Προς το περιεχόμενο

Απονεύρωση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τυχόν ο πόνος δυναμώσει και δεν σε πιάσει το αλγκοφρέν ρώτησε τον μήπως σου πει να πάρεις xefo. Με έσωσε από πόνο αποστήματος στο εικοσάλεπτο ενώ το algofren δεν έκανε τίποτα. Απλά δεν είναι για καραμέλες ε; Για μια δύο μέρες αν χρειαστεί και σου δώσει το οκ ο γιατρός σου.

Λογικά αφού έπιασε και το ούλο πονάει μέχρι να επουλωθεί. Υπομονή μια-δυό μέρες.

 

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα σημερα σε οδοντιατρο για εναν τραπεζιτη που ποναει και εχω πριστει λιγο στην γναθο κατω. Μου ειπε καθαρισμο το παλιο σφραγισμα, απονευρωση και νεο σφραγισμα. Το χειροτερο ηταν η τιμη στα 160ευρω (με αποδειξη παρακαλω).
Διαβαζω εδω τιμες και θα μπορουσα να ηταν και χειροτερα απο οσο βλεπω στο θεμα τιμης.
Υπαρχει καμια συμβουλη τι να κανω γιατι μου ειναι ιδιατερα δυσαρεστη σαν εμπειρια η επισκεψη στον οδοντιατρο, ολο αυτο το πραγμα με το τριβιακι που μυριζει τριμενο δοντι να σε πασπατευουν τοση ωρα σε μια αβολη σταση κλπ
Δεν ειχα καθολου πονο παρα μονο ενα ανεπαισθητο τσιμπημα στα ουλα, δεν με πιεζε πολυ.
Ανεβασα παλμους, ξαφνικος ιδρωτας, ασπρισε το προσωπο, ειχα ταση για εμετο κλπ (αισθανομαι λιγο σαν μανουλα του facebook τωρα)
Να ζητησω ολικη ναρκωση :)

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Πηγα σημερα σε οδοντιατρο για εναν τραπεζιτη που ποναει και εχω πριστει λιγο στην γναθο κατω. Μου ειπε καθαρισμο το παλιο σφραγισμα, απονευρωση και νεο σφραγισμα. Το χειροτερο ηταν η τιμη στα 160ευρω (με αποδειξη παρακαλω).
Διαβαζω εδω τιμες και θα μπορουσα να ηταν και χειροτερα απο οσο βλεπω στο θεμα τιμης.
Υπαρχει καμια συμβουλη τι να κανω γιατι μου ειναι ιδιατερα δυσαρεστη σαν εμπειρια η επισκεψη στον οδοντιατρο, ολο αυτο το πραγμα με το τριβιακι που μυριζει τριμενο δοντι να σε πασπατευουν τοση ωρα σε μια αβολη σταση κλπ
Δεν ειχα καθολου πονο παρα μονο ενα ανεπαισθητο τσιμπημα στα ουλα, δεν με πιεζε πολυ.
Ανεβασα παλμους, ξαφνικος ιδρωτας, ασπρισε το προσωπο, ειχα ταση για εμετο κλπ (αισθανομαι λιγο σαν μανουλα του facebook τωρα)
Να ζητησω ολικη ναρκωση :)

Η τιμή είναι σούπερ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι καλή με την παρατήρηση ότι πήγες σε καλό γιατρό γιατί κυκλοφορούν πολλοί κομπογιαννίτες.

Να κάνεις υπομονή και  να το φτιάξεις και να μην αφήνεις κανένα δόντι να χαθεί γιατί στο μέλλον θα χτυπάς το κεφάλι σου όπως κάνω εγώ τώρα και παιδεύομαι με γέφυρες και πολλά λεφτά.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Η τιμή είναι καλή με την παρατήρηση ότι πήγες σε καλό γιατρό γιατί κυκλοφορούν πολλοί κομπογιαννίτες.

Να κάνεις υπομονή και  να το φτιάξεις και να μην αφήνεις κανένα δόντι να χαθεί γιατί στο μέλλον θα χτυπάς το κεφάλι σου όπως κάνω εγώ τώρα και παιδεύομαι με γέφυρες και πολλά λεφτά.

