Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

το get out μου θύμισε το skeleton key χωρίς το μεταφυσικό στοιχείο και τίγκα στα κλισέ...

 

Μετά την ταινία θυμάμαι που σκέφτηκα, επιτέλους, δε χρειάζεται πλέον να προτείνω σε κανέναν το Skeleton Key (που ήταν πολύ κουραστική ταινία) για την κεντρική του ιδέα, γιατί υπάρχει το Get out, που εκτός της κεντρικής ιδέας έχει και ένα σωρό καλές ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα;

 

όλα τα θρίλερ σαν αυτό είναι, μαύρος περπατάει μόνος του στο σκοτάδι, άλλος μαύρος πάει στο σπίτι της δικιάς του που είναι στην μέση του πουθενά και απλά περιμένεις να δεις τι θα γίνει.Δεν με συγκινεί αυτό το είδος, θέλω να έχει μυστήριο, να έχει αγωνία.εδώ η πρώτη ώρα είναι πιο βαρετή και απο ταινία του αγγελόπουλου.

 

Δεν μου έρχεται καμία στο μυαλό τώρα που να είναι ίδια, αλλά σίγουρα μοιάζει με πολλές.Τις περισσότερες τέτοιου είδους δεν τις βλέπω καν, η πατάω ff, ή απλά τις κλείνω.

 

σε σχέση με άλλες δεν είναι κακή, απλά εμένα με χάλασε η πολύ αργή πρώτη ώρα, αν δεν ήταν νωρίς θα είχα κοιμηθεί.

 

το skeleton key μου θύμισε.προσπαθούσα ώρα να το θυμηθώ.το skeleton key το έκραξα μόνο και μόνο για το τέλος, αλλά γενικά ήταν ταινιάρα, καμία σχέση με αυτή την απομίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το skeleton key μου θύμισε.προσπαθούσα ώρα να το θυμηθώ.το skeleton key το έκραξα μόνο και μόνο για το τέλος, αλλά γενικά ήταν ταινιάρα, καμία σχέση με αυτή την απομίμηση.

 

Χαχαχα, πιο αντίθετα γούστα δεν γινόταν να έχουμε! Μόνο το τέλος μου άρεσε από το Skeleton Key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τον Κύκλο με τον Τομ Χανκς. Η Στόουν μου τη δινει , πήγα ξεκάθαρα για τον Τομ

 

η ταινία καταπιάνεται με ενα πολυ σύγχρονο θεμα τη τεχνολογια-social media και την προστασία της ιδιωτικής ζωής.. Γινεται επίτηδες υπερβολική , θέλει να ειναι δεικτικό, θέλει να καυτηριάσει και να πει παιδιά βάλτε φρένο γιατί δε παμε καλα.

 

Συνολικά τη χαρακτηρίζω μέτρια. Ο Χανκς είχε έναν αρκετα περιορισμένο ρόλο, η Στόουν δεν ειναι τίποτα και κανένας άλλος χαρακτήρας της ιστορίας δεν ξεχωρίζει. Απογοητεύτηκα με το τέλος το οποίο στην ουσία ηταν ανύπαρκτο. Οκ μας δινει να καταλάβουμε τι ακολούθησε αλλα είχε την ευκαιρία έστω και στα τελευταία 10' να ανεβάσει την ένταση, να φτάσει σε μια κορύφωση, να σε κάνει να πεις οκ δεν είδα μαλακία.

Αλλα δεν.......

 

Με επιείκια θα βάλω 6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Thanks φαντάσου ουτε το όνομα δε θυμαμαι σωστά :P

 

Το όνομα το θυμάσαι, το επίθετο ξεχνάς :-)

 

(Έμα Γουάτσον

Έμα Στόουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Τετάρτη04:45

 

Γενικά ο Ελληνικός κινηματογράφος δεν με τραβάει ιδιαίτερα. Μετά από παρακίνησεις τρίτων αποφάσισα να τη δω. Και μετάνιωσα...που δεν την είχα δει νωρίτερα!!

 

Αν ήταν Αμερικάνικη θα μιλούσαν όλη για αυτή ενώ τώρα μένει στα εντός έδρας. Ταινιάρα με φοβερή ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, σενάριο, ερμηνείες. Ακόμα και οι δεύτεροι ρόλοι ήταν καλοί.

 

8,5/10 (ίσως και παραπάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt3737988/?ref_=nv_sr_3">Τετάρτη04:45

 

Γενικά ο Ελληνικός κινηματογράφος δεν με τραβάει ιδιαίτερα. Μετά από παρακίνησεις τρίτων αποφάσισα να τη δω. Και μετάνιωσα...που δεν την είχα δει νωρίτερα!!

