Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να ξέρω πόσοι και πόσο έχετε ασχοληθεί με χωράφια, θα έλεγα να ελπίζετε να μην χρειαστεί να πάτε προς τα κει. Σαν ιδέα μπορεί να είναι όμορφη, η πραγματικότητα όμως διαφέρει πολύ από τα χαρούμενα πρόσωπα που βλέπουμε στις διαφημίσεις να μαζεύουν ελιές και ντομάτες στην εξοχή. Είναι τρελή πίπα το χωράφι για όποιον έχει συνηθίσει σε δουλειά γραφείου με το pc του κτλ. Για μια σοβαρή επένδυση δε, χρειάζονται πολλά στρέμματα, μηχανήματα, λιπάσματα και συνεχείς εργασίες (κάτι που συνεπάγει συνεχή έξοδα).

 

Aπο όσο το έχω ψάξει και εγώ εκει εχω καταληξει. Μόνο που δεν το ειπα επειδη πιστευω οτι θα το καταφερω αλλα για να δειξω στον φιλο απο πανω οτι δεν τα σνομπαρω και οτι αμα υπαρξει η αναγκη θα κανω την προσπαθεια μου. Ευτυχως λιγη γη διαθετω. Απο οσο εχω υπολογισει, καποιος με 3-4 στρεμματα μπορει να γινει και σχετικα αυτονομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρίς να ξέρω πόσοι και πόσο έχετε ασχοληθεί με χωράφια, θα έλεγα να ελπίζετε να μην χρειαστεί να πάτε προς τα κει. Σαν ιδέα μπορεί να είναι όμορφη, η πραγματικότητα όμως διαφέρει πολύ από τα χαρούμενα πρόσωπα που βλέπουμε στις διαφημίσεις να μαζεύουν ελιές και ντομάτες στην εξοχή. Είναι τρελή πίπα το χωράφι για όποιον έχει συνηθίσει σε δουλειά γραφείου με το pc του κτλ. Για μια σοβαρή επένδυση δε, χρειάζονται πολλά στρέμματα, μηχανήματα, λιπάσματα και συνεχείς εργασίες (κάτι που συνεπάγει συνεχή έξοδα).

 

 

Eσύ έχεις δουλέψει? Εγω προσωπικά κλαδευω με τον πατέρα μου τις ελιές και τις μαζεύουμε. Γνωρίζεις οτι ο Βούλγαρος θέλει 60ε μεροκάματο την μέρα για μια δουλειά που ναι μεν είναι δύσκολη, αλλα 60ε είναι πολλά λεφτα. Απο τότε που τις μαζευουμε μόνοι μας γλυτώνουμε τα 700ε που μας έπαιρναν για εργατικά. Πορτοκάλια μαζεύουμε πάλι μόνοι μας στο χωράφι που έχουμε. Επίσης θα μπορούσαμε να φυτέψουμε και πατάτες. Το να φυτέψεις πατάτες είναι το πιο εύκολο που μπορεί να κάνει κάποιος.

 

Πίστεψε με αν χρεοκοπήσουμε και είναι δύσκολα τα πράγματα πολλοί θα στραφούνε στα χωριά και στα στρεμματα χωραφιών που ολοι έχουμε. Ασε που θα αποκτήσουν και αξία τα χωράφια. Η φούσκα των ακινήτων της Αθηνας θα σκάσει. Σου ζητάνε για 300τμ οικοπεδο στην Γλυφαδα 700.000ε και στο χωριό τα 5 στρεμματα αξίζουν 3000ε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ έχεις δουλέψει? Εγω προσωπικά κλαδευω με τον πατέρα μου τις ελιές και τις μαζεύουμε. Γνωρίζεις οτι ο Βούλγαρος θέλει 60ε μεροκάματο την μέρα για μια δουλειά που ναι μεν είναι δύσκολη, αλλα 60ε είναι πολλά λεφτα. Απο τότε που τις μαζευουμε μόνοι μας γλυτώνουμε τα 700ε που μας έπαιρναν για εργατικά. Πορτοκάλια μαζεύουμε πάλι μόνοι μας στο χωράφι που έχουμε. Επίσης θα μπορούσαμε να φυτέψουμε και πατάτες. Το να φυτέψεις πατάτες είναι το πιο εύκολο που μπορεί να κάνει κάποιος.

