Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...εγώ πάλι ούτε γι' αστείο δεν εξέλαβα την ταινία ως  κοινωνική κριτική και άλλες κατσαρές ιστορίες. Αυτό που είδα ήταν ένα έξυπνο, καλοβαλμένο, καλοσκηνοθετημένο, καλοερμηνευμένο θριλεράκι με χαβαλεδιάρικες στιγμές με πιθανώς μπόλικη επιρροή από το σύμπαν του Ταραντίνο που ακριβώς αντιθέτως από ό,τι λέγεται, έβαλε το (πιασάρικο) ζήτημα "ρέισιζμ" και μπούσταρε την όλη φάση και ξεχρέωσε όλη αυτή την σπατάλη ταλέντου δουλειάς και φαιοουσίας στον κατηραμένο μποξόφι. 

Άντε το πολύ-πολύ βρήκε πάτημα και έπαιξε με τα διάφορα κλισέ τύπου μπλακ ιζ μπιούτιφουλ, μπλακ ις μπλακ και βλακ ιζ βλακ (rip Σάκη Μπουλά...). Tongue in cheek καταστάσεις δηλαδή με ολίγη από υπερβολή.

 

...α και τώρα που το θυμήθηκα, @ εκείνο το παλληκάρι που νύσταξε την πρώτη ώρα : έχασες όλο το φήλινγκ του build-up που οδηγεί στην έκρηξη, εξαιρετικές ερμηνείες (εκείνη η Τζωρτζίνα και εκείνος ο Γουόλτερ όλα τα λεφτά, η τρίχα μου ακόμη σούζα είναι). Κι όσο για την ερώτηση "ε αφού είχε δεμένα τα χέρια πώς έβαλε την γέμιση της πολυθρόνας στ' αυτιά", δεν είναι δύσκολο για όποιον δεν έχει πρόβλημα με την μέση ή τον σκεμπέ και μπορεί να σκύψει. Τον έδειξε -επί τούτου μάλλον- μάλιστα σε σκηνή πριν την ανακάλυψη της γέμισης, να έχει σκύψει το κεφάλι δίπλα από τα δεμένα του χέρια. Άλλες ήταν οι σεναριοσκηνοθετικές ευκολίες και αρκουδιές, αλλά και πάλι δε χρειάζεται τόσο ψείρισμα, ταινία είναι (και ουχί οσκαρικού διαμετρήματος) και όταν άλλα πράγματα δίδονται πολύ όμορφα με το γενικό συμπέρασμα να είναι θετικό, ε δε χρειάζεται να κολλάς...

 

 

Εντιτ: δεν καταλαβα το εξής.


Πως γίνεται και η συνείδηση του παππού και της γιαγιάς Αrmitage ηταν τοσο στους μαύρους βοηθούς οσο και στα δικα τους σώματα φτάνοντας στο πάρτι? Εκει μου κλωτσησε λιγακι γιατι προφανώς ο νεαρος που είχε παντρευτεί τη θεια ηταν ο ανδρας της, που δεν τον εδειξε πουθενά, αλλα στους παππουδες δεν καταλαβα πως το αιτιολογησαν.

 

 

...το είδες (μόνο) σινεμά, ε ατιμούλη; Βασικά μπερδεύτηκες : είδες ένα ζευγάρι παπούδια που όντως σκάσανε στο παρτάκιον, αλλά δεν ήταν οι Αρμιτάζηδες αυτοί (ήταν άλλοι, άσχετοι που ήρθανε για την λαχειοφόρο). Οι ορίτζιναλ μετεγκεφαλωθήκανε λίγο μάλλον πριν πεθάνουνε από ηλικιακά αίτια και ήταν οι πρώτοι (με βάση τη σειρά των φωτογραφίων του αρχείου του πουτανακίου) που αντεργουέντ την μαγκιά του νευροχειρουργού ντάντη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

wolf warrior II 7.4/10 imdb
http://www.imdb.com/title/tt7131870/?ref_=nv_sr_2

 

