Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το imdb σε παλιες ταινιες ειναι σχετικα αξιοπιστο

 

τα τελευταια 5 περιπου χρονια στις καινουριες ταινιες υπαρχει μια υπερβολη ειδικα οταν βγαινουν η βαθμολογια σε αρκετες απο αυτες ειναι ιδαιτερα υψηλη μπαινουν στο τοπ 250 για πλακα ενω δεν το αξιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα το παιζω σε διπλο ταμπλο

 

Χρησιμοποιω το IMDB πρωτα για να τσεκαρω ταινιες που φοβαμαι οτι ΔΕΝ θα μου αρεσουν

Γενικα το IMDB δεν πεφτει εξω σε χαμηλες βαθμολογιες, αν εχει μια ταινια κατω απο 5.5-5 αστο, σημαινει πως ουτε τα fan boys (ή αντιστοιχα οι ποζεραδες για τις κουλτουριαρικες) δεν την εσωσαν

 

Μετα κοιταω rotten tomatoes διαβαζοντας ομως τις τοπ κριτικες για να δω οσοι της εδωσαν fresh αν τις εδωσαν "αντε, βλεπεται" ή "ταινιαρα" οπως και οσοι εδωσαν rotten τι δεν τους αρεσε (πχ αν λεει σεναριαρα, σκηνοθεσιαρα αλλα με χαλασε η ερμηνεια του πρωταγωνιστη, ε, χεσε με, σιγα τη ζημια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εδω μεταφερθηκαν τα ποστ? Τα ειδα που διαγραφηκαν και νομιζα πως επαιξε λογοκρισια! Ειχα γραψει και καποια επιπροσθετα, αλλα το εσβησα στο προηγουμενο τοπικ.

 

Το imdb μονο αξιοπιστο δεν ειναι.εδω μπαινουν βαθμολογιες σε ταινιες που ειναι σε post-production.

 

Γενικα το να βασιζεις την ποιοτητα μιας ταινιας,χωρις να την εχεις δει ο ιδιος, στο ποσους θετικους ψηφους πηρε,ειναι απο μονο του πλανη:

Argumentum ad populum

 

Βασικα ρε συ σαν να θυμαμαι το Batman:Dark Knight να εχει 100.000 ψηφους με 9.2 βαθμολογια πριν καν προβληθει. Αυτο ειχα γραψει στο αλλο τοπικ, αλλα το εσβησα. Το θυμαται κανεις αλλος αυτο? Μπηκα στο waybackmachine αλλα δεν ειχε snapshot κοντα στις 14 Ιουλιου που ειχε γινει η πρωτη προβολη. Οποτε σκεφτειτε τι promotion γινεται σε τετοιες εμπρικες ταινιες και αντε πειτε μου τωρα αν το δειγμα ειναι αντιπροσωπευτικο. PRs θα ειναι που εχουν δικτυωσει χιλιαδες account και κοπανανε 10αρια για να δημιουργησουν Hype. Καλα στην προαναφερομενη ειχε παιξει σημαντικο ρολο και ο προσφατος θανατος του Heath Ledger λιγο πριν την προβολη.

 

Επειδή όμως οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε τον ελεύθερο χρόνο να βλέπουμε ότι ταινία κυκλοφορεί εκεί έξω, ψάχνουμε, ακολουθούμε και πολλές φορές εμπιστευόμαστε κάποιες ενδείξεις για να επιλέξουμε ταινίες που θα δούμε. Γνώμες φίλων που εμπιστευόμαστε, trailer, forum, reviews κτλ. Ανάμεσα σε αυτές είναι και το imdb. Για μένα the best source όσον αφορά το κυνήγι των ενδείξεων.

