Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα ενας λογος που ψηφιστηκε το Brexit ειναι αυτος, οι μικρομεσαιες ταξεις χτυπηθηκανε απο τις συνεχομενες περικοπες, αλλα οι ξεπουλημενοι πολιτικοι ριξανε πονηρα το φταιξιμο στους "κακους" μεταναστατες, οχι στις διαφθαρμενες κυβερνησεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις είδα Split

 

http://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=fn_al_tt_1

 

 

Καλά τι γίνεται τελευταία; Εχω πετύχει πολύ μα πολύ ωραία θρίλερ/τρόμου (+1 που το έβαλα στα all time classic μου) τον τελευταίο καιρό και όλα είναι εντός πενταετίας. Χαίρομαι πραγματικά γιατί έχουμε επιστροφή και μάλιστα βαρβάτη με πολλά άριστα και μάλιστα πολύ διαφορετικά μεταξύ τους σε θεματολογία και αίσθηση. Το split δεν αποτελεί εξαίρεση. Αρχίζει δυνατά και συνεχίζει έτσι ως το τέλος. Το φόκους της ταινίας είναι φυσικά ο ίδιος ο McAvoy που ρίχνει κάθε αμφιβολία για το πόσο καλός ηθοποιός είναι. Εμείς βλέπουμε να αλλάζει μεταξύ τεσσάρων ταυτοτήτων +1 ακόμα και όλες είναι διαφορετικές. Οι άλλες παρουσίες είναι φυσικά συνοδευτικές αλλά κάνουν εξαιρετική δουλειά και κυρίως δεν είναι εντελώς βλήματα και επίτηδες κακόγουστες και παράλογες μιας και δρουν όσο πιο λογικά γίνεται δεδομένου την ηλικία τους. Πάρα πολύ καλό σκηνοθετικά, αγωνία και γενικά παρά το γεγονός ότι ξέρεις που το πάει δεν το λες και προβλέψιμο. Ωραία αναφορά και cameo στο Unbreakable του ίδιου σκηνοθέτη.  

 

 

Δεν θα πω κάτι παραπάνω, απλά δείτε τη. Είναι εξίσου καλή για μόνοι σας ή με παρέα. Από εμένα παίρνει με άνεση ένα 9/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθοτι ειμαι φοιτητης εξωτερικου, μου δοθηκε η ευκαιρια να δω λιγο πιο νωρις απο τους κατοικους Ελλαδας το Wonder Woman σε 3D. Αρκετα θετικες εντυπωσεις...επιτελους η DC εκανε ταινια ανω του μετριου. Αρκετα καλη χημεια των 2 πρωταγωνιστων, η WW εμοιαζε να εξελισσεται κατα τη διαρκεια της ταινιας, ειχαμε δομημενο πλαισιο αρχης/μεσης/τελους και αξιοπρεπες 3D. Βεβαια υπηρχαν για ακομη μια φορα η σκοτεινια στη εικονα και σε κανα δυο σημεια το cgi ηταν αδυναμο, αλλα who cares..H ταινια ηταν πολυ καλη hero introduction με ενα αρκετα λογικο σεναριο και 3-4 δυνατες σκηνες δρασης σε αντιθεση με τα 15αλεπτα ξεπεταγματα του BvS και του Suicide Squad. Thanks DC, περιμενω τα ιδια και καλυτερα στο Justice League.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρενάκι του τρόμου (El tren de la bruja)

 

Tαινία μικρού μήκους (18 λεπτά), από Ισπανία, γυρισμένη το 2003. 

 

Κατάφερε να με κάνει να πω WTF στο τέλος. Πολλές ομοιότητες με το Hostel, το οποίο ακολούθησε 2 χρόνια μετά.

 

7.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Wolf (1994)

 

Η αλήθεια είναι ότι πέρα από τις σχετικά καλές ερμηνείες των Nicholson και Pfeiffer δεν μου έμεινε και τίποτα άλλο από την ταινία. Αυτό το μπλέξιμο μίας ιστορίας τρόμου με τις δολοπλοκίες και τις μηχανορραφίες μία μεγάλης εταιρείας δεν μου έκατσε και πολύ καλά.

