Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα να ηταν μονο αυτη.

 

1. 9.2 The Shawshank Redemption (1994) 658,011

2. 9.2 The Godfather (1972) 497,819

3. 9.0 The Godfather: Part II (1974) 308,633

4. 8.9 Il buono, il brutto, il cattivo. (1966) 206,822

5. 8.9 Pulp Fiction (1994) 518,476

6. 8.9 12 Angry Men (1957) 158,258

7. 8.9 Schindler's List (1993) 344,527

8. 8.8 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) 272,279

9. 8.8 The Dark Knight (2008) 591,984

10. 8.8 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

 

το 4,το 5,το 9 και το 10 τι δουλεια εχουν στο τοπ10; τυφλα να εχει ο Φελινι,ο Μπεργκμαν,ο Χιτσκοκ και ο Κιουμπρικ δηλαδη.

 

 

 

δεν νομιζω.

υπαρχουν και αλλες ταινιες που αποδεδειγμενα καλυπτουν ολο το δημογραφικο ευρος του κινηματογραφικου κοινου.ο Τιτανικος και το Αβαταρ οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο.Το Ε.Τ.Το Star Wars.

οι Πειρατες της Καραιβικης.και αλλες σιγουρα.

 

Μιλαμε για εναν συνδυασμο, να ειναι απο τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων ΚΑΙ να μπορουν να την βλεπουν σχεδον ολοι.

Τα παραδειγματα που αναφερεις δεν ειναι καν σε αυτη την κατηγορια. Ειδικα τα Star Wars εχουν πολλους πολεμιους ανα τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Που σε ρε Thresh... :P

 

ΚΕΠΙΚ :P

 

εντάξει, τα γούστα του skiabox του Luxx και του polaki21 είναι κάπως περίεργα, τι να κάνουμε? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα πριν λιγο εναν χρηστη εδω για το Pulp Fiction, εχω διαβασει παλιοτερα για το The Godfather οτι οκ ταινιαρα αλλα πολυ αργη και σε μερικους προκαλεσε βαρεμαρα, μπορει αλλου να δεις οτι οκ Schindler's List καλη, αληθινη ιστορια κτλ ομως ρε αδελφε επειδη μιλαει για Εβραιους ειναι εκει που ειναι κτλ κτλ.

Eιναι ιεροσυλια να συγκρινεις το Νονο με το εμετικο pulp fiction που τα αμερικανακια ανεβασαν στη κορυφη... ανιαροι/ασχετοι διαλογοι, κακογουστο χιουμορ ανακατεμενο με βια σκοτωμους και πρεζα.

Για να επηρεαστει κανεις απο τους... εβραιους θα πρεπει να ειναι πολυ ρατσιστης.

 

μα να ηταν μονο αυτη.

 

1. 9.2 The Shawshank Redemption (1994) 658,011

2. 9.2 The Godfather (1972) 497,819

3. 9.0 The Godfather: Part II (1974) 308,633

4. 8.9 Il buono, il brutto, il cattivo. (1966) 206,822

5. 8.9 Pulp Fiction (1994) 518,476

6. 8.9 12 Angry Men (1957) 158,258

7. 8.9 Schindler's List (1993) 344,527

8. 8.8 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) 272,279

9. 8.8 The Dark Knight (2008) 591,984

10. 8.8 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

 

το 4,το 5,το 9 και το 10 τι δουλεια εχουν στο τοπ10; τυφλα να εχει ο Φελινι,ο Μπεργκμαν,ο Χιτσκοκ και ο Κιουμπρικ δηλαδη.

 

Θα διαφωνησω με το 4, προκειται για διαμαντι. Μηπως δε σου αρεσουν τα γουεστερν?

Υπερτιμημενο το 6. Το 7 δεν το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδειγματα που αναφερεις δεν ειναι καν σε αυτη την κατηγορια. Ειδικα τα Star Wars εχουν πολλους πολεμιους ανα τον κοσμο.

 

τσου.ειναι.

ειδικα το πρωτο Star Wars δεν εχει κανενα πολεμιο.ισως μονο αυτους που δεν ηταν ποτε παιδια.

 

Θα διαφωνησω με το 4, προκειται για διαμαντι. Μηπως δε σου αρεσουν τα γουεστερν?

