Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NOAH

οκ περνουμε  απο LOTR    βαζουμε λιγο HOBBIT   εχουμε τον ρασελ για πρωταγωνιστη στο ρολο του εξολοθ  εμ  του νοα και τον νταρεν για σκηνοθετη και εχουμε αυτο το αποτελεσμα

βεβαια  η ταινια δεν ειναι κακη, και ισως καλυτερη απ την προηγουμενη των 90ς  noahs arc   που οταν το δα ηταν σα να βλεπα το  parody  του noah και οχι την ιστορια. :shock:  Αυτη η νεα βερζιον παλι ξεφευγει απ το κλασσικο στορι  και μπαινει στο υπερβολικο προσφερωντας ομως σκηνες δρασης, και ωραιων εφε, που  ειναι ενας, η ο κυριος λογος να τη δεις στο σινεμα.

Ισως αυτο που με αρεσε ηταν οχι τοσο το cgi αλλα το οτι σε κρατουσε σε αγωνια για την καταληξη των ηρωων της.οχι φυσικα πως δεν τη ξερεις αλλα επειδη ο νταρεν αποφασισε να δωσει κατι διαφορετικο στο νωα δε σε κουραζε οπως αλλα βιβλικα εργα.

Το ενα ακομα θετικο ηταν ο ρασελ κροου.Eδεινε μια φοβερη ερμηνεια και κρατουσε το εργο, και η τζενιφερ κονελι που ακομα και 60 αρα να τη κανεις με μεικ αιπ φενεται πανεμορφη.Την εμμα του χαρι ποτερ ποτε δεν την πηγαινα σαν ηθοπιο και τη βρηκα πολυ νευροσπαστη σαν ρολο.

Το εργο σιγουρα δεν απευθυνεται σε ατομα που θελουν να δουν κατι απ τη βιβλο και να ναι πιστο σε αυτο.Μπορεις μονο να τη δεις σαν μια περιπετεια φαντασιας με ομορφα τοπια και καλη σκηνοθεσια.και  με ενα καλο σαουντρακ.

 

Εμένα μου άρεσαν τα στοιχεία που έβαλε ο Αρονοφσκι. Μου άρεσε που έδωσε μια υπερφυσική διάσταση, χωρίς να αποδέχεται τον "Δημιουργό". Ο Αρονοφσκι κινήθηκε μεταξύ μαύρης μαγείας και εξέλιξης, κάθε φορά που κάποιος απευθύνεται προς τον "Δημιουργό" και γυρίζει η κάμερα προς τον ουρανο δεν γίνεται απολύτως τίποτα, το όποιο υπερφυσικό στοιχείο πηγάζει από την ύπαρξη της μαύρης μαγείας. Έτσι από τη μια ο σκηνοθέτης ενστερνίζεται τη θεωρία το γεγονός καλύτερα της εξέλιξης, κάτι που γίνεται κατανοητό και με το κλιπάκι που δείχνει τη δημιουργία του κόσμου, αλλά από την άλλη δεν κλέινει την πόρτα στους πιστους (φοβομενος τις αντιδράσεις; ). Ενα άλλο στοιχείο που μου άρεσε είναι ότι παρουσίασε μια κιβωτό και τις αλληλεπιδράσεις των ανθρώπων που ζουν σε αυτή όπως θα έπρεπε, άνθρωποι με πιστευω και διαφορετικές αντιλήψεις δοκιμάζονται, ελπίζουν, φοβούνται, μαλώνουν, αντιδρούν! Συμπαθητική και η μάζη του καλού και του κακου μέσα στη κιβωτό, όπου ο Νωε και ο τυπάκος με τα γενια αντιπροσωπεύουν δυο διαφορετικές αντιλήψεις για τον προορισμό του ανθρώπου.

Στα αρνητικά τώρα, θεωρώ πως η ταινία κουράζει και μάλιστα πολύ. Βρήκα την αφήγηση βαρετή και τους χαρακτήρες αδιάφορους. Ξεχώριζε ο Νωε ενώ προς το τέλος ειδαμε και λίγο απο Κονελι και Watson. 6/10 απο μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Upstream Color,

 

κάτι το τελείως διαφορετικό. Σου αφήνει ερωτήματα, π.χ. εγώ δεν την κατάλαβα αμέσως, έπρεπε να δω το σενάριο στη Wiki. Wicked όσον αφορά την πλοκή (το concept δηλαδή). Γενικά θα έλεγα ότι αξίζει να τη δει κάποιος, παραταύτα ας είναι προετοιμασμένος για αργή ταινία.

 

Βαθμός: 7/10

 

Υ.Γ. Ο δημιουργός (Shane Carruth) --- ήδη γνωστός από την ταινία Primer (2004) ---  αξίζει πολλά συγχαρητηρια, καθώς έκανε όλη τη δουλεια με ελαχιστότατο budget. Μάλιστα ήταν κι ο βασικός προταγωνιστής. Θαρρώ έβαλε και τη μάνα του να παίξει.