νταξ, συγχρονο κινεζικο wannabe hollywood. καλα το πανε, δεν ειναι φτηνιαρικο, αλλα εχουν ακομα λιγο δρομο βελτιωσης μπροστα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

..Βασικά μπερδεύτηκες νακίου) 

Πλακα πλακα ξαναεβαλα τις σκηνες, μαλλον μπερδευτηκα ναι :)

Αλλα πως να μη μπερδευτεις με ολο αυτο το mindfuck :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαλατε στο τριπακι να δω το Get Out μονο και μονο επειδη επεσα στη συζητηση αυτη ε :P

 

 

Λοιπον βρηκα την ταινια πολυ καλη, σιγουρα ξεφευγε απο τις υπολοιπες του ειδους. Μου αρεσε ιδιαιτερα πως σου δημιουργουσε ο,τι σου δημιουργουσε διχως jump scares και σπλατεριας.

 

Με χαλασε το οτι

καταλαβα πως η κοπελα του ηταν στο παιχνιδι απο τα μεσα της ταινιας, αλλα ας ως plot twist αντικειμενικα ηταν καλο.

 

 

Κατα τ'αλλα θα συμφωνησω πως η ταινια δεν ειχε να κανει με τον ρατσισμο, αλλα υπεφωσκε το ακριβως αντιθετο. Βασικα δεν στεκεται καν εκει οπως και να εχει.

Highlight για μενα το πως

παρουσιαζεται η αγωνια του να εχεις μερος της συνειδητοτητας σου αλλα να μη μπορεις να ελεγξεις το σωμα σου

. Το βρηκα αριστοτεχνικα παρουσιασμενο.

 

Γενικως αξιζει να τη δειτε, ακομα και ως αλλο ενα ψυχολογικο θριλερ να το αντιμετωπισετε, αξιζει το 2ωρακι του.

 

Εντιτ: δεν καταλαβα το εξής.

 

 

Πως γίνεται και η συνείδηση του παππού και της γιαγιάς Αrmitage ηταν τοσο στους μαύρους βοηθούς οσο και στα δικα τους σώματα φτάνοντας στο πάρτι? Εκει μου κλωτσησε λιγακι γιατι προφανώς ο νεαρος που είχε παντρευτεί τη θεια ηταν ο ανδρας της, που δεν τον εδειξε πουθενά, αλλα στους παππουδες δεν καταλαβα πως το αιτιολογησαν.

 

Θα μας τρελάνεις, σύντροφε....

Το βασικό θέμα του θρίλερ ειναι ο ρατσισμός και το πως αντιμετωπίζεται ο μαυρος απο το λευκό.

Μόνο που στη συγκεκριμένη περιπτωση δεν εχουμε μαυρους μπαρμπα Θωμάδες που μαστιγώνονται απο τα αφεντικά τους, αλλά αυτο που ειδες στην ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα μας τρελάνεις, σύντροφε....

Το βασικό θέμα του θρίλερ ειναι ο ρατσισμός και το πως αντιμετωπίζεται ο μαυρος απο το λευκό.

Μόνο που στη συγκεκριμένη περιπτωση δεν εχουμε μαυρους μπαρμπα Θωμάδες που μαστιγώνονται απο τα αφεντικά τους, αλλά αυτο που ειδες στην ταινία.

Ελπιζω να μην ειναι το βασικο θεμα του θριλερ αυτο, διοτι θα σημαινει πως είτε δεν το καταλαβα εγω, ειτε απετυχε να μου το περασει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά κι ειναι αυτο το θεμα και μαλιστα η ταινια ειναι διπλα επιτυχημένη, ακριβως γιατί μας εχει βαλει να συζηταμε τοση ωρα γι αυτο το θεμα!

 

Αλλιως , αν ειχε πιασει ενα ξυλινο καταγγελτικό λόγο, θα ελεγες, ασταδιαλα ρε φιλε, τα εχω ακουσει αυτα 10000 φορές!