 

Πίστεψε με αν χρεοκοπήσουμε και είναι δύσκολα τα πράγματα πολλοί θα στραφούνε στα χωριά και στα στρεμματα χωραφιών που ολοι έχουμε. Ασε που θα αποκτήσουν και αξία τα χωράφια. Η φούσκα των ακινήτων της Αθηνας θα σκάσει. Σου ζητάνε για 300τμ οικοπεδο στην Γλυφαδα 700.000ε και στο χωριό τα 5 στρεμματα αξίζουν 3000ε........

Ηδη πολλοι εχουν στραφει στα χωρια. Γιατι οχι;Δεν ειναι κακο να γινει αγροτικη παλι η κοινωνια μας.Το θεμα ειναι σε ποσο χρονο μπορει να συμβει αυτο. Αλλο να λες τι ωραια ας αδειασουν οι πολεις απο οσους δεν χρειαζονται και ας γυρισουν στα χωρια και αλλο να βασιζεις την αναπτυξη της Ελλαδας και την επιβιωση της τα επομενα χρονια στο οτι ο καλοζωισμενος Ελληνας της πολης θα αφησει σε μια μερα τις ανεσεις του και θα γυρισει κατευθειαν στο χωριο και οχι μονο αυτο αλλα θα καλυψει και το 70% της παραγωγης που μας λειπει για να ζησουμε με ελληνικα προιοντα.Γιατι αυτη την στιγμη το 70% το εισαγουμε..αλλο το ενα , τελειως αλλο το αλλο.Το ενα ειναι εφικτο το αλλο ανεφικτο εκτος αν υπολογιζεις σε αξονα πενταετιας πχ που τοτε οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη πολλοι εχουν στραφει στα χωρια.

Ποιοι ειναι αυτοι οι πολλοι? Ο Γιωργος με τη Μαρια, το νιοπαντρο ζευγαρι που εδειξε ο ALPHA σε ρεπορταζ πριν 2 μηνες "που αποφασισαν να αφησουν το χαος της Αθηνας και να πανε επαρχια να ξεκινησουν τη ζωη τους και μπλαμπλαμπλα" μεχρι να γεμισει το 5λεπτο βιντεο για να παιξουν οι διαφημισεις των 9?

 

Γιατι εγω προσωπικα δεν ξερω ουτε μιση περιπτωση, ουτε και καποιον να το σκεφτεται, εκτος απο αυτους που δειχνουν κατι ακυρα ρεπορταζ στα ορια του ριαλιτι σοου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ειναι αυτοι οι πολλοι? Ο Γιωργος με τη Μαρια, το νιοπαντρο ζευγαρι που εδειξε ο ALPHA σε ρεπορταζ πριν 2 μηνες "που αποφασισαν να αφησουν το χαος της Αθηνας και να πανε επαρχια να ξεκινησουν τη ζωη τους και μπλαμπλαμπλα" μεχρι να γεμισει το 5λεπτο βιντεο για να παιξουν οι διαφημισεις των 9?

 

Γιατι εγω προσωπικα δεν ξερω ουτε μιση περιπτωση, εκτος απο αυτους που δειχνουν κατι ακυρα ρεπορταζ στις τηλεορασεις μια στο τοσο.

Kαλα κανε πλακα εσυ γιατι ηδη πηγαινει και κοσμος και καλλιεργει και κοσμος με πτυχια και ειναι πλεον και η μονη διεξοδος για πολλους , η αλλη διεξοδος ειναι η μεταναστευση για πολλους. Αλλα οκ σιγουρα δεν ειναι δουλεια γραφειου και για εναν ανθρωπο που ζουσε στην Αθηνα πχ και ειχε μαθει και αποστασεις 10 λεπτων να τις κανει με το λεωφορειο ε ειναι ζορι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα κανε πλακα εσυ γιατι ηδη πηγαινει και κοσμος και καλλιεργει και κοσμος με πτυχια και ειναι πλεον και η μονη διεξοδος για πολλους , η αλλη διεξοδος ειναι η μεταναστευση για πολλους. Αλλα οκ σιγουρα δεν ειναι δουλεια γραφειου και για εναν ανθρωπο που ζουσε στην Αθηνα πχ και ειχε μαθει και αποστασεις 10 λεπτων να τις κανει με το λεωφορειο ε ειναι ζορι..