 

Πριν δυο εβδομαδες περιπου την "ειδα".  Μεχρι την πρωτη ωρα την εβλεπα κανονικα, μετα ξεκινησα το fast forward. Καταλαβα τι εγινε μιας και ηταν μια πιο κακη εκδοση του Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Με τα γουρουνια ομως δεν ειμαι απολυτα σιγουρος τι εγινε. Υποκριτικα δεν μου αρεσαν οι πρωταγωνιστες, δεν καταφερα να δεθω με κατι και εξου το ff. Ισως, καποτε, καπου μια αλλη στιγμη να την δω ολοκληρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεις και εντυπώσεις.Γάμα το 3d κανονικά.

 

Captain America 2

 

Not my style καλη σκηνοθεσία. φοβερές σκηνές μάχης και εφε, μέτριες ερμηνίες, τραγικό σενάριο και υπόθεση σε σημείο που άν έλειπε τελείως η ταινία θα ήταν καλύτερη. Με τίποτα δεν θα την έλεγα την καλύτερη marvel movie ότι είχε σχέση με xmen ήταν καλύτερο, τα spider man ήταν καλύτερα, το πρώτο iron man ήταν καλύτερο. 

 

Γενικά οι τελευτέες ταινίες marvel δεν μου αρέσουν καθόλου το παραξήλωσαν (iron man 3, thor, avengers, captain america). 

 

Τέλος ξενερώνω άπειρα με την τραγική εικόνα στον κινηματογράφο, λες και χρησιμοποιούν τεχνολογία 1995. Ο 720p προτζεκτοράς μου τους βάζει τα γυαλιά, να μην μιλήσω για τον "κινηματογραφικό" full hd που έχω..

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snowpiercer

 

Βασισμένο σε graphic novel.

 

Ενώ ξεκινάει πολύ υποσχόμενη, από το 40-λεπτο και μετά εξελίσεται σε σουρεαλοκατάσταση.

 

Για μέγιστη απόλαυση αφήστε τη λογική σας εκτός σαλονιού και πλακώστε με τους φίλους σας τα ποτά της αρεσκείας σας.

 

6/10 αν είσαι νηφάλιος

 

8/10 μεθυσμένος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: UpstreamColor

 

Ειχα καιρο να δω τετοια παπαριά!!!!!!

'Φωναζει' εκκωφαντικά....'Ειμαι κατι το εναλλακτικο και πρωτοπωρο' αλλα δυστυχως το μονο που κραυγαζει στην πραγματικοτητα ειναι η μεγαλομανια και το παραφουσκωμενο (λογω Primer??) εγω του δημιουργου/ηθοποιου.

Ενα σεναριο ασυνδετο,ανεπνευστο,γεματο δαιδαλωδεις σημειολογιες και συμβολισμους...κενο συναισθηματων (οι πρωταγωνιστες τραβουσαν ζορι και σε καμια στγμη δεν μου δημουργηθηκε το παραμικρο συναισθημα γιαυτους)....με διαλογους που ειναι τοσο απλοικοι που τους κανει πραγματικα αχρειαστους!!!

Σεβομαι το δικαιωμα του οποιουδηποτε σκηνοθετη να εχει τον πρωτο κα τον τελευταιο λογο στο εργο του....αλλα συγγνωμη...το να σε λενε 'Νεο Κιουμπρικ' και εσυ να παρουσιαζεις αυτη την σαχλα.....το θεωρω απαραδεκτο!!

Εαν φυσικα σε ενδιαφερει να θαυμασει το εργο σου η πλειονοτητα του κοινου σου και οχι μια μικρη καστα εκλεκτων της 'διανοησης' που την βρισκει να αποθεωνει οτιδηποτε βαρυ και αχωνευτο!

Κριμα γιατι το primer (αν και παει πολυς καιρος του το εχω δει) το εχω με θετικα χρωματα στο μυαλο μου....

Ελπιζω στην πορεια του ο δημιουργος να μας δωσει καποιο καλυτερο δειγμα του εργου του (ακομα και εαν χρειαστει να βαλει λιγο απο το θαυματουργο νερο της ταινιας στο κρασι του) γιατι φαινεται οτι εχει ενδιαφερουσεςε εικονες στο μυαλο του...αρκει να μας αφησει να τις δουμε και εμεις καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μetro Manila

 

Metro%20Manila%20Film-Poster-2013-1003.j

 

Φιλιππινες. Ενα παμφτωχο ζευγαρι αγροτων αναγκαζεται για να επιβιωσει να "ξενιτευτει" στην χαωδη πρωτευουσα Μανιλα. Ο αγωνας για επιβιωση δεν θα ειναι ευκολοτερος εκει...

 

Ξεκιναει σαν δραμα, εξελισσεται σε πολυ καλο "αστυνομικο θριλερ".

 

Παρα πολυ καλη, βαζει τα γυαλια σε Αμερικανικες αντιστοιχες ταινιες.

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Hustler

 

Ανέλπιστα καλή. Λίγο προς το τέλος σε κουράζει αλλά αξίζει σαν ταινία. Πολύ παράξενα τα χρώματα όμως. Λες και είναι φωτογραφία από Instagram.

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...