Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχεση εχει η ελληνικη πραγματικοτητα με τα πλαστα νουμερα που εστελνες στην ευρωπη; Ηξερες οτι εστελνες σα χωρα πλαστα νουμερα; Γιατι αν το ηξερες οκ, αλλα δε νομιζω. Και με τα πλαστα νουμερα μια χαρα πηγαιναμε, λιγο υφεση θα υπηρχε αλλα θα βγαιναμε αλωβητοι.

 

τα πλαστα νουμερα κατεστρεψαν την ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ούτε η Μάρκελ πάντως την κατέστρεψε. Ούτε οι "κακοί" Ευρωπαίοι. Τα -100 δίς πάντως απο το χρέος με τέτοιες ανίκανες κυβερνήσεις προβλέπω να γίνονται ξανα +100 δις σε λίγα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ήξεραν (εμείς και αυτοί) ότι μπήκαμε με μαγειρεμένα νούμερα στην ΕΕ.Είχαν γράψει πολλοί οικονομικοί αναλυτές για το "θαύμα της Ελλάδας"

Define "εμεις". Ποιοι περιλαμβανονται στο εμεις; Τι ποσοστο ελληνων καταλαβαινε (και καταλαβαινει) αυτα που ακουει καθε μερα; Τι καταλαβαινε απο CDS, απο τοξικα ομολογα, απο αναγκη κουρεματος κλπ;

 

τα πλαστα νουμερα κατεστρεψαν την ελλαδα;

 

Οχι βεβαια, απλα ηταν απαντηση, οτι οπως τοτε κι εμεις δωσαμε πλαστα νουμερα, και τωρα πεφτουμε απ' τα συννεφα, το ιδιο μπορει να γινει σημερα για καποια ισπανια, ιταλια, πορτογαλια κλπ. Δεν μπορουμε με σιγουρια να λεμε οτι αυτα που παθαμε εμεις δεν θα ξαναγινουν σε αλλες χωρες γιατι θα τις προστατευσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Define "εμεις". Ποιοι περιλαμβανονται στο εμεις; Τι ποσοστο ελληνων καταλαβαινε (και καταλαβαινει) αυτα που ακουει καθε μερα; Τι καταλαβαινε απο CDS, απο τοξικα ομολογα, απο αναγκη κουρεματος κλπ;

 

 

 

Οχι βεβαια, απλα ηταν απαντηση, οτι οπως τοτε κι εμεις δωσαμε πλαστα νουμερα, και τωρα πεφτουμε απ' τα συννεφα, το ιδιο μπορει να γινει σημερα για καποια ισπανια, ιταλια, πορτογαλια κλπ. Δεν μπορουμε με σιγουρια να λεμε οτι αυτα που παθαμε εμεις δεν θα ξαναγινουν σε αλλες χωρες γιατι θα τις προστατευσουν.

Οι υπολοιπες χωρες μεχρι τωρα φαινεται να τα πηγαινουν καλα. Να συμμορφωνονται με τα οσα τους λενε και να περχεται αναπτυξη. Τωρα αν δινουν ψευδη νουμερα οπως διναμε εμεις πριν απο χρονια να σου πω την αληθεια δεν μου περασε απο το μυαλο.Ουτε νομιζω μπορει να το ξερει κανεις αυτην την στιγμη αν και με αυτα που παθαμε εμεις δεν νομιζω να συμβαινει.

 

Αλλα και ετσι οι τραπεζιτες δεν ειναι ιδιοκτητες φιλανθρωπικου ταμειου να χαριζουν λεφτα σε ολη την ευρωπη. Ειπαμε μεχρι ενα σημειο αλλα δεν θα χαρισουν ολα τα χρεη της Ευρωπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη; τι θα κανει αυτος;

 

Ελπιζω να μην ειναι ενας απο τους 300 θαυμαστες της "Αγιας Λιστας Φοροφυγαδων" που εκτιθεται εδω και μια βδομαδα στο μουσειο Βουλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Define "εμεις". Ποιοι περιλαμβανονται στο εμεις; Τι ποσοστο ελληνων καταλαβαινε (και καταλαβαινει) αυτα που ακουει καθε μερα; Τι καταλαβαινε απο CDS, απο τοξικα ομολογα, απο αναγκη κουρεματος κλπ;

Η αναξιοπιστία στο σύστημα κλπ δεν είναι σημεία των καιρών. Εγώ πάντως με όσους μιλούσα όλοι είχαν τη γνώμη ότι κάτι τρέχει.

