Προς το περιεχόμενο

Απονεύρωση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω κάνει 3 απονευρώσεις, εκ των οποίων η μία χωρίς αναισθησία γιατί ο αχρηστος ο οδοντογιατρός που πήγα νόμιζε ότι ήταν νεκρό. Δεν ήταν... Ο χειρότερος πόνος που έχω νιώσει, απλά. Για μια στιγμή νόμισα ότι έχασα τις αισθήσεις μου. Εννοείται αφού τον στόλισα δεν ξαναπάτησα. Οι άλλες 2 έγιναν με αναισθησία, και κόστισαν η μία 130 ευρω (ήταν σε ένα από τα δόντια της άνω γνάθου και τελειωσε σε 2 επισκέψεις) κι η άλλη σε ειδικό, γιατί είχε μια ιδιομορφία η ρίζα και χρειαζόταν προσοχή. Κόστισε 200 ευρώ και έγινε συνολικά σε τέσσερις επισκέψεις επειδή το τελικό σφράγισμα έγινε από άλλον όδοντιατρο.

Και πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστω κι άλλες, ενώ πραγματικά φροντίζω τη στοματική μου υγιεινή με σχολαστικότητα. Απλά τα δόντια μου είναι κακής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω γενικά σαν οδοντίατρος προς όλους που παραπονιουνται οτι εχουν κακη ποιοτητα δοντιων κτλ

αν καποιος δεν εχει προβλημα υγειας που να επηρεαζει τη στοματικη κοιλοτητα και δεν παιρνει καποια αγωγή που επηρεάζει και αυτή το στοματογναθικο συστημα και

πλενει τα δοντια του 2 φορες τη ημέρα με ΣΩΣΤΟ τρόπο

χρησιμοποιει οδοντικο νημα καθε βραδυ

και προσπαθει να μειωσει τη συχνοτητα ληψης ζαχαρης (δεν εχει τοσο σημασια η ποσοτητα σημασια εχει ποσο συχνα καποιος τρωει για τον τερηδονικο κινδυνο)

θα μειωσει φοβερα τον κινδυνο οδοντιατρικων προβληματων που διατρέχει για να μην πω θα τον μηδενισει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Λοιπον...μην ξανακουσω κανεναν εξυπνακια να λεει τις κλασσικες γελοιοτητες που βρηκα σε ολο το ****ιντερνετ, του τυπου "απονευρωση ειναι εντελως ανωδυνη....δεν ποναει...δεν κανει....δεν ρανει"...και καλα για να το παιξετε αντρες που δεν καταλαβαινετε απο πονο. Λοιπον, αν ενα δοντι ειναι μισο νεκρο, ΣΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ. Τωρα αν συμφερει να την κανεις γιατι αλλιως θα ποναει περισσοτερο η θα κανει ζημια η δεν ξερω τι ειναι αλλη ιστορια. 

 

Επισης αν τα "δεν ποναει" τα λετε για να παροτρυνετε τον κοσμο να παει να κανει, ενα εχω να σας πω: Καλα κανει και δεν παει να κανει. Βγαλτε πραγματικα ανωδυνη θεραπεια, και θα σου πω εγω μετα για ποτε θα δημιουργηθουν ορδες εξω απο τα οδοντιατρεια. 

 

CASE CLOSED. 

 

 

 

Θα ΠΑΙΞΩ ΤΟ ΜΑΝΤΗ.

Προφανώς έφαγες μεγάλο πόνο .

 

 

1)Ήταν σε δόντι της κάτω γνάθου.

2)Ο οδοντίατρος ήταν παλιός, άνω των 45-50 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά την Δευτέρα θα κάνω απονεύρωση, ο γιατρός μου είπε πως για να μην πονάω μπορεί να κάνει έως και 4 ενέσεις αναισθησίας, πείτε μου την αλήθεια, πονάει; μόνο αυτό με νοιάζει, τον ρώτησα ωστόσο αν μπορεί να μου κάνει νάρκωση για να κοιμηθώ τελείως και μου είπε πως δεν χρειάζεται. Πείτε μου εάν έχετε κάνει, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mariad97 είπε

Παιδιά την Δευτέρα θα κάνω απονεύρωση, ο γιατρός μου είπε πως για να μην πονάω μπορεί να κάνει έως και 4 ενέσεις αναισθησίας, πείτε μου την αλήθεια, πονάει; μόνο αυτό με νοιάζει, τον ρώτησα ωστόσο αν μπορεί να μου κάνει νάρκωση για να κοιμηθώ τελείως και μου είπε πως δεν χρειάζεται. Πείτε μου εάν έχετε κάνει, ευχαριστώ 

Οχι δε θα καταλαβεις τιποτα...Μη λες βλακιες για ολικη ναρκωση δεν γινονται αυτα και αυτο ειναι πιο επικινδυνο απο τον πιθανο πονο μιας απονευρωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Οχι δε θα καταλαβεις τιποτα...Μη λες βλακιες για ολικη ναρκωση δεν γινονται αυτα και αυτο ειναι πιο επικινδυνο απο τον πιθανο πονο μιας απονευρωσης

Ευχαριστώ πολύ μακάρι να είναι έτσι όπως το λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mariad97 είπε

Ευχαριστώ πολύ μακάρι να είναι έτσι όπως το λες 

Το μονο που θα καταλαβεις ειναι μετα που θα ειναι σαν τσαρουχι το στομα σου απο την ενεση αλλα θα επανελθει μετα απο καμια ωρα...Τιποτα δεν ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Το μονο που θα καταλαβεις ειναι μετα που θα ειναι σαν τσαρουχι το στομα σου απο την ενεση αλλα θα επανελθει μετα απο καμια ωρα...Τιποτα δεν ειναι αυτο

Μακάρι, έχω ζαλίσει και τον γιατρό μου γιαυτό το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...