 

τσου.απλως υπαρχουν δεκαδες αλλα αριστουργηματικα γουεστερν που θα μπορουσαν να μπουν στην θεση του.πχ το Unforgiven.To Wild Bunch.το Rio Bravo.

Eπισης αν και το συγκεκριμενο ειναι το αγαπημενο μου απο τον Λεονε,θεωρω το Once Upon a Time in the West πολυ ανωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το eternal sunshine που το imbd του δινει 8,5!!!! δε το ξανα εμπιστευομαι!Ξερω οτι πολλοι διαφονειτε αλλα πραγματικα ηταν απο τις πιο βαρετες ταινιες( αν και μου αρεσει ο Jim Carrey )που εχω δει και την ειδα γιατι ειχε τοσο καλη βαθμολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για το eternal sunshine,φυσικα υπερεκτιμημενο.

 

Τωρα τι να πουμε για το δηθεν "αριστουργημα" του Ταραντινο?Μια απο τις πολλες υπερεκτιμημενες μπουρδες που εχει βγαλει με 2-3 καλες σκηνες και τιποτα παραπανω.Απορω πραγματικα ποσο ανεγκεφαλος πρεπει να εισαι για να τον θεωρεις μεγαλο σκηνοθετη :devil:

 

No offence παιδες :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως υπαρχουν δεκαδες αλλα αριστουργηματικα γουεστερν που θα μπορουσαν να μπουν στην θεση του.πχ το Unforgiven.To Wild Bunch.το Rio Bravo.

Eπισης αν και το συγκεκριμενο ειναι το αγαπημενο μου απο τον Λεονε,θεωρω το Once Upon a Time in the West πολυ ανωτερο.

Δε νομιζω...:)Τα 3 πρωτα που ανεφερες απλα βλεπονται. Το once upon a time το ειδα προπερσι μολις και δε μου αρεσε. Περα απο το soundtrack και τη σαλτσα, το στορυ ηταν ρηχο.

Απ την αλλη το "ο καλος ο κακος και ο ασχημος" ειναι μια πληρης επικη ιστορια. Με προλογο, δομη και επιλογο(!) Μοναδικες ερμηνειες και χαρακτηρες, χιουμορ, δραση και φυσικα μουσικη. Διαφερει πολυ απο τα δυο αδελφια του "μονομαχια στο ελ πασο" και "για μια χουφτα δολλαρια".

Την Κατ Μπαλου την εχεις δει? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, πάνω από τα μισά μηνύματα εδώ μέσα, είναι εντελώς οφτόπικ.

 

[Οφτοπικ μοντε ον]

Προτιμότερο θα ήταν να φτιάχναμε ένα thread, όπου να θάβαμε, ταινίες. Υπάρχουν ήδη σχετικά threads, αλλά ακόμη ένα, δεν θα έκανε κακό... μάλλον. Θα ήμουν υπέρ ακόμη και για την διεξαγωγή του "Insomnia Bottom (ή overrated) 100 Movies of All Time: The Countdown!".

 

Σίγουρα όλοι μας έχουμε απορήσει με βαθμολογίες ταινιών που έχουμε δει. Εγώ αυτό που κάνω, είναι να μπαίνω, και να διορθώνω τις βαθμολογίες αυτές. Θα συμφωνήσω πως οι βαθμολογίες σε παλιότερες ταινίες, είναι πιο σωστές, γιατί απλά κάποιος που έχει δει τις ταινίες της τελευταίας 5ετίας, ζήτημα είναι αν μετά από 5 χρόνια θα έχει αφήσει τα 8ράκια, τα 9ράκια και τα 10ράκια του σε όλες τις βαθμολογημένες του ταινίες. Ίσως και να τα αφήσει κάποιος, για να νομίζει πως το Χόλιγουντ, δεν είναι σε φάση ύφεσης. Μακροπρόθεσμα μόνο λίγες ταινίες, μου έρχονται στο νου, που θα κρατήσω με άριστη βαθμολογία (το υπερτατο Inception, τα 2 τρομερά Batman, που ήδη θεωρούνται καλτ, καθώς και μερικές ακόμη). Εγώ πάντως, κάθε φορά που βλέπω την δική μου λίστα, αλλάζω αρκετές βαθμολογίες.