 

Ναι ρε συ ακριβως αυτο. Δεν ειμαιστε κριτικοι ταινιων, δεν μπορουμε να τρωμε ολη μας την μερα βλεποντας ταινιες για να αποφασισουμε στο μετεπειτα αν ειναι καλες. Θα επρεπε να εχουμε καποια αξιοπιστη ενδειξη εκ των προτερων να μας καθοδηγει για να μην χανουμε τον χρονο μας. Αν εχουμε χρονο για να βλεπουμε 1 ταινια την μερα, να πρεπει να βλεπυμε αυτη που κανει να μετρησει και οχι ενα καρο π@π@ριες.

 

Εν τω μεταξυ το ολο θεμα με μενα εχει καταντησει γελιο γιατι ακομα και τα trailers θεωρω spoiler. Θελω οταν βλεπω κατι μπροστα μου να ειναι ατοφιο και αγνο και να μην γνωριζω τπτ. Θελω καθε σκηνη να ειναι μια ανακαλυψη και οχι να εισαι προετοιμασμενος για την παραμικρη εξελιξη. Οποτε για μενα ειναι ακομα χειροτερο. (Ακομα και που μου πε καποιος οτι η Megan Fox δεν παιζει στο T3, εμμεσως spoiler το θεωρησα! Θα προτιμουσα να βλεπω την ταινια και να αναρωτιεμαι αν θα εμφανιστει και στο τελος να ψαχνω να μαθω τι εγινε παρα να το ξερω απο την αρχη! Τρελα λεμε, τρελα)

 

Για αυτο προσπαθω να κρινω ταινιες απο τιτλο και εξωφυλλα οσο και αν σας φαινετε περιεργο, καθως και απο ηθοποιους/συντελες που εχουν καλο track record. Παλιοτερα ειχα και το IMDB που ηταν μια καλη ενδειξη. Τωρα απλως το κοιταζω που και που να δω αν συμφωνω ή ποσο κατα την γνωμη εξω πεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικα ρε συ σαν να θυμαμαι το Batman:Dark Knight να εχει 100.000 ψηφους με 9.2 βαθμολογια πριν καν προβληθει. Αυτο ειχα γραψει στο αλλο τοπικ, αλλα το εσβησα. Το θυμαται κανεις αλλος αυτο? Μπηκα στο waybackmachine αλλα δεν ειχε snapshot κοντα στις 14 Ιουλιου που ειχε γινει η πρωτη προβολη. Οποτε σκεφτειτε τι promotion γινεται σε τετοιες εμπρικες ταινιες και αντε πειτε μου τωρα αν το δειγμα ειναι αντιπροσωπευτικο. PRs θα ειναι που εχουν δικτυωσει χιλιαδες account και κοπανανε 10αρια για να δημιουργησουν Hype. Καλα στην προαναφερομενη ειχε παιξει σημαντικο ρολο και ο προσφατος θανατος του Heath Ledger λιγο πριν την προβολη.

 

 

δεν σου βγαζει βαθμολογια πριν βγει η ταινια στις αιθουσες παντα λεει αυτο (awaiting 5 votes)

 

στα ratings εκει που δειχνει αναλυτικα τις ψηφους(male,female κλπ) υπαρχει και το Top 1000 voters που ειναι συνηθως πιο normal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου βγαζει βαθμολογια πριν βγει η ταινια στις αιθουσες παντα λεει αυτο (awaiting 5 votes)

 

στα ratings εκει που δειχνει αναλυτικα τις ψηφους(male,female κλπ) υπαρχει και το Top 1000 voters που ειναι συνηθως πιο normal

 

Awaiting 5 votes σημαινει οτι δεν εχει 5 ψηφους, αν παρει ομως σου λεει βαθμολογια και ας μην εχει βγει η ταινια...

 

Παρεπιπτωντος το top 100 voters που το χει, δεν το βρισκω?

