Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις τι γίνεται εδώ; Σηκώνει το voltage της cpu από 1.10 στο 1.50+ με αερόψυξη! Δεν είναι κάπως εντυπωσιακό;

 

Άμα φτάνει 5ghz με αυτή την ψύκτρα τότε εγώ με τη Noctua NHD14 μέχρι που θα το έφτανα?

Ελπίζω η κατανάλωση watt από την άλλη να είναι σε λογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Οφείλω μία δημόσια συγγνώμη στο μέλος firewalker, καθώς εμμένει στη θέση ότι το μήνυμα που στάθηκε αφορμή του 3ήμερου αποκλεισμού του ήταν πράγματι αθώα απορία και όχι απόπειρα trolling. Κι επειδή δε μπορώ να μπω στο μυαλό του καθενός, καλή τη πίστη κάνω δεκτή την επεξήγηση αυτή και ζητώ συγγνώμη για τον εν θερμώ αποκλεισμό.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα φτάνει 5ghz με αυτή την ψύκτρα τότε εγώ με τη Noctua NHD14 μέχρι που θα το έφτανα?

Ελπίζω η κατανάλωση watt από την άλλη να είναι σε λογικά επίπεδα.

 

 

Εξαρτάται ποια κατανάλωση θεωρείς λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα φτάνει 5ghz με αυτή την ψύκτρα τότε εγώ με τη Noctua NHD14 μέχρι που θα το έφτανα?

Ελπίζω η κατανάλωση watt από την άλλη να είναι σε λογικά επίπεδα.

 

 

ολοι οι πυρηνες πανε μεχρι τα 4.6 σταθερα. στα 5 πρεπει να κλεισεις μερικους.

 

θα ανεβει review απο το thelab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποια κατανάλωση θεωρείς λογικη.

 

για έναν 4.6ghz επεξεργαστή να έχεις περίπου 150 watt κατανάλωση πιστεύω θα είναι οκ

και αν δεν το χρειάζεσαι για κάθε μέρα κάνεις ένα save τις ρυθμίσεις στο bios, και το γυρνάς σε stock ταχύτητες,

όποτε θέλεις παραπάνω άλογα φορτώνεις ρυθμίσεις oc και όλα οκ! B)

τουλάχιστον σε μητρικές με δυνατότητες oc το έχουνε στο bios για overclockers

να μπορείς να φορτώνεις profile για πιο γρήγορα :)

 

http://www.thelab.gr/1063108284-post1890.html

 

 

 

νευρικο

 

 

να δεις που αυτο το patch θα ξεπερασει και τη φημη του αραβα με τον τσακα

 

όντως πιστεύω ότι θα το δούμε και αυτό με το χρόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Οφείλω μία δημόσια συγγνώμη στο μέλος firewalker, καθώς εμμένει στη θέση ότι το μήνυμα που στάθηκε αφορμή του 3ήμερου αποκλεισμού του ήταν πράγματι αθώα απορία και όχι απόπειρα trolling. Κι επειδή δε μπορώ να μπω στο μυαλό του καθενός, καλή τη πίστη κάνω δεκτή την επεξήγηση αυτή και ζητώ συγγνώμη για τον εν θερμώ αποκλεισμό.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το offtopic.

 

 

καλά που έκανες αυτό το ποστ γιατί ήμουν στο τσακ να χακάρω το site για εκδίκηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο FX 4100 ετοιμοπαράδοτος από i-KING.Λίγο καλύτερες τιμές από Πλάισιο αλλά ο 8150 245$ = 243 euro το γνωστό και αναμενόμενο για Ελλάδα πλεόν

 

http://www.iking.gr/ecs/gr/categories/CPU.aspx?sfilter=attr%3a%CE%A3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC+%CE%95%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%3bAMD+FX

 

Επίσης M-Systems:

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1455&product=13014

http://www.msystems.gr/index.php?category=1455&product=13011

 

o fx4100 με ποιον phenom ή athlon συγκρίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o fx4100 με ποιον phenom ή athlon συγκρίνεται?

Δεν θα ξεπερνάει τον Phenom II X4 955 :fear: Κι αυτό άμα πάρει 500+ MHz overclocking. Αλλά άμα φτάσουμε στο overclocking, και ο Phenom θα ανέβει στα 3.8GHz περίπου, οπότε τρεχαγύρευε.

Τα μεγαλύτερα αδέρφια του έχουν τους παραπάνω πυρήνες να τους σώσουν στις απαιτητικές εφαρμογές. Αυτός δεν έχει τίποτα. Ίσως αν ξεκλείδωνε :rolleyes: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και στο προηγούμενο topic έγινε ερώτηση σχετικά με πιθανότητα review από το Insomnia, σας έχω μερικά νέα: Λόγω κωλυσιεργίας (δικής μας δυστυχώς, ανακατατάξεις στην ομάδα των reviewers κ.ά. εξελίξεις), το ένα από τα δύο αν δεν κάνω λάθος review kits του FX-8150 που κυκλοφορούν επί ελληνικού εδάφους κατέληξε σε άλλο ελληνικό site. Θα πάρουμε σειρά μετά και μάλλον το review θα το αναλάβω εγώ. Σας προϊδεάζω ώστε όταν έρθει η ώρα, να είστε χαλαροί στην κριτική σας προς τον πρωτάρη... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o fx4100 με ποιον phenom ή athlon συγκρίνεται?

 

 

ενας αλλος αναφερθηκε στον Athlon II X4 641

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X4%20641%20-%20AD641XWNZ43GX%20(AD641XWNGXBOX).html

 

 

αυτος επειδη ειναι ο llano χωρις την gpu ομως πρεπει να του ριχνει απο τα αυτια αν παρουμε υποψη οτι εχει 6% καλυτερο IPC απο τους phenom

 

αρα στα ιδια κλοκια τον πηδαει ανετα. επισης ειναι κανονικος τετραπυρηνος οχι μουφοτετραπυρηνος 2 modules 4 cores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και στο προηγούμενο topic έγινε ερώτηση σχετικά με πιθανότητα review από το Insomnia, σας έχω μερικά νέα: Λόγω κωλυσιεργίας (δικής μας δυστυχώς, ανακατατάξεις στην ομάδα των reviewers κ.ά. εξελίξεις), το ένα από τα δύο αν δεν κάνω λάθος review kits του FX-8150 που κυκλοφορούν επί ελληνικού εδάφους κατέληξε σε άλλο ελληνικό site. Θα πάρουμε σειρά μετά και μάλλον το review θα το αναλάβω εγώ. Σας προϊδεάζω ώστε όταν έρθει η ώρα, να είστε χαλαροί στην κριτική σας προς τον πρωτάρη... :fear:

 

thanks man περιμένουμε πως και πως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον μου προτηνεται να παρω των 955 ή των 4100

για το συστημα τις υπογραφης αν ειναι να ακυροσω την παραγγελια που εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον μου προτηνεται να παρω των 955 ή των 4100

για το συστημα τις υπογραφης αν ειναι να ακυροσω την παραγγελια που εχω κανει

 

Κρατα τον 955 .. δεν υπάρχει λογος να πας στον 4100!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...