και παραπάνω αλλά εκεί σταματάει το θερμόμετρο) :P

 

 

burgers.jpg

μπραβο!!!! το πετυχημένο προσωπικό burger ειναι κλασης ανώτερο απο οποιοδηποτε εκει έξω. να σε παω next level; επειδη βλεπω ειναι χοντρα τα μπιφτεκια την επομενη φορα χωρις να αλλάξεις τα γυρισματα κτλ απλα θα βαλεις ενα μικρο παγάκι στο κεντρο απο πανω, όταν χρειαστεί να τα γυρισεις αν δεν εχει λιωσει δε πειράζει αστο να πεσει στο καδο. θα γινει αρκετα πιο ζουμερο. στις φετες ντοματας αλατισετες κ λιιιγο ζαχαρη κ βαλτες στα ψωμακια χωρις σπορακια κ υγρα ωστε το ψωμι να τραβήξει ολη τη γευση του κιμα. αν φτιάξεις κ μια καλη σως κ οχι bbq σε συνδιασμο με καλο bacon κ οχι του supermarket θα στο απογειώσει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 μήνες που έχω την ψησταριά και μετά την περίοδο των γιορτών που την χρησιμοποίησα αρκετά, σήμερα είπα να την καθαρίσω. Είχα πρόσφατα κάνει πολύ νόστιμα και καλοψημένα κεμπάπ (20-30) καθώς και λουκάνικα. Ομως μέρα με την ημέρα η ψησταριά καπνιζε όλο και πρισσότερο. Το τελευταίο μου μάλιστα ψήσιμο ήταν πραγματικά μέσα στην κάπνα. Και να μην έβαζα τίποτα στην σχάρα η τσίκνα θα έφτανε στο χιλιόμετρο μόνο που έφτανε στην θερμοκρασία ψησήματος. 

Ετσι, έκανα ένα καλό καθαρισμό που κράτησε περίπου 2 ώρες.  Βγήκαν όλα τα κινητά μέρη, καθαρίστηκαν τα μεντέμια με φλόγηστρο καθώς και κάδος. Εβγαλα λίπος, πολύ λίπος σε κάθε του μορφή, καμμένο, στερεό, υγρό. Ο λόγος που κάπνιζε ήταν ότι όλο αυτο το λίπος έβραζε όχι στα μαντέμια αλλά στο δοχείο περισυλογής. 

Με τα πολλά καθάρισε. Πλέον δεν πρόκειται να ξαναβάλω λουκάνικα και λιπαρά κρέατα γιατί δεν παλεύεται η κάπνα και η βρώμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...