Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Steve Jobs [4/5]

 

Steve Jobs: μια ταινία αναμφισβήτητα για ανθρώπους και όχι για το θέαμα. Για τις ιδέες και τις σχέσεις και το πώς οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον. Μια ταινία που ενώ μιλάει για ένα πολύ συγκεκριμένο πρόσωπο, μπορούμε να δούμε τα κουσούρια και τα ελαττώματά του, καθώς και τα όνειρα και τις φιλοδοξίες του να αντανακλώνται σε όλους μας.

 

http://moviemoviemovieworld.blogspot.gr/2016/01/steve-jobs-45.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιστροφη

 

αν εξαιρεσω μια αναιραστη κομπλεξικια που μου την ειπε επειδη ετρωγα      mnms  κατα το εργο και ακουγοταν λιγο ο θορυβος απ το σακουκαλι,και τσατιστικα και ηθελα να τις τα πεταξω στη μουρη της,αλλα συγκρατηθηκα και τελικα τα τσακισα σπιτι,,,ενας λογος που μου τη δινει πλεον η αρχιζει να μου τη δινει πλεον  να πηγαινω σινεμα και να τα βλεπω τα εργα απ τον θειο μπαρμπα οπως θελεις πες,,,,με μπολικα ΜΝΜΣ   :-D  :-D  :-D  

η ταινια ηταν ΑΨΟΓΗ... :-) .στα συν η καλη σκηνοθεσια,η απιστευτη φωτογραφια,,και η καταπληκτικη ερμηνεια του ντικαπριο...

συμφωνω πως στη μεση λιγο το τραβηξαν και πηγαινε αργο το εργο,,αλλα παρολα αυτα ηταν εντυπωσιακο,και η ασταματη δραση και καποιες δυνατες σκηνες σε καθηλωναν μεχρι το τελος.Ηταν μια ταινια βασικα για τη δυναμη της ανθρωπινης θεληση εναντια στην επιβιωση σε ενα αγριο και αφιλοξενο περιβαλον...

Σιγουρα το οσκαρ αξιζει στο ντικαπριο με αυτα που περασε στη ταινια,τα ψευτικα και μην..αλλα αν δεν το παρει  μιλαμε για μεγαλο μενος της ακαδημιας σε αυτον...τελοσπαντων.Οσοι δεν το δατε αξιζει στη μεγαλη οθονη.

Συμπτωματικα μου θυμισε λιγο το   χορευοντας με τους λυκους βεβαια σε ενα αλλο θεμα μονο κει που ο κοστνερ το πηρε το αγαλματακι αν θυμαμαι καλα

Ενα 8 για μενα.θα το εβαζα ενα 9 αλλα καποιες αργες σκηνες ψιλοκουρασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσω μια αναιραστη κομπλεξικια που μου την ειπε επειδη ετρωγα      mnms  κατα το εργο και ακουγοταν λιγο ο θορυβος απ το σακουκαλι,και τσατιστικα και ηθελα να τις τα πεταξω στη μουρη της,αλλα συγκρατηθηκα και τελικα τα τσακισα σπιτι,,,ενας λογος που μου τη δινει πλεον η αρχιζει να μου τη δινει πλεον  να πηγαινω σινεμα και να τα βλεπω τα εργα απ τον θειο μπαρμπα οπως θελεις πες,,,,με μπολικα ΜΝΜΣ   :-D  :-D  :-D  

 

Η αλήθεια είναι ότι αλλιώς ακούγεται ο θόρυβος σε αυτόν που τρώει τα σνακ και αλλιώς σε κάποιον ήσυχο θεατή. Επέλεξες και ταινία χωρίς πολύ μπλα μπλα / μουσική / φασαρία... Οπότε δε μπορούσες να καμουφλάρεις και τόσο το χλαπάκιασμα. :Ρ

 

Παρεμπιπτόντως, είχα ανοίξει και αντίστοιχο θέμα: http://www.insomnia.gr/topic/587441-the-revenant/

Μπορείτε να γράψετε κι εκεί, εφόσον είναι και καινούρια η ταινία. Τι το αφήνετε να αραχνιάσει; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The north face (2008)

 

Μου άρεσε γιατί έδειξε (μάλλον) ό,τι κακό θα μπορούσε να συμβεί σε μία ανάβαση. Οι αποφάσεις που θα πάρεις και ανάλογα την περίσταση πόσο γρήγορα τις παίρνεις ή όχι. Καλογυρισμένη μου φάνηκε. Γνώμη μου είναι πως το Touching the void ήταν πιο καθηλωτικό. Μάλλον επειδή περιέγραφαν και οι τυπάδες που ανέβηκαν. Ήταν πιο ζωντανοί οι χαρακτήρες του.

