Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ, ας κάνω ένα update...

 

Έχω περάσει το Virtual Box και έκανα εγκατάσταση το iATKOSv7 που είχα κατεβάσει παλιότερα. Το κάνει εγκατάσταση κανονικά, αλλά δεν ξεκινάει το σύστημα (το MacOS). Καμμιά ιδέα έτσι στα γρήγορα;

 

 

εχω βάλει τα IATKOS 7,1 προχτες. προσπαθησα 3 φορες για να το στρωσω. τις δυο πρωτες ακριβως σαν κι εσενα, κολλαγε στην εκκινηση

απλα δοκιμασε ολες τις επιλογες στη διαρκεια της εγκαταστασης. μεχρι και οι driver απο την καρτα ηχου/δικτυου που εβαλες μπορουν να προκαλεσουν σφαλμα....

 

δεν θυμαμαι ακριβως ποιες εβαλα αλλα στην τελευταια εβαλα "unmodified kernel"

συνθεση asrock g41. gtx285 c2d e6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακόμα τίποτα με την εγκατάσταση αν και τα έχω κάνει όλα, μήπως πρέπει να βγάλω RAM, να την κατεβάσω στα 2GB ?

 

Επίσης από το bios κατεβάζω τους ενεργούς πυρήνες στον 1. Παίζει ρόλο ή τσάμπα κόπος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγω..

συγκεκριμενα σε asus p5q

αστερι λεμε :rolleyes:

 

μόνο που δεν είναι p35 αλλά p45 η μητρική που έχεις (έχουμε)

 

Mercyful_Fate

υπάρχουν αναφορές για επιτυχείς εγκαταστάσεις lion

σε p35 στο osx86 οπότε κάνε ένα ψάξιμο εκεί

αν και δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δοκιμάσει κανείς Lion σε P35 mobo?

Ναι, εγω σε asus P5K-e.

Εβαλα retail Lion. Για να το βαλω, ειχα σε αλλο partition το Snow Leopard 10.6.8 και εκανα απο εκει την εγκατασταση.

Ολα δουλευουν αψογα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι σε 10.6.7 ακομα αλλα δεν μπορω να παω σε 10.6.8 ( πόυ ζορικο update) αλλα δεν καιγομαι και ολας απλως δεν ξερω τι θα κανω με το icloud.

ειδωμεν σε 10.6.9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι σε 10.6.7 ακομα αλλα δεν μπορω να παω σε 10.6.8 ( πόυ ζορικο update) αλλα δεν καιγομαι και ολας απλως δεν ξερω τι θα κανω με το icloud.

ειδωμεν σε 10.6.9

Γιατί δεν περνάς το lion από πάνω με Usb ? To 10.6.9 που περιμένεις θα εμπεριέχει και τις αλλαγές του 10.6.8

 

Στα netbook πάντως η 10.6.8 θέλει άλλο kernel δες μήπως υπάρχει κ για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγω σε asus P5K-e.

Εβαλα retail Lion. Για να το βαλω, ειχα σε αλλο partition το Snow Leopard 10.6.8 και εκανα απο εκει την εγκατασταση.

Ολα δουλευουν αψογα.

Δυστυχώς για μένα δεν παίζει αυτό. Αν το κάνω, θα το κάνω upgrade (αν υπάρχει για osx86 ως διαδικασία) ή install πάνω από το Snow Leopard. Η μαλακία είναι ότι πρόκειται για το κύριο pc μου, οπότε το να μείνω μέρες χωρίς υπολογιστή (σε περίπτωση που στραβώσει για τα καλά) δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Anyway, επειδή με τρώει... το χέρι μου :P, κανένα καλογραμμένο guide έχεις υπόψη σου για να μην ψάχνω, ή να βγω στη γύρα (google)? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για μένα δεν παίζει αυτό. Αν το κάνω, θα το κάνω upgrade (αν υπάρχει για osx86 ως διαδικασία) ή install πάνω από το Snow Leopard. Η μαλακία είναι ότι πρόκειται για το κύριο pc μου, οπότε το να μείνω μέρες χωρίς υπολογιστή (σε περίπτωση που στραβώσει για τα καλά) δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Anyway, επειδή με τρώει... το χέρι μου :P, κανένα καλογραμμένο guide έχεις υπόψη σου για να μην ψάχνω, ή να βγω στη γύρα (google)? B)

 

Όταν έχεις έναν υπολογιστή σοφό είναι να έχεις 2 δίσκους.. Κάνεις καθαρό install στον καινούριο και αν στραβώσει και κάτι ( λογικό αν πειραματίζεσαι ) bootareis από τον παλιό και διορθώνεις την εγκατάσταση σου χωρίς να χρειάζεται να την ξανακάνεις.. Η ασφάλεια που σου παρέχει αυτό σε σχέση των 50 ευρώ του δίσκου καταλαβαίνεις ότι είναι μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω μερικες ερωτησεις

 

 

σε P7P55D-E PRO μπορω να βαλω lion?

 

τα lion τα κατεβαζω απο νετ και τα burnαρω?

 

link με οδηγιες? ειχα δοκιμασει πιο παλια να περασω τα leopard αλλα δεν ειχα το cd της εκδοσης που ηθελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα την retail έκδοση... Θα κάνω εγκατάσταση μάλλον σήμερα...

Κανένα pointer για εγκατάσταση Lion σε Virtual Box;

 

Μπάι δε γουέι, πρέπει να κάνω όλα αυτά που λένε στο BIOS για να δουλέψει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...