Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ proalless > Δεν με παρακολούθησες αρκετά, αλλά δεν πειράζει.. ^_^

 

Μονο δυο διευκρινίσεις λοιπόν για να μην γίνει παρεξήγηση..

 

Όλα τα hackint0sh που φτιάχνω εγώ η αναλαμβάνω είναι απαραίτητη προϋπόθεση το vanilla kernel αλλιώς δεν έχω λόγo ν'ασχοληθω για κάτι που δεν κάνει ουσιαστικά τα UpDates.Γι'αυτο δεν φτιάχνω Amd γι'αυτο στα netbook δεν βάζω Lion ενώ μπορώ.

Το άλλο όταν έλεγα να το αναλάβει κάποιος δεν είχα στο μυαλό μου εμένα, οπότε δεν υπήρχε κανένας λόγος να γράψω κόστος μπορει να του το έφτιαχνε ένας φίλος του Δωρεάν π.χ

Στο θέμα netbook ξέχασες την φορητοτητα που κερδίζεις έχοντας μόνο desktop άρα και το κόστος ανάλογο.. π.χ δεν μπορώ να σκεφτώ για έναν τεχνικό καλύτερο εργαλείο από ένα Dual - Triple boot netbook.. h k για ένα φοιτητή,η και για κάποιον που θέλει απλά για να συγχρονίζει σε Osx το iPhone η το iPad. αλλά πάλι γούστα είναι αυτά .. δεν ζήτησα από κανέναν να υιοθετήσει το τι θα έκανα εγώ..

 

Το βασικό ξαναλέω είναι να ξέρεις τι είναι το Osx,τι θέλεις να κάνεις με αυτό και πόσο πολύ το θέλεις..

Για τον φίλο μας από επάνω μπήκα και διάβασα για την κάρτα του.. δεν μιλάω ποτέ στον αέρα το αν θα δουλέψει τελικά όσο και να διαβάσει είναι 50 - 50 >

 

@ insomnier12345 πραγματικό 100% μόνο το real Mac αλλά υπάρχει και το 99%. Iδια δουλειά δεν κάνει κανένα λειτουργικό με κάποιο άλλο,το ότι ανοίγουν και τα 3 έναν Browser και αυτό το κάνουν με διαφορετικό τρόπο το καθένα,κ με άλλη ταχύτητα.

 

@ Το να φτιάξεις hackintosh me 10 DvD μόνο είναι μύθος η πρέπει να είσαι τυχερός όσο ο Gastone.

Ενδεικτικά εγώ έχω πάνω από 50 DvD 6 stickakia 5 σκληρούς, εξωτερικό DvD και κατά καιρούς και κάρτες γραφικών.Οκ εγώ ασχολούμαι λίγο παραπάνω αλλά όλα αυτά είναι έξοδα που έχουν γίνει μόνο για το Hackint0sh.

 

 

δεν είναι θέμα αναγκών, ό,τι χρειάζομαι το κάνω ήδη με τα 7άρια μου... είναι θέμα προσωπικής εκπαίδευσης και επένδυσης σε γνώσεις που πιστεύω ότι θα μου χρειαστούν...

θα το ψάξω για την κάρτα πώς μπορεί να δουλέψει...

ευχαριστώ γοα τις απαντήσεις.

 

....και επίσης είναι ένα καλό σκεπτικό για να γίνεις ένας Hackint0sh's Men B)

Επεξ/σία από Cham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Cham Φυσικά και το κάθε λειτουργικό σύστημα είναι διαφορετικό. Αλλά εφ' όσον μπορώ και κάνω τη δουλειά μου με Windows - Linux γιατί να μπω στη διαδικασία να βάλω hackint0sh? Εγώ ενδιαφέρθηκα απλώς για να πάρω μια ιδέα για το πώς είναι να δουλεύεις με OS X. Αφού θέλει τόσο κόπο για να φτιάξεις κάτι που όπως είπα δεν θα είναι 100% OS X (Και ας μην κοροϊδευόμαστε, για να πας μέχρι το 99% θέλει να ασχολείσαι χρόνια....) καλύτερα να μείνω με αυτά που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν, αυτό που εγώ θέλω για τώρα είναι να στήσω Mac OS στο PC μου για να μάθω και να εξοικειωθώ με το περιβάλλον ως τεχνικός υπολογιστών που συναντάει όλο και περισσότερο Mac...

Λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα... Οπότε ό,τι γίνεται γίνεται με ό,τι έχω... Μου έχουν μείνει κάτι δίσκοι ΡΑΤΑ, ένας sempron 2800 με τη μητρική του και μνήμη, άλλος ένας pentium 4 νομίζω, αλλά είναι πιο εύκολο να μπαίνω στο BIOS και να αλλάζω το boot sequence, παρά να βρω χώρο και λεφτά για ένα ακόμα υπολογιστή...

Στο θέμα πάνω, να υποθέτω ότι τα kext είναι config files; Θα το ψάξω, αλλά με δουλειές γυναίκα και παιδί είναι πιο αποδοτικό να μην χρειάζεται να ξαναεφεύρω τον τροχό... Μασημένη τροφή λοιπόν θα ήταν τέλεια για μένα τώρα...

Για το θέμα της VGA, ίσως αν φτιάξω ένα δεύτερο πισάκι, να δω τη λίστα με τα προτεινόμενα h/w και να πράξω ανάλογα....

 

Ευχαριστώ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... και εγώ να κερδίσω το Jocker.. Αν στήσω κανέναν που ν'αξιζει ο κόπος να φωνάξω να κεράσω κ καφέ ν'ανταλλαξουμε κ απόψεις για την δουλειά μας ? :wub:

 

Όταν δεν "κάνει" το υλικό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις χρόνο κ να σχηματίσεις λάθος εντύπωση για την διαδικασία.. κατά την ταπεινή μου γνώμη ξεκίνατο όταν θα είσαι έτοιμος με έναν Sata k μια Vga τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cham επειδη διαβαζω το τοπικ και βρισκω ενδιαφεροντα αυτα που λες

μπορεις να μου πεις την γνωμη σου για ενα hackintosh για main λειτουργικο

δεν εννοω να μου πεις τι setup, απλα να μας πεις εμπειρικα τι δυσκολιες συναντας

σε ενα τετοιο project σε every day use

 

για να απαντησω 1ος στο ερωτημα μου

ειναι καλο για 2ο για εκπαιδευτικους λογους και αλλα πολλα

αλλα εχει μεγαλη διαφορα απο ενα real mac

και αυτο γιατι μπορει σε καποιο απλο update η πιο συνθετο λογω αγνοιας χρησης (πχ αλλαγη bootloader)χωρις να διαβασω τι changelog υπαρχει, να καταληξεις χωρις λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια κάρτα καλύτερη απ´ τη δική μου που να είναι συμβατή,έτσι ώστε και να παίζει και αναβαθμιστώ κιόλας;

Είναι στην υπογραφή μου, gtx 260 864 ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια κάρτα καλύτερη απ´ τη δική μου που να είναι συμβατή,έτσι ώστε και να παίζει και αναβαθμιστώ κιόλας;

Είναι στην υπογραφή μου, gtx 260 864 ram...

 

η κάρτα σου παίζει fully working using NVenabler.kext Also works using GraphicsEnabler=Yes Fully works using EFI string

αυτά τα έκανα αντιγραφή επικόλληση από το osx86 αν πεις και τι μάρκα είναι πχ gigabyte θα σου έλεγα και πιο ειδικά

αλλά μπορείς να ψάξεις και εσύ το hardware σου εκεί.

 

επειδή δεν έχω χρόνο θα απαντήσω σε κάποια θέματα που τέθηκα πάνω πιο μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cham επειδη διαβαζω το τοπικ και βρισκω ενδιαφεροντα αυτα που λες

μπορεις να μου πεις την γνωμη σου για ενα hackintosh για main λειτουργικο

δεν εννοω να μου πεις τι setup, απλα να μας πεις εμπειρικα τι δυσκολιες συναντας

σε ενα τετοιο project σε every day use

 

για να απαντησω 1ος στο ερωτημα μου

ειναι καλο για 2ο για εκπαιδευτικους λογους και αλλα πολλα

αλλα εχει μεγαλη διαφορα απο ενα real mac

και αυτο γιατι μπορει σε καποιο απλο update η πιο συνθετο λογω αγνοιας χρησης (πχ αλλαγη bootloader)χωρις να διαβασω τι changelog υπαρχει, να καταληξεις χωρις λειτουργικο

 

Σημάδεψα το μπορεί για πολλούς λόγους.. όπως μπορεί με το iMac να είσαι συνέχεια servis κ εσύ με Hackint0sh να μην έχεις πρόβλημα..

