Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα πρακτικερ και είδα την kaiser Inova στα 249€. Στιβαρή δείχνει. Δεν έχει πλάκα μαντεμένια. Έχει 3 σχάρες. Οι 4 καυστήρες είναι 12kw. Σε κουβέντα με κάποιους άλλους πελάτες μου είπαν ότι είναι ελληνική εταιρεία για το σημαντικό θέμα ανταλλακτικών. Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτήν και φυσικά την naterial του Leroy. Ξέρουμε πόσα kw είναι οι καυστήρες της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2144

  • ilpapacha

    1972

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

26 λεπτά πριν, notist είπε

Πήγα πρακτικερ και είδα την kaiser Inova στα 249€. Στιβαρή δείχνει. Δεν έχει πλάκα μαντεμένια. Έχει 3 σχάρες. Οι 4 καυστήρες είναι 12kw. Σε κουβέντα με κάποιους άλλους πελάτες μου είπαν ότι είναι ελληνική εταιρεία για το σημαντικό θέμα ανταλλακτικών. Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτήν και φυσικά την naterial του Leroy. Ξέρουμε πόσα kw είναι οι καυστήρες της? 

Μπορείς να πάρεις κομμάτι σχάρας για την Kenton και να αντικαταστήσεις την μαντεμένια πλάκα, αν θέλεις. Η ισχύς της είναι 14kw

Σελ 34

https://assets.leroymerlin.es/is/content/lmes/81873733-0200m-es/bbq-gas-4b-kenton-naterial.pdf

Ποια είναι η ελληνική εταιρεία που φτιάχνει τις kaiser; Πιο πιθανό να υπάρχει κάποιος εισαγωγέας που τις φέρνει από Κίνα, όπως και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δυστυχώς έχει 65 ευρώ μεταφορικά για Κρήτη και δεν ξέρω αν συμφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, JLEE είπε

Δυστυχώς έχει 65 ευρώ μεταφορικά για Κρήτη και δεν ξέρω αν συμφέρει!

Τότε δες ποια έχει αφαιρούμενο ταψί/πάτο (όχι απλά λιποσυλλέκτη), για ευκολότερο καθάρισμα, μεγαλύτερη εγγύηση, ισχυρότερους καυστήρες και επέλεξέ την Αν μπορέσεις να τις δει κι από κοντά, ακόμα καλύτερα.

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Hudson τελος

Πάντως τις βγάζει και τις 2 διαθέσιμες για αποστολή

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616?ref=reccodo-search

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-4-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209630?ref=reccodo-search

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2022 στις 2:22 ΜΜ, ilpapacha είπε

Η Rogue είναι πιο στιβαρή κατασκευή από την freestyle και έχει μεγαλύτερη εγγύηση.

Αν θέλεις infrared, πας στην 365 SIB. Υπάρχει και η επιλογή της 425 SB, όπου έχει τον μεγαλύτερο χώρο, εφόσον τον χρειάζεσαι, και το πλαϊνό συμβατικό μάτι.

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/243124-ψηστ-υγραεριου-napoleon-freestyle-425-sb

Εκτος απο τον μεγαλυτερο χωρο ειναι και ενας παραπανω καυστηρας.  

Εχετε εμπερια για τις υπερυθρες? Κανουν οι υπερυθρες την διαφορα ή οχι. Σε landman αντιστοιχα που βγαινει πιο οικονομικη βλεπω δυο χρονια εγγυηση, οποτε μαλλον αποκλειεται

Για την ROGUE ρωτησα επισης και βλεπω οπως αναφερεις κυριως η εγγυηση ειναι η διαφορα και τα περιφερειακα. Σαν εμπειρια ψησιματος μαλλον η ιδια, σωστα? 

Σε ενα απο τα δυο βλεπω να παω. Δηλαδη ειτε την 365SIB ή την 425 SB. 

MAX 10 ατομα να εχω κοσμο αλλα κυριως για την οικογενεια αντε και κανενα φιλο. Επισης εχω σκοπο να μπω να ψησω και κατι πιο ιδιαιτερο, δυσκολο ή απαιτητικο

Επεξ/σία από babyonboard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Εκτος απο τον μεγαλυτερο χωρο ειναι και ενας παραπανω καυστηρας.  