Οι μόνοι που δε παίρνουν χαμπάρι άσχετο με την κομματική τους προτίμηση είναι οι "εμένα των προπροπροπάππου μου τον είχαν σφάξει οι κομμουνιστές και εγώ θα ψηφίζω Χ μέχρι να πεθάνω" ή "εγώ ψηφίζω Χ γιατί Χ ψηφίζουμε οικογενειακός" κλπ.

Δε νομίζω να είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος τι είναι τα CDS για να οσμιστεί τη βρώμα.

Τα δημοσιεύματα από την άλλη ήταν πάρα πολλά από τότε.

Να το διορθώσω και να το κάνω "οι περισσότεροι ξέραμε". Πιο κάτω δε πάω.

Τι να το κάνεις το "οι περισσότεροι" όταν έχεις δημοκρατία του κώλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναξιοπιστία στο σύστημα κλπ δεν είναι σημεία των καιρών. Εγώ πάντως με όσους μιλούσα όλοι είχαν τη γνώμη ότι κάτι τρέχει.

Οι μόνοι που δε παίρνουν χαμπάρι άσχετο με την κομματική τους προτήμησει είναι οι "εμένα των προπροπροπάππου μου τον είχαν σφάξει οι κομμουνιστές και εγώ θα ψηφίζω Χ μέχρι να πεθάνω" ή "εγώ ψηφίζω Χ γιατί Χ ψηφίζουμε οικογενειακός" κλπ.

Δε νομίζω να είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος τι είναι τα CDS για να οσμιστεί τη βρώμα.

Τα δημοσιεύματα από την άλλη ήταν πάρα πολλά από τότε.

Να το διορθώσω και να το κάνω "οι περισσότεροι ξέραμε". Πιο κάτω δε πάω.

 

Δε διαφωνω σε αυτο. Σιγουρα το "κατι παιζεται" ολοι το πιαναμε, κατι υπηρχε στον αερα που λεμε :rolleyes:

Αυτο ομως και στις αλλες χωρες φαινεται, "κατι τρεχει" κι εκει. Απλα απο το "κατι τρεχει, αλλα μπορουμε να το αντιμετωπισουμε", με το "κατι τρεχει και πεφτουμε στο γκρεμο" ειναι μια τεραστια διαφορα.

Και δυστυχως, και εμεις τοτε, ημασταν στην πρωτη περιπτωση, βλεπαμε οτι "κατι τρεχει" αλλα κανεις μας δεν υπολογιζε το μεγεθος του και που μπορει να καταληξει. Εκει απαντησα και στην αρχη στη Saya, οτι οπως τα βλεπαμε τοτε εμεις για την ελλαδα, ισως τωρα ο ισπανος να τα βλεπει για τον εαυτο του, να ξερει οτι κατι παει στραβα αλλα να νομιζει οτι ειναι ευκολα αντιμετωπισιμο, και ενα ωραιο πρωι να περασει απ' τον κουρεα της Σεβιλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω σε αυτο. Σιγουρα το "κατι παιζεται" ολοι το πιαναμε, κατι υπηρχε στον αερα που λεμε :rolleyes:

Αυτο ομως και στις αλλες χωρες φαινεται, "κατι τρεχει" κι εκει. Απλα απο το "κατι τρεχει, αλλα μπορουμε να το αντιμετωπισουμε", με το "κατι τρεχει και πεφτουμε στο γκρεμο" ειναι μια τεραστια διαφορα.

Και δυστυχως, και εμεις τοτε, ημασταν στην πρωτη περιπτωση, βλεπαμε οτι "κατι τρεχει" αλλα κανεις μας δεν υπολογιζε το μεγεθος του και που μπορει να καταληξει. Εκει απαντησα και στην αρχη στη Saya, οτι οπως τα βλεπαμε τοτε εμεις για την ελλαδα, ισως τωρα ο ισπανος να τα βλεπει για τον εαυτο του, να ξερει οτι κατι παει στραβα αλλα να νομιζει οτι ειναι ευκολα αντιμετωπισιμο, και ενα ωραιο πρωι να περασει απ' τον κουρεα της Σεβιλλης.

