Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, jimsiv είπε

Το μοτέρ πως το στήριξες στην ψησταριά; Για βάλε καμία φωτό να πάρουμε ιδέες

Δες προηγούμενο ποστ από @greenroadrunner, ίσως σε βοηθήσει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σημερα παντως πηγα στο psistis.gr και πηρα και καπνιστηρι, και ξυλαρακια.

Δεν καταφερα να καπνισω τιποτα. Δεν εβγαλαν ποτε καπνο. Τα μουλιασα (οχι παρα πολυ καλα. Κανενα 20 λεπτο), τα εβαλα μεσα, εβαλα επανω στον αριστερο καυστηρα που τον ειχα στο Min , αλλα δεν εβγαλε ποτε καπνο.

Αυτό πήρα αλλα ειναι λιγο διαφορετικό. Εχει την μαρκα τρυπημενη στο καπάκι.

https://www.psistis.gr/proq-accessories/ProQ-Stainless-Smoker-Box-304635

Το ανοιξειδωτο κουτι εξωτερικα ειχε 150 βαθμους με laser θερμομετρο.

Τι έκανα λάθος ?

Αν μουλιάσεις τα ξύλα, χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να ξεκινήσουν, καθώς χρειάζεται να εξατμιστεί το νερό που έχουν. Μήπως το είχες γεμίσει πολύ και δεν έπαιρνε αέρα για την καύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimsiv είπε

Καλημέρα. Έχει βάλει κανένας το Κιτ σούβλας της Naterial σε Napoleon 425 και αν ναι, ποιο ταιριάζει καλύτερα;

Άντε μπας και κάνω κανένα περιποιημένο κοντοσούβλι!!

Rogue bracket.pdΤαιριάζει καλύτερα το μεγάλο κιτ- αν και εγώ έβαλα το μικρό το οποίο έρχεται ίσα ίσα κσι αναγκαστικά έβαλα το αντίβαρο μέσα στη ψησταριά -οπότε γιαυτό λέω το μεγάλο.

Κάποιος φίλος εδώ μέσα είχε στείλει το σχέδιο για την στήριξη του μοτέρ οπότε το παραθέτω και εγώ.  Βάζω και μια φωτογραφία πως είναι το κιτ μέσα στην 425.

Επίσης, χρειάζεται να φαγωθεί η "πατούρα" στο εξάρτημα που κάθεται στην αριστερή πλευρά της ψησταριάς- βλ. φώτο- ώστε να κλείνει το καπάκι καλά.

1.jpgσούβλα.jpg

Επεξ/σία από skskre
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αν μουλιάσεις τα ξύλα, χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να ξεκινήσουν, καθώς χρειάζεται να εξατμιστεί το νερό που έχουν. Μήπως το είχες γεμίσει πολύ και δεν έπαιρνε αέρα για την καύση; 

Μπα όχι. Στην μέση ήταν. Να τα μουλιασω μου είπε. Στεγνά να τα βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δοκίμασε με ζεστό νερό και με το σφουγγάρι της κουζίνας. Μην χρησιμοποιήσεις σύρμα, υπάρχει περίπτωση να τις «τραυματίσεις».

Σαπούνι καθόλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Μπα όχι. Στην μέση ήταν. Να τα μουλιασω μου είπε. Στεγνά να τα βάλω;

Δοκίμασε με στεγνά και να δώσεις περισσότερη ένταση στον καυστήρα για να ξεκινήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skskre είπε

Rogue bracket.pdΤαιριάζει καλύτερα το μεγάλο κιτ- αν και εγώ έβαλα το μικρό το οποίο έρχεται ίσα ίσα κσι αναγκαστικά έβαλα το αντίβαρο μέσα στη ψησταριά -οπότε γιαυτό λέω το μεγάλο.

Κάποιος φίλος εδώ μέσα είχε στείλει το σχέδιο για την στήριξη του μοτέρ οπότε το παραθέτω και εγώ.  Βάζω και μια φωτογραφία πως είναι το κιτ μέσα στην 425.

Επίσης, χρειάζεται να φαγωθεί η "πατούρα" στο εξάρτημα που κάθεται στην αριστερή πλευρά της ψησταριάς- βλ. φώτο- ώστε να κλείνει το καπάκι καλά.

