Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link.png Site: Ghostin the shell

 

 

Συρραφη απο  ιδιας θεματολογιας ταινιες αλλα κακεκτυπο .Η χειροτερη εκδοχη ολων βλεπεται αυστηρα υπο την επηρεια ,νορμαλ ουτε καν .

 

 

5.2/10

α μπραβο.................................ειπα και γω:τι διαολο,μονο σε μενα μου φανηκε η ταινια μαπα.

Θελανε να το συγκρινουν (σε μερικα σημεια)με το blade runner.........................σα δε ντρεπονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α μπραβο.................................ειπα και γω:τι διαολο,μονο σε μενα μου φανηκε η ταινια μαπα.

Θελανε να το συγκρινουν (σε μερικα σημεια)με το blade runner.........................σα δε ντρεπονται.

Ναι εχει που εχεσε το Blade Runner  βγηκε αυτο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«έμφυτο ελάττωμα»

δε θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει παλιότερα για αυτήν , αλλά τις ανοησίες δεν τις θυμάσαι καν. πρόσφατα έτυχε και την ξαναείδα, μήπως και αλλάξω γνώμη αλλά ματαίως. σε όποιο σημείο και αν αποφασίσεις να κοιμηθείς , δεν τρέχει μία αφού δε συμβαίνει το οτιδήποτε μέσα  σε αυτή. σίγουρα σπάνια ιδιότητα και κατόρθωμα αυτό. είτε κοιμηθείς στην αρχή είτε στο τέλος, είτε στη μέση , είσαι μία χαρά. δεν θα χάσεις κάτι γιατί δε συμβαίνει κάτι.

σίγουρα δε πιάνει τα νέα σύνορα αποβλάκωσης που άνοιξαν με  το under the skin αλλά σίγουρα αμέσως επόμενο στη λίστα με τις κορυφαιότερες μπούρδες είναι αυτή. 

καμία βαθμολογία αφού ακόμη και το θάψιμο αποτελεί τιμή. 

έχει φυσικά ένα + , ένα σπουδαίο κατόρθωμα , που δε νομίζω να το έχει καταφέρει κανείς ακομη, το οποίο το περιγράφω παραπάνω. Πρωτη φορά μπορείς να κοιμηθείς σε μία ταινία χωρίς να χάσεις κάτι από την -ας πούμε- πλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταινία αυτή δεν την έχω δει αλλά ο ελληνικός κινηματογράφος έχει ταινιαρες όπως: J.A.C.E., Ο Βασιλιάς, Όμηρος, Ο χαμένος τα παίρνει όλα και άλλες πολλές.

Απλά για αρκετούς ελληνική ταινία είναι συνυφασμένη με Δαλιανίδη, Βλαχοπούλου, Βουγιουκλάκη και Στάθη Ψάλτη. Και δεν πλησιάζουν ούτε στα 50 μέτρα από αυτές.

Προσπάθησα να δω το Βασιλιά, αλλά τον παράτησα στα 45 λεπτά. Ο Μουρίκης μου αρέσει πολύ σαν φάτσα αλλά η συγκεκριμένη ταινία δεν περπάτησε για μένα εκεί που έπρεπε.

Μου φάνηκε ότι ο σκηνοθέτης απλά αντέγραψε μία δυτικοευρωπαϊκή μανιέρα στο φιλμ νουάρ, αντί να το προχωρήσει λίγο παραπέρα. Οι λοιποί ηθοποιοί μου φάνηκαν λίγοι, με εξαίρεση το μακαρίτη Χατζησάββα, που νομίζω ότι ερμηνευτικά ήταν πάντα κλάσεις ανώτερος από τον υπόλοιπο ελληνικό χυλό.

Παρόλα αυτά θα ήθελα τέτοιες προσπάθειες να συνεχίσουν και να μην μένουμε κολλημένοι στο σύνδρομο της Ψωροκωσταινας.

 

Για το Στάθη Ψάλτη απλά να πω ότι ήταν ένα φαινόμενο που δυστυχώς αρκέστηκε σε χαμηλές πτήσεις. Μπορεί όλοι να κράζουν τις βιντεοταινίες του 80, αλλά για μένα αυτή είναι μια πραγματική ηθογραφία μιας ολόκληρης εποχής που χαρακτηρίστηκε από μια ταχύτατη παρακμή και διάβρωση ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας.

