Προς το περιεχόμενο

Τα αποκαλυπτήρια του Android 4.0 Ice Cream Sandwich


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω την εντύπωση οτι η native του ICS θα δουλεύει καλύτερα στην αναγνώριση του προσώπου, ολόκληρη εταιρία αγόρασε η google για αυτή την δουλειά.

 

Στο πρόβλημα κατά την παρουσίαση αναφέρεσαι; Και εμένα μου έκανε εντύπωση, ίσως έφταιγε ο φωτισμός αλλά και πάλι μία δοκιμή πιο μπροστά δεν μπορούσαν να κάνουν;;;

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και χειρότερα πάντως (πχ βλέπε BSoD σε φάση παρουσίασης windows με τον Gates να ψιλοσφίγγεται... :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδιά στα smartphones που πρόκειται να μπορούν να αναβαθμιστούν επίσημα σε Adroid Icecream (πχ Galaxy S2) τι γίνεται με τα soft keys και τα hardware keys? Θα τα τα έχουμε και τα 2? :blink:

Εννοείται ότι αν η συσκευή έχει κουμπιά, δε θα βγαίνουν softkey στην οθόνη, αλλα θα αξιοποιεί αυτά. Πολλά κινητά θα εξακολουθησουν να έχουν κουμπιά, μιας και πολοι τα προτιμούν. Όπως πολλά έχουν και πληκτρολόγιό. Δεν το προβλέπω απλα, το εχω διαβάσει κιόλας ότι θα είναι έτσι.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορεσει ποτε να μπει σε galaxy S1 η 4.0;;;;

Γιατί όχι; Όταν διαθέσουν το source code στο κοινό θα δούμε rom για διάφορες συσκευές. Για να μη το έχουν κάνει ακόμα μάλλον σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε την κυκλοφορία του Galaxy Nexus πρώτα και μετά τη διάθεση του source code αν και συνήθως υπάρχουν διαρροές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι αν η συσκευή έχει κουμπιά, δε θα βγαίνουν softkey στην οθόνη, αλλα θα αξιοποιεί αυτά. Πολλά κινητά θα εξακολουθησουν να έχουν κουμπιά, μιας και πολοι τα προτιμούν. Όπως πολλά έχουν και πληκτρολόγιό. Δεν το προβλέπω απλα, το εχω διαβάσει κιόλας ότι θα είναι έτσι.

 

android.png

 

Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό της οθόνης σε σχέση με την επιφάνεια του κινητού, τόσο το καλύτερο. Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε η μισή επιφάνεια του κινητού ήταν το πληκτρολόγιό του οπότε και η υπόλοιπη μισή που έμενε για την οθόνη ήταν αρκετά μικρή και δύσχρηστη για πολλές σημερινές χρήσεις.

 

Κάτι λοιπόν που έχει μόνο μία χρήση σε σχέση με κάποιο άλλο που μπορεί να έχει πολλαπλές, μόνο dead space μπορείς να το χαρακτηρίσεις και αυτό θα φανεί από εδώ και εμπρός, σε σημείο που περιμένω τόσο το ακουστικό όσο και το μεγάφωνο να ενσωματωθούν και αυτά στην οθόνη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος SGS2 με original firmware 2.3.3

Τα σχόλιά μου:

 

  • Ξεκλείδωμα της συσκευής με αναγνώριση προσώπου
    Νομίζω υπάρχει το Visidon Applock που διαχειρίζεσαι πολύ συγκεκριμένα τι χρειάζεται να κλειδώνεις με face recognition, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Όπως και να 'χει, ενδιαφέρον feature
     
  • Αλλαγή μεγέθους των Widgets
    Σχετικά χρήσιμο για να μη γεμίζεις διαθέσιμα widgets τύπου 1x1, 2x1, 3x1 κλπ για το ίδιο app
     
  • Software πλήκτρα πλοήγησης
    Software είναι έτσι κι αλλιώς εκτός από το main key
     
  • Νέα Live Wallpapers
    ...
     
