Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα στοιχεία βρίσκονται σε κοινή θέα. Αν θες να στηριχτείς πάνω τους, ώστε να βγάλεις συμπέρασμα, καλό είναι να τα αναλύσεις πρώτα. Εσύ το απέφυγες αυτό. Και αντ' αυτού, συνεχίζεις να υποστηρίζεις πως το Pulp Fiction, έχει μεγάλη βαθμολογία, από τα αμερικανάκια, που όπως ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα (βασιζόμενος φυσικά στα στοιχεία, και όχι τι νομίζω), ισχύει το ανάποδο. Τέλος θαρρώ πως πλέον η χώρα με τους περισσότερους χρήστες του ίντερνετ, είναι η Κίνα. Για το IMDb, δεν γνωρίζω, κάτι συγκεκριμένο (λογικά από ΗΠΑ, θα έχει περισσότερα κλικς), απλά να αναφέρω, πως οι βαθμολογίες του Pulp Fiction στο IMDb, είναι κατά το 1/3 από Αμερική και κατά 2/3 από τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Δεν το απεφυγα, ζητησα να μου δειξεις που να δω αυτη την αναλυση που λες. Απεφυγες να μου δειξεις :)

Λογικα το αμερικανικο παλπ φιξιον θα εχει τη μεγαλυτερη αποδοχη απο τα αμερικανακια, αμερικανικα μιλαει και αμερικανικη κουλτουρα εκφραζει(στη φτηνη μορφη της).

Επισης ειπα οτι στο UTube μπορεις να παρεις μια γευση απ τη καθολοκη υποδοχη που υπαρχει.

Η Κινα μπορει μεν να ειναι η πολυπλεθεστερη χωρα του κοσμου, δε ξερω ομως ποσοι απ αυτους εχουν τη δυνατοτητα για ιντερνετ. Επισης δε ξερω τι γινεται με τις απαγορευσεις που ενδεχομενως εχουνε απο το καθεστως. Στον ιδιο περιπου πληθυσμο ειναι και η Ινδια.

Τουλαχιστον συμφωνησαμε οτι οτι οι περισσοτεροι χρηστες του imdb ειναι αμερικανοι.

 

ενταξει.τα παραπανω δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια αποψη.τελειως λανθασμενη φυσικα,αλλα σεβαστη οπως και να εχει.

αλλα μιας και αναφερες την εισαγωγη της ταινιας,καλο να ξερεις και μερικα πραματακια πριν την κρινεις:

 

η εισαγωγη,εκτος του οτι ειναι tribute στον Ford τον αδιαμφισβητητο βασιλια των γουεστερν,εχει και συμβολικο χαρακτηρα.

οι 3 γοριλες που αναφερεις,ενσαρκωνονται απο 3 ηθοποιους,οι οποιοι ειναι πασιγνωστοι (στο ειδος) για τους ρολους τους σε πολλα γουεστερν.ειδικα ο μαυρος.

οταν ο Μπρονσον τους σκοτωνει,ο θανατος τους συμβολιζει και το τελος του κλασσικου αρχετυπου του καουμπου-πιστολερο της παλιας Αγριας Δυσης.

Ασφαλως ειναι μονο μια αποψη, οπως δηλαδη ειναι και η δικη σου.

Μπορει μεν για σενα να ειναι τελειως λανθασμενη, ειναι ομως σωστη για πολλες χιλιαδες θεατων που συμφωνουν μαζι μου και ψηφισαν τη ταινια για να ειναι στη θεση που ειναι(αν και βεβαια εγω δε θα την εβαζα στο Νο4).

Τι σε εκανε να νομισεις οτι δε γνωριζω ποιοι ειναι αυτοι οι γοριλες? Εχω δει χιλιαδες αμερικανικα εργα ολων των ειδων. Δεν εκρινα αυτο ομως, εκρινα τη χαζη εισαγωγη και σε σχεση με την εισαγωγη του "καλου κακου ασχημου" που σχολιαστηκε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλια επαιρνα καμμια φορα το Empire και το Total Film και πιστευα οτι εβαζαν καλες βαθμολογιες. Αλλα με 10-12 ευρω που το εισαγουν που να το παρεις. Επισης και η βαθμολογια στα 5 ειναι παραπλανητικη και ειναι μικρο το ευρος αξιολογησεις. Καποιες ταινιες μπορει να διαφερουν για μιλια αλλα στα χαρτια δειχνει 1 η μιση μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...