 

 

 

Λούφα και παραλλαγή 8.5/10

 

Φυσικά αναφέρομαι στην πρώτη ταινία του Περάκη και την είδα λόγω των ημερών.

 

Μία εξαιρετική αναπαράσταση μιας ολόκληρης εποχής με ένα επιτελείο τρομερών ταλέντων του ελληνικού σινεμά στα πρώτα τους βήματα.

 

Ένας πανέξυπνος συνταγματάρχης του χουντικού στρατεύματος προσπαθεί να οργανώσει το κανάλι των ενόπλων δυνάμεων. Για κακη του τύχη αυτό πρέπει να το καταφέρει συνδιάζοντας ένα ετερόκλητο αχταρμα χουντικων,κομμουνιστων, κεντρώων, αστών και χωριατων φανταρων που ο καθένας βλέπει τον κόσμο μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των δικών του ιδεοληψιων και αναγκών.

 

Για μένα ξεχωρίζει πάντα, ανάμεσα στους υπόλοιπους, ο λοχαγός του Α2, που τον παίζει ο ανεπανάληπτος Βαλαβανίδης και κάνει μαθήματα ιδεολογίας στο λόχο, βασανίζοντας σαδιστικά τον ταλαιπωρο Καραμάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

get out

αψογο και creepy af

σε  ολη την ταινια νιωθεις οτι κατι δεν παει καλα αλλα δεν ξερει τι

ο ηθποιος μου ειχε κανει μπαμ απο ενα επ. στο μπλακ μιρρορ

μορφη

επισης το χιουμορ της ταινιας εδενε απιστευτα

και τελος 

αυτη η οπτικη του ρατσισμου που εδωσαν, ρισπεκτ

 

8,5-9/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zodiac 7/10

 

 

Σε μια Καλιφόρνια που ζει τη χρυσή δεκαετια ’60-70 του αμερικάνικου ονείρου, ένας κατά συρροήν δολοφόνος παραμένει ασύλληπτος από τις αρχές. Παρά την τεράστια προσπάθεια της αστυνομίας και τις μυθικές διαστάσεις που παίρνει το θέμα, η υπόθεση παραμένει άλυτη έως και σήμερα.

 

Η ταινία είναι μια εξαιρετική αναπαράσταση εποχής με ένα καλό καστ ηθοποιών δεύτερης διαλογής, που δίνουν πολύ φιλότιμες ερμηνείες (ναι, ακόμη και το γατάκι ο Τζίλενγχααλ...). Για αστυνομική περιπέτεια είναι αργή, νομίζω σκόπιμα, για να τονίσει αυτο το βασανιστικό στοιχείο του μεγάλου χρόνου της αστυνομικής έρευνας και να γινει όσο πιο πολυ μπορεί ρεαλιστική. Άλλωστε, στην πραγματικότητα οι κακοί δεν συλλαμβάνονται μετά από καταδιώξεις τύπου Μπούλιτ από τζιμάνια ντετέκτιβ, αλλά πολλα χρόνια αργότερα με αρκετά κιλά παραπάνω και με τα παντελόνια κάτω στο wc ενός παρακμιακού μοτέλ, όταν τους «δώσει» ο μοτελατζής για χρωστούμενα νοίκια....

 

Ο σκηνοθέτης εστιάζει κυρίως στον αντίκτυπο που είχε η υπόθεση σε όλα τα εμπλεκόμενα πρόσωπα (ντετεκτιβ, ρεπόρτερ κτλ) αν και στο τέλος στρογγυλεύει τα πράγματα αρκετά, για να μην κάνει τους αστυνομικούς της υπόθεσης να μοιάζουν τόσο πολύ «...put the kot down slowly!” με προφορά Πύργου Ηλείας, από τη γνωστή διαφήμιση της Nova....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Darjeeling Limited(2007)

 

Ο Wes Anderson εχει αποκτησει μια μυθικη υποσταση αναμεσα στους σινεφιλ,οι οποιοι διαφωνουν συνεχως για το ποια ειναι η καλυτερη ταινια του.Εγω δυστυχως ακομα να βρω μια πραγματικα καλη ταινια απο τον κυριο Anderson.Το Darjeeling Ltd δεν ειναι εξαιρεση.

