Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ouija

http://www.imdb.com/title/tt1204977/?ref_=nv_sr_2

 

Κλασικη σαπιοταινια τρομου αλλη μια απο αυτες που βγαινουν τα τελευταια χρονια.Εχει ολα τα κλισε,κακους ηθοποιους,κακο και προβλεψιμο σεναριο.Εν ολιγης πατατα.Τουλαχιστον με παρεα βλεπεται η ταινια οχι επειδη ειναι τρομακτικη αλλα για να πεσει λιγο γελιο.Κραζουμε τους κριτικους για πολλες βαθμολογιες που βαζουν πολυ ψηλα ή πολυ χαμηλα,αλλα και το κοινο δεν παει πισω,αυτη η ταινια εβγαλε 103m σε ενα budget 5m δηλαδη εβγαλε 20 φορες τον προυπολογισμο που ειχε.

 

3/10

 

 

Κλασσική ταινία προορισμένη για να αρμέξει ανόητα 19χρονα. Btw, σημερα θα δω το καινούριο Μπορν. Θα σας πω εντυπώσεις.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα nightcrawler... Ο Jake Gyllenhaal έδωσε ρέστα πιστεύω. Πολύ ενδιαφέρον και αρκετά μανιακός ο χαρακτήρας του. Επίσης η πλοκή μου άρεσε αρκετά και το σενάριο μου φάνηκε πρωτότυπο. Με χάλασε λίγο το τέλος γιατί δεν υπήρξε κάποια τιμωρία.  Δεν θα πω περισσότερα για να μην το χαλάσω σε όσους δεν την είδαν. Θα της έβαζα ένα 7.5/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είδα nightcrawler [...] Με χάλασε λίγο το τέλος γιατί δεν υπήρξε κάποια τιμωρία.

 

Νομίζω είναι λίγο σπόιλερ.

Το όλο πόιντ της ταινίας αυτό ήταν όμως.

Δηλαδή οτι η ψυχοπάθεια στη μπίζνα των news (όπως και σε πολλές άλλες), αλλά και στο καπιταλιστικό μας σύστημα γενικότερα, επιβραβεύεται και έτσι ο ψυχοπαθής στο τέλος κερδίζει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Edition

 

fvUJ2.png

 

http://www.imdb.com/title/tt2975590/?ref_=nv_sr_1

 

Οταν μιλαμε για την μουφα ολικης του 2016 μπορουμε πολυ ευκολα να αναφερομαστε στην συγκεκριμενη ταινια.Απο την αρχη μεχρι το τελος ο σκηνοθετης παραληρει με ασχετες σκηνες που ποτε δεν συνδεονται μεταξυ τους.Οι ηθοποιοι ειναι κακιστοι και ειδικα οι 2 βασικοι χαρακτηρες που ποτε δεν εχουν παιξει καλα σε καμια τους ταινια.Ο zack snyder μια ζωη τετοιες μετριοτητες βγαζει και θα βγαζει.Βαζει ενα σεναριο αχταρμα με αρκετα εφε στο τελος και ετοιμη η ταινια.Το μονο αξιο αναφορας ειναι η απιστευτη Gadot ως wonder woman.Μεινετε μακρια.3/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am not a serial killer.

 

Καλό story, καλό pacing αλλά κάπως ανάμικτα συναισθήματα για το τέλος.

The Wailing. Ταινιάρα. Λίγο μακρόσυρτη και δύσπεπτη για θρίλερ αλλά με φοβερή κλιμάκωση και υπόθεση-γρίφο που αφήνει το περιθώριο για πολλαπλές ερμηνείες (αν και μια ειναι η ορθή, σύμφωνα με τον σκηνοθέτη).

 

http://www.imdb.com/title/tt5215952/

 

https://www.youtube.com/watch?v=43uAputjI4k

Μου αρέσει που το είχα ψάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr.Strangelove(1964)

 

Ειπα και εγω να μπω σε χωραφια Kubrick...

Οπως το ανεμενα,αρκετα δυσνοητη ταινια,αν θελεις να αρχισεις να σκαλιζεις κατω απο την επιφανεια της κυριας πλοκης.Οσον αφορα την βασικη πλοκη,πολυ ενδιαφερουσα,με ωραιες ανατροπες,αρκετο γελιο και χιουμορ,το οποιο συνεχιζει καθ'ολη την διαρκεια της ταινιας.Ενα ειδος χιουμορ που σπανια το βλεπεις πια(αν και οσοι ειδαν το the nice guys θα παρατηρησουνε καποιες ομοιοτητες).

