Προς το περιεχόμενο

Τα αποκαλυπτήρια του Android 4.0 Ice Cream Sandwich


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, κατάλαβα. Θα έχουμε το συνήθες κόλπο, με τη συντριπτική πλειοψηφία των υπάρχουσων συσκευών να μην αναβαθμίζονται ποτέ σε αυτή την έκδοση (τουλάχιστον επίσημα), αλλά να πρέπει να περιμένουμε τα νέα μοντέλα.

 

 

θα βγουνε roms (λογικα) οποτε who cares

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα βγουνε roms (λογικα) οποτε who cares

 

 

νομίζω ότι δεν έχει δώσει το source code του ice cream sandwich ακόμα. Μόλις τον δώσει, οι διαφορές μεταξύ φθηνών και ακριβών tablet θα μικρύνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν παραγνωρίζει και τη σημασία της εμφάνισης, αλλα σχεδόν τα παντα τα είχαμε με εξτρά εφαρμογές. Δηλαδή θέλετε να θεωρήσω σοβαρή βελτιωση το data counter; Ποσες εφαρμογές υπήρχαν που κάνουν ακριβώς αυτό; Αν το κανει καλύτερα συγκεντρωνοντας όλες τις εφαρμογές που θέλουν ιντερνέτ (να το δουμε αν είναι έτσι ), ναι μπορεί να προσφέρει κάτι. Το σημαντικό ξαναλέω είναι τι βελτιώσεις έχει κάτω απο το γραφικό περιβάλλον. Κατακαβαινω ότι είναι νωρίς να το μάθουμε μιας και μονο αυτές οι φωτο έχουν κυκλοφόρησει.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανταλλαγή περιεχομένου γίνεται μέσω της τεχνολογίας NFC που θα πρέπει να υποστηρίζει το κινητό και περιλαμβάνει το διαμοιρασμό μιας ιστοσελίδας, ενός YouTube video ενός χάρτη και όχι μόνο.

 

Mου άρεσε ο διαμοιρασμός της εφαρμογής που τρέχει στο προσκήνιο. Ακουμπάς τα δύο κινητά και σε μεταφέρει κατευθείαν στο android market για να την κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε για βελτιωση ταχύτητας , αυτονομιας; ,για χρησιμοποίησή της κάρτας γραφικών πανω στο λειτουργικό ώστε να έχουμε το smoothness του iphone (ειδικά απο αυτό διάβαζα ότι ένα κινητό 1 giga θα συμπεριφέρεστε στο ματι σαν 2.5 giga), για βελτιωση του multitasking χωρίς να κολανε απο πίσω εφαρμογές; Διάβαζα ακριβώς γι αυτά στην 4.0 Λογικά πρέπει να υπάρχουν αλλα μάλλον δεν ξερει κανείς ακόμα.

Αυτά μας ενδιαφέρουν. Η εμφάνιση είναι μπιχλιμπίδια για ιθαγενείς.

 

 

android.png

 

διαβάστε στο http://developer.and...ndroid-4.0.html τα έχει αναλύτικά όλα το τι έχουν προσθέσει. Μερικά ενδιαφέροντα που ρωτήσατε

 

 

<h3 id="ui-dev">Unified UI framework for phones, tablets, and more

Android 4.0 brings a unified UI framework that lets developers create elegant, innovative apps for phones, tablets, and more. It includes all of the familiar Android 3.x interface elements and APIs — fragments, content loaders, Action Bar, rich notifications, resizable home screen widgets, and more — as well as new elements and APIs.

 

For developers, the unified UI framework in Android 4.0 means new UI tools, consistent design practices, simplified code and resources, and streamlined development across the range of Android-powered devices.

 

 

 

Beginning with Android 4.0, hardware acceleration for all windows is enabled by default if your application has set either targetSdkVersion or minSdkVersion to “14" or higher. Hardware acceleration generally results in smoother animations, smoother scrolling, and overall better performance and response to user interaction.

 

All Android-powered devices running Android 4.0 are required to support hardware-accelerated 2D drawing. Developers can take advantage of this to add great UI effects while maintaining optimal performance on high-resolution screens, even on phones. For example, developers can rely on accelerated scaling, rotation, and other 2D operations, as well as accelerated UI components such as TextureView and compositing modes such as filtering, blending, and opacity.

 

In previous versions of Android, JNI local references weren’t indirect handles; Android used direct pointers. This wasn't a problem as long as the garbage collector didn't move objects, but it seemed to work because it made it possible to write buggy code. In Android 4.0, the system now uses indirect references in order to detect these bugs.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου. Me wants. Ύπαγε οπίσω μου καταναλωτικέ σατανά.

Me likes everything.

Για πείτε μου λίγο κάνα ωραίο τεχνικό και όχι μαρκετινίστικο όρο για το ότι οι 2 εκδόσεις android (phone, tablet) συγκλίνουν στην 4. Γιατί έγινε fork και τι άλλαξε τώρα;

Η εμφάνιση είναι μπιχλιμπίδια; Ίσως, αλλά οι καταναλωτές είναι "ιθαγενείς".

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, σε τι κοινό απευθύνονται οπότε και αντίστοιχα θα του δώσουν αυτό που καταλαβαίνει και εκτιμά, φρου-φρου και αρώματα, οι υπόλοιποι, χρόνια τώρα, ξέρουν και τι να ψάξουν αλλά και πως, έτσι δεν είναι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα τις προάλλες μία custom rom ICS sto HD2 η οποία ήταν όπως στις παραπάνω φώτο. Τα κουμπιά αφής μέσα στην οθόνη δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα. κατά άλλα στο δικό μου κινητό είδα μεγάλη διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Android 4.0 Ice Cream Sandwich θα κυκλοφορήσει ως αναβάθμιση σε αρκετά smartphones που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά όπως το Nexus S

 

Fuck yeah, αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα θα δούμε και port στο Galaxy S ακόμη κι αν δεν το δώσει η Samsung :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks damastes. Το link σου όντως δίνει σημαντικότερες πληροφορίες. Η 4.0 θα έχει διάφορα αν περιεχέι αυτά. Και τα τελευταία πλεονεκτήματά του iPhone θα πέσουν..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα μην αρχιζετε παλι...

 

Πέρασα τις προάλλες μία custom rom ICS sto HD2 η οποία ήταν όπως στις παραπάνω φώτο.

 

δωσε link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα μην αρχιζετε παλι...

 

δεν εχω iphone, ενα ταπεινο Optimus7 εχω. Δεν προκειται να αρχισω κατι λοιπον γιατι δεν εχω κατι παραπανω να πω. Απλα μου φαινονται λιγο γελοια κινητα σε αυτες τις ιντσες. Προσωπικα μου φαινεται γελοιο ακομα και το μεγεθος του desire HD. Μπορει να ειναι ωραιο να παιζεις με αυτες τις συσκευες αλλα οχι να τις χρησιμοποιεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...