Προς το περιεχόμενο

Απονεύρωση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα πηγα σε οδοντιατρο,ειχα κανει πριν 2 μηνες σφραγισμα στο προτελευταιο δοντι πανω(σε αλλον οδοντιατρο),ο πονος εξακολουθουσε να ειναι  ιδιος.

 

-μου εκανε μια λειανση γιατι ηταν λιγο μεγαλυτερο και εβρισκε το σφραγισμα και ειπε  οτι αν δεν υποχωρησει ο πονος παιζει να χω  καποιο εσωτερικο ραγισμα,και οτι χρειαζεται να κανω απονευρωση πλεον

 

-το θεμα ειναι οτι οτι εχω τετραριζο δοντι οπως ειπε (καπως προβληματισμενος)

 

τι σημαινει αυτο ρε παιδια δεν εχω ιδεα,οτι θα ναι χρονοβορα η απονευρωση η δυσκολη στην πραξη,εχει κανει κανεις ???(

γκουγκλαρω και δεν βρισκω και τπτ μονο ενα φορουμ ενας τυπος ελεγε ζοριστηκε σε τριριζο μαλιστα)

Και σε εμενα ειχε παιδευτει ο οδοντιατρος μου στο προτελευταιο δοντι κατω και με εστειλε σε ενδοδοντιστη επειδη αυτος ειναι πιο εξειδικευμενος και εχει και τα καταλληλα μηχανηματα που βλεπει πιο καλα το δοντι.

Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα..Ισως κανεις λιγες συνεδριες παραπανω . Πονος δεν υφισταται στην απονευρωση παρα μονο κατι μικρες "σουβλιες" δευτερολεπτων οταν φτανει βαθια στην ριζα..Ειναι λιγο ταλαιπωρια ναι αλλα δεν εχει πονο αν αυτο φοβασαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και πλεον πως  το νιωθεις???

ισχυει αυτο που λενε οτι ειναι σαν νεκρο??

και επισης κοστος αν πας σε εξειδικευμενο ενδοδοντιστη???

 

 

(βρηκα κατι αρθρα που αναφερουν σαν κακη αντιμετωπιση την απονευρωση και την συνδεουν με καρκινο επειδη μαζευει βακτηρια και κατι τετοια/υπερβολη πιστευω /κλασσικο ιντερνετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πλεον πως  το νιωθεις???

ισχυει αυτο που λενε οτι ειναι σαν νεκρο??

και επισης κοστος αν πας σε εξειδικευμενο ενδοδοντιστη???

 

 

(βρηκα κατι αρθρα που αναφερουν σαν κακη αντιμετωπιση την απονευρωση και την συνδεουν με καρκινο επειδη μαζευει βακτηρια και κατι τετοια/υπερβολη πιστευω /κλασσικο ιντερνετ)

Εμενα ο ενδοδοντιστης που πηγα μου πηρε 200 ευρω..Αυτη συνηθως ειναι η ταριφα.. Το δοντι δεν το νιωθεις καπως , εγω εβαλα και θηκη,νομιζω αυτο ειναι και το πιο σωστο .

Αγνοησε σε παρακαλω την αηδια που κυκλοφορει για τις απονευρωσεις. Χειροτερη ζημια κανει ενα σαπιο δοντι στον οργανισμο :) με την απονευρωση γλυτωνεις και το δοντακι σου..δεν ειναι τιποτα ειλικρινα σου μιλαω και στο λεει καποια που τρεμει τους οδοντιατρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βρηκα κατι αρθρα που αναφερουν σαν κακη αντιμετωπιση την απονευρωση και την συνδεουν με καρκινο επειδη μαζευει βακτηρια και κατι τετοια/υπερβολη πιστευω /κλασσικο ιντερνετ)

 

Δέν είναι απαραίτητα υπερβολή, οτι μια κακή/ημιτελής απονεύρωση μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα σε βάθος χρόνου.

Ταλαιπωρήθηκα σχεδόν 2 μήνες με έναν προγόμφιο που είχε απονευρωθεί χρόνια πρίν και στην πορεία δημιουργήθηκε απόστημα ανάμεσα σε δύο ρίζες.Ποτέ δέν ένιωσα ενόχληση ή πόνο και κατάλαβα οτι κάτι δέν πάει καλά, όταν εμφανίστηκε συρίγγιο στο ακριβώς διπλανό δόντι (πρώτος γομφίος).

 

Εκ νέου καθαρισμός στο παλιό δόντι και απονεύρωση στον γομφίο.Απολογισμός 280 ευρώ και πάνω απο 10 επισκέψεις...