Δεν κανω πλακα, ρωταω ξεκαθαρα ποιοι ειναι αυτοι οι πολλοι που εχεις εντοπισει εσυ. Εγω δεν ξερω ουτε εναν.

 

Την μεταναστευση μην την μπλεκεις στο κολπο, ειναι αλλη υποθεση απο το χωριο και σαφως ναι ειναι πολλοι αυτοι που την επιλεγουν. Εγω για τους πολλους που πανε στα χωρια ρωταω πού βρεθηκαν και δεν πηρα χαμπαρι ουτε εναν...Εσυ στον κυκλο σου ας πουμε ποσους τετοιους εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω πλακα, ρωταω ξεκαθαρα ποιοι ειναι αυτοι οι πολλοι που εχεις εντοπισει εσυ. Εγω δεν ξερω ουτε εναν.

 

Την μεταναστευση μην την μπλεκεις στο κολπο, ειναι αλλη υποθεση απο το χωριο και σαφως ναι ειναι πολλοι αυτοι που την επιλεγουν. Εγω για τους πολλους που πανε στα χωρια ρωταω που βρεθηκαν και δεν πηρα χαμπαρι ουτε εναν...

Επειδη δεν ξερεις κανεναν δεν νομιζω οτι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν. Δεν μετραει ως επιχειρημα αυτο.Επισης και εγω να ξερω 10 ατομα δεν ξερω ποσο σοβαρο επιχειρημα ειναι.Εχω ακουσει και διαβασει σε εφημεριδες σοβαρες, οχι στο κατα αλλα συμπαθες αλλα για μεμονομενο περιστατικο ρεπορταζ του αλφα οτι υπαρχει τετοια ταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικληση στην (αοριστη κιολας) αυθεντια...

Σε συνδυασμο και με τον ελληνικο "τα ξερω ολα" αυταρχισμο.

Ασχετο αλλα πραγματι εινζι πολυ διασκεδαστικο καταβαθως να εχεις να κανεις με ανθρωπους που παριστανουν οτι τα ξερουν ολα ενω καταβαθως δεν ξερουν.Γιατι αυτοι εχουν την αγωνια μην αποκαλυφθουν γιατι προφανως καποιο κομπλεξ κατωτερωτητας πανε να καλυψουν εσυ γελας με τον πονο τους πραγμα μαλλον μικροπρεπες αλλα ναι μπορει να ειναι διασκεδαστικο να γελας με την αγωνια καποιου.Ασχετο τελειως..

 

Παιδι μου καλο το εχω διαβασει σε εφημεριδα προσφατα οτι υπαρχει ποσοστο ανθρωπων που επιστρεφουν. Τι θες να πειστω οτι δεν θυμαμαι καλα και επαθα αλσχαιμερ.Οκ οτι θες.Δεν θα κατσω να σκασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη πολλοι εχουν στραφει στα χωρια. Γιατι οχι;Δεν ειναι κακο να γινει αγροτικη παλι η κοινωνια μας.Το θεμα ειναι σε ποσο χρονο μπορει να συμβει αυτο. Αλλο να λες τι ωραια ας αδειασουν οι πολεις απο οσους δεν χρειαζονται και ας γυρισουν στα χωρια και αλλο να βασιζεις την αναπτυξη της Ελλαδας και την επιβιωση της τα επομενα χρονια στο οτι ο καλοζωισμενος Ελληνας της πολης θα αφησει σε μια μερα τις ανεσεις του και θα γυρισει κατευθειαν στο χωριο και οχι μονο αυτο αλλα θα καλυψει και το 70% της παραγωγης που μας λειπει για να ζησουμε με ελληνικα προιοντα.Γιατι αυτη την στιγμη το 70% το εισαγουμε..αλλο το ενα , τελειως αλλο το αλλο.Το ενα ειναι εφικτο το αλλο ανεφικτο εκτος αν υπολογιζεις σε αξονα πενταετιας πχ που τοτε οκ..