Δυστηχως δεν εχω τα κριτηρια να αξιολογησω την οδοντιατρο, φαινεται οτι ξερει τι κανει, αλλα για εναν ασχετο σαν και εμενα οτι και να κανει θα μου φανει σαν σωστη κινηση. Ελπιζω μονο οτι κανει τα σωστα. Τι αλλο;
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να ξέρεις ότι μία σωστή απονεύρωση δεν είναι εύκολο να γίνει σε μία επίσκεψη.Θέλει αρκετή σωστή δουλειά και υπομονή  από το γιατρό.Τώρα αν σου πει θα έρθεις την τάδε μέρα και τελειώσαμε μία και έξω κάτι συμβαίνει.

Σίγουρα θα σου πάρει 2-3 τουλάχιστον επισκέψεις για μία σωστή απονεύρωση.

Και μακριά από το lidl μέχρι να φτιάξεις το δόντι γιατί  αυτή τη βδομάδα  έχει προσφορά σοκολάτες γάλακτος 48 λεπτά.:rolleyes:

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 επισκεψεις μου ειπε και ηδη ιδρωνω στην σκεψη.
Απο σοκολατες μονο υγιας Παυλιδη, και μονο σε προσφορα 2+1 δωρο γιατι ειμαι Σκρουτζ. Τις σοκολατες ΔΕΝ τις δαγκωνουμε, τις αφηνουμε να λιωσουν στο στομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι όπως είπαν και οι υπόλοιποι μην την αφήσεις. Όσο δυσάρεστο και αν είναι, αργότερα θα το μετανιώσεις διπλά και σε χρήμα και σε πόνο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 18/9/2018 στις 8:05 ΜΜ, orck είπε

Πηγα σημερα σε οδοντιατρο για εναν τραπεζιτη που ποναει και εχω πριστει λιγο στην γναθο κατω. Μου ειπε καθαρισμο το παλιο σφραγισμα, απονευρωση και νεο σφραγισμα. Το χειροτερο ηταν η τιμη στα 160ευρω (με αποδειξη παρακαλω).
Διαβαζω εδω τιμες και θα μπορουσα να ηταν και χειροτερα απο οσο βλεπω στο θεμα τιμης.
Υπαρχει καμια συμβουλη τι να κανω γιατι μου ειναι ιδιατερα δυσαρεστη σαν εμπειρια η επισκεψη στον οδοντιατρο, ολο αυτο το πραγμα με το τριβιακι που μυριζει τριμενο δοντι να σε πασπατευουν τοση ωρα σε μια αβολη σταση κλπ
Δεν ειχα καθολου πονο παρα μονο ενα ανεπαισθητο τσιμπημα στα ουλα, δεν με πιεζε πολυ.
Ανεβασα παλμους, ξαφνικος ιδρωτας, ασπρισε το προσωπο, ειχα ταση για εμετο κλπ (αισθανομαι λιγο σαν μανουλα του facebook τωρα)
Να ζητησω ολικη ναρκωση :)

Πολύ χαμηλή τιμή για επανάληψη ενδοδοντικής θεραπείας (λάθος ο όρος απονεύρωση) και έμφραξη. Ανησυχητικά χαμηλή ! Αλήθεια όταν έκανε την θεραπεία είχε βάλει ένα ελαστικό για να απομονώσει το δόντι από τη γλώσσα, το μάγουλο, τα ούλα, τα σάλια κτλ ; Ή από τη μια καθάριζε με τις ρίνες (τα μικρά βελονάκια ) και από την άλλη το δόντι μολυνόταν με τα σάλια σου ; Ακτινογραφίες βγήκαν ; Έχω δει ακριβές θεραπείες εξαιρετικές αλλά και απαράδεκτες, όμως φτηνές και εξαιρετικές όχι. Σε ένα πίσω δόντι οι ώρες που θα ασχοληθείς και τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις δεν καλύπτονται από τα 160 ευρώ. Το κριτήριο θα πρέπει να είναι η ποιότητα, η καθαριότητα και μετά η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos_G7 είπε

