Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω στο πρωτο σκελος, διαφωνω ομως στο δευτερο.... Αrrival απο τις καλυτερες sci-fi / timetravel ταινιες !

Δεν μου άρεσε γιατί ηταν υπερβολικά sci-fi.. τουλάχιστον αν είναι να δω sci-fi ας βασίζεται σε κάτι που έχει έστω και θεωρητικη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξαναδές το BR1 καλύτερα γιατί αυτά τα δύο είναι κουράδες, άμα βρήκες το Prisoners βαρετό σ' αυτά θα σε πάρει ο ύπνος εγγυημένα

 

ωχ, λεγε μου τετοια..  :-(

Δεν μου άρεσε γιατί υπερβολικά sci-fi.. τουλάχιστον αν είναι να δω sci-fi ας βασίζεται σε κάτι που έχει έστω και θεωρητικη βάση.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fVooyfaPYD8

 

υπαρχουν και 2 σηκουελς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ, λεγε μου τετοια..  :-(

 

https://www.youtube.com/watch?v=fVooyfaPYD8

 

υπαρχουν και 2 σηκουελς..

 

Δες την ταινια πρωτα. Αυτο που δειχνει η συγκεκριμενη (arrival) ειναι τελειως science fiction. Δεν ειναι πχ φαση interstellar που υπαρχουν καποιες θεωριες και φτιαχνω εκει πανω story.. To οτι ειναι adaptation απο αλλη ταινια δεν εχει καμια σχεση. Δεν καταλαβαινω το point σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρό ψάρι :http://www.imdb.com/title/tt3259474/

Τετάρτη 04:45 :http://www.imdb.com/title/tt3737988/?ref_=nv_sr_7

 

ψιλό δρασης ταινίες. στην 1η μαρεσε πολυ η ερμηνεια του Μουρίκη. Στη δεύτερη γενικότερα ωραια παραγωγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέραντο γαλάζιο (1988) / The Big Blue  http://www.imdb.com/title/tt0095250/

 

7f9932c4a81524a4bdde6d17687a7e75.jpg

 

Ιστορια 2 φιλων οι οποιοι ηταν πρωταθλητες στην ελευθερη καταδυση.Τους πρωταγωνιστικους ρολους υποδυονται οι Jean Reno και Jean Marc Barr.

Τα 2 αγορια μεγαλωνουν στο νησι της Αμοργου την δεκαετια του ΄60,αρκετα χρονια μετα και αφου εχουν χασει την επαφη μεταξυ τους αποφασιζουν να ξαναβρεθουν ωστε να διεκδικησουν τον τιτλο του καλυτερου !! Η ταινια δεν εχει μονο καταδυσεις και σχεσεις φιλιας μεταξυ των 2 αντρων αλλα εχει και ενα ομορφο ρομαντζο.

 

Αρκετα ομορφη,καλοκαιρινη,ταξιδιαρικη και συγκινητικη ταινια!!Ειμαι σιγουρος πως αν την ειχα δει την εποχη που βγηκε,τοτε που ημουν μικρος δηλαδη θα μου ειχε μεινει αξεχαστη.Ακομα και σημερα ομως περασα ευχαριστα,παρεα με ενα γ@μοκουνουπο :mad: . Αντε καλο καλοκαιρι να εχουμε !!

 

Η ταινια βασιστηκε στην πραγματικη ιστορια 2 φιλων,εδω η συγκριση με την πραγματικοτητα για οποιον ενδιαφερεται 

Στην πραγματικότητα ο Έντζο Μαϊόρκα και ο Ζακ Μαγιόλ ενώ πράγματι ήταν κορυφαίοι καταδύτες δεν συναγωνίστηκαν ποτέ μεταξύ τους, ούτε και ξεπέρασαν τα 120 μέτρα, αλλά ούτε και πέθαναν κατά την διάρκεια κατάδυσης.

Ο Ζακ Μαγιόλ πράγματι ασχολούνται με την επιστημονική έρευνα σχετικά με τις ανθρώπινες δυνατότητες στο θαλάσσιο περιβάλλον, και ήταν ενθουσιασμένος με τα δελφίνια. Είχε σημειώσει διάφορα παγκόσμια ρεκόρ, καθώς και καταδύσεις κοντά στα 100 μέτρα. Αυτοκτόνησε το 2001 λόγω καταθλιψης.

Ο Έντζο Μαϊόρκα, επίσης σημείωσε πολυάριθμα καταδυτικά ρεκόρ από το 1960 έως το 1988, παρά το ότι αποκλείστηκε από τους διαγωνισμούς κατά την περίοδο από το 1974 έως το 1986 λόγω επεισοδίου που είχε προκαλέσει κατά την διάρκεια τηλεοπτικής συνέντευξης. Ασχολήθηκε με την πολιτική κατά την διάρκεια του 1990, και κατόρθωσε να γίνει μέλος της ιταλικής γερουσίας. Για πολλά χρόνια ήταν εναντίον της ταινίας καθώς θεωρούσε πως τον αναπαριστούσε ακατάλληλα, μετά τον θάνατο του Ζακ Μαγιόλ το 2001 ωστόσο, άλλαξε γνώμη και αποδέχτηκε την ταινία προς μνήμη του φίλου του.

 

soundtrack

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life. Καλό θρίλερ (αν και προβλέψιμο), κακό Sci-Fi όμως. Όχι για Σαββατόβραδο.

 

http://www.imdb.com/title/tt5442430/

Καλό ήταν το "Life". Το είδα μες την εβδομάδα.