 

Για metacritic τι εχετε να πειτε? Παλιοτερα ειχα ακουσει αποψεις οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο. Πρσοπωικα δεν εχω ψαχτει για να φερω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνα βρισκεις πολυ καλες ταινιες με χαμηλη βαμθμογια στο IMDB που ειναι το ευαγγελιο του κιν/φου, και αλλες φορες υψηλη σε πατατες, πχ. ειδα χτες το Pulp Fiction, το οποιο ειναι μια ανουσια μπουρδα με πολυ αχρηστο μπλα-μπλα-μπλα και λαμβανει 9... φαινεται οτι στα αμερικανακια(γιατι αυτοι αποτελουν τη συντριπτικη πλειοψηφια των ψηφων) αρεσουν τετοιου ειδους εργα. Το ιδιο και με το Ρεζερβουαρ Ντογκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεου.

Bundesarchiv_Bild_183-S33882%2C_Adolf_Hitler_retouched.jpg

 

Με τσιγκλάς και θα ποστάρω την αντίστοιχη φωτογραφία για την Ελλάδα και δεν κάνει σύμφωνα με τους κανόνες του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιπτωντος το top 100 voters που το χει, δεν το βρισκω?

 

 

top 1000

 

π.χ στο Shutter Island αριστερα Awards & Reviews εχει λινκ user ratings user ratings και εχει διαφορες κατηγοριες Male,female κλπ

εχει και top 1000

 

ενω το shutter εχει 8,0 στους top1000 εχει 7.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω παιδια τσεκαρω imdb και cine.gr λιγο lifo και οτι δω εδω μεσα.

 

Ωστοσο,συμφωνω οτι τα τελευταια χρονια το imdb εχει βαθμολογιες μεχρι 7+ σε απαραδεκτες ταινιες.

 

Αν μια ταινια εχει κατω απο 6μιση θεωρω μεγαλη πιθανοτητα να ειναι χασιμο χρονου.Οχι οτι και καποιες που εχουν 7 δεν ειναι.

 

Ειναι αστειο για παραδειγμα να εχει μια ταινια οπως το Supr 8 που απλα βλεπεται να παιρνει πανω απο 6,κατα τη γνωμη μου παντα!

 

ps:ενα αλλο που κοιταω ειναι ποσες ψηφους εχει παρει,δηλαδη αν μια εχει παρει 2-3 χιλιαδες μονο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

top 1000

 

π.χ στο Shutter Island αριστερα Awards & Reviews εχει λινκ user ratings user ratings και εχει διαφορες κατηγοριες Male,female κλπ

εχει και top 1000

 

ενω το shutter εχει 8,0 στους top1000 εχει 7.4

 

Και παλι δεν το βρισκω ρε φιλαρακι. Μονο το top 500 moviemter Που παραθετει σε IMDB pro βλεπω. Μονο αν ακολουθησω απευθειας το λινκ που εδωσες εχω προσβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν το βρισκω ρε φιλαρακι. Μονο το top 500 moviemter Που παραθετει σε IMDB pro βλεπω. Μονο αν ακολουθησω απευθειας το λινκ που εδωσες εχω προσβαση...

 

http://www.imdb.com/title/tt1130884/ratings-top_1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ενταξει αυτο το εδωσε και το παιδι, και μπορω και το ακολουθω οπως ειπα. Το θεμα ειναι πως βρισκεις τον συνδεσμο αυτον σε καθε ταινια. Δεν μου εμφανιζει πουθενα top1000 μεσα στην σελιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το "καινουριο" imdb οπως το αλλαξανε μορφη πριν κανα χρονο ειναι κατω "Explore More About ... " στο Opinion ---> user ratings

 

αλλιως αν εχεις με το κλασικο ειναι εκει που εγραψα πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το "καινουριο" imdb οπως το αλλαξανε μορφη πριν κανα χρονο ειναι κατω "Explore More About ... " στο Opinion ---> user ratings

 

αλλιως αν εχεις με το κλασικο ειναι εκει που εγραψα πιο πριν

 

Α οκ τωρα μαλιστα. Δεν ηξερα για καινουριο και παλιο αλλα με αυτον τον τροπο τωρα μπορω και την βρισκω την σελιδα. Ποτε αλλαξε σε καινουριο? Εγω παντως δεν εχω κανει καποια αλλαγη, απλα ειμαι συνδεδεμενος σαν χρηστης μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...