Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που θελω να πω ειναι το προφανες.

δηλαδη , το οτι η αποψη δεν ειναι γνωση για να ειναι σωστη η λαθος.

την διαμορφωνει ο καθε ενας αναλογα με τα γουστα του (μιλωντας για ταινιες) , πχ δεν υπαρχει περιπτωση να επιλεξω να δω κωμωδια μονος μου , δεν μου αρεσει ακομα και αν ειναι η καλυτερη στο ειδος της.

προσωπικα δε μπορω να συγκρινω μια ταινια (νταξ μιλαμε για ταινια, το θορ με τον καπτεν αμερικα , ανετα τα συγκρινω...) με μια αλλη εκτος και εαν ειναι καποιο remake η το sequel κοκ.

ο λογος; δεν πραγματευονται το ιδιο πραγμα, συγκρινω ντοματες με αγγουρια. (το μονο κοινο ειναι οτι και τα δυο ειναι λαχανικα :P - ταινιες στην περιπτωση μας.)

περα απο αυτο συγκρισεις σε τεχνικο επιπεδο οπως φωτογραφια , σκηνοθεσια κλπ , οκ μαζι σου.

 

τωρα για το Imdb (αρχισα να το χρησιμοποιω τα 3 τελευταια χρονια) , μπορω να πω οτι πολλες φορες την εχω πατησει με βαθμολογια που δεν θα εβαζα ποτε σε ταινια που εχω δει , αλλα κατανοω οτι σε αλλους μπορει να αρεσε για τον Α-Β λογο, εστω και εαν αυτος λεγεται -το ονομα του τυπου απο το twilight-. :mrgreen:

 

 

επισης δεν αμφισβητω τις κριτικες και τις αποψεις που γραφονται εδω , γιατι πολλες φορες με εχουν βοηθησει να βρω ταινιες που αξιζουν.

τελος , δεν εχω καμια διαθεση να σε βρω λαθος. κουβεντα να γινεται :P

 

Υγ, θα τη δω εαν και αυτο που περιμενω να δω ειναι μετριο και κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα το IMDB σε γενικές γραμμές δε με έχει απογοητεύσει... πλην ελαχίστων εξαιρέσεων... οπότε το εμπιστεύομαι περισσότερο από κάθε site. Το Rotten Tomatoes όχι τόσο... το δυαδικό σύστημα με έχει ξεγελάσει αρκετές φορές...δηλαδή μια ταινία που το 90% τη βρίσκει απλά συμπαθητική θα εμφανίζει 90% κάτι που πιθανόν να παραπέμψει κάποιον σε ταινιάρα...

Στο IMDB ποτέ δεν είδα μια ταινία με βαθμολογία 8 κι εγώ να τη θεώρησ άθλια... μπορεί να έχει μια μικρή απόκλιση 1-1,5 βαθμό απο το γούστο μου αλλά οκ αυτό είναι επιτρεπτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imdb μονο αξιοπιστο δεν ειναι.εδω μπαινουν βαθμολογιες σε ταινιες που ειναι σε post-production.

 

Γενικα το να βασιζεις την ποιοτητα μιας ταινιας,χωρις να την εχεις δει ο ιδιος, στο ποσους θετικους ψηφους πηρε,ειναι απο μονο του πλανη:

Argumentum ad populum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imdb μονο αξιοπιστο δεν ειναι.εδω μπαινουν βαθμολογιες σε ταινιες που ειναι σε post-production.

 

Γενικα το να βασιζεις την ποιοτητα μιας ταινιας,χωρις να την εχεις δει ο ιδιος, στο ποσους θετικους ψηφους πηρε,ειναι απο μονο του πλανη:

Argumentum ad populum

 

Νομίζω είναι κοινή λογική να κοιτάμε τις βαθμολογίες σε ταινίες με αρκετούς ψήφους έτσι ώστε να βγαίνει συμπέρασμα άμα η ταινία αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι. μια ενδειξη μπορεις να την παρεις αλλα δεν ειναι και αποδειξη της αξιας της ταινιας.

ο καλυτερος τροπος για να βγαλεις ενα συμπερασμα για την ποιοτητα μιας ταινιας,ειναι εσυ ο ιδιος να δεις την ταινια.τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι. μια ενδειξη μπορεις να την παρεις αλλα δεν ειναι και αποδειξη της αξιας της ταινιας.

ο καλυτερος τροπος για να βγαλεις ενα συμπερασμα για την ποιοτητα μιας ταινιας,ειναι εσυ ο ιδιος να δεις την ταινια.τιποτα αλλο.

