Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το μανόμετρο που έχει πάνω δεν σου δείχνει πόσο αέριο έχει μέσα… Δείχνει την πίεση, οπότε είτε είναι γεμάτη είτε έχει φτάσει στο 1 κιλό, το ίδιο θα δείχνει.

Απλά μην το κοιτάς. Αν θες να δεις πόσο αέριο έχει μέσα, καλύτερα χρησιμοποίησε ζυγαριά και αφαίρεσε το βάρος της φιάλης (το γράφει πάνω της, πόσο είναι).

Η καλύτερη λύση είναι η 2η μπουκάλα.

ααα οκ λαθος μου τοτε, νομιζα οτι δειχνει ποσοτητα, ε ενταξει τοτε, παω για 2η μπουκαλα να ειμαι safe τοτε. 2 μηνες ακριβως μου εβγαλε 1 μπουκαλα μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Amaretos είπε

ααα οκ λαθος μου τοτε, νομιζα οτι δειχνει ποσοτητα, ε ενταξει τοτε, παω για 2η μπουκαλα να ειμαι safe τοτε. 2 μηνες ακριβως μου εβγαλε 1 μπουκαλα μια χαρα ειναι

Oι 9 στους 10 νομιζουν οτι δειχνει ποσοτητα. Δεν ξερω, ισως το πλασαρει/διαφημιζει λαθος η εταιρια εξ αρχης και μπερδευεται ο κοσμος.

Η μονη αξιοπιστη λυση ειναι 2η μπουκαλα. Τελειωνει η πρωτη και κουμπωνεις τη δευτερη. 

Γιατι αν εχεις μονο μια, και να ξερεις οτι τελειωνει θα την αλλαξεις μηπως και σου μεινει στα μισα το ψησιμο; Ετσι δεν θα εχεις πεταξει καποιο καυσημο;

 

edit:

αυτο ακριβως κανουν , το διαφημιζουν λαθος

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Oι 9 στους 10 νομιζουν οτι δειχνει ποσοτητα. Δεν ξερω, ισως το πλασαρει/διαφημιζει λαθος η εταιρια εξ αρχης και μπερδευεται ο κοσμος.

Η μονη αξιοπιστη λυση ειναι 2η μπουκαλα. Τελειωνει η πρωτη και κουμπωνεις τη δευτερη. 

Γιατι αν εχεις μονο μια, και να ξερεις οτι τελειωνει θα την αλλαξεις μηπως και σου μεινει στα μισα το ψησιμο; Ετσι δεν θα εχεις πεταξει καποιο καυσημο;

 

edit:

αυτο ακριβως κανουν , το διαφημιζουν λαθος

 

Εμ..... τα ζωα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά πως ακρίβυναν έτσι φιάλες; Την τελευταία φορά που είχα αλλάξει είχα πληρώσει 18 € για την κλασική, την αμέσως προηγούμενη είχα δώσει 17. Χθες πλήρωσα 21, μήπως το παράκαναν; Αναφέρομαι σε Κοράλ flv 

 

Ας γράψω και δύο λόγια για την τελευταία μου αγορά που είναι ένα μαντεμενια πλατώ υγραερίου ονόματι plancha tom από το Leroy Merlin  

Το πήρα με την λογική να εξυπηρετηθώ για κάποιο διάστημα μέχρι να βγει κάποια καλή προσφορά για να αγοράσω μια κανονική ψησταριά. Σε κάποια καταστήματα το έχουν καλύτερη τιμή, προσωπικά το πήρα από κέντρο στα 30 €. Το έχω δουλέψει δύο φορές και φαίνεται εξαιρετικό αλλά δεν αντικαθιστά ένα κανονικό μπάρμπεκιου υγραερίου.

Είναι λοιπόν μία επιφάνεια μαντεμένια εξαιρετικά βαριά και πολύ χοντρή η οποία μέσα σε τέσσερα με 5 λεπτά έχει ανεβάσει 280 με 300 βαθμούς. Μπορεί κάλλιστα να ψήσει ότι είναι επίπεδο δηλαδή μπριζόλες φιλέτα μπιφτέκια και ούτω καθεξής αλλά δεν θεωρώ ότι ενδείκνυται για παράδειγμα για σουβλάκια. Το ξύσιμο που κάνει είναι πολύ καλό αν και νομίζω ότι πρέπει να βάλεις έστω λίγο λάδι η βούτυρο για να μην κολλάνε, το καθάρισμα της είναι αρκετά εύκολο μιας και η επιφάνεια βγαίνει και την βάζεις κατευθείαν στο νεροχύτη όπου την ξεπλένεις με νερό τρίβοντας την με ένα σφουγγάρι (το οποίο σαφώς μετά είναι για πέταμα). Εν κατακλείδι και σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι για 30 € είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο στο οποίο μπορείς φυσικά να κάνεις όχι μόνο κρέας αλλά κ ομελέτες αυγά λαχανικά κλπ (καλύτερα μάλιστα από ότι σε ένα bbq με σχάρες), ενώ σίγουρα βολεύει και στο να κάνεις μία εξωτερική στρώςη σε μοσχαρίσιες και να τις βάλεις μετά σε χαμηλή φωτιά στο μπάρμπεκιου αλλά σε κάθε περίπτωση δεν αντικαθιστά τα γνωστά μας bbq. Ένα αρνητικό που αναγνώρισα πέρα από το ότι δεν ακουμπάνε τα σουβλάκια, είναι ότι θα χρειαστεί κάποιο τραπεζάκι ή στιβαρό ράφι ώστε να ακουμπάει μιας και δεν έχει βάση  

Αυτή τη στιγμή βλέπω αρκετά διαθεσιμα κομμάτια στο μαρουσι στα 39.90 αν κάποιος ενδιαφέρεται 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγω χτες πηρα την Coral Prime προπανιο 20 ευρω απο καταστημα www.coralgas.gr , ενω απο το βενζιναδικο μου ειχε πει 22.