 

Αυτό που με χάλασε ήταν το ρομάντζο που έβαλαν μέσα. Θα μπορούσε να είναι λιγότερο. Χαλάει την ταινία πιστεύω.

 

Αυτό που μου άφησε είναι το εξής: Αν δε νιώθεις έτοιμος να κάνεις κάτι, τότε μην το κάνεις. Σίγουρα θα πάει στραβά ακόμη κι αν είσαι πολύ καλός σε αυτό.

 

Την προτείνω σε αυτούς που τους αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες. Αν έχει και μία εμπειρία από αναρριχήσεις τότε θα προσέξει και λεπτομέρειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Spectre

 

Αλλη μια ταινια ντροπη της σειρας ,με τον Πολωνο οικοδομο που συγκαταλεγεται ανετα μεσα στο τοπ 3 των χειροτερων  James Bond ολων των εποχων .

Πολυ ωραιες τοποθεσιες  ,υψηλο επιπεδο παραγωγης οπως παντα αλλα αστεια εξελιξη και δραση με εξωφρενικα  ακυρες σκηνες .

Με αποκορυφωμα την καταρριψη ελικοπτερου απο 9mm πιστολι ...

 

6,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ψηλή βαθμολογία για ταινία ντροπή.

 

Bridge of spies - http://www.imdb.com/title/tt3682448/

 

Αντικειμενικά ήταν καλή ταινία, εγώ το βρήκα καλό αλλά λίγο βαρετό. 6/10

 

Legend - http://www.imdb.com/title/tt3569230/

 

Πολύ καλή ταινία στηριγμένη στην ωραία ερμηνεία του Tom Hardy 6.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η επιστροφη
 
αν εξαιρεσω μια αναιραστη κομπλεξικια που μου την ειπε επειδη ετρωγα      mnms  κατα το εργο και ακουγοταν λιγο ο θορυβος απ το σακουκαλι,και τσατιστικα και ηθελα να τις τα πεταξω στη μουρη της,αλλα συγκρατηθηκα και τελικα τα τσακισα σπιτι,,,ενας λογος που μου τη δινει πλεον η αρχιζει να μου τη δινει πλεον  να πηγαινω σινεμα και να τα βλεπω τα εργα απ τον θειο μπαρμπα οπως θελεις πες,,,,με μπολικα ΜΝΜΣ   :-D  :-D  :-D  
 

 

χεχεχε..!!! :)

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο εκνευριστικό για κάποιον που δεν θέλει να ακούει τίποτα άλλο πέρα από την ταινία.Αυτό το τσικι τσικι κλπ. :)

Επίσης δεν είναι ένας με αυτό το τσίκι τσίκι.Συνήθως είναι αρκετοί.Για παράδειγμα όταν ακούω τον δίπλα να τρώει ντορίτος επί 1 ώρα λογικό είναι να μου χαλάσει την ησυχία και την ταινία.Δεν του λέω τίποτα,ούτε νευριάζω.Απλά στο σινεμά δεν πηγαίνεις για να φας οπότε οφείλεις να σεβαστείς τον δίπλα,τον μπροστά και τα σχετικά.

Σε όλα αυτά πηγαίνει και το ότι κάποιος βαριέται στην ταινία και μιλάει,χτυπάει το κινητό,γελάει από διάφορες εξυπνάδες και πάει λέγοντας.ΑΠλά μίλησες για το φαγητό.

 

Χωρίς καμία προσωπική επίθεση φίλε.Εντελώς φιλικά :)

 

{p.S}Όσο για τις εξυπναδες που είπα πιο πάνω να σου πω ένα περιστατικό.Πήγα να δω το παρανόρμαλ ακτίβιτι και 5-6 θέσεις δεξιά καθόταν ένα ζευγάρι κοντά στα 35.Εκεί που έκλεινε η πόρτα μόνη της (στην ταινία) φώναζε ο άλλος ''Βαγγέληηηη''  

 

Εντάξει το είπες μία,το είπες 2.Μετά δεν είναι καν αστείο.Το έλεγε και γελούσαν συνεχώς.Ε άμα δεν σου αρέσει η ταινία φύγε.Οκ την πρώτη φορά γελάσαμε.Μετά είναι κουραστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω ότι το έχω δει μόνο μία φορά από την αρχή ολόκληρο όταν ήμουν 9 χρονών και όταν πήγαινα στο γυμνάσιο. Ε το ξαναείδα μετά από χρόνια :P Αγαπημένη ταινία μαζί με άλλες τις εποχής εκείνης σαν παιδί του 90 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Wolf of Wall Street