Οι ερμηνειες ηταν καταπληκτικες,ειδικα η τριπλη ερμηνεια του Peter Sellers,ηταν κατι το ανεπαναληπτο,αλλα και ο George Scott ηταν ξεκαρδιστικος.(Fun fact o Sellers σκοπευε να παιξει και τον ρολο του πιλοτου,αλλα επειδη ειχε ανασφαλειες σχετικα με την προφορα του χαρακτηρα αυτου, ο Κουμπρικ επελεξε αλλον ηθοποιο.)

 

Εν ολιγης,μια συμβολικη ταινια,και ισως μια απο τις πιο αντιπολεμικες ταινιες της ιστοριας του κινηματογραφου,μαζι με την αγαπημενη μου "Ο Ελαφοκυνηγος".

 

Της δινω ενα 7,5/10 

 

Ξερω αρκετα χαμηλη βαθμολογια για Κουμπρικ,αλλα και στον Μεγαλο Λεμποφσκι 6/10 ειχα βαλει αρχικα,και τωρα η ταινια αυτη ειναι η αγαπημενη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dr Strangelove ειναι δυσνοητη ταινια;  :confused:


Quatermass and the Pit (1967)

απο τα καλυτερα βρετανικα scifi.

βασικα υπαρχει ολοκληρη σειρα ταινιων με αυτον τον χαρακτηρα, ειχαν βγει και remakes πριν μερικα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Who am I

 

Πολύ καλή. Κρατάει το ενδιαφέρον καθ'όλη τη διάρκεια της.

 

Ένα 7-7.5 το παίρνει άνετα.

 

//Όσοι έχουν τσεκάρει Mr. Robot και τους άρεσε, σίγουρα θα βρουν τη συγκεκριμένη ταινία ευχάριστη. (Θεωρώ μάλιστα ότι ίσως η σειρά λαμβάνει κάποια στοιχεία από τη συγκεκριμένη ταινία)

 

-------------------------------------------------------

 

Οι παρακάτω είναι κάποιες που είδα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, οπότε στο περίπου ό,τι θυμάμαι. (Σαν θεματολογία: Post Apocalyptic)

 

Extinction

 

Την είχα δει, κυρίως, λόγω του περιβάλλοντος στο οποίο είχε γυριστεί (χιόνι, χειμώνας κ.λπ., οπότε μέσα στο καλοκαίρι ήταν καλό διάλειμμα).

Υπήρξαν κάποιες ιδέες της με τις οποίες βρέθηκα αντίθετος (και μερικές φορές θεώρησα ηλίθιες), αλλά δεν τις αναφέρω λόγω spoiler (αν και φαίνονται μερικές από την αρχή, σχετικά, της ταινίας), που και που τα εφέ... αυτά. Γενικά, οκ, βλέπετε. Τίποτα το σοβαρό όμως.

 

Ένα 5-5.5 είναι εντάξει, νομίζω.

 

Hidden

 

Αρκετά καλό. Πάλι τίποτα το σοβαρό (οκ, μια οικογένεια, αμπαρωμένη σε ένα υπόγειο, που προσπαθεί να επιβιώσει). Μου άρεσε το τέλος, το οποίο αν και είχα διαβάσει ότι είναι προβλέψιμο, προσωπικά δεν το είχα σκεφτεί.

 

Εδώ, ένα 5.5-6.

 

Στις δύο παραπάνω, η ώρα περνάει ευχάριστα. Κλείνοντας, μία για την οποία ακόμη ψάχνω τον λόγο που την είδα.

 

The Survivalist

 

Όχι, όχι, όχι και πάλι όχι. Πιο πριν από τα μισά της ταινίας, αναρωτήθηκα τι κάθομαι και βλέπω. Όταν μάλιστα ο ηθοποιός μου πέταξε την απαυτή του έξω, συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση η ταινία να ανεβάσει επίπεδο.

Και δεν διαψεύστηκα.

Ένας τύπος, που καλλιεργεί αγριόχορτα στον κήπο του, επειδή έχουμε ξεμείνει πλέον από ενέργεια σαν πολιτισμός, προσπαθεί να επιβιώσει.

Οκ, σαν setting ακούγεται όπως τα 2 παραπάνω, αλλά όχι. Προσωπικά, δεν.

 

Το IMDB λέει 6.3, μέχρι και σήμερα. Στο Rotten Tomatoes, λέει ότι άρεσε στο 65% του κοινού (άρα, και αυτό, 6.5).

