Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν ένας απο αυτούς που είχαν σκοπό να κάνουν αναβαθμησει, με αυτά που διαβάζω και βλέπω

τις 2 τελευταίες μέρες μάλλον θα μείνω όπως είμαι... ακόμα το συστηματακι μου με βγάζει μια χαρά!!!

Πολλοί λέτε και συμφωνώ οτι οι νέοι FX δεν είναι μάπα απλά δεν είναι οτι περιμέναμε-ελπίζαμε...

δυστυχώς η ευτυχώς τα reviews είναι αυτά που λένε την αλήθεια και για τους περισσότερους είναι πικρή....

Σκέφτομαι όμως για πιο λόγο η AMD έχει τιμολογήσει τόσο τον FX 8150, αν υποθέσουμε οτι οι πωλήσεις θα πιάσουν πάτο

δεν θα ήταν καλύτερα να τον δώσουν στα ίδια επίπεδα με τον 2500, τότε πολλοί θα το σκέφτονταν θετικά

να προβούν στην αγορά του, ίσως σε αυτήν την τιμή η εταιρία να έμπαινε μέσα όπως και να έχει αυτό θα συμβεί...

Όμως θα έκαναν μεγαλύτερο άνοιγμα σε κόσμο, περισσότεροι κάτοχοι AMD αρά μεσοπρόθεσμα περίπτωση οικονομικής ανάκαμψης

για την εταιρία...

Δεν ξέρω αλλά δεν έχετε άδικο μερικοί που λένε οτι είμαστε στο ίδιο έργο θεατές (2900xt)!!!

Αν τιμολογηθούν χαμηλότερα οι νέοι επεξεργαστές δεν νομίζω να χάσει, δεν είναι αργά λοιπόν να το κάνει.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο δεν ισχυει. ειναι μια καραμελα που βγηκε δε ξερω και εγω πως. τα windows 8 γενικα βελτιωνουν τα παντα ειτε ειναι ιντελ ειτε AMD. δεν υπαρχει καποια προτιμηση για AMD συγκεκριμενα

Ισχύει οτι τα πηγαίνει καλυτέρα .

Δεν ισχύει ότι τα πάει μόνο η amd καλά :P

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://software.intel.com/en-us/articles/intel-compilers/

 

πες του μη φας εχουμε γλαροσουπα :P

 

Pc εργαστηρίου ήταν πάντως, οπότε λογικά intel θα ήταν κι αυτό. Τι να πω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι όμως για πιο λόγο η AMD έχει τιμολογήσει τόσο τον FX 8150, αν υποθέσουμε οτι οι πωλήσεις θα πιάσουν πάτο

δεν θα ήταν καλύτερα να τον δώσουν στα ίδια επίπεδα με τον 2500, τότε πολλοί θα το σκέφτονταν θετικά

να προβούν στην αγορά του, ίσως σε αυτήν την τιμή η εταιρία να έμπαινε μέσα όπως και να έχει αυτό θα συμβεί...

Όμως θα έκαναν μεγαλύτερο άνοιγμα σε κόσμο, περισσότεροι κάτοχοι AMD αρά μεσοπρόθεσμα περίπτωση οικονομικής ανάκαμψης

για την εταιρία...

Δεν ξέρω αλλά δεν έχετε άδικο μερικοί που λένε οτι είμαστε στο ίδιο έργο θεατές (2900xt)!!!

Αν τιμολογηθούν χαμηλότερα οι νέοι επεξεργαστές δεν νομίζω να χάσει, δεν είναι αργά λοιπόν να το κάνει.... ;)

Δεν έχει λόγο να χαμηλώσει τις τιμές η AMD. Πουλάει όσα κομμάτια μπορεί να βγάλει. Και τους επόμενους μήνες αυτή θα είναι η κατάσταση.

Το πρόβλημα της AMD δεν είναι ότι έχει χειρότερο προϊόν από τον ανταγωνιστή, αλλά το ότι δεν μπορεί να καλύψει τη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λόγο να χαμηλώσει τις τιμές η AMD. Πουλάει όσα κομμάτια μπορεί να βγάλει. Και τους επόμενους μήνες αυτή θα είναι η κατάσταση.

 

 

στους llano αναφερεσαι? δεν εχω διαβασει καμια ειδηση για τους bulldozer. εχεις τιποτα περι αυτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Far Cry ειδα εκει που προτεινεις τον intel compiler και εβαλα τα γελια..

Και ο gcc μια χαρα υποστηριζει multi-core

 

Επισης μην πω το τι κανει ο intel compiler και σου χαλασω την ζαχαρενια ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους llano αναφερεσαι? δεν εχω διαβασει καμια ειδηση για τους bulldozer. εχεις τιποτα περι αυτου?

