Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ενταξει αυτο το εδωσε και το παιδι, και μπορω και το ακολουθω οπως ειπα. Το θεμα ειναι πως βρισκεις τον συνδεσμο αυτον σε καθε ταινια. Δεν μου εμφανιζει πουθενα top1000 μεσα στην σελιδα...

Πρώτα πατάς εκεί που λέει τον αριθμό των users

 

post-116836-0-50212300-1319707902_thumb.png

 

Μετά εκεί που λέει top 1000 voters

 

post-116836-0-15133900-1319707921_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν εχεις κανει register πας στο account σου ---> Personalize ---> Update your site preferences και κλικαρεις στο κουτακι διπλα στο στο Show previous title and name page design (reference view):

 

και στο δειχνει με τον παλιο τροπο νομιζω εχει κανα χρονο? που αλλαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οπως ηταν και λογικο δοκιμασα το top 1000 σε ποιο αλλο...στο Super 8 φυσικα. Απο 7.4 γενικη βαθμολογια, επεσε στο 7.1. Ενταξει τωρα κατεντησε πιο ρεαλιστικο :cry:

 

Πρώτα πατάς εκεί που λέει τον αριθμό των users

 

post-116836-0-50212300-1319707902_thumb.png

 

Μετά εκεί που λέει top 1000 voters

 

post-116836-0-15133900-1319707921_thumb.png

 

Ok thanx, Καλoς και ατυος ο τροπος

 

oι Top 1000 voters τι ακριβως ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να τσεκαρει καποιος ολα μαζι και να βγαλει μια αποψη

απο Ελλαδα και το athinorama εχει συνηθως "σκληρες" κριτικες δεν βαζει ευκολα πολλα αστερακια η' το blog mftm

 

γενικα υπερβολες εχω δει παντου σε ολα τα site δεν μπορει να συμφωνουμε σε ολα

imdb ειμαι πολυ καχυποπτος ειδικα στις καινουριες ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Ελλαδα και το athinorama εχει συνηθως "σκληρες" κριτικες δεν βαζει ευκολα πολλα αστερακια η' το blog mftm

 

της πλακας ειναι και τα δυο στο συγκεκριμενο θεμα.και στο υπογραφω. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας αυτο που λεει ο killik για το ενστικτο ειναι αληθεια.αμα εχεις δει πολλες ταινιες με ενα τρειλερ μπορεις να κοψεις αν αξιζει.αλλα αν θελετε να το παιξετε ερευνα κανετε το εξης:

πχ για το super 8:

1)παμε imdb κοιταζουμε γενικη βαθμολογια και παταμε πανω στους χρηστες που ψηφισαν http://www.imdb.com/title/tt1650062/ratings

πω ρε η μαλακια αρεσε σε κοσμο μα το τρειλερ ηταν χαλια παμε στο δευτερο βημα

2)παμε στη συζητηση για ταινια http://www.imdb.com/title/tt1650062/board/

με το καλημερα σας εχει 5 θεματα που ρωτανε γιατι αυτη η βλακια ειναι τοσο καλη.βλεπουμε απαντησεις funboys λενε οι περισσότεροι οτι τους λειπει ταινια σαν Ε.Τ. .τρομερο επιχειρημα παμε τριτο βημα

3)τι κριτικες πηρε συνήθως τις εχει μαζεμενες στο wikipedia(http://en.wikipedia.org/wiki/Super_8_%28film%29#Critical_response) και rotten tomatoes μονο κριτικές απο τοπ κριτικους(http://www.rottentomatoes.com/m/super_8/reviews/?type=top_critics)

και απο τα 2 το συμπερασμα ειναι τους αρεσει γιατι θυμιζει πως γυριζαν τις ταινιες παλιοτερα(E.T.,goonies) ενω τωρα ειναι ολα φασαρια και κακο.η ιστορια δεν φερνει κατι καινουργιο αλλα περνας ευχαριστα ενα απογεμα.

και τωρα μπορεις να βγαλεις το συμερασμα αν θες να δεις τη ρημαδα τη ταινια..προσωπικα ευχαριστω δεν θα παρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.spill.com είναι το site Που προτιμώ για Mainstream ταινίες . Οι κριτικές του συνάδουν πολύ με τα γούστα μου κα σπάνια έχω πέσει έξω. ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΕΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ 10000 ΑΤΟΜΑ. Έχουν και πλάκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το top250 του imdb, αυτο που δε καταλαβαινω ειναι πως υπαρχει στη κορυφη αυτη που υπαρχει. Καλη δε λεω, αλλα οχι και Νο1 με διαφορά!

 

αν εχεις το "καινουριο" imdb οπως το αλλαξανε μορφη πριν κανα χρονο ειναι κατω "Explore More About ... " στο Opinion ---> user ratings

 

αλλιως αν εχεις με το κλασικο ειναι εκει που εγραψα πιο πριν

 

Υπαρχει τροπος να βλεπει καποιος τη παλια του μορφη? (η τωρινη ειναι χειροτερη)

 

 

 

Ωστοσο,συμφωνω οτι τα τελευταια χρονια το imdb εχει βαθμολογιες μεχρι 7+ σε απαραδεκτες ταινιες.