Πιο πολύ ενόχληση, παρά πόνο ένοιωσα.Το ποιο ψυχοφθόρο κομμάτι, ήταν η αναμονή της επικείμενης σουβλιάς που θα με έκανε να δακρύσω απο τον πόνο (άλλα δέν ήρθε ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απονευρωση χωρις αναισθησια ειναι λυποθυμια , προφανως οποιοι καναν χωρις, το δοντι ηταν ηδη νεκρο.  χρειαζεται γυρω στις 3 φορες να παει καποιος αν η ριζες δεν εχουν καμια κλιση 90 μοιρων οποιοσδηποτε οδοντιατρος το κανει . γυρω στα 150 ευρω παει , τα 200 ειναι παααααρα πολλα. καλο ειναι οποιος κανει απονευρωση να κανει και μια θηκη γιατι υπαρχει περιπτωση μετα απο χρονια να ραγισει το δοντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές γύρισα από το οδοντιατρό.Μου έκλεισε τη τελευταία δίοδο(3 συνολικά) και τώρα τη Τρίτη θα κάνω ένα σφράγισμα και αργότερα θα βάλω μια θήκη γιατί λείπει μέγαλο μέρος του δοντιού.(είναι κάτω τραπεζίτης)

Για όλα αυτά+καθαρισμό θα μου πάρει 150 ευρώ.Η θήκη που θα βάλω αργότερα πάει γύρω στα 200 από ότι έχω ρωτήσει.

Η απονεύρωση μου πήρε 10 ραντεβού και έγιναν όλα χωρίς ένεση εκτός από το πρώτο γιατί ήθελα να φάω μετά.Ο πόνος ορισμένες στιγμές ήταν τρομακτικός,πραγματικά ύπηρχαν στιγμές που ήθελα να ουρλιάξω και να βάλω τα κλάμματα.

Έγω όμως ήμουν ειδική περίπτωση γιατί δεν δέχτηκα την αναισθησία οπότε μη ανήσυχεις.

 

Αυτή τη στιγμή πάντως δε πονάει καθόλου αλλά έχει μια περίεργη αίσθηση.Το νιώθω κάπως..... σαν να είναι αδύναμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Σήμερα έκανα μια απονεύρωση σε ένα δόντι. Κατά τη διάρκεια δεν υπήρχε πόνος με τοπική αναισθησία. Αυτή τη στιγμή με πονάει λίγο η γνάθος στη ρίζα του δοντιού. Δε ξέρω, αν συνεχίσει έτσι θα το κάνω εξαγωγή. Η ταρίφα των γιατρών ειδικά των ενδοδοντιστών είναι εξωπραγματική. Νομίζουν ότι έχουν ανακαλύψει το φάρμακο για το καρκίνο ή κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο να υποχωρησει ο πονος μετα απο 1-2 μερες Επισης η ολη διαδικασια δεν γινεται μεσα σε ενα ραντεβου . Αν η περιπτωση σου δεν ηταν πολυ δυσκολη θα μπορουσε να το κανει εξισου και ενας "απλος" χειρουργος οδοντιατρος. Συνηθως η τιμη ειναι κατω απο την μιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η θεραπια καρκινου επιανε εστω τα δεκαπλασια της απονευρωσης,και παλι τσαμπα θα ηταν.απονευρωση χωρις αναισθησια,δεν ειναι ολικη.καθαρισμο της σαπιλας κανει.η αφαιρεση υγειους ριζας,διοτι το δοντι εγινε κοσκινο και δεν μπορει να την προστατευσει,ειναι στην λιστα των χειροτερων βασανιστηριων.και αφαιρεθηκε διοτι το βασανιστηριο δεν αποδιδει.ο βασανιζομενος,λυκοθημαει στο πιτς φυτιλι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι γενικός οδοντίατρος (όχι ενδοδοντιστής).

Ενημερωτικά , για να μπορέσει να λειτουργήσει ένας ενδοδοντιστής , δεν πρέπει να κάνει γενική οδοντιατρική.

Γιατί αν κάνει, κανείς γενικός οδοντίατρος δεν θα του στέλνει ασθενείς

(θα φοβάται ότι θα τους κάνει και τις υπόλοιπες εργασίες).

 

Ο ειδικευμένος ενδοδοντιστής, αν χρησιμοποιεί μηχανοκίνητα ενδοδοντικά εργαλεία

(τα οποία χρησιμοποιούν και γενικοί οδοντίατροι βέβαια)

έχει 5 πλασιο κόστος στα ενδοδοντικά εργαλεία.

Είναι οι "βελονίτσες" που βλέπετε και μπαίνουν στο δόντι.