Προσωπικά δεν την βαθμολογώ. Θα μπορούσα να επεκταθώ και άλλο γιατί δεν μου άρεσε, αλλά νομίζω δεν υπάρχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enemy

Καθηγητής σε ολικό τέλμα ανακαλύπτει τυχαία σε ένα DVD τον σωσία του και αρχίζει να τον ψάχνει.

Σχετικά ενδιαφέρον, αλλά όχι και πρωτότυπο. Εύκολα καταλαβαίνεις τί συμβαίνει και σύντομα δεν υπάρχει κάτι που να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον. Μικρό σε διάρκεια, πολύ μινιμαλιστικό, καλή σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες. Ε, δείτε το, αν είστε φανατικοί οπαδοί του Gyllenhaal, του Villeneuve ή του David Lynch-λέμε τώρα...

Το ειδα χτες και συμφωνω απολυτα. Μια ταινια που βλεπεται ευχαριστα αλλα δεν ειναι και κατι το εξαιρετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dr Strangelove ειναι δυσνοητη ταινια;  :confused:

 

Κατα τη γνωμη μου ολες οι ταινιες που εχω δει εως τωρα απο Κουμπρικ ηταν σε ενα βαθμο δυσνοητες.(Εχω δει την Λαμψη και το Ματια Ερμητικα Κλειστα)Και οπως ειπα δεν μιλαω για την βασικη πλοκη.Αλλα μιλαω για τα μηνυματα που θελει να περασει ο σκηνοθετης.Κατα τη γνωμη μου θελουν πολλες επαναληψεις οι ταινιες του για να εκτιμησεις το πληρες βαθος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black dynamite, η αληθεια ειναι πως γελασα σε μερικα σημεια. Σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη κωμωδια που εχω δει αλλα ηταν οτι επρεπε για ενα χαλαρο βραδυ 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Now You See Me 2

 

Τι μουφα ηταν αυτο ρε εσεις? Είχα δει το 1 και ειχα περάσει καλούτσικα. Έβαλα και αυτό, ξέροντας πια τι περιμένω αλλά ήταν απογοήτευση σε πάρα πολλά επίπεδα. Εκτός του ότι μπορούσες και καταλάβαινες τα πάντα, είχε και κάτι σκηνικά που ούτε σε ταινίες του 90 δεν τα έβλεπες, όπως πχ εκεί στο τέλος που

 

 

όταν τους αποκαλύπτουν, ο Μαικλ Κειν γυρίζει και λέει στον Χάρυ Πότερ κατι σε φαση '' παρατε με κι εσυ, δεν εισαι καν παιδί μου ''.

 

 

Εκτός αυτού, μου φάνηκε ότι η ταινία γυρίστηκε στο πόδι. Πρόχειρο σενάριο, πρόχειροι διαλόγοι και ερμηνείες βαριέμαι τη ζωή μου.

 

3/10 επειδή εχω τις καλες μου.

 

 

Θα έλεγα στα καποια θετικα την σκηνη με το τραπουλόχαρτο αλλά κράτησε τόσο πολύ που κούρασε

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Now You See Me 2

 

Τι μουφα ηταν αυτο ρε εσεις? Είχα δει το 1 και ειχα περάσει καλούτσικα. Έβαλα και αυτό, ξέροντας πια τι περιμένω αλλά ήταν απογοήτευση σε πάρα πολλά επίπεδα. Εκτός του ότι μπορούσες και καταλάβαινες τα πάντα, είχε και κάτι σκηνικά που ούτε σε ταινίες του 90 δεν τα έβλεπες, όπως πχ εκεί στο τέλος που

 

 

όταν τους αποκαλύπτουν, ο Μαικλ Κειν γυρίζει και λέει στον Χάρυ Πότερ κατι σε φαση '' παρατε με κι εσυ, δεν εισαι καν παιδί μου ''.

 

 

Εκτός αυτού, μου φάνηκε ότι η ταινία γυρίστηκε στο πόδι. Πρόχειρο σενάριο, πρόχειροι διαλόγοι και ερμηνείες βαριέμαι τη ζωή μου.

 

3/10 επειδή εχω τις καλες μου.

 

 

Θα έλεγα στα καποια θετικα την σκηνη με το τραπουλόχαρτο αλλά κράτησε τόσο πολύ που κούρασε

 

Shift delete δηλαδη ευχαριστούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...