Εχετε εμπερια για τις υπερυθρες? Κανουν οι υπερυθρες την διαφορα ή οχι. Σε landman αντιστοιχα που βγαινει πιο οικονομικη βλεπω δυο χρονια εγγυηση, οποτε μαλλον αποκλειεται

Για την ROGUE ρωτησα επισης και βλεπω οπως αναφερεις κυριως η εγγυηση ειναι η διαφορα και τα περιφερειακα. Σαν εμπειρια ψησιματος μαλλον η ιδια, σωστα? 

Σε ενα απο τα δυο βλεπω να παω. Δηλαδη ειτε την 365SIB ή την 425 SB. 

MAX 10 ατομα να εχω κοσμο αλλα κυριως για την οικογενεια αντε και κανενα φιλο. Επισης εχω σκοπο να μπω να ψησω και κατι πιο ιδιαιτερο, δυσκολο ή απαιτητικο

Δες ένα προηγούμενο ποστ για το infrared

Με το infrared κάνεις περισσότερα πράγματα απ´ ότι το συμβατικό μάτι και δεν επηρεάζεται από τον αέρα. Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολλές φορές.

Για τον κυρίως χώρο ψησίματος, θεωρώ ότι θα δεις ελάχιστες ή μηδαμινές διάφορες στην αποτελεσματικότητα.

Για τα άτομα που αναφέρεις ή και περισσότερα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα είτε με την μία είτε με την άλλη επιλογή. Το πολύ πολύ να βγάλεις τα πρώτα και να βάλεις τα επόμενα, αν επιλέξεις μικρότερο χώρο. Μεγαλύτερο θέμα θα έχεις αν θέλεις να βάλεις κάτι στην σούβλα και θα ήθελες να έχεις περισσότερο χώρο. 

Μια επιλογή που έχει και τα 2 (χώρο και infrared) είναι η παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/33684891/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-425-SIB.html

Αν σε παίρνει πήγαινε σε αυτή. Θα την έχεις χρόνια, οπότε δες το αν είναι εφικτό να κάνεις την υπέρβαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 8:13 ΜΜ, ilpapacha είπε

Πήγα praktiker να τις δω από κοντά και είδα και αυτή εδώ στα 300 με πλαϊνό μάτι 

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-regent-me-4-1-kaystires-107350

Μου φάνηκε στιβαρή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JLEE είπε

Πήγα praktiker να τις δω από κοντά και είδα και αυτή εδώ στα 300 με πλαϊνό μάτι 

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-regent-me-4-1-kaystires-107350

Μου φάνηκε στιβαρή 

 

Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα 2-3 πράγματα που μπορείς να δεις και να συγκρίνεις στις ψησταριές που σε ενδιαφέρουν. Από την στιγμή που τις είδες από κοντά και σου έκανε «κλικ» η συγκεκριμένη, μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, 

Μερα καθαρισμού σήμερα και νομίζω κάτι κάναμε.. 

Δεν ξέρω όμως αν έκανα βλακεια γιατί καθάρισα τον κάδο με νερό και σαπούνι μεν αλλά και με σύρμα εκτός από σφουγγάρι. Όπως φαινεται στην 2η φώτο βλέπω σαν κάτι σημαδάκια στον κάδο. 

IMG_20220220_164823_copy_1350x1800.jpg

IMG_20220220_165120_copy_1800x1350.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 8:53 ΜΜ, sndev είπε

μιας κ ασχολήθηκα πολυ με αυτες τις βρωμοπιτσες κ το οονι θα σας πω κατι που ανακάλυψα σήμερα κ έριξα μελετη στο youtube κ το επιβεβαίωσε κ η κοιλίτσα μου στο τέλος

λοιπον οσον αφορα το αλευρι καπουτο υπάρχουν 2 μπλε κ 1 κόκκινο

το 1 μπλε λεει classica το αλλο μπλε λεει pizzeria κ το κόκκινο παλι pizzeria

o noubas λοιπον οσες φορες ειχα φτιαξει κ την προτελευταία το χα κανει με το μπλε classica, το οποίο οπως ανακάλυψα σημερα ειναι για γλυκα μακαρονια κεικ.. καλο ε... υποψιν ειναι ολα 00

αυτα τα ανακαλυψα αφου εφτιαξα ζυμη κ ανέμενα καρτερικα το 24ορο αλλά με το κόκκινο αλεύρι

παμε τωρα , η διαφορα του κόκκινου με το μπλε pizzeria ειναι οτι το κοκκινο ειναι για πιο μικρες θερμοκρασίες τυπου 300 βαθμους (αρα κανει κ για φουρνο με υψηλες θερμοκρασιες) ενω το μπλε για 380 +.