1.jpgσούβλα.jpg

Θυμασαι μεχρι ποσα κιλα εχεις βαλει πανω? κανα κοντοσουνλι μεγαλουτσικο? ειδα στο κουτι οτι γραφει οτι ειναι για 5 κιλα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Σαπούνι καθόλου; 

Από την στιγμή που είναι επισμαλτωμένη, όπως αναφέρεις, δεν υπάρχει κάποιο θέμα να χρησιμοποιήσεις υγρό πιάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Θυμασαι μεχρι ποσα κιλα εχεις βαλει πανω? κανα κοντοσουνλι μεγαλουτσικο? ειδα στο κουτι οτι γραφει οτι ειναι για 5 κιλα, 

Μέχρι 3 κιλά δοκίμασα και ηταν οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας, μετα απο πολύ μελέτη και σκέψη και με κόστος μέχρι τα 550 ευρώ(και 4 καυστήρες) έχω καταλήξει σε 2 ψησταριές και θα ήθελα πολύ την άποψη σας.

Ειναι η campingaz 4 series select με 4 καυστήρες  (με δυο ιδιαιτεροτητες, πρώτο το σύστημα καθαρισμού της και δεύτερο το σύστημα σχάρας-καυστηρων όπου αποτρέπουν την ανάφλεξη)

Και η charbroil performance core B 4 ( με ιδιαιτερότητα το tru infrared που έχει για ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την αποτροπή ανάφλεξης)

Ποία είναι η άποψη σας? υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από αυτές να μου πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ πολύ Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2022 στις 9:45 ΜΜ, andreaspA είπε

Θέλω να πάρω ένα κουτί καπνίσματος να δω αν θα εχει διαφορα στην γεύση. Εχετε να προτείνετε κάτι? Με τι το γεμίζουμε αυτό ?

Εχω την kenton με τους δυο καυστήρες απο το Leroy.

 

 

 

Στις 13/2/2022 στις 12:04 ΠΜ, andreaspA είπε

Σημερα παντως πηγα στο psistis.gr και πηρα και καπνιστηρι, και ξυλαρακια.

Δεν καταφερα να καπνισω τιποτα. Δεν εβγαλαν ποτε καπνο. Τα μουλιασα (οχι παρα πολυ καλα. Κανενα 20 λεπτο), τα εβαλα μεσα, εβαλα επανω στον αριστερο καυστηρα που τον ειχα στο Min , αλλα δεν εβγαλε ποτε καπνο.

Αυτό πήρα αλλα ειναι λιγο διαφορετικό. Εχει την μαρκα τρυπημενη στο καπάκι.

https://www.psistis.gr/proq-accessories/ProQ-Stainless-Smoker-Box-304635

Το ανοιξειδωτο κουτι εξωτερικα ειχε 150 βαθμους με laser θερμομετρο.

Τι έκανα λάθος ?

 

22 ώρες πριν, andreaspA είπε

Μπα όχι. Στην μέση ήταν. Να τα μουλιασω μου είπε. Στεγνά να τα βάλω;

Δοκίμασε να βάλεις στο max τον καυστήρα μέχρι να ξεκινήσει ο καπνός και μετά χαμήλωσε τον στο min. Να παρακολουθείς την παραγωγή καπνού και αν δεις ότι σταματάει χωρίς να έχουν καεί τα ξύλα, θα πρέπει να δυναμώσεις λίγο τον καυστήρα.

Προσωπικά για κάπνισμα με έχει βολέψει πάρα πολύ ένα smoker tube που πήρα για χρήση με πέλλετ καπνίσματος. Το έμαθα από τα παιδιά εδώ γιατί στην αρχή με δυσκόλεψε κι εμένα το κάπνισμα με wood chips με κουτιά που τοποθετούνται επάνω στον καυστήρα.
pellet-tube-smoker.png.7eaaf058beb8c06e4c6696526862c24f.png

Αυτό το γεμίζεις όσο θες, το ανάβεις, το αφήνεις σε μια άκρη μέσα στην ψησταριά και δεν ασχολείσαι ξανά.

  • Αφού βάλεις την ποσότητα που χρειάζεσαι, ανάβεις από την μία άκρη. Το άναμμα μπορεί να γίνει είτε με φλόγιστρο, είτε πλησιάζοντας στη φλόγα ενός καυστήρα της ψησταριάς, είτε ακόμη και με πιστόλι θερμού αέρα.
  • Αφού πάρει καλά, φυσάς τη φλόγα να σβήσει και αρχίζει αμέσως ο καπνός.
  • Η καύση είναι αυτοσυντηρούμενη μέχρι να τελειώσουν τα πέλλετ χωρίς την ανάγκη για άλλη πηγή θερμότητας. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να καπνίσεις ακόμη και με σβηστή την ψησταριά πχ τυριά, αλλαντικά ή φρούτα.
  • Όταν τελειώσεις τη δουλειά σου και έχουν περισσέψει πέλλετ το σβήνεις ψεκάζοντας το με λίγο νερό.
  • Μπορείς να επαναχρησιμοποιήσεις ότι περίσσεψε, αφού έχει στεγνώσει την επόμενη φορά.