Το ότι θα στραφούν πολλοί στην αγροτική παραγωγή δε σημαίνει ότι αυτό θα γίνει με πλάνο, για την ανάπτυξη της χώρας, ώστε να σταματήσει να μειώνεται η κατανάλωση εισαγόμενων υλών. Από ανάγκη γίνεται και χωρίς εθνικό σχέδιο. Μακάρι να ήταν αλλιώς, αλλά για την ώρα ο καταναλωτικός ρυθμός θα συνεχίσει να μειώνεται. Ολο και λιγότεροι θα έχουν τα λεφτά για να αγοράζουν ενέργεια, ηλεκτρονικά είδη, εν τέλει και τροφή, μέχρι να αναγκαστούν είτε να την καλλιεργήσουν οι ίδιοι, είτε να την κλέψουν (κάτι που γίνεται έμμεσα και σήμερα, κυρίως μέσω της δουλείας και εκμετάλλευσης των λαών του τρίτου κόσμου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τα καλα του ιντερνετ , προσπαθεις να αποδειξεις σε καποιον που δεν σε ξερει οτι διαβαζεις εφημεριδες .. :-D :-D

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=386619 http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=1378683

 

Μπορει να ειναι μαζοχιστικο αλλα διασκεδαζω.. :-D :-D

 

Το ότι θα στραφούν πολλοί στην αγροτική παραγωγή δε σημαίνει ότι αυτό θα γίνει με πλάνο, για την ανάπτυξη της χώρας, ώστε να σταματήσει να μειώνεται η κατανάλωση εισαγόμενων υλών. Από ανάγκη γίνεται και χωρίς εθνικό σχέδιο. Μακάρι να ήταν αλλιώς, αλλά για την ώρα ο καταναλωτικός ρυθμός θα συνεχίσει να μειώνεται. Ολο και λιγότεροι θα έχουν τα λεφτά για να αγοράζουν ενέργεια, ηλεκτρονικά είδη, εν τέλει και τροφή, μέχρι να αναγκαστούν είτε να την καλλιεργήσουν οι ίδιοι, είτε να την κλέψουν (κάτι που γίνεται έμμεσα και σήμερα, κυρίως μέσω της δουλείας και εκμετάλλευσης των λαών του τρίτου κόσμου).

Αυτο α;κριβως ειναι και το νοημα συμφωνω.Υπηρχε υπερκορεσμος απο καποιες ειδικοτητες, εχει ρημαξει η οικοδομη, μαγαζια κλεινουνν αρα δεν θα υπαρχουβ θεσεις πωλητων.Συμφωνω με το point σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τα καλα του ιντερνετ , προσπαθεις να αποδειξεις σε καποιον που δεν σε ξερει οτι διαβαζεις εφημεριδες .. :-D :-D

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=386619 http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=1378683

 

Μπορει να ειναι μαζοχιστικο αλλα διασκεδαζω.. :-D :-D

Saya καταρχην εγω δεν χρησιμοποιησα προσωπικους χαρακτηρισμους ουτε εκφρασεις τυπου διασκεδαζω να ταπωνω κομπλεξικα κατωτερα ατομακια κλπ κλπ οσα ειπες στο προηγουμενο παραληρημα σου και απο καποια αναγκη το επαναλαμβανεις εν μερει και στο απο πανω σου ποστ. Φροντισε να μιλας οπως σου μιλαω.

 

Απο κει και περα. Ειπες οτι πολλοι ηδη στραφηκαν στα χωρια και σε ρωτησα που ειναι αυτοι. Αφου εκανες επικλησεις σε αυθεντιες κλπ, τελικως μου πετας ενα λινκ του ΦΛΕΒΑΡΗ, δηλαδη πολυ πριν απο τις οικονομικες εξελιξεις που λαμβανουν χωρα απο τον Ιουλιο και επειτα και θα μπορουσαν να αποτελεσουν παραγοντα μετατοπισης του αστικου πλυθησμου προς την επαρχια, στο οποιο καποιος λεει οτι ο αριθμος οσων ασχολουνται με τη γεωργια αυξηθηκε κατα 7% απο το 2008 (προ κρισης εποχη να σημειωσουμε). Χωρις να εχει ποιοτικη αναλυση σε αυτο το 7%, δηλαδη το αν ειναι Πακιστανοι, Αλβανοι, πτυχιουχοι, αστικος πλυθησμος κλπ. Να σημειωσουμε οτι στο αρθρο αναφερεται σε επιδοτουμενα προγραμματα που ωθησαν αυτο το 7% προς αυτην την ενασχοληση.

