Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ένα μαντεμένιο κουτί της weber εδώ και χρόνια. Έχει σκουριάσει αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά. Απλώς τα ξυλαράκια καίγονται πολύ γρήγορα και πρέπει κάθε μισή ώρα να ανοίγεις και να βάζεις καινούρια, κάτι που απαγορεύεται όταν θέλεις να κάνεις low and slow ψήσιμο με κάπνισμα. Οπότε τα pellets πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα σε όλους εδώ! Θα ήθελα να ρωτήσω για τη νέα σούβλα Napoleon χωρις αντίβαρο.Την έχω παραγγείλει αλλά έχω μπερδευτεί με το πόσα κιλά ψήνει.Κάποιοι την πουλάνε ως δυνατότητα ψησίματος κιλά 3-4 και κάποιοι (οπως και η εταιρεία) έως 12 κιλά.

Σας συγχαίρω για την ωραία κοινότητα ΄΄μερακλήδων-καλοφαγάδων΄΄!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες θα έλεγα ότι πιστεύω αυτά που λέει η Napoleon, άντε να μην πω ότι πας στα 12, αλλά θεωρώ ότι τα 10 θα τα έχει. Για να μην έχει αντίβαρο θα πρέπει να έχει πολύ δυνατό μοτέρ. Μήπως μπορούν να σε διαφωτίσουν στην αντιπροσωπεία.

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Alex_Mat είπε

Καλησπέρα σε όλους εδώ! Θα ήθελα να ρωτήσω για τη νέα σούβλα Napoleon χωρις αντίβαρο.Την έχω παραγγείλει αλλά έχω μπερδευτεί με το πόσα κιλά ψήνει.Κάποιοι την πουλάνε ως δυνατότητα ψησίματος κιλά 3-4 και κάποιοι (οπως και η εταιρεία) έως 12 κιλά.

Σας συγχαίρω για την ωραία κοινότητα ΄΄μερακλήδων-καλοφαγάδων΄΄!

Αναφέρει για 12 κιλά

https://www.napoleon.com/en/at/barbecues/heavy-duty-rotisserie-kit-69912

Έχουμε βάλει 13 κιλά γουρουνόπουλο και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Όπως είπε και ο @gdeliκάνε κι ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία. Ίσως να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέμε για καπνίσματα, σήμερα πρώτο (ever) κάπνισμα σε κότσι χοιρινό!! Χρησιμοποίησα το κουτί του λeroy και wood chips τα οποία μούλιασα σε νερο για μισή ώρα. Το κουτί το έβαλα πάνω στον ανακλαστήρα στον καυστήρα που είχα ανοιχτό. Οντως στη μιάμιση ώρα χρειάστηκε να ξαναγεμίσω με ξύλα. Μετα τις τρείς ώρες μπήκε σε γάστρα με μαρινάδα μέλι και μπύρα μέχρι να φτάσει τους 95c... ενθουσιασμός μέχρι στιγμής, αλλα περιμένω σε κάνα δίωρο να φάμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

Προσωπικά για κάπνισμα με έχει βολέψει πάρα πολύ ένα smoker tube που πήρα για χρήση με πέλλετ καπνίσματος. Το έμαθα από τα παιδιά εδώ γιατί στην αρχή με δυσκόλεψε κι εμένα το κάπνισμα με wood chips με κουτιά που τοποθετούνται επάνω στον καυστήρα.

Κατατοπιστικότατος. Τσάμπα τα λεφτά λοιπον τα κουτιά και τα πριονίδια...

Δεν μπορω να φανταστω πως θα καπνισει μεσα στο κουτι. Θα εξατμιζεται η υγρασία? Εντωμεταξύ , μετά απο 24 ώρες μουλιάσματος, βυθιστήκαν τα ξυλαράκια. Τώρα ρουφήξαν νερό.

Εντωμεταξυ και εγω στο μυαλο μου ειχα την εικονα με το pelet που καιγεται, αλλα εκει στο psistis ή δεν ήξερε ή βαριόταν ή συνδιασμός των δύο πραγμάτων.

Στραβωμένος και κακομουτσουνιασμένος ήταν. Ούτε ήθελε να μου πει πως δουλεύει αυτό το κουτάκι. Τέλος παντων...

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Έχουμε καμία πληροφορία για καμιά προσφορά σε ψησταριά υγραερίου από κανένα praktiker Leroy merlin τώρα τσικνοπέμπτη? 

