Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είχα βάλει πριν χρόνια στη watchlist μου, επειδή η ταινία είναι του Martin McDonagh, σκηνοθέτη και σεναριογράφου του In Bruge. Υποθέτω έχει μαύρο χιούμορ αντίστοιχου στυλ; (Δεν αξιώθηκα ακόμα να τη δω...)

 

Κι εγώ ακριβώς για τον ίδιο λόγο την είδα, επειδή μου είχε αρέσει πολύ το In Bruges και το short film Six Shooter (συν ένα θεατρικό που είχε γράψει, το The Beauty Queen of Leenane).

 

Αν είσαι φαν και είσαι ήδη μέσα στο κλίμα, δε θα σε απογοητεύσει. Εγγύηση. :-) Ναι, έχει μαύρο, ιδιαίτερο και έξυπνο χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The keeper of lost causes

 

Καλο ηταν χωρις να σε τρελαινει βεβαια. Εχουμε δει πια πολλες ταινιες αναλογου ειδους και οσο να'ναι δυσκολα θα σε τρελανει η αποκαλυψη για το ποιος ειναι ο ενοχος. Παρ'αυτα, η ιστορια πισω απο την υποθεση ηταν ικανοποιητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eastern Promises(2007)

 

Καταπληκτικη ταινια.Η σκηνοθεσια καθως και οι ερμηνειες ηταν αριστες.Ειδικα ο πρωταγωνιστης Viggo Mortensen,ηταν καθηλωτικος,μια απο τις καλυτερες ερμηνειες που εχω δει στη ζωη μου.Οπως ειπα και η σκηνοθεσια ηταν φανταστικη,ατμοσφαιρικη,σκοτεινη.Ισως η καλυτερη δουλεια που εβγαλε ο σκηνοθετης David Croneberg.Την ταινια θα προτεινα να την βλεπατε καποια φθινοπωρινη-βροχερη μερα για να καταλαβετε τι εννοω.Ενα ακομα θετικο της ταινιας αυτης,ειναι η σωστη χρηση βιας,με μετρο.Υπηρχε εκει οπου επρεπε να υπαρχει και ειχε παντα καποιο σκοπο.

Τελος στην ταινια αυτη περιεχεται η πιο αγαπημενη μου σκηνη μαχης ολων των εποχων(οσοι την εχουνε δει θα καταλαβουνε ποια εννοω.)

 

Αξιζε Οσκαρ ο Viggo,για την ερμηνεια του,αλλα δυστυχως επεσε επανω στο μεγαθηριο που λεγεται Daniel Day-Lewis,που εδωσε την καλυτερη ερμηνεια της ζωης του,στην (ισως) κορυφαια ταινια της νεας χιλιετιας.

 

Τεσπα ενα 9/10 απο εμενα για το Eastern Promises.

 

Α και ριχνω το Suicide Squad στο 3/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain Phillips 8.5/10

 

The true story of Captain Richard Phillips and the 2009 hijacking by Somali pirates of the US-flagged MV Maersk Alabama, the first American cargo ship to be hijacked in two hundred years.

 

Δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο, πολυ καλο θριλερ με τον tom hanks να δινει ρεστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα είδα το Link.png Site: NiceGuys  και πέρασε πολυ ωραία η ώρα,ένα 7+ εύκολα.

 

Link.png Site: Beforei wake  ένα 4 γιατί δεν ξέρω,απλώς την θεώρησα βαρετή.

Link.png Site: Detachment  Πολύ ωραίος ηθοποιός ο Adrien Brody και γενικά η ταινία με κράτησε και με ψυχοπλάκωσε αρκετά αλλά νομίζω περιγράφει κατα 90% την κοινωνία δυστυχώς.γενναίο 7+

και τέλοςLink.png Site: Thebook of life ,ένα απλό animation χωρίς να έχει να προσφέρει κάτι αξιόλογο,ωραία χρώματα ωραία ιστοριούλα,ενα 6..Καμία σχέση η μια ταινία  με την άλλη,γενικά καλα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Τhenice guys

 

 

70's ,Gosling  στα γνωστα ερμηνευτικα επιπεδα ,Crowe  αξιοπρεπης ,πολυ καλο και το κοριτσακι κλεβει την παρασταση .Συμπαθητικη συγχρονη κωμωδια .

 

 

 

7/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Wailing. Ταινιάρα. Λίγο μακρόσυρτη και δύσπεπτη για θρίλερ αλλά με φοβερή κλιμάκωση και υπόθεση-γρίφο που αφήνει το περιθώριο για πολλαπλές ερμηνείες (αν και μια ειναι η ορθή, σύμφωνα με τον σκηνοθέτη).

 

http://www.imdb.com/title/tt5215952/

 

 

Μου αρεσε και μενα αρκετα η ταινια,στην αρχη μου φανηκε λιγο αργη αλλα καπου στην ωρα αρχιζει και ανεβαινει,ειναι και 2μιση ωρες ταινια.Γενικα αυτα τα what the fuck που βγαζουν οι ασιατες καποιες φορες μου αρεσουν :P

 

 

Ειδα και παλι το Warrior για 4η-5η φορα(δεν θυμαμαι ακριβως :P )

http://www.imdb.com/title/tt1291584/?ref_=nv_sr_1

 

Ταινιαρα με τα ολα της.Πολυ καλοι Hardy(οπως παντα) Edgerton και βεβαια ο Nick Nolte που ηταν και υποψηφιος για οσκαρ.Απτις καλυτερες αθλητικες ταινιες που εχω δει,αν και πανω κατω ξερεις πως θα τελιωσει.Δυσκολευομαι να μην του δωσω ενα 8.5/10 επειδη εχω αδυναμια στην συγκεκριμενη ταινια απτην πρωτη φορα που την ειδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

horror της κακιας ωρας, απορω πως στο Imdb δινει 6.7 (Λολ).ενα τγια με το ζογι δινω

Link.png Site: thewitch

 

6.7 users, 83/100 metascore, αλλά και προσωπικά την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα παρότι δεν μου αρέσουν τα horror

 

Ίσως σε απογοήτευσε γιατί περίμενες ένα κλασσικό horror να σε τρομάξει. Δεν είναι τέτοιου είδους ταινία. Έχει τροφή για σκέψη αν εμβαθύνει κάποιος. Μπορείς να την δεις και ως μια μεταφορά κοινωνικής/δραματικής ιστορίας δοσμένης σε ύφος horror.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: TheConjuring 2

 

 

H συνεχεια της μεγαλης επιτυχιας και απο τα ελαχιστα  θριλερ που μου αρεσαν καθως δεν ειμαι φαν του ειδους γιατι δεν μπορω να το παρω στα σοβαρα .Ειναι ελαφρως κατωτερο απο το πρωτο   αφου   χανει το ατμοσφαιρικο στοιχειο στην προσπαθεια του να δειξει πιο "ρεαλίστικο "

Παρολα αυτα αξιζει να το δειτε ,ειδικα σε οσους αρεσει το ειδος ειναι μονοδρομος .

 

 

7/10

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Green Room

 

Καλη θεαση ηταν αν και ο διαλογος απο το μισα του εργου και μετα χαλασε λιγακι για μενα και επηρεασε καπως και την ιστορια που εβλεπα.

 

 

 

ΥΓ: Να εχει κολλησει το μυαλο ολη την ωρα του εργου για να θυμηθω το ονομα του Πατρικ Στιουαρτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...