 

Αυθαιρετα λοιπον εσυ, συμπαιρενεις οτι αυτο το 7% ειναι Ελληνες, ειναι σπουδαγμενοι και ζουν σε μεγαλουπολεις και το μετατρεπεις σε "Πολλοι ηδη πηγανε στα χωρια κλπ". Και δικαιως το συμπαιρενεις γιατι το ιδιο το αρθρο εχει 3-4 παραδειγματα στα οποια μιλα μονο για Ελληνες απο μεγαλουπολεις. Οι οποιοι παρεπιπτοντως δεν πιασανε τσαπα σε χωραφια ΑΛΛΟΥ απο αναγκη επιβιωσης, οπως συζηταμε στο εν λογω τοπικ, απλα ειχαν ηδη εκτασεις και ειπανε να τις εκμεταλευτουν τωρα χαρην των επιδοτησεων, για να αυξησουν τα εισοδηματα τους.

 

Εν τελει: "Αυξηση 7% του αριθμου οσων δραστηριοποιουνται στη γεωργια απο το 2008 εως το 2011" δεν σημαινει "Μετακινηση 7% απο τις μεγαλουπολεις στα χωρια".

 

Εγω δεχομαι οτι το ανωτερω αρθρο δειχνει μια ταση που μπορει να υφισταται (αν και επιμενω οτι εγω δεν εχω αντιληφθει τετοιο πραγμα, διοτι αν μιλαμε για "κοινωνικη ταση" συνηθως το αντιλαμβανομαστε απο τις συναναστροφες μας πριν μας το πουν τα ΜΜΕ), αλλα διαφωνω στο οτι ειναι ΠΟΛΛΟΙ αυτοι που το εχουν κανει η που το εχουν μεσα στα αμεσα σχεδια τους ως λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Saya καταρχην εγω δεν χρησιμοποιησα προσωπικους χαρακτηρισμους ουτε εκφρασεις τυπου διασκεδαζω να ταπωνω κομπλεξικα κατωτερα ατομακια κλπ κλπ οσα ειπες στο προηγουμενο παραληρημα σου και επαναλαμβανεις εν μερει και στο απο πανω σου ποστ. Φροντισε να μιλας οπως σου μιλαω.

 

Απο κει και περα. Ειπες οτι πολλοι ηδη στραφηκαν στα χωρια και σε ρωτησα που ειναι αυτοι. Αφου εκανες επικλησεις σε αυθεντιες κλπ, τελικως μου πετας ενα λινκ του ΦΛΕΒΑΡΗ, δηλαδη πολυ πριν απο τις οικονομικες εξελιξεις που λαμβανουν χωρα απο τον Ιουλιο και επειτα και θα μπορουσαν να αποτελεσουν παραγοντα μετατοπισης του αστικου πλυθησμου προς την επαρχια, στο οποιο καποιος λεει οτι ο αριθμος οσων ασχολουνται με τη γεωργια αυξηθηκε κατα 7% απο το 2008 (προ κρισης εποχη να σημειωσουμε). Χωρις να εχει ποιοτικη αναλυση σε αυτο το 7%, δηλαδη το αν ειναι Πακιστανοι, Αλβανοι, πτυχιουχοι, Αθηναιοι, Πατρινοι κλπ. Να σημειωσουμε οτι στο αρθρο αναφερεται σε επιδοτουμενα προγραμματα, ΑΡΑ για κινητρο που δοθηκε απτο κρατος.