Smoker tubes υπάρχουν και σε ελληνικά καταστήματα (δες στο skroutz), μπορείς να βρεις οικονομικότερα στο amazon ή ακόμη πιο οικονομικά από aliexpress. Πρόσεξε μόνο να έχουν αρκετές τρύπες όπως στην παραπάνω φωτογραφία για να παίρνει τον απαραίτητο αέρα και να συντηρείται η καύση. Υπάρχουν σε κυλινδρικό σχήμα, με γωνίες, επεκτεινόμενα, όλα κάνουν την ίδια δουλειά ακριβώς και μάλλον όλα είναι made in China.

Για pellets υπάρχουν διάφορα στο εμπόριο που είναι κατάλληλα για κάπνισμα, εγώ δοκίμασα από αυτά. Έχω πάρει cherry και δίνει πολύ ωραίο άρωμα και γεύση σε ότι και αν το δοκίμασα, ακόμη και σε reverse sear της μισής ώρας. Αν σου φαίνονται ακριβά, υπολόγισε ότι  με αυτή τη μέθοδο, τα 100γρ δίνουν περισσότερο από 1 ώρα συνεχόμενης ροής καπνού. Συν ότι δεν ασχολείσαι ούτε με μούλιασμα ούτε με το αν καίνε ή όχι τα ξύλα. Αν τα αποθηκεύσεις σε κλειστό δοχείο και γενικά σε χώρο χωρίς υγρασία δεν παθαίνουν τίποτα σε βάθος χρόνου αν δεν τα καταναλώνεις γρήγορα.

Η επιλογή είδους ξύλου για κάπνισμα είναι περισσότερο υποκειμενική υπόθεση καθώς το κάθε ένα έχει και το δικό του χαρακτηριστικό άρωμα, που κάποιοι θα καταλάβουν και θα εκτιμήσουν, αλλά κάποιοι άλλοι όχι τόσο. Αν ψάξει κάποιος θα βρει πολλές πληροφορίες για τις ιδιαιτερότητες του κάθε είδους. Ένας γενικός τυφλοσούρτης για τη συγκεκριμένη μάρκα είναι στην παρακάτω εικόνα. Λένε ότι όλα ταιριάζουν με όλα, αλλά προτείνονται κάποιοι συγκεκριμένοι συνδυασμοί ξύλου για κάθε είδος φαγητού.

traeger-chart.png.d680b22d13b2e85d83b1a30cdeb4c26b.png

 

 

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 12:04 ΠΜ, andreaspA είπε

Σημερα παντως πηγα στο psistis.gr και πηρα και καπνιστηρι, και ξυλαρακια.

Δεν καταφερα να καπνισω τιποτα. Δεν εβγαλαν ποτε καπνο. Τα μουλιασα (οχι παρα πολυ καλα. Κανενα 20 λεπτο), τα εβαλα μεσα, εβαλα επανω στον αριστερο καυστηρα που τον ειχα στο Min , αλλα δεν εβγαλε ποτε καπνο.

Αυτό πήρα αλλα ειναι λιγο διαφορετικό. Εχει την μαρκα τρυπημενη στο καπάκι.

https://www.psistis.gr/proq-accessories/ProQ-Stainless-Smoker-Box-304635

Το ανοιξειδωτο κουτι εξωτερικα ειχε 150 βαθμους με laser θερμομετρο.

Τι έκανα λάθος ?

Και εγώ με τα κουτιά προκοπή δεν είδα ποτέ!Μουλιασε τα ξυλαράκια αν θες (εγώ το προτιμώ, δίνει πιο ήπια καπνιστή γεύση) και βάλε τα σε μια θήκη από αλουμινόχαρτο την οποία θα τοποθετήσεις πάνω στον διαχυτη θερμότητας του καυστήρα που θα ανάψεις,υπάρχουν πολλά βίντεο στο YouTube.  θά δεις καπνό σίγουρα.Στην αρχή τέρμα τον καυστήρα και μόλις αρχίσει να καπνίζει χαμήλωσε.Ετσι μπορείς να έχεις τρια τέσσερα πακετακια έτοιμα αν θες πολύωρο κάπνισμα και μόλις κοντεύει να τελειώσει το ένα, βάζεις άλλο.Εννοειται ότι στο πάνω μέρος του πακέτου θα ανοίξεις με κάτι αιχμηρό τρύπες για να βγαίνει ο καπνός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...