23 μου είπαν η prime... εχει ηλεκτρονικες πωλησεις το σαιτ που εβαλες κ δε τις βλεπω; 

δε καταλαβαίνω τι φάση... πως γίνεται να υπάρχει αυτή η διαφορά; (ανούσια μεν περίεργη δε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

23 μου είπαν η prime... εχει ηλεκτρονικες πωλησεις το σαιτ που εβαλες κ δε τις βλεπω; 

δε καταλαβαίνω τι φάση... πως γίνεται να υπάρχει αυτή η διαφορά; (ανούσια μεν περίεργη δε)

Νομιζω εχει delivery κανονικα, εγω επειδη χτες το βραδυ εμεινα ακριβως πριν βαλω το κρεας πανω και βιαζομουν, μεσω χαρτη βρηκα το πιο κοντινο , τον πηρα ενα τηλ να επιβεβαιωσω οτι εχει και πηγα και την πηρα μονος μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω να αλλαξω την πετρογκαζ σε coral prime, αλλα αν ειναι τοσο ακριβο το γεμισμα ισως πρεπει να το ξανασκεφτω. 16-17ευρω πληρωνω τωρα στο Γαλατσι για 10κιλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψαχνω να αλλαξω την πετρογκαζ σε coral prime, αλλα αν ειναι τοσο ακριβο το γεμισμα ισως πρεπει να το ξανασκεφτω. 16-17ευρω πληρωνω τωρα στο Γαλατσι για 10κιλη.

ε ενταξει 3 ευρω διαφορα ειναι, εγω εδωσα 20 προπανιο, ισως το μειγμα ειναι πιο φτηνο δεν ξερω, παντως ειναι ευκολια το βαλε βγαλε χωρις κλειδι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψαχνω να αλλαξω την πετρογκαζ σε coral prime, αλλα αν ειναι τοσο ακριβο το γεμισμα ισως πρεπει να το ξανασκεφτω. 16-17ευρω πληρωνω τωρα στο Γαλατσι για 10κιλη.

Έλα ρε συ μεγάλη διαφορά… τόσο θυμόμουν κ εγώ 17-18… delivery πηρα τηλ ήταν συν 1€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καύσιμα, ηλεκτρικό, φυσικό αέριο να ανεβαίνουν, λογικό είναι να αυξηθεί και η τιμή της μπουκάλας.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ στα κεντρικα της coral να μαθω τιμες και δεν ηξεραν να μου πουνε και ειπαν θα με καλεσουν απο το τμημα του home delivery. Aπ οτι καταλαβα παντως παιζουν διαφορετικες τιμες σε πρατηρια Shell και home delivery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για προπάνιο πάντως είχα πληρώσει, το καλοκαίρι, τα παρακάτω 

Είχα χρησιμοποιήσει την υπηρεσία που τις φέρνει σπίτι

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ρωτήσει αν «τρέχει» ακόμα η παρακάτω προσφορά

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2021 στις 10:54 ΜΜ, ilpapacha είπε

Μόλις παραλάβω, με το καλό, θα ανεβάσω φωτό.

2 φιάλες και ένας ρυθμιστής, κόστισαν συνολικά 99€.

α) Αέριο 20€ ανά φιάλη = 40€

β) 22€ ανά φιάλη/εγγύηση = 44€

γ) Ο ρυθμιστής 15€

 

Tωρα θεωρητικα για μενα θα ειναι:

α) αεριο περιπου 20€

β) δωρεαν με ανταλλαγη της πετρογκαζ

γ) ρυθμιστης μιση τιμη 7.5€

Θα γραψω μολις με ενημερωσουν. Γενικα ποσο γρηγοροι ειναι στο home delivery? Η πετρογκαζ μεχρι και Κυριακη μου εχουν φερει μπουκαλα και συνηθως κανουν κατω απο μια ωρα. Οχι οτι βιαζομαι, μιας και εχω δυο μπουκαλες, απλα δεν θελω να εχω παραγγειλει μπουκαλα και να καθομαι να περιμενω ποοοοοτε θα ερθουν και να μην μπορω να φυγω πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Tωρα θεωρητικα για μενα θα ειναι:

α) αεριο περιπου 20€

β) δωρεαν με ανταλλαγη της πετρογκαζ

γ) ρυθμιστης μιση τιμη 7.5€

Θα γραψω μολις με ενημερωσουν. Γενικα ποσο γρηγοροι ειναι στο home delivery? Η πετρογκαζ μεχρι και Κυριακη μου εχουν φερει μπουκαλα και συνηθως κανουν κατω απο μια ωρα. Οχι οτι βιαζομαι, μιας και εχω δυο μπουκαλες, απλα δεν θελω να εχω παραγγειλει μπουκαλα και να καθομαι να περιμενω ποοοοοτε θα ερθουν και να μην μπορω να φυγω πχ.

Πήρα τηλέφωνο το πρωί, επικοινώνησαν αυτοί με το κοντινότερο κατάστημα της περιοχής που βρίσκομαι, με κάλεσαν από το κατάστημα (μέσα σε 10 λεπτα) και μου έφεραν τις μπουκάλες το απόγευμα, όπου τις ανέβασαν μέχρι το διαμέρισμα και μάλιστα ήθελαν να τις μεταφέρουν μέχρι το μπαλκόνι.Στην συγκεκριμένη περίπτωση μου ανέφεραν ότι μπορούν να μου τις φέρουν άμεσα, όμως ήμουν στην δουλειά. Σίγουρα έχει να κάνει με την δική σου και την δική τους διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...