Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη για να καταλαβω υπαρχει κανα σοβαρο bench (και οχι κανα στημενο απο Intel)

που να αξιοποιει και τους 8 πυρηνες καθως και την νεα τεχνολογια των bulldozer και να

δειχνει οτι ειναι τοοοοσο χαλια οσο λενε;

 

Το λεω γιατι ειναι σαν να δοκιμαζουμε μια formula 1 στην αμμο και να λεμε που παει

το καρο...

 

 

Cinebench,3ds max,3d mark11 τρία που μου ήρθαν ακατέβατα. Σχεδόν όλα απο τα 25-30 reviews που κυκλοφορούν έχουν mutltithreaded bench μέσα...

Όσον αφορά την ferrari θα πρότεινα να αλλάξεις πλευρό cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό δεν σημαίνει πρακτικά ότι αφού δεν υπάρχει bench δεν υπάρχει και εφαρμογή για να αξιοποιηθούν in real life;

 

δεν ξέρω... ρωτάω...

Πως δεν υπάρχει.Υπάρχουν και δεν νομίζω να μην υπάρχουν διορθώσεις.Αυτή την στιγμή ούτε τα windows δεν μπορούν να τον εκμεταλευτούν και φαίνεται να υπάρχει και πρόβλημα στην υλοποίηση που τον φρενάρει.Aλλά είναι αυτό που λέει ο anand.Είναι επεξεργαστής "ειδικού" σκοπού.Δεν νομίζω πάντως αν παίξει σε σωστές τιμές να βγεί όσο μάπα γράφεται εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπάρχει.Υπάρχουν και δεν νομίζω να μην υπάρχουν διορθώσεις.Αυτή την στιγμή ούτε τα windows δεν μπορούν να τον εκμεταλευτούν και φαίνεται να υπάρχει και πρόβλημα στην υλοποίηση που τον φρενάρει.Aλλά είναι αυτό που λέει ο anand.Είναι επεξεργαστής "ειδικού" σκοπού.Δεν νομίζω πάντως αν παίξει σε σωστές τιμές να βγεί όσο μάπα γράφεται εδώ μέσα.

Ακριβός ....

Σε κάνα δυο μικρό παρουσιάσεις που είδα σε windows 8 τα πάει λιγο καλυτέρα σε σχεση με τα windows 7.Αλλα και πάλι δεν έχουν παρουσιαστεί τα κατάλληλα λογισμικά για να τους αξιοποιήσουν.

 

 

Το λογικό πάντως είναι οτι δεν είναι για πέταμα οι επεξεργαστές δεν είναι τόσο ηλίθια η amd που να παίζει κορώνα γράμματα την επιχείρηση .Εαν όντως ήταν πέταμα θα προτιμούσε να έβγαζε ανακοίνωση ότι δεν θα κυκλοφορήσουν ,όπως έγινε και πριν λίγους μήνες λόγο κάποιον προβλημάτων

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ferrari θα πρότεινα να αλλάξεις πλευρό cool.png

Εσύ να αλλάξεις πλευρό μάλλον,αν νομίζεις πως δεν είναι φεράρι αυτός ο επεξεργαστής τη στιγμή που ένας Ε350 είναι επαρκής για τις ανάγκες τις μεγαλύτερης μερίδας του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι υπάρχει αυτό το φρενάρισμα σε windows, σημαίνει ότι σε linux αποδίδουν καλύτερα δηλαδή;

Δεν είναι θέμα linux,windows η mac το θέμα είναι οτι μιλάμε για καινούρια αρχιτεκτονική και καινούριες δυνατότητες που τα λογισμικά ακόμη δεν μπορούν να αξιοποιήσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταματήσουν τη παραγωγή τους ? :o

Καλά που το 'μαθα να σπεύσω να πάρω έναν 6πύρηνο όσο προλαβαίνω..

Ούτως ή άλλος θα είναι φθηνότερος και γρηγορότερος από τους FX..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός ....

Σε κάνα δυο μικρό παρουσιάσεις που είδα σε windows 8 τα πάει λιγο καλυτέρα σε σχεση με τα windows 7.

 

 

αυτο δεν ισχυει. ειναι μια καραμελα που βγηκε δε ξερω και εγω πως. τα windows 8 γενικα βελτιωνουν τα παντα ειτε ειναι ιντελ ειτε AMD. δεν υπαρχει καποια προτιμηση για AMD συγκεκριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω οτι έχετε δίκιο όσοι λέτε οτι ο Bulldozer είναι νέος/αξιοπρεπείς επεξεργαστής αλλα του κόβουν τα φτερά τα ανόριμα λογισμικά που έχουνε μείνει πίσω αλλα και έτσι να είναι τί ήθελε η AMD και τον έβγαλε την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ας τον έβγαζε όταν θα ήταν έτοιμα τα λογισμικά να τον αξιοποιήσουν.