 

Επίσης αν κάνει την έμφραξη των ριζικών σωλήνων (όχι του δοντίου)

με θερμοπλαστική γουαταπέρκα , που μπαίνει με πιστόλι

(όχι τους απλούς κώνους που μπαίνουν με λαβίδα)

το κόστος αυτής της έμφραξης, είναι 10πλάσιο από τους συμβατικούς κώνους.

 

Επιπλέον , αν χρησιμοποιεί , ο οποισδήποτε οδοντίατρος ,

ψηφιακή ακτινογραφία (αισθητήρας usb που μπαίνει στο στόμα , αντί ακτινογραφικού πλακιδίου)

ο αισθητήρας αυτό κοστίζει 5000€

(η ακτινοβολία που "τρώει" ο ασθενής είναι το 1/6).

 

Ακόμη ,  αν αποστειρώνει εργαλεία σε αυτόκαυστο κλίβανο και όχι ξηράς θερμότητος

(που στη Γερμανία π.χ. έχει απαγορευτεί από τη δεκαετία του 1980)

ο κλίβανος αυτός κοστίζει 6000€ χωρίς τα συνοδευτικά του , ενώ ο ξηράς θερμότητος κοστίζει ... 300€

(επιπλέον ο αυτόκαυστος όταν χαλάει , κάθε 2-3 χρόνια , πάει Γερμανία για service

με κόστος 1000€ με 1500€ , ο ξηράς θερμότητος δεν χαλάει ποτέ).

Με τον αυτόκαυστο , αποστειρώνονται όλα τα εργαλεία (και πλαστικά)

 και κερδίζετε τις ... άφθες που δεν βγάζετε όταν γυρνάτε σπίτι

(ενώ αν ήταν με ξηρό θα τις ... παίρνατε δώρο).

 

Αναφέρω επίσης ότι ο οδοντίατρος πληρώνει φόρο επιτηδευματία 650€ το χρόνο,

δεν έχει αφορολόγητο ... και η εφορία εφόσον είναι παντρεμένος , με ΙΧ και παιδιά

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ξεκινά κάπου από 3500€ το χρόνο

(επιπλέον για ό,τι δηλώσει). Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι 4000€ το χρόνο το ελάχιστο ,

εισφορά σε σύλλογο 150€ το χρόνο , πιστοποιητικό ακτινογραφικού 500€ κάθε 4 χρόνια

και το νέο χαράτσι υγειονομικά απορρίματα , άλλα 30€ το μήνα.

 

Ο ενδοδοντιστής, εκτός από τις προπτυχιακές σπουδές , έχει κάνει μεταπτυχιακό άλλα 2 χρόνια τουλάχιστον.

 

Το ενδοδοντικό μικροσκόπιο κάνει κάπου 20.000€ με 25.000€

 

Ενδοδοντική σε γομφίο , εφόσον έχει απόστημα , δεν τελειώνει συνήθως σε ένα ραντεβού.

Οπότε μιλάμε για 2 ή και 3 , με συνολική διάρκεια που μπορεί να είναι 2,5 ώρες ή και 4 ώρες.

 

Ένας φανοποιός ,σε τόσες ώρες βάφει ολόκληρο ένα αυτοκίνητο (αν δεν έχει χτυπήματα).

Πόσα παίρνει ; Πόσο κοστίζουν τα χρώματα ;;;

 

Βαφή μαλλιών με κούρεμα και χτένισμα η γυναίκα μου , έχει δώσει 100€.

Πολλές γυναίκες το κάνουν αυτό πάνω από 10 φορές το χρόνο.

 

 

Ο γομφίος στην τελική, δεν φθάνει σε ανάγκη ενδοδοντικής θεραπείας αμέσως.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ. Ξεκινά με μικρή τρύπα. Αν πάει ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΤΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ

κάνει μία έμφραξη απλή , που μπορεί να χρεωθεί και 40€.

Αν περιμένει να ψοφήσει στον πόνο , θέλει ενδοδοντική.

Που και πάλι δεν είναι απαραίτητη.

Υπάρχει και η εξαγωγή , με 40€ επίσης.

 

Ψάχτε τιμές στις ΗΠΑ. Σε γενικό οδοντίατρο , γομφίος 500$ με 1000$ .

Σε ενδοδοντιστή 1500$.

 

 

Επίσης πληρώνουμε όλοι κρατικές δημόσιες ασφάλειες.

Και προσλαμβάνονται οδοντίατροι σε νοσοκομεία .

Και συντηρούνται από τους φόρους μας, οδοντιατρεία κρατικά.