Παίζει ακόμα η προσφορά για Kenton

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623?ref=reccodo-search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα τυχαια σημερα kotsovolos και εχει τις weber σε προσφορα για οποιον ενδιαφερειται , ενδεικτικα,

Weber Spirit II E310 GBS στα 679 Euro

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην ομαδα,

Σκεφτομαι να παρω αυτην την μαντεμενια πλακα

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/188979-broil-king-monarch-11223-μαντεμένια-πλάκα

για παϊδακια, λουκανικα κτλ , αξιζει τον κόπο?

Επεξ/σία από Socrates1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αναφέρει για 12 κιλά

https://www.napoleon.com/en/at/barbecues/heavy-duty-rotisserie-kit-69912

Έχουμε βάλει 13 κιλά γουρουνόπουλο και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Όπως είπε και ο @gdeliκάνε κι ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία. Ίσως να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος.

Καλημέρα,ευχαριστω.Κι εγω την εταιρεια εμπιστευομαι γιατι και στο site της Νapoleon αυτα λεει.Η δικη σου εχει αντιβαρο?

17 ώρες πριν, gdeli είπε

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες θα έλεγα ότι πιστεύω αυτά που λέει η Napoleon, άντε να μην πω ότι πας στα 12, αλλά θεωρώ ότι τα 10 θα τα έχει. Για να μην έχει αντίβαρο θα πρέπει να έχει πολύ δυνατό μοτέρ. Μήπως μπορούν να σε διαφωτίσουν στην αντιπροσωπεία.

Καλημέρα,ευχαριστώ,αυτό βλέπω κι εγώ στην εταιρεία ότι έχει πιο δυνατό μοτέρ από το προηγούμενο.Θα περιμένω την δια ζώσης δοκιμή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλημερα στην ομαδα,

Σκεφτομαι να παρω αυτην την μαντεμενια πλακα

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/188979-broil-king-monarch-11223-μαντεμένια-πλάκα

για παϊδακια, λουκανικα κτλ , αξιζει τον κόπο?

Οχι. Την μαντεμενια πλακα της Kenton την εχω στην ακρη. Μια φορα εψησα κατι λαχανικα. Αχρηστη ειναι. Αν θες να ψησεις σε μαντεμενια πλακα, βάλτα στο τηγάνι. Καλύτερα θα γίνουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλημερα στην ομαδα,

Σκεφτομαι να παρω αυτην την μαντεμενια πλακα

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/188979-broil-king-monarch-11223-μαντεμένια-πλάκα

για παϊδακια, λουκανικα κτλ , αξιζει τον κόπο?

Την χρησιμοποώ 2 χρόνια τώρα συνεχώς. Η μαντεμένια πλάκα είναι μου απαραίτητη για λαχανικά ψιλικομένα, τυριά, μικρά ψάρια, μπιφτέκια, κρέατα με πολύ λίπος κλπ. Εμένα με έχει βολέψει πολύ

1625926494350.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alba2310 είπε

Καλημέρα σε όλους σας, μετα απο πολύ μελέτη και σκέψη και με κόστος μέχρι τα 550 ευρώ(και 3-4 καυστήρες) έχω καταλήξει σε 2 ψησταριές και θα ήθελα πολύ την άποψη σας.

Ειναι η campingaz 4 series select με 4 καυστήρες  (με δυο ιδιαιτεροτητες, πρώτο το σύστημα καθαρισμού της και δεύτερο το σύστημα σχάρας-καυστηρων όπου αποτρέπουν την ανάφλεξη)

Και η charbroil performance core B 4 ( με ιδιαιτερότητα το tru infrared που έχει για ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την αποτροπή ανάφλεξης)

Ποία είναι η άποψη σας? υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από αυτές να μου πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ πολύ Νίκος

Κάποιος που να ξέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλημερα στην ομαδα,

Σκεφτομαι να παρω αυτην την μαντεμενια πλακα

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/188979-broil-king-monarch-11223-μαντεμένια-πλάκα

για παϊδακια, λουκανικα κτλ , αξιζει τον κόπο?

Αν δεις μερικες σελιδες πριν εχω αγορασει ξεχωριστη μαντεμενια πλακα-πλατό στα μισα λεφτά σε προσφορά απο το λερου. Εαν την παλευεις απο θεμα χώρου ειναι μακραν καλυτερη λυση.

H μονου καυστηρα δεν υπαρχει πλεον στο site, εχει τη διπλου στα 68... ισως υπαρχει βεβαια κανενα ξεχασμενο κομματι στα καταστηματα στα 29€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...