 

Τέλος, όποιος νομίζει πως συμφωνεί απόλυτα ή ακόμη πως έχει δει μόνο αριστουργήματα, μάλλον πάει να ξεγελάσει... τον εαυτό του. Εκτός αν έχει δει ελάχιστες ταινίες, και πάει να το παίξει... top 1000 voter. Ενδεικτικά μερικές ταινίες με αξιόλογες βαθμολογίες, που στα μάτια μου αποδείχτηκαν πολύ λίγες: Donnie Darko (147 θέση στο imdb!!!!, ιδανική βαθμολογία για μένα, συνυπολογίζοντας και τα κενά που είχε ως ταινία: 4), The Others (7.7 βαθμολογία!!!, ιδανική βαθμολογία για μένα, συνυπολογίζοντας και τα κενά που είχε ως ταινία: 3), Fight Club (top 1000 voters 7.8, γενική βαθμολογία 8.8, μια ολόκληρη μονάδα!!!, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ιδανική βαθμολογία: αυτή των top 1000 voters). Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω, αλλά οι 3 αυτές, έχουν εκθειαστεί αρκετά στο παρόν φόρουμ. Θα μπορούσα να αναφέρω και το Eternal Sunshine of the Spotless Mind (8.5 γενική; ), αλλά σε σύγκριση με τις προηγούμενες, αυτή έχει τα φόντα να αφήσει εποχή, λόγω της πρωτοτυπίας της ;) .

[Οφτοπικ μοντε οφ]

 

[Τρολ μοντε ον]

Γιατί δεν έπιασε το Οφτοπικ μοντε;

[Τρολ μοντε οφ]

 

ΥΓ1. Φίλε orestiss, από το IMDb, βγαίνει το συμπέρασμα πως το Pulp Fiction, άρεσε λιγότερο στα αμερικανάκια. Την στιγμή που ο Νονός άρεσε το ίδιο σε αμερικανάκια ή μή.

ΥΓ2. Φίλε Genatos, καλά τα είπες για την Τελευταία Έξοδο, και κάτι που θα πρόσθετα είναι και ο αριθμός των ψήφων. Δεν έχω δει άλλη ταινία με τόσες ψήφους. Και μόνο για το γεγονός που η ταινία απευθύνεται σε τοσο ευρύ κοινό, και μάλιστα να "αγγίξει" την πλειοψηφία, αξίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση. Και κάτι ακόμη, πιο περίεργο από την θέση που κατέχει η ταινία αυτή, είναι, πως έφτασε εκεί που έφτασε, σχεδόν χωρίς να διαφημιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω...:)Τα 3 πρωτα που ανεφερες απλα βλεπονται. Το once upon a time το ειδα προπερσι μολις και δε μου αρεσε. Περα απο το soundtrack και τη σαλτσα, το στορυ ηταν ρηχο.

Toτε μαλλον εχεις δει το Once Upon a Time in China με τον Τζετ Λι, δεν εξηγειται

Μιλαμε για το επικοτερο γουεστερν ολων των εποχων με τους %$#%ροτερους χαρακτηρες. Βασικα ο ορος ειναι το πιο "μαγκιορικο" γουεστερν

Σκηνοθετικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα, μην σου πω οτι ειναι ανωτερο

Εντομεταξυ μαρεσει που λες υπερ του "Ασχημου"

Μοναδικες ερμηνειες και χαρακτηρες, χιουμορ, δραση και φυσικα μουσικη

Δεν εχει χαρακτηρες, δραση και μουσικη το once upon... :shock: Mηπως λες το Once upon a Time in America? (αλλη ταινιαρα)

Οσο για χιουμορ...πραγματικα τι να πω, εχει ο "Ασχημος" και δεν εχει η "Δυση"?

Που η πρωτη σκηνη της ταινιας καταληγει με το

 

-Φερατε μονο 3 αλογα

-Ναι, μαλλον φεραμε ενα λιγοτερο, χαχα

-Μπα, φερατε 2 παραπανησια <μπαμ-μπαμ-μπαμ>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει χαρακτηρες, δραση και μουσικη το once upon... :shock: Mηπως λες το Once upon a Time in America? (αλλη ταινιαρα)

Οσο για χιουμορ...πραγματικα τι να πω, εχει ο "Ασχημος" και δεν εχει η "Δυση"?