 

ΑΛΛΑ.. το αύριο δεν το ξέρει κανείς.. και είπαμε οι επιλογές είναι 2 αν θέλεις και τα δυο λειτουργικά η μια είναι ν'αγορασεις 2 υπολογιστές.. Η άλλη να κάνεις ένα Dual Boot το bootcamp βλέπεις δεν το συζητάω καθόλου όπως κ το vMware η το paralless

 

Εμένα δεν μου έχουν περισσέψει ακόμα χρήματα τόσα ώστε ν'αγορασω Mac. Οπότε το osx το έμαθα σε hackint0sh δεν μου λείπει τίποτα λοιπόν γιατί ότι έχω κατασκευάσει το έχω κατασκευάσει στα μέτρα μου.και σ'αυτα τα 5 χρόνια δεν έχω συναντήσει καμιά ασυμβατότητα, με κανένα πρόγραμμα,και σε Update μονο του λειτουργικού πολύ ελάχιστα κ μικρά προβλήματα όταν τα kernels είχαν τεράστιες αλλαγές. Π.χ 10.6.7 > 10.6.8 και όχι σε όλους τους υπολογιστές..

Άρα δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω στο ερώτημα σου γιατί οι ώρες μου σε real mac είναι λιγότερες από 50..

Έχει γίνει όμως το αντίθετο. Υπάρχουν πολλοί φίλοι που είχαν iMac και ήθελαν έναν φορητό αντί να πάρουν και ένα book έφτιαξαν netbook αυτοί δηλώνουν ότι πάει σφαίρα και ότι δεν έχουν καμιά διαφορά _πρόβλημα.

 

Μην με ρωτάς όμως πράγματα που ήδη ξέρεις γιατί εσύ και έχεις φτιάξει hackint0sh και έχεις k Mac.

 

Επίσης μερικοί άνθρωποι κ εδώ κ στο εξωτερικό δηλώνουν και όχι μόνο το κάνουν κ πράξη ότι δεν τους ενδιαφέρει κανένα Update από την στιγμή που δεν έχουν κανένα πρόβλημα όπως είναι. Όπως και ότι στο εξωτερικό παροτι είναι και πιο εύκολο να κάνεις upgrade είναι περισσότεροι οι υπολογιστές που έχουν ακόμα σκέτα leopard παρά lion. Όπως και ότι τα Snow θα μείνουν ως το καλύτερο osx άσχετα ότι αναβαθμίσαμε πολλοί μαζί και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ βρήκα αυτό http://www.osx86.net/view/1118-gtx_2xx.html αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς να το κάνω να παίξει...

 

Υποθέτω θα ανοίξω το iso (είναι dmg όμως) προς επεξεργασία και θα προσθέσω κάπου το αρχείο αυτό και μετά θα το κάψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ζηταω μια απαντηση γιατι δεν υπαρχει σωστο και λαθος

απλα ανταλλαζουμε αποψεις περι hackintosh :-)

Και μενα το main pc μου ειναι ενα hackintosh γιατι λεω ειναι κριμα να παρατησω απο τωρα τον q9550 μου

αλλα οταν ερθει η ωρα να κανω αναβαθμιση σε αλλη πλατφορμα/socket (sandy ivy bridge,god knows)

μαλλον θα την κανω για real mac

εγω απλα το ειπα γιατι οσο καλοστημενο και να (θεωρω) οτι ειναι το μηχανημα μου ποτε δεν ειναι οσο σταθερο οσο το real stuff

και εξηγουμαι

εινια ισιαξια γρηγορο και προς θεου rock stable το hackintosh αλλα μπορει μια ωραια μερα να του την βαρεσει να τρελαθει στα kernel panics και να φας τρεις μερες να βρεις τι φταιει και στο τελος να καταληξεις οτι εφταιγε οτι μπουταρες με ενα xbox controlaki πανω που ειχα ξεχασει αναμενο και βαραγε ο voodoo hda :cry:

Φυσικα απο τα λαθη και τις μ@λ@κιες μας μαθαινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iAtkos S3v2 που έχω περάσει και μου κάνει πρόβλημα με την οθόνη, είναι σε μορφή .toast. Και όταν το ανοίγω με το Power ISO μου βγάζει μερικά αρχεία μόνο...

 

Little help here, please...

 

Πώς κάνω ρε παιδιά inject το kext?

 

Είναι κάτι που γίνεται με ένα απλό how-to ή θέλει πολύ διάβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...