Οπως ολες οι ταινιες του σκηνοθετη ως τωρα,ετσι και αυτη,ειναι απολαυση να την βλεπεις.Απο τα ονειρικα χρωματα της Ινδιας στις εξαιρετικα ευφανταστες τεχνικες της καμερας του,η ταινια δεν σταματα να εντυπωσιαζει τον θεατη.Ειναι σιγουρα 1μισι ωρα που περναει πολυ ευχαριστα.

Το προβλημα ειναι πως οταν φευγεις δεν σου εχει μεινει απολυτως τιποτα απο την ιστορια η απο τους χαρακτηρες,η τις ερμηνειες των ηθοποιων.Και δεν ειναι οτι η ιστορια δεν εχει ενδιαφερον στο χαρτι,αλλα οπως και με πολλες αλλες δουλειες του Anderson βρισκει τροπο να μας αποστασιοποιει απο την εμπειρια,και να μας υπενθυμιζει συνεχως οτι ειμαστε θεατες.

Ολοι οι χαρακτηρες των ταινιων του Anderson ειναι λιγο ιδιαιτεροι και περιεργοι,εν μερει εξωγηινοι.Σε καποιες αλλες δουλειες του καταφερε να τους δωσει λιγη ανθρωπια,αλλα στην ταινια αυτη δεν καταφερα να ταυτιστω ουτε ενα λεπτο με κανεναν απο αυτους.

Μαλιστα θα ελεγα οτι η ταινια μικρου μηκους που εκανε ως προλογο- Hotel Chevalier- διαθετει στα 13 λεπτα της,περισσοτερη ανθρωπια απο τον μεγαλο αδερφο της.

6,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danzel Wasington   Christopher Walken   Mickey Rourke  

 

Νομίζω λόγια δεν χωράνε εδώ...

 

      MAN ON FIRE

MV5BODFlMmEwMDgtYjhmZi00ZTE5LTk2NWQtMWE1

 

8/10 Επάξια (το σενάριο θα μπορούσε να είναι καλύτερο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super (2010) - http://www.imdb.com/title/tt1512235/

 

Κορυφαία indie ταινία για εναν συνηθισμένο τύπο που η απελπισία τον μεταμορφώνει σε super ήρωα. Αν και μοιάζει αρκετά με το Kick Ass κατα την γνώμη μου είναι καλύτερη. Απο τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FNfMq5BwYcE

 

 

Intouchables (2011) - http://www.imdb.com/title/tt1675434/

 

Βασισμένη σε αληθινή ιστορία αυτη η συγκινητική και αστεία ταυτόχρονα Γαλλική ταινία δεν απογοητεύει. Η ιστορία 2 εντελώς αταίριαστων χαρακτήρων, ενός τετραπληγικού πλουσίου και ενός φτωχού μαύρου απο τα γκέτο που παρόλες τις διαφορές τους γίνονται φίλοι και βοηθάνε ο ένας τον άλλον.

 

https://www.youtube.com/watch?v=34WIbmXkewU

 

 

Rammbock (2010) - http://www.imdb.com/title/tt1583356/

 

Συμπαθητική Γερμανική ταινία τρόμου. Low budget και με διάρκεια μόλις 1 ώρα. Σε κρατάει αν και είναι αρκετά προβλέψιμη.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wUYiqKH8QRU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το get out δεν κατάλαβα πώς άρεσε τόσο. Το κλασικό αμερικάνικο χαζοθρίλερ, τίποτα το καινούριο.