Προβλέψιμο το τέλος δε το λες. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει και καλά με καλό τέλος κι όχι αυτό είδαμε. Λιγο σιχαμερό ήταν σε κάποιες φάσεις με τον εξωγήινο, προσωπικά ταινίες με χταποδοειδη εξωγήινους (με κάτι σαν στοιχεία από φυτό τι δ@@ολο ήταν αυτό) μου προκαλούν κάπως εφιάλτες και μου χαλάνε και το στομάχι αλλα και τον ύπνο .

 

 

Στο τέλος καταλάβατε τι έγινε; Ουσιαστικά ο εξωγήινος είχε τεράστιο βαθμό ευφυίας ή προσπαθούσε να "επιβιώσει"; Μου φάνηκε πολύ σατανικός θα έλεγα . Του κράταγε το χέρι με αποτέλεσμα να μην αλλάξει πορεία και να κατευθυνθεί προς τη Γη

Μετά έκανε αυτή την μετεξέλιξη και έγινε σαν ξερατο τι ήταν σαν κυψέλη με αποτέλεσμα να επιβιώσει μέχρι να φτάσει στη Γη; Και γιατί δεν τον σκότωσε ; Ουσιαστικά αδρανοποιηθηκε ώστε να τον χρησιμοποιήσει ως δόλωμα για να του ανοίξουν οι Φιλιππινέζοι, να τους φάει όλους και να προχωρήσει την εξελικτική του πορεία ; ή το έκανε ώστε μόλις φτάσει στη Γη να τον φάει ώστε να έχει τροφή μέχρι να βγει από τη κάψουλα κλπ κλπ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέραντο γαλάζιο (1988) / The Big Blue  http://www.imdb.com/title/tt0095250/

 

7f9932c4a81524a4bdde6d17687a7e75.jpg

 

Ιστορια 2 φιλων οι οποιοι ηταν πρωταθλητες στην ελευθερη καταδυση.Τους πρωταγωνιστικους ρολους υποδυονται οι Jean Reno και Jean Marc Barr.

Τα 2 αγορια μεγαλωνουν στο νησι της Αμοργου την δεκαετια του ΄60,αρκετα χρονια μετα και αφου εχουν χασει την επαφη μεταξυ τους αποφασιζουν να ξαναβρεθουν ωστε να διεκδικησουν τον τιτλο του καλυτερου !! Η ταινια δεν εχει μονο καταδυσεις και σχεσεις φιλιας μεταξυ των 2 αντρων αλλα εχει και ενα ομορφο ρομαντζο.

 

Αρκετα ομορφη,καλοκαιρινη,ταξιδιαρικη και συγκινητικη ταινια!!Ειμαι σιγουρος πως αν την ειχα δει την εποχη που βγηκε,τοτε που ημουν μικρος δηλαδη θα μου ειχε μεινει αξεχαστη.Ακομα και σημερα ομως περασα ευχαριστα,παρεα με ενα γ@μοκουνουπο :mad: . Αντε καλο καλοκαιρι να εχουμε !!

 

Η ταινια βασιστηκε στην πραγματικη ιστορια 2 φιλων,εδω η συγκριση με την πραγματικοτητα για οποιον ενδιαφερεται 

Στην πραγματικότητα ο Έντζο Μαϊόρκα και ο Ζακ Μαγιόλ ενώ πράγματι ήταν κορυφαίοι καταδύτες δεν συναγωνίστηκαν ποτέ μεταξύ τους, ούτε και ξεπέρασαν τα 120 μέτρα, αλλά ούτε και πέθαναν κατά την διάρκεια κατάδυσης.

Ο Ζακ Μαγιόλ πράγματι ασχολούνται με την επιστημονική έρευνα σχετικά με τις ανθρώπινες δυνατότητες στο θαλάσσιο περιβάλλον, και ήταν ενθουσιασμένος με τα δελφίνια. Είχε σημειώσει διάφορα παγκόσμια ρεκόρ, καθώς και καταδύσεις κοντά στα 100 μέτρα. Αυτοκτόνησε το 2001 λόγω καταθλιψης.

Ο Έντζο Μαϊόρκα, επίσης σημείωσε πολυάριθμα καταδυτικά ρεκόρ από το 1960 έως το 1988, παρά το ότι αποκλείστηκε από τους διαγωνισμούς κατά την περίοδο από το 1974 έως το 1986 λόγω επεισοδίου που είχε προκαλέσει κατά την διάρκεια τηλεοπτικής συνέντευξης. Ασχολήθηκε με την πολιτική κατά την διάρκεια του 1990, και κατόρθωσε να γίνει μέλος της ιταλικής γερουσίας. Για πολλά χρόνια ήταν εναντίον της ταινίας καθώς θεωρούσε πως τον αναπαριστούσε ακατάλληλα, μετά τον θάνατο του Ζακ Μαγιόλ το 2001 ωστόσο, άλλαξε γνώμη και αποδέχτηκε την ταινία προς μνήμη του φίλου του.

 

soundtrack

 

Επος ειναι ,

ταινια σταθμος στην κατηγορια και για οσους αγαπουν την θαλασσα και τις καταδυσεις .Επισης  απο εκει ερωτευτηκα την Αμοργο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MV5BMTQ4NTMzMTk4NV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTU5

 

μολις το ειδα,ειλικρινα απο τις πιο ανθρωπινες ταινιες που εχω δει.

τελικα η κοινωνικης μεριμνα δεν εχει χαθει μονο στη ελλαδα.

9/10 απο εμενα μια ταινια που μας αφορα ολους......τουλαχιστον εμας τους βιοπαλεστες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...