Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Far Cry: Αν εχεις τον 2600k πες μου να σου στειλω το .exe να μας ποσταρεις τους χρονους που κανει :)

 

Far Cry πότε αναμένονται οι Ivy Bridge και τη εκτιμήσεις υπάρχουν για την τιμή τους και το συνολικό κόστος mobo+CPU+RAM

 

Ιvy Bridge Απριλιο του 12 με κανουριες μητρικες z77 κλπ κλπ..Οχι οτι δεν μπορουν να παιξουν σε z68..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πιστευω θα πέσουν όπως λέτε οι τιμές σε amd.Το καλό βέβαια είναι ότι η amd υποστηρίζει το AM3+ όπότε έχεις απίλογή επεξεργαστή, ενώ με την intel χρειάζεται να τα αλλάξεις όλα.αν πέσουν στα 200 ευρώ ίσως κάτι κάνουν μιλαω για τον 8150

μου αρεσει η διαφήμιση του πλαισίου http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-FX-8150-AM3-3-6-GHz-16-MB-FD8150FRGUBOX.htm

 

"Απίστευτη δύναμη 8 πυρήνων!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω την βλεπω την δουλεια.θα πηγαινει ο ασχετος στο πλαισιο για να φτιαξει pc και θα του λεει ο πωλητης..παρε amd καινουργιος 8πυρηνος σκωτονει..ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει πολυ αυτο το εργο.

εδω πολλοι περνουν καρτα 1gb entry level των 50 ευρω,και νομιζουν οτι θα τρεχει σφαιρα επειδη εχει 1gb μνημης..

 

 

ο άσχετος δεν θα καταλάβει διαφορά από 8150 σε i7 2600k.Και έναν 955 με 100 ευρώ να βάλει ούτε πάλι θα καταλάβει.Οι πλειοψηφία της αγοράς καταλαβαίνει την διαφορά στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πολλοι περνουν καρτα 1gb entry level των 50 ευρω,και νομιζουν οτι θα τρεχει σφαιρα επειδη εχει 1gb μνημης..

 

 

τον ξέρεις το ''αλλον'' που ήθελε να παίξει Crysis με HD5450 1GB :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσον αφορα τις επιδοσεις του επεξεργαστη,πολλοι αναρωτιούνται εαν ειχε προβλημα η asus crosshair V που εκαναν σχεδον ολοι τα reviews γιατι με αλλες μητρικες βγαζει λιγο μεγαλυτερα σκορ.Asus Crosshair V formula board may have hampered Bulldozer

Επισης κατι ακουγεται και για ελαττωματικες cache lv1 lv2 του επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχαν διαφημίσει ως 4 core cpu with ultrathreading όλοι μάλλον θα λέγανε για το πόσο καλό cpu είναι...

Λάθος marketing κατά την άποψη μου.

 

Επίσης αν βγει καινούριο software που να εκμεταλλεύεται instruction set - threads οι επιδόσεις του μάλλον θα ανεβούν κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχαν διαφημίσει ως 4 core cpu with ultrathreading όλοι μάλλον θα λέγανε για το πόσο καλό cpu είναι...

Λάθος marketing κατά την άποψη μου.

 

Επίσης αν βγει καινούριο software που να εκμεταλλεύεται instruction set - threads οι επιδόσεις του μάλλον θα ανεβούν κατά πολύ.

 

Δεν νομιζω οτι θα ήταν τόσο απλό. Και με την τιμή τι θα έκαναν; Με επιδόσεις παραπλήσιες του 1100 δεν θα δικαιολογουνταν τα 70 ευρω πανω για 4πυρηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η κατανάλωση είναι απαράδεκτη από τα γραφήματα που δίνουν διάφορα review.

O 1100 είναι 6core cpu και το άλλο θα μπορούσε να είναι "4 core + ultrathreading" :P

Πάντως αν είχαν κατάλληλη τιμή πχ 140-150E max δεν νομίζω να είχαν αυτήν την αντιμετώπιση και η κατανάλωση θα ήταν δευτερεύον ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε πώς τα πετάς γιατί θα σε στείλει για τσάι ο Parisfal και ποιον θα έχουμε να μας διασκεδάζει.

 

 

κριτικη ηταν για τα γραφομενα. καμια σχεση με trolling :rolleyes:

 

Far Cry πότε αναμένονται οι Ivy Bridge και τη εκτιμήσεις υπάρχουν για την τιμή τους και το συνολικό κόστος mobo+CPU+RAM

 

δεν υπαρχουν πληροφοριες ακομα. νωρις ειναι

 

Παντως οσον αφορα τις επιδοσεις του επεξεργαστη,πολλοι αναρωτιούνται εαν ειχε προβλημα η asus crosshair V που εκαναν σχεδον ολοι τα reviews γιατι με αλλες μητρικες βγαζει λιγο μεγαλυτερα σκορ.Asus Crosshair V formula board may have hampered Bulldozer

 

 

καλα αν συμβαινει αυτο διπλασιαζεται το fail

 

επισης ψαχνω μια λογικη εξηγηση για τα αποτελεσματα στο battlefield εδω

 

http://www.hardocp.com/article/2011/10/11/amd_bulldozer_fx8150_gameplay_performance_review/2

 

 

αναφερεται οτι ο 8150 περναει τον 2600k

 

 

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως γινεται να πεφτουν τα frames min max και average οταν πας τον 2600k στα 4.8. αυτο το λιγοτερο ειναι παραλογο :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται να πεφτουν τα frames min max και average οταν πας τον 2600k στα 4.8. αυτο το λιγοτερο ειναι παραλογο :whistle:

Το τεστ δεν ήταν κάποιο timedemo αλλά ένας ζωντανός server με 32 άτομα. Υπάρχουν πολλά περιθώρια για λάθη.

Αν δεις στο δεύτερο διάγραμμα, προς το τέλος την κίτρινη γραμμή του 2600k, κάτι σοβαρό έγινε εκεί και έριξε τα fps στα 38. Όταν έπαιζαν με τους άλλους επεξεργαστές σε εκείνο το σημείο μπορεί να τους είχαν καθαρίσει όλους, ή να υπήρχε καμιά ενέδρα και δεν επιβαρύνθηκε το σύστημα.

Περιττό να πούμε ότι η κάρτα γραφικών ήταν στα όρια, και το overclocking δεν πρόσφερε τίποτα ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...