 

Τα περισσότερα κλασικά αμερικάνικα χαζοθρίλερ δεν έχουν κοινωνικές προεκτάσεις, ούτε συνδέουν συμβολικά την πηγή του φόβου με μια πραγματική ανησυχία (οι καλές ταινίες τρόμου που ξεχωρίζουν, ναι), δεν έχουν τόσο ευρηματική και ευφάνταστη σκηνοθεσία, δεν έχουν τόσο καλούς διαλόγους (ιδιαίτερα η αρχή της ταινίας και ο τρόπος που παίζει με αυτά που λέγονται, με πράγματα που είναι ακριβώς στην κόψη του "είναι ή δεν είναι τώρα αυτό ρατσιστικό", είναι φοβερά καλογραμμένη και σε βάζει ακριβώς στο κλίμα και την ψυχολογία που πρέπει), δεν έχουν τόσο καλούς ηθοποιούς, δεν έχουν ενδιαφέροντες πρωταγωνιστές οπότε δεν ενδιαφέρεσαι για το τι θα τους συμβεί (εδώ έχουμε και παρελθόν και έναν σφαιρικό χαρακτήρα, όπως και έναν counter-side-χαρακτήρα, τον φίλο του, που συνδέεται πανέξυπνα με το παρελθόν του κεντρικού χαρακτήρα κτλ) και γενικά όταν συμβαίνουν όλα αυτά, είναι πολύ πιο εύκολο να επενδύσεις σε μια ταινία, από το να έχεις τις κλασικές μαριονέτες που απλά περιμένεις να δεις με τι τρόπο θα πεθάνουν. Βέβαια αν σε ενδιαφέρει κυρίως το τελευταίο, ε, ναι, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Επίσης, λείπουν τα φτηνά χαζά κόλπα (jump scares και δυνατοί θόρυβοι), που στην πραγματικότητα δε σε φοβίζουν, απλά σε ξαφνιάζουν, σαν να σου κάνει κάποιος παλαμάκι μπροστά στα μούτρα σου ξαφνικά (ή οι αηδιαστικές σκηνές που επίσης δεν φοβίζουν, απλά αηδιάζουν).

 

Τέλος, παίζει συχνά σκηνοθετικά με τις προσδοκίες σου, όπως πχ στο φινάλε.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danzel Wasington   Christopher Walken   Mickey Rourke  

 

Νομίζω λόγια δεν χωράνε εδώ...

 

      MAN ON FIRE

MV5BODFlMmEwMDgtYjhmZi00ZTE5LTk2NWQtMWE1

 

8/10 Επάξια (το σενάριο θα μπορούσε να είναι καλύτερο).

συμφωνώ και επαυξάνω. μου είχε κάνει εντύπωση η ρεαλιστική απεικόνιση μιάς αυθεντικής σχέσης στοργής που αναπτύσσεται , χτίζεται και ενίοτε αναδιπλώνεται και δεν εμφανίζεται ως μάνα εξ ουρανού , μόνο και μόνο γιατί έτσι πρέπει. 

 

trainwreck

 

total wreck η ταινία. όνομα και πράμα. κουραστική , σπαστική όσο δεν πιάνει μελάνι. προς αποφυγήν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα κλασικά αμερικάνικα χαζοθρίλερ δεν έχουν κοινωνικές προεκτάσεις, ούτε συνδέουν συμβολικά την πηγή του φόβου με μια πραγματική ανησυχία (οι καλές ταινίες τρόμου που ξεχωρίζουν, ναι), δεν έχουν τόσο ευρηματική και ευφάνταστη σκηνοθεσία, δεν έχουν τόσο καλούς διαλόγους (ιδιαίτερα η αρχή της ταινίας και ο τρόπος που παίζει με αυτά που λέγονται, με πράγματα που είναι ακριβώς στην κόψη του "είναι ή δεν είναι τώρα αυτό ρατσιστικό", είναι φοβερά καλογραμμένη και σε βάζει ακριβώς στο κλίμα και την ψυχολογία που πρέπει), δεν έχουν τόσο καλούς ηθοποιούς, δεν έχουν ενδιαφέροντες πρωταγωνιστές οπότε δεν ενδιαφέρεσαι για το τι θα τους συμβεί (εδώ έχουμε και παρελθόν και έναν σφαιρικό χαρακτήρα, όπως και έναν counter-side-χαρακτήρα, τον φίλο του, που συνδέεται πανέξυπνα με το παρελθόν του κεντρικού χαρακτήρα κτλ) και γενικά όταν συμβαίνουν όλα αυτά, είναι πολύ πιο εύκολο να επενδύσεις σε μια ταινία, από το να έχεις τις κλασικές μαριονέτες που απλά περιμένεις να δεις με τι τρόπο θα πεθάνουν. Βέβαια αν σε ενδιαφέρει κυρίως το τελευταίο, ε, ναι, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Επίσης, λείπουν τα φτηνά χαζά κόλπα (jump scares και δυνατοί θόρυβοι), που στην πραγματικότητα δε σε φοβίζουν, απλά σε ξαφνιάζουν, σαν να σου κάνει κάποιος παλαμάκι μπροστά στα μούτρα σου ξαφνικά (ή οι αηδιαστικές σκηνές που επίσης δεν φοβίζουν, απλά αηδιάζουν).