Αλλο το κατι τρεχει και δεν πανε ολα καλα και αλλο ξερει και η κουτση Μαρια οτι για καθε τι που γινεται πληρωνουμε 100φορες την αξια του. Εκει ειναι αυτονοητο οτι πας για φουντο οχι οτι κατι τρεχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρηση, μεταφρασμένο το όνομα του κυρίου Reichen bach είναι σε ελεύθερη μετάφραση 'Τεντωμένο Ρυάκι' (Reichen Bach)

Επίσης μπορεί να μεταφραστεί και σε 'Άυτοκρατορικό Ρυάκι/Ποτάμι' :mrgreen: (Reich en Bach)

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά έχει πολύ ποιητικό επίθετο Ράϊχ and Μπαχ.Εε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κατι τρεχει, αλλα μπορουμε να το αντιμετωπισουμε"

 

:mrgreen:

αυτο θα το πιστευε μονο καποιος που πιστεψε σημερα τις μπαρουφες στο διαγγελμα του πρωθυπουργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι εσυ που λες οτι η τρέχουσα λύση δεν βγαίνει, τι κάνεις σαν πολίτης απο τη μεριά σου περα απο τα να συνιστάς ψυχραιμία; Τι δεν κάνεις μας το είπες. Πες και το τι κάνεις. Π.χ δεν πιστεύεις οτι οι πορείες έχουν να προσφέρουν κάτι και αυτό είναι σαφές και το σέβομαι σαν άποψη. Απο εκει και πέρα τι κάνεις;

Αν και η συζήτηση προχώρησε, μια σύντομη απάντηση. Θεωρώ ότι οι εκδηλώσεις διαμαρτυρίας έχουν να προσφέρουν. Αλλά για μένα, το μήνυμα είναι μια χαρά σαφές και ηχηρό όταν πχ σχολεία γυρίζουν το κεφάλι στους επισήμους ή σε μια καθιστική διαμαρτυρία. Η διαφωνία μου είναι στο θέμα της βίας και το κατά πόσο αυτή δικαιολογείται.

Από εκεί και πέρα, η γνώμη μου είναι ότι ο κάθε πολίτης καλό είναι να μπλέκεται ενεργά με τα πράγματα που γνωρίζει. Ο καθένας μπορεί φυσικά να εκφράζει την δυσαρέσκειά του για τα πράγματα, να επιλέγει αυτούς που θεωρεί κατάλληλους να κυβερνήσουν και αυτό είναι κομμάτι της δημοκρατίας, αλλά δε νομίζω ότι ο δικηγόρος, ο μπογιατζής, ο γιατρός και η κομμώτρια μπορούν να έχουν σοβαρή και τεκμηριωμένη άποψη για εξειδικευμένα ζητήματα, όπως η οικονομική ή η ενεργειακή πολιτική. Έτσι κι εγώ συμμετέχω ενεργά σε φορείς -επιστημονικούς και επαγγελματικούς- που κάνουν προτάσεις (που είναι και το πιο ουσιαστικό) και ασκούν κριτική για τα θέματα που έχω σπουδάσει και για τα οποία γνωρίζω κάτι παραπάνω. Με το όποιο κριτήριο έχω αξιολογώ τα άτομα που κυβερνούν και στις εκλογές τους τιμωρώ ή τους ψηφίζω, αλλά την ευθύνη να "πολεμήσω" για ένα θέμα την αναλαμβάνω μόνο για κάτι, για το οποίο είμαι απολύτως βέβαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η συζήτηση προχώρησε, μια σύντομη απάντηση. Θεωρώ ότι οι εκδηλώσεις διαμαρτυρίας έχουν να προσφέρουν. Αλλά για μένα, το μήνυμα είναι μια χαρά σαφές και ηχηρό όταν πχ σχολεία γυρίζουν το κεφάλι στους επισήμους ή σε μια καθιστική διαμαρτυρία. Η διαφωνία μου είναι στο θέμα της βίας και το κατά πόσο αυτή δικαιολογείται.

Από εκεί και πέρα, η γνώμη μου είναι ότι ο κάθε πολίτης καλό είναι να μπλέκεται ενεργά με τα πράγματα που γνωρίζει. Ο καθένας μπορεί φυσικά να εκφράζει την δυσαρέσκειά του για τα πράγματα, να επιλέγει αυτούς που θεωρεί κατάλληλους να κυβερνήσουν και αυτό είναι κομμάτι της δημοκρατίας, αλλά δε νομίζω ότι ο δικηγόρος, ο μπογιατζής, ο γιατρός και η κομμώτρια μπορούν να έχουν σοβαρή και τεκμηριωμένη άποψη για εξειδικευμένα ζητήματα, όπως η οικονομική ή η ενεργειακή πολιτική. Έτσι κι εγώ συμμετέχω ενεργά σε φορείς -επιστημονικούς και επαγγελματικούς- που κάνουν προτάσεις (που είναι και το πιο ουσιαστικό) και ασκούν κριτική για τα θέματα που έχω σπουδάσει και για τα οποία γνωρίζω κάτι παραπάνω. Με το όποιο κριτήριο έχω αξιολογώ τα άτομα που κυβερνούν και στις εκλογές τους τιμωρώ ή τους ψηφίζω, αλλά την ευθύνη να "πολεμήσω" για ένα θέμα την αναλαμβάνω μόνο για κάτι, για το οποίο είμαι απολύτως βέβαιος.

