Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προαλλες ειχα δει το Osage County. Συνηθως οταν μαζευονται πολλα γνωστα και μεγαλα ονοματα σε μια ταινια, το αποτελεσμα μπορει να μην ειναι τοσο καλο. Ευτυχως αυτο δεν ηταν ετσι.

 

Αρκετα καλο. Βοηθησε το backbone της ιστοριας βεβαια και ειχε αρκετα καλες ερμηνειες.

 

ΥΓ: Γενικοτερη παρατηρηση αλλα η Margo Martindale ειναι πολυ καλη ηθοποιος. Ελπιζω να την δουμε σε περισσοτερα εργα και με σημαντικους ρολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Revenant

 

Ωραία ταινία αλλά σε καμία περίπτωση αριστούργημα και έπος όπως διάβασα σε μερικά σχόλια.

7.5/10 για εμένα.

 

και δω πηγα χτες σινεμα. ενα 7/10. meh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ@αμησε το Sicario.

 

τον εαυτό του. B)

Η μία ώρα από την ταινία είναι χαζομάρες του στυλ "ας κάνουμε μια γαμιστερή αρχή για την ταινία που δεν χρειάζεται να έχει καμία σχέση με όλη την υπόλοιπη"

και μετά "πάμε να παραλάβουμε ένα κρατούμενο, αλλά πρόσεχε, η ιδέα είναι να το κάνουμε όσο πιο ηλίθια γίνεται"

Και πάει λέγοντας...

Ποιός είπαμε ότι είναι ο σκηνοθέτης; Α ναι ο Villeneuve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lady in the Water

 

What the F was that? Δεν έχω λόγια. Στη μισή ταινία γελούσα και στην άλλη μισή σκεφτόμουν "seriously?!!!"

 

Είδα την αρχή από το τελευταίο βίντεο του Nostalgia Critic όπου εξηγεί την υπόθεση, το σταμάτησα στα 3 λεπτά και σκέφτηκα "ΟΚ, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό το σενάριο της ταινίας, απλά υπερβάλλει για να βγάλει γέλιο", καθώς γνωρίζω ότι είναι πολύ εύκολο να γελοιοποιήσεις μια ταινία κρατώντας αυτά που βολεύουν. Βλέπω καιρό τώρα τα βίντεό του, συνήθως σε ταινίες που δεν έχω δει, και πάντα αναρωτιόμουν πόσο έντονα το κάνει αυτό, οπότε αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα: θα έβλεπα την ταινία πριν δω το review. Γενικά μου άρεσε πχ το the village (το οποίο θεωρώ παρεξηγημένο) και είχα μια εικόνα ότι οι περισσότεροι απλά δεν καταλαβαίνουν ότι ο Σιάμαλαν κάνει συμβολικά παραμυθάκια, όχι ρεαλιστικές ταινίες ή θρίλερ.

 

Ε, λοιπόν ναι. Το σενάριο της ταινίας είναι ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που λέει στο review. Καμία υπερβολή. Και όλη η παρουσίαση είναι spot on, δεν χρησιμοποιεί παράξενες μεθόδους για να αναγκάσει το αποτέλεσμα: η. ταινία. είναι. πραγματικά. τόσο. αδιανόητη.

 

Άφωνος... Σιάμαλαν, είσαι μεγάλο τρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειχα χθες την ταινια Tangerine.Μια ταινια που περιγραφει μια ημερα της ζωης 2 τρανσεξουαλ,που 

 

 

not...

Κατσε σου φανηκε προσβλητικη η προσφωνηση μου??Πως αλλιως μπορω να τους αποκαλεσω??

 

Εκτος αν απερριψες την ταινια με το που ειδες οτι περιγραφει αυτη τη κοινωνικη ομαδα,που τοτε αν ισχυει αυτο νομιζω οτι αρχιζω να χανω την πιστη μου στο ανθρωπινο ειδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν απερριψες την ταινια με το που ειδες οτι περιγραφει αυτη τη κοινωνικη ομαδα,που τοτε

not..

 

Φαντασου μονο τη μητερα φυση να μπορουσε να μιλησει.. Αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not..

 

Φαντασου μονο τη μητερα φυση να μπορουσε να μιλησει.. Αστο.