 

Τέλος, παίζει συχνά σκηνοθετικά με τις προσδοκίες σου, όπως πχ στο φινάλε.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Μπορεί να έχεις δίκιο, εμένα δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον, ούτε κατάλαβα τις κοινωνικές του προεκτάσεις, τον ρατσισμό, όπως λες.Αφού σε όλα τα θρίλερ, πρώτα σκοτώνεται ο μαύρος. Είναι αυτό κοινωνική προέκταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορεί να έχεις δίκιο, εμένα δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον, ούτε κατάλαβα τις κοινωνικές του προεκτάσεις, τον ρατσισμό, όπως λες.Αφού σε όλα τα θρίλερ, πρώτα σκοτώνεται ο μαύρος. Είναι αυτό κοινωνική προέκταση;

 

Εμ... όχι, δεν είναι, και γι' αυτό όλες αυτές οι ταινίες που έχουν έναν μαύρο κομπάρσο εκεί απλά για να σκοτωθεί, δεν τις θυμόμαστε και δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο. Σε αυτήν την ταινία, όμως, όπως είδες, δεν γίνεται αυτό, οπότε ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες.

 

Επίσης, η ταινία πρωτοπορεί γιατί δεν έχει να κάνει άμεσα με τον ρατσισμό (με το γνωστό σαχλό τρόπο), αλλά με τον αντι-ρατσισμό, που είναι πολύ πιο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... όχι, δεν είναι, και γι' αυτό όλες αυτές οι ταινίες που έχουν έναν μαύρο κομπάρσο εκεί απλά για να σκοτωθεί, δεν τις θυμόμαστε και δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο. Σε αυτήν την ταινία, όμως, όπως είδες, δεν γίνεται αυτό, οπότε ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες.

 

Επίσης, η ταινία πρωτοπορεί γιατί δεν έχει να κάνει άμεσα με τον ρατσισμό (με το γνωστό σαχλό τρόπο), αλλά με τον αντι-ρατσισμό, που είναι πολύ πιο ενδιαφέρον.

 

 

Η ταινία είναι ρατσιστική, αλλά αυτή τη φορά από την πλευρά των μαύρων: οι μαύροι είναι οι καλύτεροι εραστές, οι καλύτεροι καλλιτέχνες, οι καλύτεροι φίλοι κοκ.  Οι λευκοί παρουσιάζονται ως μια διεφθαρμένη, παρακμάζουσα κοινωνία και πολλά άλλα που καλό θα ήταν να μην αναφερθούν λόγω spoiler.

 

Απλά ο σκηνοθέτης το παρουσιάζει αυτό με έναν έξυπνο και χιουμοριστικό τρόπο, έτσι ώστε να μην ενεργοποιηθεί το "racist alert!", αλλά να μείνεις στην πρωτότυπη ιδέα του θρίλερ και να το θεωρήσεις απλά ως ενα απαραιτητο στοιχείο για την ομαλοποιηση της πλοκής.

Θα μπορούσες κάλλιστα να πεις ότι ο σκηνοθέτης αντιστρέφει τους γνωστούς κοινωνικούς κανόνες και στερεότυπα για να περάσει το μήνυμα του ενάντια στο ρατσισμό. Θεμιτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...