 

Σου πεταει ομως ο μαγκακος ενα εξυπνο θριλερακι, σου εχει και το κοντοπουτανο απο την αρχή να σου αναψει τα αιματα και νασου η μπεσαμελ ετοιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Wick (2014)

 

Καιρο ειχα να δω περιπετεια με πιστολιδια, εκρηξεις και πανεμορφα αυτοκινητα που να μου αρεσει τοσο πολυ! (Και χωρις σεξ να σημειωσουμε εδω, που σε αλλες ταινιες του ειδους εχει και με το παραπανω.)

 

Ο Keanu πειτε μου πως γινεται να παραμενει τοσο μαναρι βρε παιδια;! (Θ'αρχισω να πιστευω τα γνωστα σεναρια ε!) Ο ρολος ιδανικος, γραμμενος για παρτη του. Keanu-γαμαω-και-δερνω και ολοι να σκορπιζουν εντρομοι οταν αποφασιζει να τους κυνηγησει. Ο ηθοποιος που επαιζε τον receptionist πολυ ψαρωτικος, μου αρεσε. Ο Theon Greyjoy εδω δεν εχει την αδελφουλα του να τον βοηθησει. Αυτος που επαιζε τον Viggo πολυ καλος επισης.

 

Μια ιστορια δρασης και εκδικησης (και ενα αξιαγαπητο κουταβακι) που σ'αφηνει να ανυπομονεις να δεις και το 2ο μερος. Χωρις να ειμαι φαν του ειδους, θα βαλω ανετα 7,5/10 γιατι ηταν πολυ ευχαριστη ταινια και χωρις να εχει το super wow σεναριο ή plot twists. Και συντομα θα δω και την επομενη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κατσαρες ιστοριες". Μαλιστα....

 

btw...

 

 

 

On the sudden shift in direction, Peele told NPR that Get Out is “the only woke horror movie of all time, save for Night of the Living Dead (1968)… I feel like race has not been dealt with in my favorite genre which is horror. So I kinda wanted to fill the gap in that piece of the genre of conversation.”

http://heavy.com/movies/horror-movies/2017/02/watch-get-out-horror-satire-movie-live-q-and-a-facebook-jordan-peele-snoop-dogg/

 

 

 

 “The genesis for the film was when Obama was elected and there was this sentiment that we can stop talking about race now because we’ve just solved the problem,” he tells me on the phone from Los Angeles. “We are now living in a system where racism is involved with policy. We’ve left the era where people were trying to pretend that race doesn’t exist.”

https://www.theguardian.com/film/2017/mar/04/jordan-peele-interview-get-out-its-about-purging-our-fears-horror-film-daniel-kaluuya

 

 

 

The real thing at hand here is slavery… Not to bring down the room, guys. It’s some dark shit
Each one of my movies is going to be about one of these different social demons. The first one being “Get Out,” is about race and neglect and marginalization

http://www.dscribe.net.au/2017/05/18/review-jordan-peeles-get-out/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην ειναι το βασικο θεμα του θριλερ αυτο, διοτι θα σημαινει πως είτε δεν το καταλαβα εγω, ειτε απετυχε να μου το περασει :lol:

Είναι ένα από τα βασικά θέματα που θέλει να περάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Wick (2014)

 

Καιρο ειχα να δω περιπετεια με πιστολιδια, εκρηξεις και πανεμορφα αυτοκινητα που να μου αρεσει τοσο πολυ! (Και χωρις σεξ να σημειωσουμε εδω, που σε αλλες ταινιες του ειδους εχει και με το παραπανω.)

 

Ο Keanu πειτε μου πως γινεται να παραμενει τοσο μαναρι βρε παιδια;! (Θ'αρχισω να πιστευω τα γνωστα σεναρια ε!) Ο ρολος ιδανικος, γραμμενος για παρτη του. Keanu-γαμαω-και-δερνω και ολοι να σκορπιζουν εντρομοι οταν αποφασιζει να τους κυνηγησει. Ο ηθοποιος που επαιζε τον receptionist πολυ ψαρωτικος, μου αρεσε. Ο Theon Greyjoy εδω δεν εχει την αδελφουλα του να τον βοηθησει. Αυτος που επαιζε τον Viggo πολυ καλος επισης.