 

Αν μια ταινια εχει κατω απο 6μιση θεωρω μεγαλη πιθανοτητα να ειναι χασιμο χρονου.Οχι οτι και καποιες που εχουν 7 δεν ειναι.

 

 

Η Γυναικαρα με τα κοκκινα ειναι μια καταπληκτικη κωμωδια αλλα καποιοι εχουν βαθμολογησει με 5,6....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το top250 του imdb, αυτο που δε καταλαβαινω ειναι πως υπαρχει στη κορυφη αυτη που υπαρχει. Καλη δε λεω, αλλα οχι και Νο1 με διαφορά!

 

Πραγματικά. Έχει καρφωθεί εκεί και δεν λέει να βγει για κανένα λόγο. Και εμένα ειναι απο τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες αλλά όχι και για number 1 όλων των εποχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω που διαφευγει σε καποιους ειναι οτι οκ μερικες ταινιες ειναι αντικειμενικα του 8+, ομως υπαρχουν και ταινιες που εισαι συναισθηματικα δεμενος για διαφορους λογους και γι αυτο βαζεις πολυ μεγαλυτερο βαθμο.

 

Πραγματικά. Έχει καρφωθεί εκεί και δεν λέει να βγει για κανένα λόγο. Και εμένα ειναι απο τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες αλλά όχι και για number 1 όλων των εποχών.

 

Επειδη ειχα σχετικα προσφατα μια συνομιλια γι αυτην ακριβως την ταινια και την θεση που εχει εκει.

Νομιζω οτι σωστα ειναι εκει που ειναι για ενα και μονο λογο, οχι φυσικα επειδη ειναι η καλυτερη ταινια ολων των εποχων αλλα ειναι μια ταινια που αν κοιταξουμε την 10αδα ισως ειναι η μονη που μπορει να κατσει να δει ο καθενας χωρις σε κανεναν να κανει ασχημη αισθηση.

 

Διαβασα πριν λιγο εναν χρηστη εδω για το Pulp Fiction, εχω διαβασει παλιοτερα για το The Godfather οτι οκ ταινιαρα αλλα πολυ αργη και σε μερικους προκαλεσε βαρεμαρα, μπορει αλλου να δεις οτι οκ Schindler's List καλη, αληθινη ιστορια κτλ ομως ρε αδελφε επειδη μιλαει για Εβραιους ειναι εκει που ειναι κτλ κτλ.

Το The Shawshank Redemption , μπορει να το δει απο τον πιο φανατικο σινεφιλ μεχρι τον ανθρωπο που εχει δει 3 ταινιες σε ολες του ζωη και οι 2 ηταν με το διδυμο Αλικη-Δημητρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με Genatos,για κοιταξτε τις υπολοιπες παραφωνιες στο top 250.

 

To Number One (παπαριζου) ειναι υποκειμενικο τελειως,σιγουρα το the shawshank redemption ειναι στις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων,ωστοσο δεν μπορω να μη γελασω οταν βλεπω το lord μεσα στην top 10αδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά. Έχει καρφωθεί εκεί και δεν λέει να βγει για κανένα λόγο. Και εμένα ειναι απο τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες αλλά όχι και για number 1 όλων των εποχών.

 

μα να ηταν μονο αυτη.

 

1. 9.2 The Shawshank Redemption (1994) 658,011

2. 9.2 The Godfather (1972) 497,819

3. 9.0 The Godfather: Part II (1974) 308,633

4. 8.9 Il buono, il brutto, il cattivo. (1966) 206,822

5. 8.9 Pulp Fiction (1994) 518,476

6. 8.9 12 Angry Men (1957) 158,258

7. 8.9 Schindler's List (1993) 344,527

8. 8.8 One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) 272,279

9. 8.8 The Dark Knight (2008) 591,984

10. 8.8 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

 

το 4,το 5,το 9 και το 10 τι δουλεια εχουν στο τοπ10; τυφλα να εχει ο Φελινι,ο Μπεργκμαν,ο Χιτσκοκ και ο Κιουμπρικ δηλαδη.

 

Το The Shawshank Redemption , μπορει να το δει απο τον πιο φανατικο σινεφιλ μεχρι τον ανθρωπο που εχει δει 3 ταινιες σε ολες του ζωη και οι 2 ηταν με το διδυμο Αλικη-Δημητρης.

 

δεν νομιζω.

υπαρχουν και αλλες ταινιες που αποδεδειγμενα καλυπτουν ολο το δημογραφικο ευρος του κινηματογραφικου κοινου.ο Τιτανικος και το Αβαταρ οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο.Το Ε.Τ.Το Star Wars.

οι Πειρατες της Καραιβικης.και αλλες σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...