Που η πρωτη σκηνη της ταινιας καταληγει με το

 

-Φερατε μονο 3 αλογα

-Ναι, μαλλον φεραμε ενα λιγοτερο, χαχα

-Μπα, φερατε 2 παραπανησια <μπαμ-μπαμ-μπαμ>

 

Aντιθετα, αυτο που ειπα βασικα ειναι οτι το οnce upon εχει μονο μουσικη. Και ατμοσφαιρα. Απο κει και περα το σεναριο δεν ειναι αυτο που θα σου τραβηξει το ενδιαφερον. Εχει και χαρακτηρες... τον ηλικιωμενο Φοντα σε ρολο οτι ναναι και τον Μπρονσον χωρις μουστακι να παιζει τη φυσαρμονικα του:)

Να μιλησουμε και για τη πρωτη σκηνη του once upon? 5-6 γοριλες βηματιζουν πανω-κατω σε εναν σιδηροδρομικο σταθμο περιμενοντας κατι με αγριες διαθεσεις. Πολυ ενδιαφερουσα εισαγωγη για να βγαλεις το πρωτο τεταρτο μιας μακροσυρτης ταινιας με το τιποτα.

Το once upon δεν εχει χιουμορ, υποτιθεται οτι ειναι σοβαρη ταινια με φοντο την αναπτυξη των σιδηροδρομων.

 

ΥΓ1. Φίλε orestiss, από το IMDb, βγαίνει το συμπέρασμα πως το Pulp Fiction, άρεσε λιγότερο στα αμερικανάκια. Την στιγμή που ο Νονός άρεσε το ίδιο σε αμερικανάκια ή μή.

Πως βγαινει αυτο το συμπερασμα? Δεν ανελυσα τα στοιχεια(αν αναλυονται, εσυ θα μου πεις) αλλα το ειπα στη βαση οτι οι περισσοτεροι ενεργοι χρηστες του ιντερνετ και του imdb ειναι αμερικανοι. Μπορω ομως να σου πω οτι τα αμερικανακια επαθαν τη πλακα τους με το παλπ φιξιον και με το ρεζερβουαρ ντογκς, οπως μπορεις να το δεις και στο utube.

O Noνoς ειναι λογικο να αρεσει σε ολο το κοσμο αφου προκειται για τη κορυφαια ταινια του κινηματογραφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιθετα, αυτο που ειπα βασικα ειναι οτι το οnce upon εχει μονο μουσικη. Και ατμοσφαιρα. Απο κει και περα το σεναριο δεν ειναι αυτο που θα σου τραβηξει το ενδιαφερον. Εχει και χαρακτηρες... τον ηλικιωμενο Φοντα σε ρολο οτι ναναι και τον Μπρονσον χωρις μουστακι να παιζει τη φυσαρμονικα του:)

Να μιλησουμε και για τη πρωτη σκηνη του once upon? 5-6 γοριλες βηματιζουν πανω-κατω σε εναν σιδηροδρομικο σταθμο περιμενοντας κατι με αγριες διαθεσεις. Πολυ ενδιαφερουσα εισαγωγη για να βγαλεις το πρωτο τεταρτο μιας μακροσυρτης ταινιας με το τιποτα.

Το once upon δεν εχει χιουμορ, υποτιθεται οτι ειναι σοβαρη ταινια με φοντο την αναπτυξη των σιδηροδρομων.

Α, οκ.

Καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βγαινει αυτο το συμπερασμα? Δεν ανελυσα τα στοιχεια(αν αναλυονται, εσυ θα μου πεις) αλλα το ειπα στη βαση οτι οι περισσοτεροι ενεργοι χρηστες του ιντερνετ και του imdb ειναι αμερικανοι. Μπορω ομως να σου πω οτι τα αμερικανακια επαθαν τη πλακα τους με το παλπ φιξιον και με το ρεζερβουαρ ντογκς, οπως μπορεις να το δεις και στο utube.

O Noνoς ειναι λογικο να αρεσει σε ολο το κοσμο αφου προκειται για τη κορυφαια ταινια του κινηματογραφου.

