Προς το περιεχόμενο

Απονεύρωση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, palasd είπε

Αυτό μόνο Ελλάδα και όχι σε όλους τους γιατρούς απλά δεν στο κλείνουν τελείως την πρώτη φορά για να κάνουν έλεγχο μετά από κάποιο καιρό. Εμένα αυτό που μου την σπάει στην απονεύρωση είναι ότι το πολύ σε έξι μήνες σπάει αυτό που έχει μείνει από το δόντι και το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτό δεν σου το λέει κανένας οδοντίατρος(μου έχει συμβεί σε τρία δόντια). 

Γιατί να σπάσει; Εμένα μια χαρά είναι ακόμα και έχει περάσει σχεδόν 2ετια τρώγοντας κανονικά.

 

Επισεις αν δεν κάνω λάθος δεν στο κλείνουν με την πρώτη για να δούνε τι γίνεται μέσα κτλπ μην μαζέψει πυον η οτιδήποτε άλλο. Και μετά από τις επισκέψεις στο κλεινει με μόνιμο σφράγισμα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, palasd είπε

Δύο χρόνια ? Οπότε μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό το πολύ σε έξι μήνες οφ

αν στο "χτίσει"/Κλείσει όπως πρέπει δεν σπάει...

σε αρχαίες απονευρώσεις (2) που είχα κάνει,ναι το δόντι έσπασε καθότι παλιάς σχολής οδοντίατρος δεν έφτιαξε μετά το δόντι όπως έπρεπε...σε πιο πρόσφατη απονεύρωση (προ διετίας) σε πιο σύγχρονο οδοντίατρο,το δόντι χτίστηκε με ειδικό υλικό και δεν παίρνει χαμπάρι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το ποσό θα διαρκέσει μία απονεύρωση έχει να κάνει πρωτίστως με το ίδιο το δόντι. Ένα "ζωντανό" δόντι που ανταποκρίνεται καλά μπορεί να κλειστεί ακόμα και στην 2 επίσκεψη. Ένα "νεκρό" δόντι πρέπει να καθαριστεί και 3, και 4, και 5 φορές πριν κλειστεί και σφραγιστεί.

- Ένα απονευρωμένο δόντι είναι πάντα πιο αδύναμο και εύθραυστο από ένα μη απονευρωμένο δόντι και συνεπώς είναι πιο επιρρεπή στα σπασίματα. Αν μετά την απονεύρωση έχουν λεπτύνει τα τοιχώματα (ο οδοντίατρος θα το κρίνει) προτείνεται (ή επιβάλλεται αν έχουν λεπτύνει πολύ) το δόντι να μπει σε θήκη.

Το ποσοστό των απονευρωμένων δοντιών που σπάνε είναι αρκετό και είναι υπολογίσιμο. Αν σπάσουν οριζόντια κάτι γίνεται. Μπορείς να το "χτίσεις" και να βάλεις θήκη. Καμία φορά όμως σπάνε κάθετα μέχρι τη ρίζα και τότε δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και χάνεται το δόντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν μου έκανε απονεύρωση είπε πως υπάρχει πιθανότητα να το σώσει τροχιζοντας το και έβαλε ένα φάρμακο, Πέμπτη θα ξανά πάω να δει αν πρέπει να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Mariad97 said:

Εντάξει δεν μου έκανε απονεύρωση είπε πως υπάρχει πιθανότητα να το σώσει τροχιζοντας το και έβαλε ένα φάρμακο, Πέμπτη θα ξανά πάω να δει αν πρέπει να κάνω

πανω που ειχες ετοιμαστει ψυχολογικα:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω ημουν απο τους ατυχους που απετυχε η απονευρωση τι εννοω

αφου τελειωσε σε 3 μερες τον ιουνιο π.χ μετα το καλοκαιρι συνεχιζε να με ποναει ακομα μια μερα εντονα και ξαναπηγα

αλλα χαλαλι ηταν ομορφη η γιατρος :P

Επεξ/σία από Racerr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τέτοια δόντια

Fracture-upper-first-premolar_Q320.jpg

 

 

 

destroyed-tooth-large-seal-metal-260nw-7

 

ό,τι κι αν κάνει , ο οποιοσδήποτε, αν ασκηθούν σοβαρές δυνάμεις .... θα διαλυθούν ...

Αν τρώει μόνο δημητριακά παπάρες και πουρέ θα είναι εντάξει .

Χρειάζεται και λίγη κοινή λογική και αξιολόγηση . Όταν το δόντι έχει χάσει το 90% της μάζας του ... δεν έχει σοβαρές πιθανότητες να παραμείνει για μεγάλο διάστημα και να λειτουργεί κανονικά ....

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις εκανα απονευρωση και περασε η αναισθησια και ποναω στην γναθο κατω απο τ αυτι και γυρω γυρω, ειναι φυσιολογικο? μιλαμε για τρελο πονο και πηρα algofren

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Metaksas είπε

μολις εκανα απονευρωση και περασε η αναισθησια και ποναω στην γναθο κατω απο τ αυτι και γυρω γυρω, ειναι φυσιολογικο? μιλαμε για τρελο πονο και πηρα algofren

συμβαίνει... αν επιμένει και δεν σε πιάνει το algofren πάρε τηλ. τον οδοντίατρο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευτυχως με επιασε το algofren, μ ειπε οτι τροχησε λιγο και τ ουλο γτ ειχε προχωρησει αναμεσα στα δοντια γ να γλυτωσω επεμβασουλα, γ αυτο και ο πονος γυρω απο αυτο, εγω δεν καταλαβαινω οταν τ ακουμπαω με την γλωσσα ας πουμε παλι ποναει, αφου εχει γινει απονευρωση γτ ποναει, η μηπως θελει λιγο καιρο μεχρι να επουλωθει.

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...