Πολύ χαμηλή τιμή για επανάληψη ενδοδοντικής θεραπείας (λάθος ο όρος απονεύρωση) και έμφραξη. Ανησυχητικά χαμηλή ! Αλήθεια όταν έκανε την θεραπεία είχε βάλει ένα ελαστικό για να απομονώσει το δόντι από τη γλώσσα, το μάγουλο, τα ούλα, τα σάλια κτλ ; Ή από τη μια καθάριζε με τις ρίνες (τα μικρά βελονάκια ) και από την άλλη το δόντι μολυνόταν με τα σάλια σου ; Ακτινογραφίες βγήκαν ; Έχω δει ακριβές θεραπείες εξαιρετικές αλλά και απαράδεκτες, όμως φτηνές και εξαιρετικές όχι. Σε ένα πίσω δόντι οι ώρες που θα ασχοληθείς και τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις δεν καλύπτονται από τα 160 ευρώ. Το κριτήριο θα πρέπει να είναι η ποιότητα, η καθαριότητα και μετά η τιμή.

Εχω ξεμπλεξει εδω και καιρο . Απο οσο θυμαμαι εβαλε κατι σαν μακροστενο βαμβακι για να απομακρυνει το μαγουλο απο την περιοχη, για την γλωσσα δεν μπηκε κατι απλα προφανος και εγω δεν πλησιαζα την γλωσσα μου εκει, ειχε το σωληνακι που ρουφαει τα σαλια και εβαζε εναλλαξ βελονακια με το χερι (και μετρουσε ποσο μεσα πανε) και ενα μηχανημα που το αισθανομουν να ξηνει εσωτερικα (σαν μια βιδα που γυρναει και ξυνει τα τοιχωματα το ενιωθα) και καθε τοσο μου εβαζε κατι με μια συριγγα για να μην μολυνθει εαν θυμαμαι καλα οτι μου ειπε. Ακτινογραφια πριν βγηκε, μετα οχι. Τωρα οτι εγινε, εγινε, σφραγιστηκε και ειμαι πλεον οκ.
Δεν ξερω εαν το εχω ξαναγραψει αλλα σοκαριστικα απο την τιμη, δεν περιμενα 160, δεν ειχα ιδεα απο τιμες και δεν ηξερα εκεινη την στιγμη τιποτα, μολις ηρθα σπιτι και εψαξα απο περιεργεια και ειδα τις τιμες που λετε ξανα σοκ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε απονευρωμένο δόντι εδώ και 17 χρόνια, ξεκίνησε να πονά ελάχιστα… μετά έναν μήνα πήγα σε οδοντίατρο… ακτινογραφία και είχε φλεγμονή… με παρέπεμψε σε ενδοδοντολόγο…

Να μην μακρηγορώ… το άνοιξε το δόντι… 3 ακτινογραφίες… θεωρητικά πέτυχε η επέμβαση… σε 3 και 6 μήνες που θα ξανά πάω για έλεγχο της θεραπείας θα ξέρουμε… (πρέπει να υποχωρήσει η φλεγμονή τώρα)

Τιμή 270.

47 λεπτά πριν, Stefanos 14 eton είπε

Paidia ego tha kano aponevrosi tha ponesi apantiste alithia                                                                                  eimai 14 xronon

Θα σου κάνει ένεση, γιατί αλλιώς θα είναι σαν να σε πυροβολεί εξεπαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ξεκινησα κι εγω απονεύρωση πριν απο καμια βδομαδα, περνω και αντιβιωση παραλληλα λογο φλεγμονης που ειχα κατω στη ριζα του. Αισθάνομαι πολυ καλυτερα απ την αρχη, αλλα νομιζω οτι κουνιεται λιγο το δοντι. Ανησυχητικο ειναι αυτο?? Δεν εχω τελειωσει ακομα, θα παω αυριο να μου κανει την αλλαγη & αν ολα πανε καλα & δεν νιωθω πονο για καμια βδομάδα, φτανουμε στο τελειωτικό σταδιο του σφραγισματος. Οτι κουνιεται απο τωρα ομως, δεν ειναι ανησυχητικο?? Μηπως θελω εξαγωγη?? Θήκη ή οψη ρητινης στη θεση του? Δε ξερω, εσεις τι λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να κουνιέται. Ενδεχομένως είναι η ιδέα σου.

Αν όντως κουνιέται που δεν το νομίζω μάλλον κακώς κάνεις απονεύρωση.Για πες το στο γιατρό πριν συνεχίσετε να δεις τι θα σου πει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...