 

Τα στοιχεία βρίσκονται σε κοινή θέα. Αν θες να στηριχτείς πάνω τους, ώστε να βγάλεις συμπέρασμα, καλό είναι να τα αναλύσεις πρώτα. Εσύ το απέφυγες αυτό. Και αντ' αυτού, συνεχίζεις να υποστηρίζεις πως το Pulp Fiction, έχει μεγάλη βαθμολογία, από τα αμερικανάκια, που όπως ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα (βασιζόμενος φυσικά στα στοιχεία, και όχι τι νομίζω), ισχύει το ανάποδο. Τέλος θαρρώ πως πλέον η χώρα με τους περισσότερους χρήστες του ίντερνετ, είναι η Κίνα. Για το IMDb, δεν γνωρίζω, κάτι συγκεκριμένο (λογικά από ΗΠΑ, θα έχει περισσότερα κλικς), απλά να αναφέρω, πως οι βαθμολογίες του Pulp Fiction στο IMDb, είναι κατά το 1/3 από Αμερική και κατά 2/3 από τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Δεν θέλω να αμυνθώ την ταινία, και φυσικά δεν μπορώ να βρω δικαιολογία για το 9 που έχει ως γενικό βαθμό. Να πω και για την 5η θέση της, που άνετα μπορώ να σκεφτώ 20 που την ξεπερνούν στο χαλαρό; Ας μην πω καλύτερα...

 

Τελειώνοντας το IMDb, είναι ένα εργαλείο, με τρομερή βάση δεδομένων (το λέει και το όνομα). Αν κάποιος διαφωνεί, υπάρχουν και άλλα παρόμοια sites (που ούτε κατά διάνοια δεν το φτάνουν, imo), εξάλλου κανείς δεν είναι αναγκασμένος να το χρησιμοποιεί. Εγώ όπως είπα έχω πολλές ενστάσεις επί των βαθμολογιών, αλλά σε σύγκριση με την βοήθεια που μου έχει προσφέρει, δεν του κρατώ κακία ^_^ . Που λέει ο λόγος, περισσότερο με πείραξε που άλλαξε interface, παρά οι λανθασμένες βαθμολογίες που βρίσκω κατά καιρούς :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιθετα, αυτο που ειπα βασικα ειναι οτι το οnce upon εχει μονο μουσικη. Και ατμοσφαιρα. Απο κει και περα το σεναριο δεν ειναι αυτο που θα σου τραβηξει το ενδιαφερον. Εχει και χαρακτηρες... τον ηλικιωμενο Φοντα σε ρολο οτι ναναι και τον Μπρονσον χωρις μουστακι να παιζει τη φυσαρμονικα του

Να μιλησουμε και για τη πρωτη σκηνη του once upon? 5-6 γοριλες βηματιζουν πανω-κατω σε εναν σιδηροδρομικο σταθμο περιμενοντας κατι με αγριες διαθεσεις. Πολυ ενδιαφερουσα εισαγωγη για να βγαλεις το πρωτο τεταρτο μιας μακροσυρτης ταινιας με το τιποτα.

Το once upon δεν εχει χιουμορ, υποτιθεται οτι ειναι σοβαρη ταινια με φοντο την αναπτυξη των σιδηροδρομων.

 

ενταξει.τα παραπανω δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια αποψη.τελειως λανθασμενη φυσικα,αλλα σεβαστη οπως και να εχει.

αλλα μιας και αναφερες την εισαγωγη της ταινιας,καλο να ξερεις και μερικα πραματακια πριν την κρινεις:

 

η εισαγωγη,εκτος του οτι ειναι tribute στον Ford τον αδιαμφισβητητο βασιλια των γουεστερν,εχει και συμβολικο χαρακτηρα.

οι 3 γοριλες που αναφερεις,ενσαρκωνονται απο 3 ηθοποιους,οι οποιοι ειναι πασιγνωστοι (στο ειδος) για τους ρολους τους σε πολλα γουεστερν.ειδικα ο μαυρος.

οταν ο Μπρονσον τους σκοτωνει,ο θανατος τους συμβολιζει και το τελος του κλασσικου αρχετυπου του καουμπου-πιστολερο της παλιας Αγριας Δυσης.

Το τελος αυτης της συγκεκριμενης περιοδου,ξεκινησε με την αφιξη του πολιτισμου,μεσω της ολοκληρωσης των σιδηροδρομικων δικτυων.

Και,οπως και εσυ ο ιδιος ειπες,αυτο αποτελει το κυριο θεμα της ταινιας.

 

Επισης ειναι γνωστο οτι ο Λεονε ηθελε να ειχε στην σκηνη αυτη,τους πρωταγωνιστες απο τον Κακο,Καλο και Ασχημο,αλλα δυστυχως δεχτηκε ο Ιστγουντ.διαφορετικα ο συμβολικος χαρακτηρας της εισαγωγης θα ηταν πιο δυνατος.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...