  • Δημιουργία φακέλων που περιλαμβάνουν εφαρμογές ή επαφές
    Φάκελοι που περιλαμβάνουν εφαρμογές εννοείται έχει, φάκελοι που περιλαμβάνουν επαφές; ποια η χρησιμότητα; Αφού έχεις τα group
     
  • Εύκολη πλοήγηση στις τελευταίες ανοιχτές εφαρμογές και άμεσο κλείσιμο τους
    Το κάνει ήδη με πατημένο το main key
     
  • Εύκολο τράβηγμα Screenshot οποιασδήποτε οθόνης
    το κάνει ήδη με πάτημα main key + power button
     
  • Ορθογράφος κατά την πληκτρολόγηση κειμένου
    Αν δεν εννοεί απλά το XT9 τότε καλό αυτό για αυτούς που το χρειάζονται..
     
  • People app στα πρότυπα του People hub των Windows Phone όπου εμφανίζονται όλες οι διαθέσιμες πληροφορίες για κάθε επαφή
    Τα ίδια τα contacts είναι δομημένα με αυτόν τον τρόπο, μπορείς να συνδέσεις πολλούς λογαριασμούς σε μία επαφή
     
  • Ανανεωμένη εφαρμογή Gmail με 2 γραμμές προεπισκόπησης και offline αναζήτησης στα email των τελευταίων 30 ημερών
    Το έχει ήδη
     
  • Πιο όμορφο σύστημα ειδοποιήσεων με προσθήκη φωτογραφιών και μεμονωμένο κλείσιμο τους
    Καλό αυτό
     
  • Μια από τις πλήρως ανανεωμένες εφαρμογές στο Android 4.0 είναι η εφαρμογή των φωτογραφιών η οποία είναι εύκολα προσβάσιμη πλέον από την οθόνη κλειδώματος ενώ έχει δυνατότητα για τράβηγμα πανοραμικών και συνεχών φωτογραφιών. Κατά την εγγραφή βίντεο υπάρχει υποστήριξη image stabilization αλλά και δυνατότητα εστίασης. Η Google παράλληλα ενσωματώνει στην πλατφόρμα εργαλεία επεξεργασίας των φωτογραφιών αλλά και των βίντεο σας μέσα από το smartphone
    H Samsung έχει ήδη αυτές και περισσότερες ρυθμίσεις στην κάμερα του sgs2
     
  • Android Beam
    Bump, που μεταφέρει στοιχεία και από/προς iphone

 

 

Οπότε αν και ενθουσιάστηκα στην αρχή, διαβάζοντας ένα-ένα τα νέα χαρακτηριστικά του android 4.0 άρχισε να μου φεύγει ο ενθουσιασμός γιατί προσφέρει πράγματα που ήδη έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο τα αναβαθμισμενα στοιχεια που δεν ειναι ορατα απο τον χρηστη. Smoothness, ταχυτητα κλπ.

Πιστευω πως ειναι πιο σημαντικα απο τον eye candy factor, χωρις να με ενοχλειι που υπαρχει κι αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sniper τα παντα έχουμε. Ακόμα και κάποια που δεν τα γράφεις και αυτά τα έχουμε :) πχ φάκελοι με επαφές (άχρηστο ), και αυτό το εχουμε με folder orginizer. Και 99% τις δυνατότητές του folder orginizer δεν θα τις έχει καμία ενσωματωμένη εφαρμογή φακέλων. Θα το δουμε κιόλας, μην προτρέχουμε. Όπως και lockscreen που πας κατευθυαν στην κάμερα κλπ. Ειδικά με custom. Διαβάζοντας όμως τις αλλαγές "κάτω απο το σασι", περιμένω γην 4.0 με ανυπομονησία. Αναμένεται η συσκευή να γίνει εντελώς smooth ,(αν και σχεδόν είναι, αλλα αυτου μπορούμε να δώσουμε ένα μικρο προβάδισμα σε iphone και win7), χρησιμοποιντας hardware acceleration μέσω κάρτας γραφικών, καλητερη αξιοποίησή 2πυρινων κλπ. Σε κινητά με σοβαρό hardware τύπου sgs2 θα δουμε σημαντικές βελτιώσεις. Ηδη στο xda άρχισαν να ασχολούνται.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην περιμενει καν. Να βαλει καποια custom rom που λογικα θα βγει ή να αγορασει νεα συσκευη με την 4.0