το αποτέλεσμα ειναι οτι η ζυμη με το κόκκινο καιγεται πολυ εύκολα στο οονι

 

ναι βγήκαν καμένες μεν αλλα υπέροχες δε σε οσα σημεια δεν είχαν αρπάξει, τα κανενα στεφάνια τα σούταρα

το ζυμάρι οταν φούσκωσε στο ψυγειο δε χωρούσε στο καδο του μιξερ ενω στις προηγούμενες φορες με το classica με το ζόρι να διπλασιαζόταν μεχρι τη μεση του κάδου. πρακτικά σχεδόν 4πλασιαστικε. Απο τη χαρα μου ξέχασα να το βγάλω φυτογραφία

την επομενη φορα θα βρω μπλε Pizzeria να κανω θελω να πιστεύω οτι δε θα αρπάξουν έτσι

image.png.d8ca8d38f4b865bc246194a35aa79687.png

381594701_2022-01-2220_55_22-20220122_204815.jpg-Photos.jpg.bfb7aad9203a701bc9638b47b2acf8ec.jpg

 

 

1732301488_2022-01-2220_56_31-20220122_203620.jpg-Photos.jpg.955f028f5ea7766bc4ad7a1d0fefa7a4.jpg

 

Καλησπέρα φαίνονται φοβερές .Συνταγή για το ζυμάρι θα μας δώσεις ; ☺️☺️ Εξίσου έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τις πίτσες . Περιμένω να γίνει καλά το χέρι μου να δοκιμάσω σε μαντεμενια πλάκα στη Weber 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι μεταξυ της γνωστης στους ... κυκλους, Kenton NATERIAL με τους 3 καυστηρες και της 

https://www.skroutz.gr/s/26746717/Bormann-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-BBQ5030.html?from=favorites_popup

Της πρωτης γιατι ακουγονται καλα λογια απο τους ... κυκλους και της δευτερης γιατι ειναι ανοξιδωτη και οπως διαβασα (χωρις να μπορω να το τσεκαρω ο ιδιος λογω επαρχιας) εχει συρταρακι αποσπωμενο για τα λιπη.

Καποια γνωμη - βοηθεια? 

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliast33 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, 

Μερα καθαρισμού σήμερα και νομίζω κάτι κάναμε.. 

Δεν ξέρω όμως αν έκανα βλακεια γιατί καθάρισα τον κάδο με νερό και σαπούνι μεν αλλά και με σύρμα εκτός από σφουγγάρι. Όπως φαινεται στην 2η φώτο βλέπω σαν κάτι σημαδάκια στον κάδο. 

IMG_20220220_164823_copy_1350x1800.jpg

IMG_20220220_165120_copy_1800x1350.jpg

Ο κάδος δεν χρειάζεται να λάμπει, γι αυτό λέμε ξύσιμο με πλαστική/ξύλινη σπάτουλα και υγρό πιάτων με ζεστό νερό και σφουγγάρι. Από την φωτό φαίνεται ότι έχει γραντζουνιές. Το κατά πόσο τον έχεις «τραυματίσει» ή τι μπορεί να σημαίνει αυτό δεν γνωρίζω. Θα σου συνιστούσα να κάνεις ένα τηλέφωνο ή/και να στείλεις ένα email στην αντιπροσωπεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ο κάδος δεν χρειάζεται να λάμπει, γι αυτό λέμε ξύσιμο με πλαστική/ξύλινη σπάτουλα και υγρό πιάτων με ζεστό νερό και σφουγγάρι. Από την φωτό φαίνεται ότι έχει γραντζουνιές. Το κατά πόσο τον έχεις «τραυματίσει» ή τι μπορεί να σημαίνει αυτό δεν γνωρίζω. Θα σου συνιστούσα να κάνεις ένα τηλέφωνο ή/και να στείλεις ένα email στην αντιπροσωπεία.

Ilpapacha σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάρω τηλ στην αντιπρόσωπεια αν και δεν νομίζω πως έχει νόημα αφού την έκανα την βλακεια. Απλά ελπίζω να μην έχω κάνει ζημιά μεγαλύτερη από τις γρατζουνιές που φαίνονται σε κάποια σημεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...