 

Δεν ήταν κακό! Κράτησε σχεδόν 3 ώρες αλλά πέρασαν νεράκι [Σκορτσέζε εγγύηση]. Ο Leo άξιζε βραβείο για την συγκεκριμένη ταινία πάντως, ο Jonah Hill εκνευριστικός όπως πάντα [ναι, δεν τον αντέχω...], η Margot Robbie καρακουκλάρα, ο McConaughey είχε σχετικά μικρό ρόλο αλλά ήταν πολύ καλός. Μόνο οι σκηνές με τα ναρκωτικά μου φάνηκαν υπερβολικά πολλές [οι κώλοι όμως μια χαρά χεχεχε!].

 

8.5/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χθες το Straight Outta Compton.

 

Πολυ καλη καλη ταινια ειχε ωραια ροη,σκηνες με δραση και ενδιαφερον ,ωραιες αλληλουχιες συναισθηματων.Οι ερμηνειες ηταν ικανοποιητικοτατες,ειδικα απο τον τυπο που παιζει τον Ice Cube ,ο οποιος ειναι στην πραγματικοτητα ο γιος του Ice Cube!!

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο παραπονο απο την ταινια,απλα δεν ειμαι σιγουρος αν αποτυπωθηκανε πιστα ολα τα γεγονοτα οπως συνεβησαν,διοτι πισω απο την ταινια οι κυριοι πραγωγοι της ηταν ο εκκατομυριουχος Ice Cube και ο σχεδον δισεκκατομυριουχος Dr Dre....

 

Παρολαυτα η ταινια  δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλες οσκαρικες,γιαυτο και θα της βαλω ενα 7.5/10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: TheIntern

 

Eνταξει με φιλη την ειδα δικη της επιλογη ηταν, ΑΛΛΑ  επιτελους μια ταινια που ταιριαζει ηλικιακα στον De Niro  μετα απο καιρο .

Το ενδιαφερον για μενα ηταν στον τροπο της ερμηνειας  του ,το ποσο αριστοτεχνικα περνουσε  την λεπτη ισορροπια του υπαλληλου  -και μαλιστα στην χαμηλοτερη  βαθμιδα- στην σχεση του με τον ιδρυτη  της εταιρειας .

Ο ορισμος του διακριτικου απο τις κινησεις του σωματος μεχρι τους διαλογους  εκανε οσο πισω χρειαζοταν και ταυτοχρονα εδινε την σημαντικη βοηθεια του χωρις να επισκιαζει .

Αυτο ηταν ολη η ταινια για μενα,  η φιλη που  της αρεσει πολυ η μοδα την βρηκε πολυ καλη .

6/10

O ντε Νίρο ήταν αρκετά καλός μετά από πολύ καιρό, σε ένα ρόλο και θέμα που ήταν αβανταδόρικα.

Η ταινία όμως ψιλοχάθηκε σε διάφορες παράπλευρες ιστορίες που δεν πρόσθεσαν τίποτα.

Κάπου εκεί κι εγώ. 6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χθες το Straight Outta Compton.

 

Πολυ καλη καλη ταινια ειχε ωραια ροη,σκηνες με δραση και ενδιαφερον ,ωραιες αλληλουχιες συναισθηματων.Οι ερμηνειες ηταν ικανοποιητικοτατες,ειδικα απο τον τυπο που παιζει τον Ice Cube ,ο οποιος ειναι στην πραγματικοτητα ο γιος του Ice Cube!!

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο παραπονο απο την ταινια,απλα δεν ειμαι σιγουρος αν αποτυπωθηκανε πιστα ολα τα γεγονοτα οπως συνεβησαν,διοτι πισω απο την ταινια οι κυριοι πραγωγοι της ηταν ο εκκατομυριουχος Ice Cube και ο σχεδον δισεκκατομυριουχος Dr Dre....

 

Παρολαυτα η ταινια  δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλες οσκαρικες,γιαυτο και θα της βαλω ενα 7.5/10.

Που την είδες φίλε?Δε μπορώ να βρω υπότιτλους γι αυτό ρωτάω.

 

http://www.imdb.com/title/tt2884018/

6/10 από εμένα γιατί δεν μου αρέσουν τέτοιες ταινίες χωρίς μάχες.(Μη μου πει κανείς για τον σεξπηρ,μιλάω για την ταινία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...