Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα αν σκάσεις μια 700ευρώ για να πάρεις έναν τετραπυρηνο της intel τότε λογικό είναι να έχει καλύτερες αποδόσεις , όχι οτι θα το καταλάβεις στην καθημερινή χρήση , ίσως στην επεξεργασία βίντεο να το καταλάβεις , φυσικά αν έχεις μηχανικό δισκό και μάλιστα αργό ή που το smart του να σου λέει οτι ταχει παίξει σίγουρα οι γενικές επιδόσεις θα είναι χειρότερες από εμένα που έχω έναν 120gb SSD, επίσης αν σκάσεις μια 700αρα ευρώ θα σου μέναν λεφτά να πάρεις και μια καλή κάρτα γραφικών όπως είχα πάρει εγώ πριν κάποια χρονάκια ? (nvidia geforce gts 250 1.8ghz επεξεργαστή ενσωματωμένο)

Όλα παίζουν τον ρόλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εμενα ρε παιδια δε ξερω τι εγινε αλλα η 7970 με τον 8120 απλα δεν μπορουσε να αποδωσει για καποιο λογο.Μπορει να φταιω γω δε ξερω γιατι μιλαμε για εναν δυνατο cpu που στο 3dmark06 εδινε 17800(εχω παρει και 13500) στην καλυτερη με τελειο σεταρισμα στα 4,2 ο cpu και οc'ed η καρτα στα μαximum settings με τον overdrive.Kαι απλα οταν κουμπωσε σε εναν i7 2600k 4.5ghz edwse 32φευγα.δεν κανω συγκριση φυσικα αυτους τους δυο cpu,αλλα θιγω το γεγονος οτι με τον 8120 και την 7970 δεν επαιρνα τα αναμενομενα ακομα και σε games.Επαναλαμβανω οτι παιζει να εφταιγα και εγω,παροτι επι μια βδομαδα παλευα να βρω την σωστη τομη επιδοσεων στο συστημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα verde.δε ξερω εχω ανεβασει 2 διαφορετικα baselines στο passmark αλλα δεν εχει κανει καποια ανανεωση με την 7970.και απο οτι ειδα καμμια 10αρια συστηματα εχουν ανεβασει benchmark με 7970 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απο τα baseline βλεπω οταν ειχα τρεξει στοκ μου ειχε δωσει 4497(εδω ειναι με τον 8120),και οταν την ειχα oc στα 1125/1575 με τον 2600κ εδωσε 5260.

 

Για την ιστορια στα 4,2ghz ο 8120 ειχε δωσει 9020.Επισης τωρα που τα βλεπω στο disk τεστ ο ssd με τον 8120 ειχε δωσει 2145 και με τον 2600κ 1620 :whistle:

 

 

Πως και δεν την εχουν ανεβασει ακομα περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριες αρχιτεκτονικές επεξεργαστών AMD 2012

 

Στη Komodo σειρά επεξεργαστών δεν θα υπάρχει ούτε North Bridge, ούτε South Bridge, όλα θα είναι fused μέσα στην CPU. Αυτό σημαίνει ταυτόχρονα ότι θα αλλάξει το chipset am3+ που μέχρι τώρα όλοι ξέραμε.

 

Τα επόμενα σχέδια της AMD

 

Πιστεύω η AMD έπαθε και έμαθε και μάλλον θα βγάλει σε κυκλοφορία τον BD Piledriver αφού τον έχει τελειοποιήσει. Μάλλον μία super τέτοια τεχνολογία θα χρειαστεί σίγουρα και καινούριο socket με καινούρια αρχιτεκτονική για να μπορεί να ανταπεξέλθει, δεν μένει παρά να περιμένουμε να μάθουμε.

 

Fmx infrastructure chipset

 

Κανένας δεν ξέρει τι καινούρια socket θα έρθουνε, ακόμα και η AMD δεν ξέρει τι socket θα φτιάξει και σε ποιές εκδόσεις, ακόμα δεν έχει αποφασίσει τίποτα. Είδομεν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γελάσει λίγο και ο κάθε πικραμένος...

Οι AMD Opteron 6200 ψηφίστηκαν οι καλύτεροι επεξεργαστές της χρονιάς για Servers

 

Επίσης,

For Q4, AMD sold 19,042K CPUs (Desktop: 9,654K – Mobile: 9,122K – Servers 266K)

Vs. Q3, AMD sold 19,810K CPUs (Desktop: 9,776K – Mobile: 9,816K – Servers 218K)

 

For market share Q3 to Q4 , overall flat at 18.8%, (Desktop: 22.4%, down 0.1% – Mobile: flat at 17.0% – Servers 5.7%, up .5%)

 

A total (AMD + Intel +VIA) of 101.4M processors were sold in Q4 and in 2011, total of 407.1M.

http://www.investorvillage.com/mbthread.asp?mb=476&tid=11387038&showall=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Padaz ειναι παλια αυτα... Και μενα μου αρεσαν αλλα.. τελικα ΑΜ3+ 1090FX.....

 

Λες για am3+ ή στο περίμενε ρε αλάνι?

Μακάρι να είναι αυτό πάλι, και εγώ έτσι θέλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτοί είναι αληθινοί 10 πύρηνοι επεξεργαστές όχι σαν της AMD B)

 

Την επόμενη φορά που θα αναβαθμίσω τον υπολογιστή θα σκεφτώ σοβαρά αν θα μείνω πάλι στην AMD πλατφόρμα.

 

Δείτε τον 10πύρηνο Ivy Bridge-EP Engineering Sample :wub:

 

Σε δύο μήνες περίπου η κυκλοφορία του. Θα δούμε και τα benchmarks όταν θα βγούνε με το καλό για να πάρουμε και μία γενικότερη ιδέα.

 

Σε τι τιμές άραγε θα κυμαίνονται αυτοί οι επεξεργαστές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...