Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα τίποτα απο ολα αυτά δεν γίνονται. και εχω καθε φορά το καταραμένο το drive να κανει σαν μουρλο για να επιλέξω λειτουργικό.

2 λειτουργικα σε 2 HDD.

 

 

αν διαβασεις το manual του mobo σου θα δεις οτι λεει καπου για boot menu

http://www.manualowl.com/m/Gigabyte/GA-P55M-UD2/Manual/207497?page=34

 

και βαση αυτου του manual ειναι το f12 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν διαβασεις το manual του mobo σου θα δεις οτι λεει καπου για boot menu

http://www.manualowl.com/m/Gigabyte/GA-P55M-UD2/Manual/207497?page=34

 

και βαση αυτου του manual ειναι το f12 :rolleyes:

 

 

τίποτα πάλι ρε γαμώτι, και το κακό ειναι οτι bootarei με τη μια μονομιας απο το HDD των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα πάλι ρε γαμώτι, και το κακό ειναι οτι bootarei με τη μια μονομιας απο το HDD των Windows.

 

 

εφόσον αρχίζει από windows ξαναμπαίνεις με όποιο boot cd θέλεις

και πέρασε τον chameleon από εδώ

http://chameleon.osx86.hu/articles/chameleon-20-rc4-is-out

θα βρεις το αρχείο για κατέβασμα στα δεξιά σου στην στήλη Latest Releases

δεν χρειάζεται να περάσεις τπτ άλλο αφού εάν μπει ο chameleon αναγνωρίζει

και τον δίσκο (partition) με τα windows και πλέον επιλέγεις μέσω αυτού

τι λειτουργικό θα ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι multibeast the easyway

 

 

Με retail dvd και multibeast μονο? Xωρις καποιο dstl.aml του mobo?Βασικα θα μπορουσες να μου πεις τα βηματα τις εγκαταστασης σου ακριβως τι χρησημοποιησες και τι ακριβως εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να κανω το update σε lion με το xmove αλλα οταν τρεχω το install lion app δεν μοθ βρισκει τον δισκο! δλδ τον βρισκει αλλα τον εχει σε γκρι οποτε δεν μπορω να τον επιλεξω!

 

 

help τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να κανω το update σε lion με το xmove αλλα οταν τρεχω το install lion app δεν μοθ βρισκει τον δισκο! δλδ τον βρισκει αλλα τον εχει σε γκρι οποτε δεν μπορω να τον επιλεξω!

 

 

help τι να κανω;

 

Στο Lion Installer πρπ να δώσεις το Partition που έχεις τώρα τα Snow Leopard. Μήπως του δηλώνεις το Partition? Το μικρό, το 8GB;

 

Δοκίμασε ένα Repair Permissions/Repair Disk μέσα από το DVD εγκατάστασης. Απλά να μην είσαι μέσα στο λειτουργικό. Να μπεις από iBoot και μέσω του DVD. ^_^

 

Κάνεις Dual boot? Αν ναι, είναι λίγο μπέρδεμα. Πες μου να σου εξηγήσω αντίστοιχα γιατί είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Lion Installer πρπ να δώσεις το Partition που έχεις τώρα τα Snow Leopard. Μήπως του δηλώνεις το Partition? Το μικρό, το 8GB;

 

Δοκίμασε ένα Repair Permissions/Repair Disk μέσα από το DVD εγκατάστασης. Απλά να μην είσαι μέσα στο λειτουργικό. Να μπεις από iBoot και μέσω του DVD. ^_^

 

Κάνεις Dual boot? Αν ναι, είναι λίγο μπέρδεμα. Πες μου να σου εξηγήσω αντίστοιχα γιατί είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα... :-(

οχι ακριβως...

 

εδω στο 4. που λεει:

 

Target your currently booted Snow Leopard drive and hit Install.

 

μου εχει τον δισκο με τα mac os x γκρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια?!

 

Δηλαδή αν δεν πατήσεις Show All δεν έχει κανέναν δίσκο από πάνω, και δεν σε αφήνει να πατήσεις Install?

 

 

 

Δοκίμασες Repair που σ είπα; Επίσης, κάνεις Dual boot? Αν ναι, παίζει να έχει γίνει χαμός με τα GUID/MBR. Θυμάμαι εμένα δεν με άφηνε να διαγράψω το Installer partition. Μυστηριωδώς, και αφού διέγραψα πρώτα το Windows [GUID] partition όλα δούλευαν ρολόι.

 

Δεν κατάφερα να το κάνω να αναβαθμιστεί, οπότε έκανα Fresh Install πάλι. Απλά φρόντισα όσο είμαι σε Snow Leopard, να έχω τρια partitions, όλα ΜΒR. Macintosh HD, Installer [8Gb], Windows. Μετά πέρασα Windows [Επιλέγεις το parititon, κάνεις format, και εγκατάσταση], και μετά install SL. Περνάς 10.6.8, περνάς Lion.app, xMove. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια?!

 

Δηλαδή αν δεν πατήσεις Show All δεν έχει κανέναν δίσκο από πάνω, και δεν σε αφήνει να πατήσεις Install?

 

 

 

Δοκίμασες Repair που σ είπα; Επίσης, κάνεις Dual boot? Αν ναι, παίζει να έχει γίνει χαμός με τα GUID/MBR. Θυμάμαι εμένα δεν με άφηνε να διαγράψω το Installer partition. Μυστηριωδώς, και αφού διέγραψα πρώτα το Windows [GUID] partition όλα δούλευαν ρολόι.

 

Δεν κατάφερα να το κάνω να αναβαθμιστεί, οπότε έκανα Fresh Install πάλι. Απλά φρόντισα όσο είμαι σε Snow Leopard, να έχω τρια partitions, όλα ΜΒR. Macintosh HD, Installer [8Gb], Windows. Μετά πέρασα Windows [Επιλέγεις το parititon, κάνεις format, και εγκατάσταση], και μετά install SL. Περνάς 10.6.8, περνάς Lion.app, xMove. Τέλος.

ναι, εχω dual boot με windows 7... οταν λες repair εννοεις να βαλω το dvd του hazard και να πατησω στα utilities το repair; γενικα τα windows δεν θελω να τα πειραξω αν γινεται για διαφορους προσωπικους λογους, οποτε ξανακατεβαζω το install lion app και θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το repair, ακριβώς όπως τα λες.

 

 

Τώρα για το Dual Boot.... Εμένα όλα διορθώθηκαν, οπως σου είπα, όταν έφυγε από τη μέση το partition των Windows. Απλά έγιναν όλα μαντάρα και έπρεπε να τα ξανα-αντιγράψω όλα και να τα ξανα-"ρυθμίσω" όλα. Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο, δυστυχώς. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...