Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' ότι διάβασα όμως, μόνο σε αυτή δουλεύει το wifi , το οποίο είναι αρκετά σημαντικό για μένα... Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που να δουλεύει το wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι διάβασα όμως, μόνο σε αυτή δουλεύει το wifi , το οποίο είναι αρκετά σημαντικό για μένα... Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που να δουλεύει το wifi?

 

 

ψάξε εδώ λινκ και δες όλο το υλικό που έχεις

προτού κανείς οτιδήποτε

στην θέση components ανάλογα με την version (px 10.6.8 10.6.3 κτλ)

επίσης μπορείς να δεις και εκεί μέσα αν έχει καταφέρει κανείς με το ίδιο υλικό η τον ίδιο netbook.

ακόμα καλύτερα όμως είναι να ψάξεις ειδικά για atom kernel πρόσεχε το αυτό είναι το πολύ σημαντικό

ρίξε και μια μάτια εδώ λινκ η εδω λινκ

για να πάρεις μια ιδέα στο τι θα αντιμετωπίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει τον Αύγουστο μια απόπειρα να περάσω Mac στο PC της υπογραφής αλλά κάπου κόλλησα και το άφησα. Χθές ξεκίνησα ξανά την διαδικασία. Έχω βάλει στο Bios ACHI και ACPI Suspend Type = S3 (δεν έχει επιλογή STR η μητρική). Μου έχει διαφύγει κάτι άλλο από ρυθμίσεις Bios ?

 

Κάνω boot από DVD iatkos s.3 και στην συνέχεια πατάω F8 και γράφω -v -x pciroot=1. Εμφανίζει κώδικα αρκετών οθονών και μετά από 2-3 λεπτά εμφανίζει το μήνυμα efi_inject_get_devprop_string null trying stringdata και κάνει restart. Πού μπορεί να οφείλετε αυτό ? Ο δίσκος που κοιτάω να το βάλω (Samsung 2TB) είναι φορμαρισμένος σε ntfs αλλά από όσα έχω διαβάσει τον φορμάρω μέσα από το mac-os με το disk utility στην συνέχεια της διαδικασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω τη βοηθεια σας για αλλη μια φορα (και ελπιζω να'ναι η τελευταια)

 

παω να κανω την εγκατασταση με το iatkos l1 και μου βγαζει αυτο (βλεπε εικονες)

 

img20111008181829.jpg

 

img20111008182139.jpg

 

τι να κανω; σε αυτον τον δισκο ειχα εγκαταστησει παλια το hazard 10.6.6i αλλα οταν δοκιμασα και με το hazard παλι, το ιδιο μου εβγαλε!

 

Πρεπει να κανω κατι με τον δισκο ή να γραψω κατι αλλο εκτος απο -v;

 

οριστε τα specs μου:

 

KOYTI: Asus TA-D11 Black, Eπεξεργαστής: Intel Core i5 -760 (s1156, 2.8 MHz, Cache 8MB), Μνήμη: 4GB DDR3-1600 Ram (2 x 2GB) KINGSTON HYPER-X, M/B: ECS P55H-A Black Edition, Σκληρός Δίσκος: 1TB 1000GB SEAGATE SATA2 32MB CACHE, Οπτικό μέσο: DVD±RW Dual Layer 20x, Kάρτα γραφικών: MSI N275GTX TWIN FROZR OC ME 896MB GDDR3, Τροφοδοτικό: DEER DR-8600BTX 600W 14CM FAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τελικα το εκανα να δουλεψει, τωρα σας γραφω απο lion 10.7.1 που απλα δεν εχει ηχο... για να δουλεψει απλα αλλαξα τον δισκο παλι σε ahci διοτι απ'οτι φαινεται ειχε αλλαξει απο μονο του παλι σε ide...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παίδες, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το thread... Με το VirtualBox που είναι δωρεάν, θα παίξει; Κι αν ναι, έχω κατεβάσει το iATKOS L1 σε iso. Αυτό θα φορτώσω;

 

Επίσης μια ερωτησούλα...

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα laptop που σύμφωνα πάντα με την εμπειρία σας να παίζει καλά με iATKOS ή κάποια άλλη καλή έκδοση αλλά να είναι σε λογική τιμή... δεν με νοιάζει δηλαδή να είναι σούπερ ή γρήγορο ή πολλές ίντσες, κλπ. Απλά να παίζει για να μπορώ να κάνω κάποια βασικά πράγματα και να εξοικειωθώ με το λειτουργικό...

 

Ελπίζω να μην ζητάω πολλά... ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παίδες, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το thread... Με το VirtualBox που είναι δωρεάν, θα παίξει; Κι αν ναι, έχω κατεβάσει το iATKOS L1 σε iso. Αυτό θα φορτώσω;

 

Επίσης μια ερωτησούλα...

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα laptop που σύμφωνα πάντα με την εμπειρία σας να παίζει καλά με iATKOS ή κάποια άλλη καλή έκδοση αλλά να είναι σε λογική τιμή... δεν με νοιάζει δηλαδή να είναι σούπερ ή γρήγορο ή πολλές ίντσες, κλπ. Απλά να παίζει για να μπορώ να κάνω κάποια βασικά πράγματα και να εξοικειωθώ με το λειτουργικό...

 

Ελπίζω να μην ζητάω πολλά... ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων...

παρε ενα μεταχειρισμενο macbook

η δες τι φορανε και βρες ενα με παρομοια χαρακτηριστικα

πχ core2duo 2,4 giga ram nvidia 320 intel hd3000 nvidia 9400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ας κάνω ένα update...

 

Έχω περάσει το Virtual Box και έκανα εγκατάσταση το iATKOSv7 που είχα κατεβάσει παλιότερα. Το κάνει εγκατάσταση κανονικά, αλλά δεν ξεκινάει το σύστημα (το MacOS). Καμμιά ιδέα έτσι στα γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...