Τι ακριβώς προσφέρουν αυτά ;

 

Τέλος , τις κουφές αμοιβές , τις ζητούν συνήθως οδοντίατροι ,

που έχουν ακαδημαϊκούς τίτλους και ιατρεία στο Κολωνάκι , στην Κηφισιά ... κτλ ...

 

Όταν πάει κάποιος σε ειδικό ενδοδοντιστή , καθηγητή (πιθανόν και γιό καθηγητή, είναι λίγο σόϊ το βασίλειο)

που έχει ιατρείο στο Κολωνάκι ... ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ;;; ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 100€ ΤΗΝ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΟΜΦΙΟ;

Σε παρακείμενα ... μπαρμπέρικα, το ξύρισμα , χρεώνεται 40€ ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβο σπορ τα δοντια αποτι φαινεται κ απο την πλευρα του γιατρου.

 

Οσο για την απονευρωση,δεν ποναει,ισως κανα τσιμπιμα στο τελος,πιο πολυ το ονομα τρομαζει.

Εχε υποψιν ομως οτι το δοντι πλεον αρχιζει κ "μετραει αντιστροφα" καθως δεν αιματωνεται πια κ ειναι σα ναχεις ενα φυσικο φυτευτο δοντι ας πουμε.Οποτε θελει προσοχη να βουρτσιζεις τακτικα,να μη τρως σκληρες μλκιες οπως ξηροκαρπια τσοφλια ξεροψημενα ψωμια παξιμαδια κλπ,γιατι εχει χασει μεγαλο μερος της ελαστικοτητας του κ μπορει να σπασει.

 

Συνηθως οι γιατροι βαζουν κ αξονα αν λειπει μερος του δοντιου.Μια θηκη ειναι δυστυχως μονοδρομος,αλλα ευννοει την αναπτυξη τερηδονας στα διπλανα αν δεν καθαριζονται σχολαστικα με νημα καθως εχει την ταση να συγκρατει φαγητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανε και τα εγραψε,διοτι σαν να αποσιωπαται η υψηλη υπερφορολογηση,ολων των ελ.επαγγελματιων,για να συντηρηθουν τα παρασιτα.αυτο το 3500 και πανω ,φορος,βγαλεις δεν βγαλεις,και 5000 οαεε,βγαλεις δεν βγαλεις,πολυ λιγοι καταλαβαινουν τι σημαινει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογώ τίποτε.

Δεν με απασχολεί και προσωπικά , γιατί όπως είπα, δεν είμαι "ειδικευμένος" ,

οπότε δεν εισπράτω προσωπικά τέτοιες αμοιβές.

Δική μου τακτική ήταν πάντα να έχω όσο χαμηλότερες τιμές μπορώ.

Οπότε ήμουν φθηνότερος πάντα από όμορα οδοντιατρεία ...

 

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ;

Ούτε αυτό εκτιμάται.

Έκανα καλή δουλειά , με ακριβά υλικά, αλλά με φθηνές χρεώσεις ...

Και ξέρεις τι είδα ;

Παλιοί ασθενείς , απόλυτα ικανοποιημένοι από τις δουλειές που τους είχα κάνει,

όταν έβγαλαν λεφτά ... κέρδισε λαχείο άλλος ... άλλοι έκαναν πλούσιους γάμους ...

ΕΠΑΨΑΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ !!!!!

 

Άρχισαν να πηγαίνουν στους Κολωνακιώτες .

Κλασικός έλληνας.

 

Τα απονευρωμένα δόντια , γίνονται πιο εύθραστα  , μετά τα 5 χρόνια ,όταν πλέον έχουν χάσει την υγρασία τους.

Για το ότι σπάνε πιο εύκολα δεν φταίει μόνο η απονεύρωση. Φταίει και η έλλειψη πόνου,

που επιτρέπει να ασκήσεις μεγάλη δύναμη , που σε ένα ζωντανό θα προειδοποιούσε.

Μεγάλη σημασία έχει η ποσότητα οδοντικής ουσίας. Αν δεν απομένει δόντι,

ακόμη και αν μπορεί να γίνει ενδοδοντική με επιτυχία, εφόσον θα αποτελείται από 80% εμφρακτικά υλικά

και 20% από δόντι , ακόμη και αν μπει στεφάνη , δεν αξίζει ιδιαίτερα. Θα σπάσει εύκολα.

 

Παράδειγμα , όπου ακόμη κι αν γίνουν όλα τέλεια, δεν έχει καλές πιθανότητες να παραμείνει στο στόμα

για πολλά χρόνια , λόγω μεγάλης καταστροφής.

WF5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...