 

Επειδή όμως οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε τον ελεύθερο χρόνο να βλέπουμε ότι ταινία κυκλοφορεί εκεί έξω, ψάχνουμε, ακολουθούμε και πολλές φορές εμπιστευόμαστε κάποιες ενδείξεις για να επιλέξουμε ταινίες που θα δούμε. Γνώμες φίλων που εμπιστευόμαστε, trailer, forum, reviews κτλ. Ανάμεσα σε αυτές είναι και το imdb. Για μένα the best source όσον αφορά το κυνήγι των ενδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν μπορείς να κρίνεις την αξία της ταινίας αμα δεν την έχεις δει μόνο απο βαθμολογίες, αλλά όπως λέει και ο DeadOrganPlayer, όταν θέλω να πάω να δω μια ταινία, δεν είναι επειδή μου άρεσε το trailer.

Όταν θέλω να πάω, και έχω τον χρόνο να πάω κινηματογράφο, θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για το τι θα δω.

 

Προσωπικά, κοιτάω βαθμολογία απο imdb, metascore που το έχει και εκεί κάτω, βαθμολογία στο cine.gr, και 2-3 κριτικές απο Έλληνες κριτικούς.

Και τελευταία στο rottentomatoes κοιτάω και το average rating, όχι το score, αλλά το rating απο τους κριτικούς.

Εν προκειμένω έχουν 7.4 για την ταινία super 8, και συμφωνεί και με Metascore και με users rating στο imdb.

Αν ήταν στο είδος μου δηλαδή, θα την έβλεπα.

 

Γενικά τα βάζω κάτω, μερικές φορές συμφωνούν όλα με μικρή απόκλιση, άλλες φορές όχι.

 

Το imdb επίσης, δεν βγάζει απλό μέσο όρο, αλλά με συντελεστές βαρύτητας, ανάλογα με τις ψήφους που έχει ήδη δώσει ο χρήστης, ή κάτι τέτοιο.

Βέβαια δεν βοηθάει να ξεχωρίσουν οι χρήστες με γνώσεις επι του αντικειμένου, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός.

 

Απλά σπάνια όταν metascore και βαθμολογία χρηστών στο imdb συμφωνούν για μια καλή ταινία, μου βγαίνει σκάρτη μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι. μια ενδειξη μπορεις να την παρεις αλλα δεν ειναι και αποδειξη της αξιας της ταινιας.

ο καλυτερος τροπος για να βγαλεις ενα συμπερασμα για την ποιοτητα μιας ταινιας,ειναι εσυ ο ιδιος να δεις την ταινια.τιποτα αλλο.

 

Σύμφωνοι. Μπορεί να μην έχουμε άπειρο χρόνο να της δούμε όλες για να πάρουμε άποψη, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να βγάλουμε κάποιο συμπερασμα.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να πούμε που θα κάνουμε και κρίση για τη κριτική ικανότητα του γενικού πληθύσμου.Ελα να μαζευόμαστε μια.

 

Δεν υπάρχει καμία επιστήμη ,μεταξύ των οποίων και εκείνη που υπηρετώ και εγώ να μη δέχεται την αναγωγή των συμπερασμάτων ως γενικεύσιμα στη κοινωνία από δείγμα 70000 ανθρώπων. Οκ ναι το Imdb δεν μου έκανε επιστημονική έρευνα ούτε μου τρέχει το SPSS προς δημιοσεύση ακαδημαικών άρθρων για το θέμα, so what?cry me a river να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν ειναι να δω ταινια,εμπιστευομαι μονο το ενστικτο μου.ποτε δεν με εχει διαψευσει.

 

Σε ζηλεύω πραγματικά, ποτέ δε πρέπει να έχεις δει ταινία που δε σου άρεσε δηλαδή! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια.και σιγα τον εγωισμο.σε ελληνικο τεχνολογικο φορουμ ειμαστε,πισω απο ανωνυμες ταυτοτητες.ουτε καν γκομενες παρουσες δεν υπαρχουν,ενας λογος για να τις μετρησουμε.

απλως οταν ασχολεισαι με τις ταινιες για χρονια,αποκτας μια 6η αισθηση,ενα ενστικτο, για το σε περιμενει και τι οχι απο μια,σχετικα αγνωστη, καινουργια ταινια.

η μηπως νομιζεις με τον ιδιο τροπο δεν λειτουργουν και πολλοι "κριτικοι";.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...