Eννοειται οτι η διαμαρτυρια επιτρεπεται, η βια οχι. Εννοειται οτι η βια ακυρωνει καθε μορφη ελευθεριας γιατι ουσιαστικα ειναι το αντιθετο της ελευθεριας, αρα ακυρωνει αυτοματως την διαμαρτυρια. Γενικα υπαρχει μια διαθεση τυπου απο πολλους καποιοι πολιτικοι, πχ εκλεψαν, δειρτε ολους τους πολιτικους ασχετα αν αυτοι εχουν κλεψει η οχι. Δεν ξερω..ως διαθεση παραδειγματισμου, δεν ξερω πως το σκεφτονται. Ισως απειλη τυπου τολμηστε, να το ξανακανετε και θα σας πουμε..τακτικες μαφιοζων, εκφοβισμος. Ο νονος λειπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται οτι η διαμαρτυρια επιτρεπεται, η βια οχι. Εννοειται οτι η βια ακυρωνει καθε μορφη ελευθεριας γιατι ουσιαστικα ειναι το αντιθετο της ελευθεριας, αρα ακυρωνει αυτοματως την διαμαρτυρια. Γενικα υπαρχει μια διαθεση τυπου απο πολλους καποιοι πολιτικοι, πχ εκλεψαν, δειρτε ολους τους πολιτικους ασχετα αν αυτοι εχουν κλεψει η οχι. Δεν ξερω..ως διαθεση παραδειγματισμου, δεν ξερω πως το σκεφτονται. Ισως απειλη τυπου τολμηστε, να το ξανακανετε και θα σας πουμε..τακτικες μαφιοζων, εκφοβισμος. Ο νονος λειπει.

 

Ιστορικά δεν υπάρχει επανάσταση που να πέτυχε χωρίς βία. Τα χαζό χαρούμενα των αγανακτισμενων τα είδαμε, στην μια άκρη οι ταξιτζήδες να διαμαρτύρονται (αυτοί που κάνανε απεργίες για να μην βάλουν ταμειακες μηχανές) απο την άλλη οι υπάλληλοι του ησαπ (με μέσες αποδοχές 56χιλ το χρόνο) και κάπου εκεί στη γωνία οι συνταξιούχοι και λοιποί μισθωτοι.

 

Όλα αυτά τα κατακαθια δεν θέλουν να αλλάξει το σύστημα, γιατί βολεύονται.

 

Με λίγα λόγια τίποτα δεν θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα, διοτι πολλοί είναι βολεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικά δεν υπάρχει επανάσταση που να πέτυχε χωρίς βία. Τα χαζό χαρούμενα των αγανακτισμενων τα είδαμε, στην μια άκρη οι ταξιτζήδες να διαμαρτύρονται (αυτοί που κάνανε απεργίες για να μην βάλουν ταμειακες μηχανές) απο την άλλη οι υπάλληλοι του ησαπ (με μέσες αποδοχές 56χιλ το χρόνο) και κάπου εκεί στη γωνία οι συνταξιούχοι και λοιποί μισθωτοι.

 

Όλα αυτά τα κατακαθια δεν θέλουν να αλλάξει το σύστημα, γιατί βολεύονται.

 

Με λίγα λόγια τίποτα δεν θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα, διοτι πολλοί είναι βολεμένοι.

Και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αυτος που επαιρνε τα 50.000 η ο ταξιτζης μπορει να αισθανοταν πιο αγανακτισμενος και να διαμαρτυρονταν πιο πολυ απο τον ανεργο ητον απολυμενο με το προβλημα επιβιωσης. Τουλαχιστον οι αντιστοιχοι αγανακτισμενοι στην Αμερικοι ξεραν γιατι διαμαρτυρονταν. Εμεις ειμασταν αγανακτισμενοι γενικα αρα φανηκε γελοιο και δεν περαστηκε κανενα μηνυμα. Και παλι ομως αν αυτος που κανει την βιαιη πραξη ειναι ενας απο τους βολεμενους που φωναζουν για να μην ξεβολευοτν δεν θα εκφυλιστει η επανασταση; Αρα απλως πρεπει να σοβαρευτουμε καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βία δεν θα έρθει απο τους βολεμενους. Να δώ φωτοπουλο να πολεμάει το σύστημα και τι στον κόσμο.

 

Δυστυχώς ο ελληνικός λαός δεν είχε (ποτέ) όραμα. Ακόμα και οι αγανακτισμένοι, απο έξω μας ήρθαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...