 

Αν ήταν Αμερικάνικη θα μιλούσαν όλη για αυτή ενώ τώρα μένει στα εντός έδρας. Ταινιάρα με φοβερή ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, σενάριο, ερμηνείες. Ακόμα και οι δεύτεροι ρόλοι ήταν καλοί.

 

8,5/10 (ίσως και παραπάνω)

Την ταινία αυτή δεν την έχω δει αλλά ο ελληνικός κινηματογράφος έχει ταινιαρες όπως: J.A.C.E., Ο Βασιλιάς, Όμηρος, Ο χαμένος τα παίρνει όλα και άλλες πολλές.

 

Απλά για αρκετούς ελληνική ταινία είναι συνυφασμένη με Δαλιανίδη, Βλαχοπούλου, Βουγιουκλάκη και Στάθη Ψάλτη. Και δεν πλησιάζουν ούτε στα 50 μέτρα από αυτές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άπαπα. Την πάτησα και την είδα. Κι αναρωτιέμαι για το φοβερό καστ : πέρα από τον Νο 1 κράχτη = Φρήμαν και τον σαϊντκικικό Κέην, τί άλλο δικαιολογεί τον φοβερό χαρακτηρισμό "φοβερό"; Ο δευτεράντζας Άρκιν; Ο πάλαι-ποτέ πολλά υποσχόμενος Ντίλον που έπεσε εδώ και δεκαετίες στην ανυπαρξία; Ο τέως λατρεμένος (μεν) Λόιντ που η παρουσία του στην ταινία ήταν σχεδόν προσβλητική (δε) για το παρελθόν του; Ή η Μάργκρετ που κάποτε ήταν απλά γυναικάρα ενώ εν έτει 2017 είναι απλά γριάρα;

 

...για το δε γέλιο, όσο και να (ήλπιζα και να) έψαξα στην ταινία, αγνοείται. Όπως αγνοείται και η δράση, οι σεναριακές μαγκιές, οι σκηνοθετικές τσαχπινιές, οι ηθοποιικές υπερβάσεις. Γενικά μιλάμε για απάτη αυτό 6.7 του ΑΪΕΜΝΤΙΜΠΙ. Πιο κοντά στην πραγματικότητα, το 40-κάτι του Ρότεν. Η δε ταινία, θα μπορούσε να ήταν ντισνεϊκής παραγωγής, απευθυνόμενη σε παπούδες (Αμερικάνους) που θα ήθελαν να κάτσουν να δούνε ένα εργάκι παρεΐτσα με το 13χρονο εγγονάκι τους, έτσι για να πούνε ότι κάτι κάνανε και δεν χαλαστήκανε κι όλας. 2-3 "φακ" που πέφτουν όμως από 'δω κι από 'κει (μαζί με κάτι γεροντοκρεββατώματα), καθιστούν απαγορευτική την περίπτωση.

 

Αν έχετε γουστάρει στη ζωή σας Φρήμαν και Κέιν, αποφύγετέ την. Δεν έχει να σας δώσει τίποτε. Εκτός κι αν θέλετε να παίζει κάτι στο μπακράουντ για ν' ακούτε και να περνάει η ώρα όταν περίπου στη μέση θα σηκωθείτε όπως εγώ και θα πατήσετε ένα σκούπισμα στο σπίτι που έχει γίνει μπουρδέλο αυτές τις μέρες που είχε ζέστες και δεν κάνατε τίποτα.

χαχχαχαχαχα ελα εισαι πολυ αυστηρος σαν να διαβαζω τον Θοδωρη Κουτσογιαννόπουλο σε κριτικη..περνάει πολύ ευχαριστα η ωρα..και .. ένα δάκρυ κύλησε..

First Kill (2017) ------>καυτή πατάτα!

 

https://www.youtube.com/watch?v=t719hhEdWJc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χαχχαχαχαχα ελα εισαι πολυ αυστηρος σαν να διαβαζω τον Θοδωρη Κουτσογιαννόπουλο σε κριτικη..περνάει πολύ ευχαριστα η ωρα..και .. ένα δάκρυ κύλησε..

 

 

...ο Κουκουτσομυαλογιαννόπουλος αυστηρός; Ήμαρτον μπρε.

Κατατά μάλλον επιεικής ήμουν. Διότι όχι μόνο ευχάριστα δεν πέρασε η ώρα, αλλά στη μέση ήθελα τα λεφτά μου πίσω, κι ας την έβλεπα κατεβασμένη τζαμπαντάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ghostin the shell

 

 

Συρραφη απο  ιδιας θεματολογιας ταινιες αλλα κακεκτυπο .Η χειροτερη εκδοχη ολων βλεπεται αυστηρα υπο την επηρεια ,νορμαλ ουτε καν .

 

 

5.2/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...