 

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wonder Woman

 

Οπως εχουν μαθει πια και οι περισσοτεροι,η ταινια αυτη ειναι με διαφορα η καλυτερη της DC εδω και χρονια.

Κατα τη γνωμη μου,και ισως ειμαι λιγο βιαστικος,αλλα ειναι στο top 5 των ταινιων με υπερηρωες γενικα.

 

Φανταστικη και πανεμορφη η Gadot,δεν μπορουσα να φανταστω καλυτερη επιλογη για το ρολο(καποιοι ελεγαν Hathaway ιχ).

Η χημεια της με τον συμπρωταγωνιστη Chris Pine ειναι αξιολατρευτη,και η σχεση τους περναει απο πολλα ενδιαφεροντα συναισθηματικα φασματα,πραγμα εξαιρετικα σπανιο για τετοια ταινια.

Η ταινια στο μεγαλυτερο τμημα της ειναι απολαυστικη να την βλεπεις,περναει πολυ γρηγορα η ωρα,πραγμα παντα καλο.Οι διαλογοι ευφανταστοι και πολλες φορες ισχυροι,οι σκηνες μαχης επι το πλειστον εκπληκτικες,και τα cgi πολυ καλοφτιαγμενα.

 

Προβληματα εμφανιστηκαν μονο στην τελικη μαχη που κατα τη γνωμη μου και να την εκοβαν τελειως απο την ταινια,δεν θα αφαιρουσε τιποτα,μην πω οτι θα την καλυτερευε κιολας.Παρολαυτα,καταφεραν ακομα και μεσα στο χαος της ''επικης'' αυτης μαχης να βαλουν καποιες ισχυρες συναισθηματικες στιγμες.

 

ενα 8/10

Επεξ/σία από armin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ήταν το "Life". Το είδα μες την εβδομάδα.

Προβλέψιμο το τέλος δε το λες. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει και καλά με καλό τέλος κι όχι αυτό είδαμε. Λιγο σιχαμερό ήταν σε κάποιες φάσεις με τον εξωγήινο, προσωπικά ταινίες με χταποδοειδη εξωγήινους (με κάτι σαν στοιχεία από φυτό τι δ@@ολο ήταν αυτό) μου προκαλούν κάπως εφιάλτες και μου χαλάνε και το στομάχι αλλα και τον ύπνο .

 

 

Στο τέλος καταλάβατε τι έγινε; Ουσιαστικά ο εξωγήινος είχε τεράστιο βαθμό ευφυίας ή προσπαθούσε να "επιβιώσει"; Μου φάνηκε πολύ σατανικός θα έλεγα . Του κράταγε το χέρι με αποτέλεσμα να μην αλλάξει πορεία και να κατευθυνθεί προς τη Γη

Μετά έκανε αυτή την μετεξέλιξη και έγινε σαν ξερατο τι ήταν σαν κυψέλη με αποτέλεσμα να επιβιώσει μέχρι να φτάσει στη Γη; Και γιατί δεν τον σκότωσε ; Ουσιαστικά αδρανοποιηθηκε ώστε να τον χρησιμοποιήσει ως δόλωμα για να του ανοίξουν οι Φιλιππινέζοι, να τους φάει όλους και να προχωρήσει την εξελικτική του πορεία ; ή το έκανε ώστε μόλις φτάσει στη Γη να τον φάει ώστε να έχει τροφή μέχρι να βγει από τη κάψουλα κλπ κλπ ;

 

εγω θελω να δω τι εγινε μετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι γίνεται τελευταία; Εχω πετύχει πολύ μα πολύ ωραία θρίλερ/τρόμου (+1 που το έβαλα στα all time classic μου) τον τελευταίο καιρό και όλα είναι εντός πενταετίας.

Για πέστα και σε μας που μας αρέσουν τα θρίλερ. Και ποιο είναι αυτό που έβαλες στα all time classic;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...