Ας έβγαζε κάτι άλλο ή επι του παρόντος ας επικεντρώνοντανε να βγάλει την επόμενη γενιά καρτών γραφικών που σε αυτόν τον τομέα πιστέυω είναι πίο ανταγωνιστική η σχέση AMD/NVIDIA παρά της AMD/INTEL (στους επεξεργαστές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα linux,windows η mac το θέμα είναι οτι μιλάμε για καινούρια αρχιτεκτονική και καινούριες δυνατότητες που τα λογισμικά ακόμη δεν μπορούν να αξιοποιήσουν .

 

Μα το ξέρω, κι εγω είχα στο μυαλό μου αυτό που λέει και ο FarCry παρακάτω, οπότε μου έκανε εντύπωση το ότι χρησιμοποιείται ως επιχείρημα. Απλά ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο "handicap" των windows σε multithreaded εφαρμογές γιατί γνωστός μου μου μετέφερε πρόσφατα και ατάκα προγραμματιστή ο οποίος υποστήριζε ότι δεν μπορεί σε windows να εκμεταλλευτεί τους πολλούς πυρήνες του υπολογιστή του για τα προγράμματα που γράφει (ενώ σε linux μπορεί) και λέω μήπως είναι κάτι που δε ξέρω (δεν το λέω ειρωνικά, όντως ρωτάω αν είναι κάτι που μου διαφεύγει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν οι επεξεργαστες αλλαζουν γενιες ανα χρονο ειναι ακυρο να βγαζεις κατι εκτος εποχης.

τωρα αυτο ηταν τελειως λαθος που εκανε η AMD

 

εκτος βεβαια αν η AMD μεινει σε αυτη την αρχιτεκτονικη γα αρκετα χρονια και δεν αλλαζει ανα 2 ετη οπως κανει η ιντελ. τοτε θα τα πιασει τα ψωμια της εν καιρω. παλι δε θα ειναι bleeding edge αλλα οκ. δε θα ειναι και μουφα οπως τωρα

 

το μεγαλυτερο προβλημα εκτος απο τις επιδοσεις οτι και αν εχει ειναι το performance per watt. ετσι οπως ειναι τωρα αν βαλει τη μπουλντοζα στο trinity για να μπει σε laptop καηκε

 

 

γιατί γνωστός μου μου μετέφερε πρόσφατα και ατάκα προγραμματιστή ο οποίος υποστήριζε ότι δεν μπορεί σε windows να εκμεταλλευτεί τους πολλούς πυρήνες του υπολογιστή του για τα προγράμματα που γράφει (ενώ σε linux μπορεί)

 

 

http://software.intel.com/en-us/articles/intel-compilers/

 

πες του μη φας εχουμε γλαροσουπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως ειναι τωρα αν βαλει τη μπουλντοζα στο trinity για να μπει σε laptop καηκε

 

 

Οκταπύρηνο λάπτοπ; έχουμε ξεφύγει πολύ στο μέλλον.

 

Αν το διαβάσει κάποιος που δεν γνωρίζει ότι οι καινούρια σειρά επεξεργαστών της AMD έχει το όνομα Bulldozer θα βάλει τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αναφορες οτι υπαρχει θεμα με την L1 cache καθως και καποιου ιδους patch ετσι ωστε να μπορει το software να αποδωσει στο maximum με τις δυνατοτητες του νεου επεξεργαστη της amd . Το θεμα ειναι να μπορεσει να διωρθωσει τα πραγματα .....αν αυτο ειναι εφικτο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκταπύρηνο λάπτοπ; έχουμε ξεφύγει πολύ στο μέλλον.

 

2/4 πυρηνο εννοουσα. το performance per watt ειναι πολυ σημαντικο στις φορητες συσκευες.

και συγκεκριμενα τωρα ειναι στον πατο σχεδον. κανει οτι κανει ο 2600k με 35% παραπανω καταναλωση. αν το κανεις αυτο extrapolate στα laptops η αυτονομια θα παει κατω

 

ο llano ειναι πανω στους phenom o οποιος εχει ηδη θεμα με αυτο.

 

 

Τhis is arguably the biggest problem that faces Llano. AMD's Phenom architecture debuted in 2007 and was updated in 2009. Llanos cores have been sitting around for the past 3-4 years with only a mild update while Intel has been through two tocks in the same timeframe. A ~6% increase in IPC isn't anywhere near close enough to bridge the gap left by Nehalem and Sandy Bridge

 

http://www.anandtech.com/show/4444/amd-llano-notebook-review-a-series-fusion-apu-a8-3500m/2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...