 

Official υποστιριξη απο htc, motorola etc για την 4.0 σε παλιες συσκευες μη περιμενει, θα σε αναγκασουν να αγορασεις τις νεες συσκευες που θα βγαλουν με την 4.0

 

η γνωστη κομπινα δηλαδη.

οι ρομ ειναι ασφαλεις ομως; η υπαρχει κινδυνος να αχρηστευτει τελειως το κινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωστη κομπινα δηλαδη.

οι ρομ ειναι ασφαλεις ομως; η υπαρχει κινδυνος να αχρηστευτει τελειως το κινητο;

Και που θες να ξερω, μαντης δεν ειμαι. Οποιος κανει τετοια πειραγματα τα κανει με δικια του ευθυνη.

Εγω αμα ειναι να σκασω τοσα πολλα λεφτα για κινητο μονο Apple, και εχω το κεφαλι μου υσηχο, και υποστιριξη συσκευης για 3 χρονια official.

 

Γνωμη μου, πανω απο 350 ευρω για android δεν αξιζει, γιατι βαζεις αλλα λιγα και περνεις iphone, και εισαι αρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωστη κομπινα δηλαδη.

οι ρομ ειναι ασφαλεις ομως; η υπαρχει κινδυνος να αχρηστευτει τελειως το κινητο;

 

Εάν πας σε γνωστές καλοδουλεμένες (βλέπε cynogeN) Ο κίνδυνος είναι ανύπαρκτος, είναι σαν να κάνεις official update...

 

Πάντως ρε παιδιά που έχετε το SGS2 τι το συζητάτε? Προφανώς Nexus ICS > SGS2 ! Δηλαδή όταν θα πάρει το ICS το SGS2 δεν θα έχετε ότι είχατε και κάτι παραπάνω? Γενικά στο Update περιμένεις καλά πράγματα under-the-hood (που λέει και ο Oldnew) και κάποιο σουλούπωμα στο UI και κανένα καινούργιο feature! Τώρα το ICS είχε κυρίως σε UI μιας και τα άλλα τα είχαμε (εκτός από hardware acceleration Που θα γαμεί λογικά).

 

2 Πράγματα που θα ΕΠΡΕΠΕ να είχε είναι: QuickSettings στο NotficationBar και στο lockscreen παραπάνω apps για unlock (όχι απαραίτητα όλα ταυτόχρονα), συγκεκριμένα τηλέφωνο, μηνύματα, μουσική.

 

επίσης εδώ οι προθέσεις του Matias Duarte για το ICS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πας σε γνωστές καλοδουλεμένες (βλέπε cynogeN) Ο κίνδυνος είναι ανύπαρκτος, είναι σαν να κάνεις official update...

 

nice.θα το τσεκαρω τοτε.θενξ για το ινφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωστη κομπινα δηλαδη.

οι ρομ ειναι ασφαλεις ομως; η υπαρχει κινδυνος να αχρηστευτει τελειως το κινητο;

 

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.Αν κοιτάς ποιός έφτιαξε την rom-μόντα και πόσο αξιόπιστος είναι,αν υπάρχουν bugs,αν υπάρχουν παράπονα είσαι καλυμμένος.Άλλωστε πάντα υπάρχουν οδηγίες στο αντίστοιχο θέμα.

μιλάω πάντα για το xda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...