 

Αυθαιρετα λοιπον εσυ, συμπαιρενεις οτι αυτο το 7% ειναι Ελληνες, ειναι σπουδαγμενοι και ζουν σε μεγαλουπολεις και το μετατρεπεις σε "Πολλοι ηδη πηγανε στα χωρια κλπ". Και δικαιως το συμπαιρενεις γιατι το ιδιο το αρθρο εχει 3-4 παραδειγματα στα οποια μιλα μονο για Ελληνες απο μεγαλουπολεις. Οι οποιοι παρεπιπτοντως δεν πιασανε τσαπα απο αναγκη επιβιωσης, οπως συζηταμε στο εν λογω τοπικ, απλα ειχαν εκτασεις και ειπανε να τις εκμεταλευτουν χαρην των επιδοτησεων, για να αυξησουν τα εισοδηματα τους.

 

Εν τελει: "Αυξηση 7% του αριθμου οσων δραστηριοποιουνται στη γεωργια απο το 2008 εως το 2011" δεν σημαινει "Μετακινηση 7% απο τις μεγαλουπολεις στα χωρια".

 

Εγω δεχομαι οτι το ανωτερω αρθρο δειχνει μια ταση που μπορει να υφισταται (αν και επιμενω οτι εγω δεν εχω αντιληφθει τετοιο πραγμα, διοτι αν μιλαμε για "κοινωνικη ταση" συνηθως το αντιλαμβανομαστε απο τις συναναστροφες μας), αλλα διαφωνω στο οτι ειναι ΠΟΛΛΟΙ αυτοι που το εχουν κανει η που το εχουν μεσα στα αμεσα σχεδια τους ως λυση.

 

Δεν μιλουσα για καποιον συγκεκριμενα.Απλα ειπα την κοσμοθεωρια μου περι κομπλεξικων και ξερολων. Μην παρεξηγεισαι αδικα.Εξαλλου το διαχωρισα.

 

Οκ τι να σου πω τωρα σχετικα με τα υπολοιπα.Σου εφερα αρθρο που δινει πληροφοριες.Αν θες το πιστευεις.Δεν θα τσακωθουμε και για αυτο..δεν ειναι αυτο το αρθρο σε εντυπη εφημεριδα το ειχα διαβασει πριν κανενα μηνα.Τελος παντων.

 

Παντως σου επισημαινω ξανα το εγω δεν γνωριζω κανεναν δεν συνιστα λογικο επιχειρημα. Μαλλον αυτο ειναι επικληση στην αυθεντια που η αυθεντια ειναι ο εαυτος μας.Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο όσο το έχω ψάξει και εγώ εκει εχω καταληξει. Μόνο που δεν το ειπα επειδη πιστευω οτι θα το καταφερω αλλα για να δειξω στον φιλο απο πανω οτι δεν τα σνομπαρω και οτι αμα υπαρξει η αναγκη θα κανω την προσπαθεια μου. Ευτυχως λιγη γη διαθετω. Απο οσο εχω υπολογισει, καποιος με 3-4 στρεμματα μπορει να γινει και σχετικα αυτονομος.

Σύμφωνοι. Εκεί που επικεντρώνομαι περισσότερο είναι στην διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στην θέληση κάποιου που γράφει από τον καναπέ, και στην επιτόπια θέληση (σε συνάρτηση με την φυσική κατάσταση) αυτού που ξυπνάει στις 6 το πρωί για να πάει στα χωράφια όλη μέρα. Μην με παρεξηγήσεις, δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά καθώς δεν σε ξέρω. Μιλώντας για τον εαυτό μου, έχω την φυσική κατάσταση να δουλέψω αγρότης, αλλά επειδή η άλλη μου δουλειά μπορεί σήμερα να καλύψει τα εργατικά που χρειάζονται για τα χωράφια, τα αποφεύγω όσο μπορώ. Δεν τα σνομπάρω καθόλου, απλά γνωρίζοντας την δυσκολία τους, προτιμώ να μην πηγαίνω.

 

Έχω παρατηρήσει ότι έχει η ιδέα του "χωριού" έχει γίνει πολύ εμπορική τελευταία, ειδικά μέσω των media. Ας έρθει όποιος θέλει μια βόλτα να ασχοληθεί με τις ελιές για 40 συνεχόμενες μέρες από την ανατολή μέχρι τη δύση του ηλίου και βλέπουμε. Την αγροτιά την έχω σαν έσχατη λύση. Αν μας πάρει τελείως ο διάολος δηλαδή, γίνει κανα τρελό μπαμ και δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...