Διεγραψα το παραπανω σχολιο επειδη δεν εχω καμια ορεξη για διαφωνιες στο φορουμ αυτο.Ετσι κι αλλιως δεν νομιζω οτι μπορω να σου αλλαξω τη γνωμη για την ταινια αυτη,οτι και να πω.Σπανια ανθρωποι οπως εσυ αλλαζουνε γωμη για τετοια θεματα.

 

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα χιλιες φορες να δω μια ταινια οπως αυτη ,παρα να βλεπω χολιγουντιανες μ@@κιες οπως ouija,και Insidious.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση-απορία σχετικά με το τόπικ: Διαβάζεις ας πούμε αυτή τη στιγμή ανά μερικά μηνύματα κριτική για το In the Heart of the Sea. Δεν είναι κρίμα έστω οι καινούριες ή/και δημοφιλείς ταινίες να μη συζητιούνται σε κάποιο δικό τους θέμα; Από τότε που άνοιξε το τόπικ αυτό δε γίνονται σχεδόν καθόλου φυσιολογικές συζητήσεις/αναλύσεις για ταινίες (όπως γίνεται δηλαδή για τις σειρές).

 

Βλέπεις ένα Ex Machina. Κάνεις μετά μια αναζήτηση στο φόρουμ περιμένοντας να διαβάσεις μια ενδιαφέρουσα, πλήρη συζήτηση και το μόνο που βρίσκεις είναι σκόρπιες κριτικές εδώ κι εκεί. Ουτε καν θέμα δεν υπάρχει... Για άλλες σημαντικές ταινίες από την άλλη μπορεί να βρεις αντίστοιχο τόπικ αλλά με ελάχιστη συμμετοχή πάλι.

 

Ολο αυτό νομίζω καθιστά την υποενότητα του κινηματογράφου λιγότερο λειτουργική, λιγότερο ζωντανή, πιο βαρετή και σίγουρα δεν αντανακλά το μέγεθος της εδώ κοινότητας.

 

Αν είδες το Ex Machina και σου άρεσε, ανοίγεις εσύ το θέμα και όποιος θέλει μπαίνει και γράφει. Έχω ξεθάψει πολλές παλιές σειρές και ταινίες που είδα πρόσφατα. Το forum πάντα βρίσκει τρόπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδες το Ex Machina και σου άρεσε, ανοίγεις εσύ το θέμα και όποιος θέλει μπαίνει και γράφει. Έχω ξεθάψει πολλές παλιές σειρές και ταινίες που είδα πρόσφατα. Το forum πάντα βρίσκει τρόπο...

Το θέμα δεν είναι να ανοίγω εγώ τόπικς κατόπιν εορτής και να μιλάω μόνος μου... :Ρ

(Και να ανοίξω τώρα τόπικ, εδώ θα έρθουν να το συζητήσουν μελλοντικοί θεατές...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να ανοίγω εγώ τόπικς κατόπιν εορτής και να μιλάω μόνος μου... :Ρ

(Και να ανοίξω τώρα τόπικ, εδώ θα έρθουν να το συζητήσουν μελλοντικοί θεατές...)

νομιζω οτι ειναι λαθος να ζηταμε κατι που δεν το υποστηριζουμε :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ειναι λαθος να ζηταμε κατι που δεν το υποστηριζουμε :/ 

 

Κάνεις λάθος. Τις απόψεις μου για τις ταινίες πάντα στα αντίστοιχα τους τόπικ τις γράφω.

Επίσης δεν έπιασες την ουσία της απορίας μου. Δε λέω ότι το παρόν θέμα πρέπει να καταργηθεί, μια χαρά είναι. Η απορία μου σχετίζεται κυρίως με το σχετικά μαζικό σχολιασμό καινούριων ταινιών, όπως τώρα με το In the Heart of the Sea ή με το Sicario ή παλιότερα με το Ex Machina. Παρεμπιπτόντως για το Revenant που έτυχε να με απασχολήσει άνοιξα θέμα, εφόσον δεν υπήρχε. Το In the Heart of the Sea πχ δεν έτυχε να με απασχολήσει μέχρι τώρα. Και το Ex Machina, αν νιώσω ότι θέλω να το συζητήσω, πιθανώς να ανοίξω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς όμως τι φταίμε που μπαίνουμε να δούμε  για καμιά ταινία και εδώ και τρεις σελίδες διαβάζουμε μόνο για  τις ανησυχίες σας ? Που σαι ρε σελερς,  παρε την σκούπα και ελα ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...