 

Μια ιστορια δρασης και εκδικησης (και ενα αξιαγαπητο κουταβακι) που σ'αφηνει να ανυπομονεις να δεις και το 2ο μερος. Χωρις να ειμαι φαν του ειδους, θα βαλω ανετα 7,5/10 γιατι ηταν πολυ ευχαριστη ταινια και χωρις να εχει το super wow σεναριο ή plot twists. Και συντομα θα δω και την επομενη.

Το δεύτερο είναι καλύτερο
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On the sudden shift in direction, Peele told NPR that Get Out is “the only woke horror movie of all time, save for Night of the Living Dead (1968)… I feel like race has not been dealt with in my favorite genre which is horror. So I kinda wanted to fill the gap in that piece of the genre of conversation.”

βεβαια, το subtext του ρατισμου στο NOTLD ηταν καθαρα τυχαιο. ποτε δεν ηταν αυτη η προθεση του Ρομερο, ο μονος λογος που προσελαβε τον μαυρο ηθοποιο για πρωταγωνιστη, ηταν επειδη πολυ απλα ηταν ο καλυτερος για τον ρολο που ειχε γραψει. το χρωμα του δεν ειχε καμια σχεση.

αργοτερα, οταν οι κριτικοι και το κοινο την εβλεπαν την ταινια ως ενα κοινωνικο σχολιασμο, ο Ρομερο αποδεχθηκε και ακολουθησε αυτη την αντιληψη και καλα εκανε.

 

 

και μια και ανεφερα τον Romero, δειτε το Martin, μια απο τις καλυτερες και πιο υποτιμημενες ταινιες του. λιγο παραξενη, μια καπως μελαγχολικη ατμοσφαιρα, μεταφορες με εσωτερικα νοηματα, και μπολικο cougar rape, οποτε εγκρινω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ'ακούς μωρέ Μανωλιό;! Ή μήπως δεν καταλαβε κι ο σκηνοθέτης;

 

Τι να ακούσω; Και πώς σχετίζονται αυτά που λέει ο σκηνοθέτης με αυτά που δεν καταλαβαίνεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κατσαρες ιστοριες". Μαλιστα...

 

....σκοπός μου δεν ήταν να προσβάλλω οποιονδήποτε εδώ μέσα, αλλά επειδή έχω πετύχει γενικά αυτή την άποψη και μου την έχει δώσει, μου βγήκε η από πάνω έκφραση. Την παίρνω πίσω, όσον αφορά το εδώ μέσα, ώστε να μην προκαλείται κανείς. Τρίχες κατσαρές συνεχίζει πάντως να είναι η άποψή μου, έτσι γενικά και χωρίς συγκεκριμένο αποδέκτη, αναφορικά με το αν το ζουμί της ταινίας είναι "ο ρατσισμός". Ένα όχημα είναι, για ένα καλό θρίλερ. Όχι το ανάποδο.

 

Παρεμπιπτόντως, κι εγώ πέτυχα προχθές βιντεάκι του Πηλ που μιλούσε για την ταινία, όπου έλεγε πάνω-κάτω ότι ο βασικός σκοπός του είναι να ψυχαγωγήσει ("entertain"), υπηρεώντας είτε την κωμωδία είτε το δράμα και να περάσει και συγκεκριμένα μηνύματα όπου γίνεται.

Οπότε σε τί να βασιστώ τώρα εγώ; Στα γραμμένα που παρέθεσες, στο βιντεάκι που είπα, ή σε αυτό που ο ίδιος κατάλαβα βλέποντας την ταινία πριν καν δω βιντεάκια και συνεντεύξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...