Στο overclockers.co.uk το αφεντικό που μιλάει πολύ, και που αραδιάζει τα καινούρια πράγματα και επιδεικνύει τις φωτογραφίες, έκανε λόγο για πρώτη παρτίδα 1.000 κομμάτια για όλη την Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η MSystems στο παιχνιδι http://www.msystems.gr/index.php?keywords=amd+fx με τιμες ανταγωνισμου βεβαια

 

πως μπορουμε να δουμε μαζεμενα και πιοι αλλοι τα εχουν για προπαραγγελιες? στο skroutz δεν εχει καταχωρηθει ακομα σαν προϊον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλουμε τα πράματα στη θέση τους:

 

  1. Τα δύο cores μοιράζονται μια FPU μονάδα. Οπότε ξεχάστε 8 core επιδόσεις σε FP workloads.
  2. Οι cores είναι πιο μικροί, το pipeline μικρότερο και εν γένει απλούστερο. Προφανώς και θα είναι πιο αργό σε single-threaded workloads.
  3. Το όλο σύστημα είναι 4 modules - αυτό σημαίνει μεγαλύτερο flexibility στο να παράγει chips με ακόμα περισσότερους πυρήνες.
  4. Όσοι γκρινιάζουν για τις L2, L3 caches, ας ξεκινήσουν να διαβάζουν περισσότερο. Είναι victim caches, που σημαίνει ότι τα data δεν χρειάζεται να είναι και στις δύο (κοινώς δεν είναι απόλυτα ιεραρχικό μοντέλο).

Γενικά, η AMD ποντάρει στο throughput και η Intel στο single-threaded performance. Είναι δύο τελείως διαφορετικοί και αντίθετοι στόχοι. Ναι, ο κοινός καταναλωτής ακόμα θα αγοράζει Intel που είναι γρηγορότερη στις legacy εφαρμογές, στα παιχνίδια (που ΔΕΝ είναι optimized για 2+ CPU cores) και στα mainstream benchmarks που χρησιμοποιεί το εκάστοτε site. Υπάρχουν και η μη-κοινοί καταναλωτές που θα εκτιμήσουν το higher throughput διατηρώντας ίδιες επιδόσεις με τα παλιότερα chip που προσπαθούσαν να χτυπήσουν την Intel στο single threaded performance, το socket compatibility καθώς και το γεγονός ότι στα χαρτιά φαίνεται πως θα μειώσει το memory contention για εφαρμόγες που το χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιαυτο ακριβως τα σχεδια του trinity με bulldozer εφαγαν φολα :rolleyes:

 

εκαναν modular αρχιτεκτονικη και ειπαν να τη βαλουμε και σε φορητους. και πηραν τα 3 μου

 

με τοσο χαμηλο performance per watt δε πας πουθενα φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα ηθελα να τρεξω ενα δικο μου benchmark που εχει γινει compile σε gcc με εναν 2600Κ απεναντι σε εναν "8-core" bulldozer. το προγραμμα θα χρησιμοποιησει ολα τα threads του υπολογιστη σας και θα σας χρονομετρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://blogs.amd.com/play/2011/10/13/our-take-on-amd-fx/

 

πειτε του αγαπουλα της AMD οτι στο μελλον θα ερθουν οι ivybridge

 

If you are running lightly threaded apps most of the time, then there are plenty of other solutions out there. But if you’re like me and use your desktop for high resolution gaming and want to tackle time intensive tasks with newer multi-threaded applications, the AMD FX processor won’t let you down.

 

 

εδω μας λεει να παρουμε intel μιας που καταργει τα παντα και δεν υπαρχει solution απο τη μερια του :-D :-D :-D

 

 

The architecture focuses on high-frequency and resource sharing to achieve optimal throughput and speed in next generation applications and high-resolution gaming.

 

 

ποσο τους αγαπαω αυτους στο marketing

 

 

Far Cry ειδα εκει που προτεινεις τον intel compiler και εβαλα τα γελια..

Και ο gcc μια χαρα υποστηριζει multi-core

 

Επισης μην πω το τι κανει ο intel compiler και σου χαλασω την ζαχαρενια ετσι?

 

 

παραδειγμα ηταν ρε :P. αυτο ελειπε μονο της intel να υποστηριζουν multicore

 

The diagram above shows off the problem with boosting frequency, increases tail off quickly with added power. After a while, you are basically burning wattage for almost no gain in performance. For the initial crop of Bulldozer parts, it looks like that curve flat spots at 4.3GHz, but as we have seen, these chips will clock to record levels if prodded appropriately.

 

http://semiaccurate.com/2011/10/12/bulldozer-has-an-evolutionary-uncore/

 

Freq_vs_power.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω την βλεπω την δουλεια.θα πηγαινει ο ασχετος στο πλαισιο για να φτιαξει pc και θα του λεει ο πωλητης..παρε amd καινουργιος 8πυρηνος σκωτονει..ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει πολυ αυτο το εργο.

εδω πολλοι περνουν καρτα 1gb entry level των 50 ευρω,και νομιζουν οτι θα τρεχει σφαιρα επειδη εχει 1gb μνημης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Far Cry πότε αναμένονται οι Ivy Bridge και τη εκτιμήσεις υπάρχουν για την τιμή τους και το συνολικό κόστος mobo+CPU+RAM

 

 

 

 

πειτε του αγαπουλα της AMD οτι στο μελλον θα ερθουν οι ivybridge

 

 

πρόσεχε πώς τα πετάς γιατί θα σε στείλει για τσάι ο Parisfal και ποιον θα έχουμε να μας διασκεδάζει.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...